Σελίδα 1 από 28 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 275

Θέμα: Γραμμή Πειραιάς - Ηράκλειο (Piraeus - Herakleion route)

  1. #1

    Προεπιλογή Γραμμή Πειραιάς - Ηράκλειο (Piraeus - Herakleion route)

    Επειδή είμαι ζηλιάρης και ζήλεψα από την πολύ ωραία παρουσίαση του Cristal, αποφάσισα να κάνω κάτι παρόμοιο και για τα πλοία που δραστηριοποιούνται στη γραμμή του Ηρακλείου-Πειραιά. Ένα crash test ας πούμε…
    Κατ’ αρχάς μιας και θα πάρει κάποια ώρα μέχρι να ανέβουν όλα τα κείμενα και οι φωτογραφίες, θα ήθελα για λίγο την υπομονή σας (20MB φώτο) και οι όποιες παρατηρήσεις να μπουν στο τέλος…

    Ας αρχίσουμε με μια μικρή περιγραφή της γραμμής. Είναι ένα δρομολόγιο που το έχω φάει με το κουταλάκι από τη πρώτη σχεδόν μέρα της ζωής μου κάνω αυτό το πάνω κάτω…
    Οι εταιρείες που παραδοσιακά δραστηριοποιούνται στη γραμμή είναι δύο… Μινωικές Γραμμές με τα δύο παλάτια τους (Knossos/Festos Palace) που κερδίζουν τη μερίδα του λέοντος και η ΑΝΕΚ με τους Γιαπωνέζους εργάτες (Κρήτη Ι/ΙΙ) και αξιοπρόσεκτα ποσοστά στα φορτηγά. Κατά καιρούς την εμφάνιση τους έχουν κάνει και άλλες εταιρείες που όμως έχουν μέχρι τώρα πολύ μικρή παρουσία (πχ φέτος μπορεί να κάνει κανείς το δρομολόγιο με τα πλοία της ΛΑΝΕ και με το Mega Jet όποτε τουλάχιστον αυτό καταφέρνει να ταξιδέψει).

    Disclaimer: Οι ακόλουθες απόψεις αφορούν και απηχούν μονάχα τις απόψεις του «συγγραφέα» και το αποτέλεσμα των οπτικών συνοδευτικών στοιχείων πρέπει να ειδωθούν με επιείκεια λόγω πενιχρών τεχνικών μέσων (βλ. φωτογραφική μηχανή) και ακόμα πιο πενιχρών τεχνικών και καλλιτεχνικών γνώσεων (βλ. είμαι άσχετος από φωτογραφίες).
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2

    Προεπιλογή

    Crash Test 1o
    Δρομολόγιο: Πειραιάς-Ηράκλειο
    Ημερομηνία: 8 Αυγούστου 2008
    Ωρα Αναχώρησης: 11:00
    Πλοίο: Festos Palace (Μινωικές Γραμμές)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  3. #3

    Προεπιλογή

    Επιτέλους διακοπές… Με τη ψυχή στο στόμα πακετάρουμε για να προλάβουμε το πλοίο στο Πειραιά. Κάπου στις 10:30 ερχόμενοι με τον Ηλεκτρικό έχουμε πατήσει πόδι στη πεζογέφυρα του λιμανιού… Κλασσικά επιβίβαση στο Λεωφορείο για το πλοίο, αναμονή και στριμωξίδι. Από το παράθυρο βλέπω μια κοπελίτσα που γυρνά πίσω προφανώς γιατί έχασε την αναχώρηση του Κρήτη ΙΙ που θα μας συντρόφευε στο ταξίδι για Ηράκλειο.

    Με τα πολλά φτάνουμε στο πλοίο, μοιράζω τα εισιτήρια και μπαίνουμε… Ως κρητικός δεν μπορώ παρά να μυρίσω την «κρητικίλα» που υπάρχει σε αυτό το πλοίο, με λίγο από Γένοβα τελευταία, αλλά είναι σαν να πατώ κρητικό έδαφος!
    Πριν λίγο καιρό υπήρχε μια συζήτηση για τα πλοία με το συνθετικό express στο όνομά τους και κατά πόσο αυτό ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Στην περίπτωσή μας ο όρος Palace, το περιγράφει απόλυτα. Έχουν περάσει σχεδόν επτά χρόνια από τότε που ήρθε στη γραμμή μας και δεν μπορεί παρά να νιώθεις ότι ταξιδεύεις σε παλάτι (αν βέβαια στο επιτρέψει και η συμπεριφορά των συνταξιδιωτών σου!).
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  4. #4

    Προεπιλογή

    Αφού αφήσουμε τα πράγματά μας, πρώτη κίνηση, καθώς πλησιάζει η ώρα αναχώρησης, είναι η έξοδος στο deck του ελικοδρομίου… Σχεδόν 360ο θέα, παντού, σε πρώτο πλάνο όμως το Αριάδνη και πιο πίσω το Ιεράπετρα.
    Το ταξίδι γίνεται με πληρότητα σχεδόν στο πρωτόκολλο. 2500 άτομα το πρωτόκολλο (άσχετα αν ο επίκουρος καυχιέται σε κάτι κοπελίτσες δίπλα ότι σήμερα ταξιδεύουν 3000!) και αν οι υπολογισμοί μου είναι σωστοί, πρέπει να ήμασταν κάπου 2300 άτομα μέσα. Αντιστοίχως το γκαράζ είχε την ανάλογη πληρότητα, σχεδόν φουλ δηλαδή, και μόνο με ΙΧ, καθόλου φορτηγά.
    Το υπέροχο με αυτό το πλοίο είναι πως ακόμα κι αν ταξιδεύει με πρωτόκολλο, πουθενά σχεδόν δεν βλέπεις συνωστισμό!!! Υπάρχει προφανώς μια δυσκολία να κινηθείς (κυρίως στα καταστήματα) αλλά όλα σε λογικά πλαίσια. Κι αυτό είναι το μεγάλο ατού αυτού του πλοίου, πως ότι κι να γίνει νιώθεις άνετα.

    Η χαρά κάθε ανθρώπου που ταξιδεύει με πλοίο. Η αναχώρηση του πλοίου και η θέα το λιμανιού! Ο καταπέλτης σηκώνεται 11:19, με μια μικρή καθυστέρηση. Περνάμε το Χίος και το Λισσός , το Blue Star 2 και φτάνουμε στο περίφημο κόκκινο. Όπου προς έκπληξή μου δεν είχαμε κανένα φωτογράφο! Μόνο κάτι τύπους που ψάρευαν. 11:28 έχουμε διασχίσει τα φανάρια. Seperation και πορεία για Κρήτη.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  5. #5

    Προεπιλογή

    Μετά από τόσα χρόνια με τα πλοία αυτά έχω σχεδόν αυτοματοποιήσει τις κινήσεις μου. Άφιξη 30 λεπτά πριν την αναχώρηση, έξοδος στο ελικοδρόμιο για την αναχώρηση και μετά καρεκλίτσα, τα πόδια στα ρέλια και ξεκουράζομαι βλέποντας τη θάλασσα από το μπαλκόνι των σωσίβιων λέμβων! Το ΚΑΛΥΤΕΡΟ σημείο του πλοίου. Προστατευμένο από ήλιο, ανέμους και σε μεγάλο βαθμό από το spray. Αν το προηγούμενο χρόνο έτρεχες σαν τρελός από υποχρεώσεις, αν πιστεύεις ότι χρειάζεσαι ένα μήνα διακοπές για να ξεκουραστείς, κάτσε σε αυτό το σημείο για τρεις τέσσερις ώρες και θα είσαι ΟΚ. Είτε τη μέρα (θάλασσα και κύματα), είτε τη νύχτα (φεγγάρι και φωταγωγημένη θάλασσα) και με τη συνοδεία του ήχου των κυμάτων, προσφέρει ένα μαγευτικό υπερθέαμα! Για μένα μοναδικό. Που δεν συγκρίνεται με τίποτε άλλο. Αλλά μάλλον αυτό το πιστεύω μόνο εγώ, γιατί συνήθως εκεί βρίσκομαι μόνο εγώ και κάνα δυο άλλοι που βγήκαν για να καπνίσουν!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  6. #6

    Προεπιλογή

    Επειδή είμαι άνθρωπος large (!!!) διακόπτω τον διαλογισμό με τα κύματα για μια βόλτα στο εστιατόριο SelfService. Από τιμές θα έλεγα ότι είναι λίγο υπερτιμημένο (το μέτρο σύγκρισης για μένα είναι το κόστος μιας χοιρινής μπριτζόλας (πατάμε κρητικό έδαφος είπαμε), μιας μερίδας τηγανιτές πατάτες και ενός κουτιού αναψυκτικού. Μπριτζόλα €8.50, πατάτες €3.00, 330ml, αναψυκτικού €2.00. Αν και σίγουρα η ποιότητα και το περιβάλλον είναι πολύ καλό, θεωρώ πως οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  7. #7

    Προεπιλογή

    Ο πιο πολύς κόσμος συνήθως κάθεται στα 2,75 σαλόνια του πλοίου. Κάποτε (το πρώτο χρόνο της χλιδής) το ένα από αυτό είχε και ζωντανό μουσικό πρόγραμμα! Τα δυο βασικά στο deck 6, 0.25 του σαλονιού σε ένα περιορισμένο χώρο το πλώριου σαλονιού ειδικά για τους επιβάτες Lux και Α’ θέσης. Και μισό ακόμη στο deck 9, στη παλιά disco του πλοίου, στη γυάλινη μπάλα πάνω από τη πισίνα. Μικρός και συμπαθητικός χώρος, για μη καπνίζοντες, με λίγο τσιμπημένο το aircondition αλλά με μπόλικη ησυχία, ευτυχώς ο πολύς κόσμος βαριέται να ανεβεί ψηλά. (Όπως καταλάβατε με πήραν τα χρόνια και έχω αρχίσει να εκτιμώ την ησυχία!)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #8

    Προεπιλογή

    Λόγω καλοκαιριου πολύς κόσμος είχε μαζευτεί στο χώρο της πισίνας. Και μάλιστα σε έκπληξή μου μετά από πολλά χρόνια είδα πισίνα όχι μόνο να λειτουργεί αλλά και να χρησιμοποιείται! Το pool bar με τα τραπεζάκια του μάζεψε αρκετό κόσμο κυρίως ανθρώπους έτοιμους για παραλία. Τρελό ποσοστό από τάβλια και τράπουλες.
    Εντύπωση δε, μου έκανε το πρόβλημα της υπογεννητικότητας. Υπερήφανος ότι έχει πλέον εκλείψει. Δεν μπορώ να απαριθμήσω το αριθμό των καροτσιών που υπήρχαν πάνω στο πλοίο. Η δε παιδική χαρά, εντελώς γεμάτη, με ένα τοίχος από αγωνιούντες γονείς γύρω του να παρακολουθούν τις αγάπες τους!

    Κάπου στις 14:30 το πλοίο προσπερνά το Κρήτη ΙΙ και ταυτόχρονα συναντιέται με το KnossosPalace που αναχώρησε από το Ηράκλειο για το αντίθετο δρομολόγιο. Κι όλα αυτά με θέα τη Μήλο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marioskef : 28-08-2008 στις 11:35

  9. #9

    Προεπιλογή

    6 Μποφώρ και όπως θα περιμένατε όλοι σας, απλά δεν κουνούσε. Δεν καταλαβαίνει σχεδόν τίποτε αυτό το πλοίο.

    Ενθυμούμενος τα ωραία χρόνια που λειτουργούσε το live μουσικό θέαμα, σκέφτηκα τι ωραία που ήταν όταν λειτουργούσε και ο κινηματογράφος του πλοίου ως κινηματογράφος. Πλέον ο χώρος προς απογοήτευσή μου δείχνει μόνο το πρόγραμμα της ΕΡΤ. Ευτυχώς σε αυτό το ταξίδι, είχαμε την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών, οπότε είχε κάποιο ενδιαφέρον.


    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  10. #10

    Προεπιλογή

    Κάποιες υπηρεσίες μπορεί να καταργούνται, έρχονται όμως άλλες. Η νέα μόδα είναι οι καρέκλες του μασάζ. Ουρές και εκεί. Μου άρεσε η εικόνα ενός παππούλη που κουνιόταν ολόκληρος, δονούμενος από την εν λόγω καρέκλα / πολυθρόνα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Σελίδα 1 από 28 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας