Σελίδα 4 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 275

Θέμα: Γραμμή Πειραιάς - Ηράκλειο (Piraeus - Herakleion route)

  1. #31

    Προεπιλογή

    ++++
    Εξυπηρέτηση στο εστιατόριο a la carte
    Πλήρωμα γενικά, πολύ εξυπηρετικό
    Ανοικτό κατάστρωμα 5 (πλώρα)

    ----
    Είναι πολύ μικρό για τη γραμμή (το ξενοδοχειακό)!!! (για ημερήσιο δεν το συζητώ, χτυπώ φλέβες, στο βραδινό αν έχεις καμπίνα κάπως σώζεται η κατάσταση)
    Καμπίνα ιδιαίτερα βρώμική και σε κακή κατάσταση
    Αεροπορικά καθίσματα (μήπως τα αφαίρεσαν από κάποιο παλιό πλοίο πριν τα βάλουν εκεί
    Χρόνος (αν και σε αυτό το ταξίδι ήταν άψογοι, γενικά έχουν ένα ζήτημα με την αίσθηση της ακρίβειας)


    Ένα τίμιο πλοίο, ποτέ δεν υποσχέθηκε κάτι παραπάνω από αυτό που είναι. Γενικά αποτελεί τη δεύτερη επιλογή στη γραμμή και με τις τιμές στη θερινή σεζόν τουλάχιστον (εκτός κάποιων προσφορών), δεν βλέπω το λόγο γιατί κάποιος να το προτιμήσει έναντι των παλατιών.
    Πλοίο μουντό και μάλλον βαρετό, ευτυχώς που το πλήρωμα είναι τουλάχιστον μάχιμο. Υπάρχει αρκετός χώρος βελτιώσεων βέβαια, αν θέλει να γίνει ανταγωνιστικό και στους επιβάτες (γιατί στα φορτηγά τα πάει ήδη πολύ καλά – αν και μου φαίνεται ότι τους αρκεί αυτό)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marioskef : 28-08-2008 στις 13:00

  2. #32

    Προεπιλογή

    End of Report
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marioskef : 28-08-2008 στις 13:01

  3. #33
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Aθηνα
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    πολυ καλη παρουσιαση και μπραβο για το κοπο σου..........

  4. #34
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Επαγγελματική δουλειά φίλε marioskef και πολύ καλή μάλιστα. Θα μπορούσε μια χαρά να γίνει άρθρο σε περιοδικό. Λέω κι εγώ μπράβο και για τον κόπο και για την ποιότητα και πάνω απ' όλα για το μεράκι.

    Προσωπικά νομίζω ότι τα δύο ζευγάρια δεν είναι εύκολο να συγκριθούν, επειδή πρόκειται για δύο διαφορετικά πράγματα. Τα PALACE είναι πλοία του 2000, πανάκριβα, και σε αγορά και σε λειτουργία, άρα μεγάλες και οι απαιτήσεις, πραγματικά εντυπωσιακά για τον επιβάτη, οικονομικά όμως αμφισβητούμενα, αφού είναι σε όλα υπερμεγέθη. Από το μηχανοστάσιο και τις καταναλώσεις του ως το ξενοδοχείο. Μπορεί λοιπόν οι πληρότητες τώρα το καλοκαίρι ή και το χειμώνα να είναι μεγάλες, αυτό όμως που μένει κάτω από τη γραμμή στην εταιρεία δεν είναι ανάλογο με την επένδυση. Θα μου πεις και τι τον νοιάζουν όλα αυτά τον επιβάτη; Σωστά. Όμως εγώ θα ρωτήσω αν ο Ηρακλειώτης θα προτιμούσε να ταξιδεύει με ένα καλύτερο ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ και KING MINOS κι ας μην ήταν PALACE και οι ΜΙΝΩΙΚΕΣ να ήταν ακόμη σε κρητικά χέρια ή να ταξιδεύει με αυτά τα super πλοία και οι ΜΙΝΩΙΚΕΣ να έχουν περάσει από χίλια χέρια για να καταλήξουν σε ιταλικά. Βέβαια σου ζηταω συγνώμη επειδή πήρα τη δουλειά σου σαν αφορμή για να γράψω τον καημό μου, αλλά κάθε φορά που ταξιδεύω με ένα PALACE και πάω κάτω στο μηχανοστάσιο και βλέπω να δουλεύουν οι δύο μηχανές κι οι μηχανικοί να αγωνίζονται πως να το πάνε πιο αργά και οι άλλες δύο, που κόστισαν εκατομμύρια, να κάθονται δεν μπορώ να μην το σκεφτώ. Με την ευκαιρία να σημειώσω και κάτι που ίσως και να μην είναι τόσο γνωστό. Επειδή στο κατέβασμα προς Ηράκλειο στα νυχτερινά το χειμώνα δεν έχουν καθόλου πρέσα δουλεύει το μπροστινό ζευγάρι μηχανών. Στο ανέβασμα πρέπει να πάνε λίγο πιο γρήγορα για τη Λαχαναγορά οπότε δουλεύει το πίσω ζευγάρι. Ο λόγος είναι ότι το μπροστινό ζευγάρι έχει πιο μακρύ άξονα ως τους μειωτήρες γι αυτό και θέλουν να το καταπονούν λογότερο. Κάτι άλλο, που μπορεί να είναι και το μοναδικό αρνητικό σημείο των πλοίων, είναι ο κλιματισμός στις καμπίνες, που τις κάνει ψυκτικό θάλαμο.

    Τα ΚΡΗΤΗ Ι/ΙΙ είναι ναυπηγικά πολύ καλά πλοία. Είναι όμως Ro/Pax, δηλαδή κυρίως νταλικιέρικα, που μπορούν να εξυπηρετούν και επιβάτες, οπότε έχουν και ανάλογο ξενοδοχείο. Το μεγαλύτερο κόστος στη μετασκευή ήταν η τεράστια ράμπα που πάει στο επάνω γκαράζ! Εννοώ το σπαρτιάτικο ξενοδοχείο κι όχι τη βρώμικη καμπίνα, που είναι παντελώς απαράδεκτη και μου κάνει εντύπωση επειδή δεν έχω τέτοιες εμπειρίες από την ΑΝΕΚ. Σίγουρα αν ο επιβάτης μπορεί να πάει με τα PALACE στα ίδια λεφτά δεν έχει λόγο να τα επιλέξει. Οικονομικά όμως αφήνουν παραδάκι στην εταιρεία επειδή το λειτουργικό τους κόστος είναι μικρό. Παρ' όλα τα εξωπραγματικά μάγουλα και την μεγάλη "σιμότητα" που αναφέρεις, στον καιρό είναι πραγματικοί βράχοι. Με οχτάρι συν βοριά, που έχω ταξιδέψει από Ηράκλειο με το "Ι", αν εξαιρέσεις τους ηχητικούς κεραυνούς και το τράνταγμα όταν η θάλασσα έμπαινε κάτω από τα μάγουλα, δεν καταλάβαινε τίποτα. Και στην Ιταλία είχε φάει ακόμη χειρότερες σφαλιάρες αφού έξω από την Ανκόνα μια θάλασσα του είχε σπάσει τα τζάμια της γέφυρας.

  5. Προεπιλογή

    Mπραβο στον marioskef για το πολυ καλο trip report , ελπιζω να εχουμε συνεχεια και απο αλλους φιλους !!!

  6. #36
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Τα συγχαρητήριά μου και από μένα στον Μάριο, έκανε πολύ αναλυτική δουλειά και πολύ...γλαφυρή!! Έτυχε να είμαι online όταν έκανε τα posts και αγωνιούσα να δω τα επόμενα μηνύματά του!! Θα έχει ενδιαφέρον να κάνουμε και άλλα μέλη κάτι ανάλογο, όχι απαραίτητα σα συγκριτικό δύο πλοίων, αλλά και απλά σαν εντυπώσεις (μακροσκελείς!!!) ταξιδιών μας με τις απαραίτητες φωτογραφίες!!
    Επίσης μου αρέσαν και τα σχόλια του Karystos, ενδιαφέροντα στοιχεία δίνεις φίλε μου!

  7. #37
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Συγχαριτήρια φίλοι κι απο μένα, χαίρομαι που σιγά σιγά μετά τον πανικό από βουβές φωτογραφίες που ανεβάσαμε όλοι μας, να μπούμε σε μια διαδικάσια να σχολιάζουμε επικοδομητικά και ουσιαστικά. Το παράδειγμα ρεπορταζ και σχολιασμού των φίλων marios_kef και karystos, σε υψηλό επίπεδο, να το ακολουθήσουμε όλοι με περισσότερα η λιγότερα λόγια στις φωτογραφίες, τις αναμνήσεις και τα ταξίδια μας.

  8. #38

    Προεπιλογή

    Πολύ καλή δουλειά...πολύ καλές περιγραφές...
    Για μένα που έχω ταξιδέψει με τα παραπάνω πλοία οι περιγραφές ήταν τόσο ζωντανές σαν να ταξίδευα και εγώ...

  9. #39
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    189

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karystos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμως εγώ θα ρωτήσω αν ο Ηρακλειώτης θα προτιμούσε να ταξιδεύει με ένα καλύτερο ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ και KING MINOS κι ας μην ήταν PALACE και οι ΜΙΝΩΙΚΕΣ να ήταν ακόμη σε κρητικά χέρια ή να ταξιδεύει με αυτά τα super πλοία και οι ΜΙΝΩΙΚΕΣ να έχουν περάσει από χίλια χέρια για να καταλήξουν σε ιταλικά.
    Πολύ ωραία τα posts των karystos και marioskef.
    Θα σχολιάσω μόνο το παραπάνω κομμάτι με ένα μικρό "off-topic":
    Μη ξεχνάμε ότι η ΑΝΕΚ δεν βρίσκεται στη "δεινή" θέση που βρίσκονται οι Μινωικές γιατί βρέθηκε ο Βαρδινογιάννης και έδωσε στο Grimaldi το ποσοστό του στις Μινωικές προκειμένου να πάρει σε αντάλλαγμα ένα ποσοστό μετοχών στην ΑΝΕΚ. ;-)
    Οπότε αν ήταν διαφορετικές οι συνθήκες και οι επενδυτές, θα μπορούσε η ΑΝΕΚ να είναι στα χέρια του Grimaldi και όχι οι Μινωικές.

  10. #40
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Αυτά τα trip reports χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης και προσφέρουν αναγκαίο έργο στις συζητήσεις μας για τα βαπόρια. Οι οποίες συζητήσεις δεν θα είχαν νόημα αν δεν μιλάγαμε για τις εντυπώσεις μας από τα ταξίδια.

    Πρόπερσι, είχα ταξιδέψει από Ηράκλειο με το Κρήτη και έχω παρόμοιες εντυπώσεις με τον marioskef. Λιτοί και σπαρτιάτικοι χώροι ενδιαίτησης που απευθύνονται σε μικρό αριθμό επιβατών. Δεν έχω να σημειώσω κάτι επιπρόσθετα, μέσα σε όλα τα εξαιρετικά που μας περιγράφει ο marioskef. Το ρεζουμέ της υπόθεσης, είναι μακάρι να υπάρχουν περισσότερες εταιρείες για να μπορεί ο ταξιδιώτης να έχει επιλογές. Με ευχαριστεί να μπορώ, ως επιβάτης, να διαλέξω τις υπηρεσίες που απευθύνονται στο πορτοφόλι και τις επιθυμίες μου.

    Μπράβο, επίσης, στον karystos που κάλυψε τις άγνωστες πτυχές της λειτουργίας των πλοίων και πόσο σχετίζονται αυτές με τα γραφόμενα του marioskef.

    Επιπρόσθετα, να μην ξεχνάμε τις συγκρίσεις με τις γραμμές του εξωτερικού, όπως μας τις περιέγραψε εδώ, ο φίλος Appia_1978.

    Ίσως θα ήταν καλύτερα να ανοίγαμε μια ενότητα για Trip Reports? Τα trip reports είναι πολύτιμα εργαλεία για να κρίνουμε το επίπεδο υπηρεσιών σε πολλά βαπόρια και εταιρείες. Μακάρι, να ακολουθήσουν και άλλα μέλη το παράδειγμα των marioskef και Appia. Εύγε για τον χρόνο και τον κόπο σας!
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

Σελίδα 4 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας