Σελίδα 11 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 391

Θέμα: Γυναίκες στο Ναυτικό Επάγγελμα

  1. #101
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nash
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από efouskayak
    Οι γυναίκες που παντρέυονται ναυτικούς είναι συνήθως συνειδητοποιημένες και προετοιμασμένες για τέτοιες καταστάσεις αν όχι... ονειροβατούν...
    ¶μα η γυναικα δεν ξέρει απο το επαγγελμα , φταίει δηλαδή;
    Μηπως πριν την παντρευτει πρεπει να τις κάνει λιανα ότι εγω μωρο μου απο τα 30 χρονια τα 20 θα ειμαι στο καραβι;
    Δεν κατάλαβα που διαφωνείς :?:
    Τι εννοείς να μήν ξέρει απο το επάγγελμα, ποιός δεν ξέρει τις απαιτήσεις που έχει το επάγγελμα του ναυτικού?

  2. Προεπιλογή

    Πολύς κόσμος δεν ξερει.
    Πολλοι φαντάζονται ότι το βραδυ ο ναυτικος θα έρθει σπιτι ή αμα αρρωστησουν τα παιδια του θα τρεξει να βοηθησει.
    Κοσμος εκτος του κυκλου.
    διαφωνω μαζι σου στον τροπο που το εθεσες..λιγο σκληρα...
    Ο έρωτας το αισθημα που είναι , αμα καποια αγαπησει ενα παληκαρι , και δεν ξερει απο την σκληρότητα του ναυτικου επαγγελματος και της ζωης ...? ονειροβατει.???
    κατα τα αλλα θεληση να υπαρχει

  3. #103
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Θα διαφωνήσω πολύς κόσμος δεν ξέρει λεπτομέρειες για το επάγγελμα ναι αλλα την φύση του την ξέρει απο αρχαιοτάτον χρόνον ειδικά εδώ στην Ελλάδα.

    Οσο για το ότι το έθεσα σκληρά συμφωνώ αλλα τα δύσκολα και σκληρά πράγματα σκληρά λέγονται. Δεν υπάρχει λόγος να τα ωραιοποιουμε. Η δυσκολία του επαγγέλματος είναι αυτή. Το ότι είσαι απών και δυστυχώς απο τον κύκλο μου γνωρίζω ότι ακόμα και όταν συνταξιοδοτούνται οι ναυτικοί ακόμα εκτός είναι.

    Η κοπέλα που θα αγαπήσει όπως λές ένα παληκάρι του επαγγέλματος επειδή ακριβώς θα το έχει αγαπήσει θα δεχτεί τα πάντα ακόμα και το να είναι μόνη της. Εγώ είπα ότι συνήθως γιατί δεν ήθελα να πώ πάντα οι γυναίκες των ναυτικών γνωρίζουν, και να μιλάμε σοβάρα ποια κοπέλα παντρεύεται κάποιον και δεν γνωρίζει το επάγγελμα... δηλαδή είσαι σε μία σχέση και δεν γνωρίζεις το επάγγελμα του ανθρώπου σου???... είναι κάτι που δεν σου μιλάει ποτέ....?????

  4. #104
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nash
    Υπ'αρχει και περίπτωση ελληνικου bulk carrier me 3 γυναικες αξιωματικους και όλα πηγαιναν τέλεια .
    εταιρεία?
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  5. #105
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nash
    Οι γυναικες στα πλοια δεν ειναι πια ζωντανες βομβες , οχι ρε παιδια, ειναι ανθρωποι με σπουδες και γνωσεις και δουλεια πολυ και σκληρη και δεν ενοχλουν κανενα εκει που πανε .Αντιθετως.
    κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  6. #106
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nash
    Πολύς κόσμος δεν ξερει.
    Πολλοι φαντάζονται ότι το βραδυ ο ναυτικος θα έρθει σπιτι ή αμα αρρωστησουν τα παιδια του θα τρεξει να βοηθησει.
    Κοσμος εκτος του κυκλου.
    διαφωνω μαζι σου στον τροπο που το εθεσες..λιγο σκληρα...
    Ο έρωτας το αισθημα που είναι , αμα καποια αγαπησει ενα παληκαρι , και δεν ξερει απο την σκληρότητα του ναυτικου επαγγελματος και της ζωης ...? ονειροβατει.???
    κατα τα αλλα θεληση να υπαρχει
    οι ναυτικοί νομίζω ότι πάντα εξηγούν στο έτερο ήμισυ τι σημαίνει το επάγγελμα τους. Μιλάω φυσικά ειδικά για ναυτικούς που ταξιδεύουν εκτός ελλάδος και όχι ακτοπλόους.
    ακλό είνα άποιες κουβέντες να γίνονται στην αρχή.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  7. #107

    Προεπιλογή

    Αυτή είναι η πρώτη μου συμμετοχή στο φόρουμ , και υποθέτω είμαι μια απο τις ελάχιστες γυναίκες της παρέας σας ...Ωραίο το θέμα σας ....Έχω όμως μια απορία...Γιατί δεν κάνετε κάτι εσείς οι ναυτικοί για να βελτιωθούν οι συνθήκες ζωής , τόσο της δικής σας όσο και των δύστυχων γυναικών που σας αγάπησαν ????

  8. #108
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Καλώς μας όρισες Olive,
    τι τους προτείνεις να κάνουν :?:
    Πως θα μπορούσαν :?:

  9. #109
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,
    Olive, μην νιώθεις μόνη, κάθε άλλο παρά λίγες είναι οι γυναίκες που συμμετέχουν στο forum (και όχι μόνο).
    Σε αυτό που σχολίασες παράπάνω έχω να παρατηρήσω τα εξής:
    Καταρχήν, δεν συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό "δύστυχες" που πάει στις συζύγους/συντρόφους των ναυτικών. Γιατί να είναι δύστυχες? Επιλέγοντας να είσαι με έναν άνθρωπο, αποδέχεσαι και το επαγγελμά του.
    Έπειτα, θεωρώ ότι πάρόλες τις (όντως) αντικειμενικές δυσκολίες που συνεπάγονται όταν υπάρχει οικογένεια και ο σύζυγος ταξιδεύει, μην ξεχνάμε ότι σε πολλές περιπτώσεις ο σύζυγος/σύντροφος είναι α"απών" ακόμα και όταν δεν λείπει από το σπίτι...παραδείγματα άπειρα νομίζω γύρω μας.

    Πιστεύω, ότι "ατασθαλίες" μπορεί να γίνουν οποτεδήποτε και από οποιονδήποτε (γυνάικα/άντρας), είναι λίγο κοροιδία να "θυματοποιούμε" τις γυναίκες των ναυτικών.
    ¶σε που πολλές φορές, ακριβώς η έλλειψη της συντρόφου/παιδιών κάνει αυτούς ακριβώς τους ανθρώπους πολύ καλύτερους σύντροφους/συζύγους από άλλους.
    Μιλάω πάντα για "ουσιαστικές" σχέσεις και γάμους που δεν έγιναν μόνο για "αναπαραγωγικούς" σκοπούς αλλά συνειδητά.

    Έχω άδικο....?

  10. #110
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Εγώ θα συμφωνήσω 100% με την vassokaperoni :!: :!: :!:

Σελίδα 11 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας