Σελίδα 13 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 391

Θέμα: Γυναίκες στο Ναυτικό Επάγγελμα

  1. #121
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Η ΡΙΤΑ: "ΞΕΝΥΧΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΙΓΟΤΡΑΓΟΥΔΩ, ΕΔΩ ΕΙΝ' Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ Κ Η ΚΟΛΑΣΗ ΕΔΩ".
    ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ...

  2. #122
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Στα γραφεία υπάρχει μισθολογική διαφορά μεταξύ ανδρών και γυναικών ακόμα και για τις ίδιες υπηρεσίες .... σχόλια :?:

  3. #123
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    ΙΔΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΤΜΗΜΑΤΑ.
    ΠΑΝΤΩΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ NASH
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  4. #124
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Ναι για τις ίδιες μιλάω δηλαδή στον δικό μου τότε τομέα ο αντικαταστάτης μου πήρε σχεδόν τα διπλά.... 8O

  5. #125
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    !!!!!!!!!!!!!!!
    συμβαινει , συχνα...
    τα διπλα ή σχεδόν τα διπλά είναι τεράστια διαφορά αλλα και τεράστια αδικία.
    είναι γεγονός πάντως ότι σε αρκετές περιπτώσεις υπάρχει και διάκριση αλλά και "εκμετάλλευση" ιδιαίτερα σε κοπελιές που πρωτομπαίνουν σε γραφεία και οι μισθοί είναι.....

    Όχι ότι εγώ και άλλα αγόρια όμως , αρχίσαμε με πολλά λεφτά..αστέια νούμερα στο λέω σταράτα. Με τις "μεταγγραφές" κερδίζεις...νομίζω...
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  6. #126
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Ακριβως έτσι :!:

  7. #127
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Για το θέμα του μισθού (το οποίο κάνει "τζιζ" συνήθως 8O ) μπορεί να γίνει μεγάλη κουβέντα.
    Πιστεύω ότι από την στιγμή που ο εργοδότης/εταιρεία θεωρήσει ότι κάποιος παράγει έργο σε μια εταιρεία, μπορείς να περιμένεις κάτι καλύτερο (όχι βέβαια και τον ουρανό με τ'άστρα για να εξηγούμαστε !), και εδώ δεν πιστεύω ότι είναι τόσο σημαντικό άνδρας ή γυναίκα.
    Το "δύσκολο" της υπόθεσης είναι να αποδείξεις ότι μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο...και να σου αναθέσουν να το κάνεις...μέχρι εκεί θέλει και πολύ δρόμο και κόπο, πιστεύω για όλους.
    Επίσης με όσο περισσότερα "τυπικά" προσόντα ξεκινάς όλο και κάτι καλύτερο μπορείς να περιμένεις μισθολογικά...χωρίς πάλι αυτό να είναι ο κανόνας βέβαια.
    Το σίγουρο είναι ότι στην αγορά εργασίας (τουλάχιστον στην ναυτιλία) υπάρχουν μεγάλες μισθολογικές διαφορές γενικά ακόμη και για τις ίδιες θέσεις..βέβαια δε μπορείς να κάνεις σύγκριση και πάλι γιατί οι συνθήκες είναι διαφορετικές από εταιρεία σε εταιρεία...
    Τώρα για τις διαφορές των μισθών στην ίδια εταιρεία..."τί είχες Γιάννη..τί είχα πάντα"

    Να ρωτήσω την efoyskayak: Μιλάς για τον "αντικαστάτη" σου. Έφυγες από κει που δούλευες??? Ενημέρωσέ μας να ξέρουμε 8) Όλα καλά???

  8. #128
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Να ξεκινήσω ανάποδα στα θέματα αν και τα έχω ξαναπεί δεν είναι κόπος να τα ξαναγράψω (μην μας βάλει χέρι ο Morgan οτι γράφω σε λάθος topic :wink: )

    Εχω φύγει απο την ναυτιλία εδώ και 6 χρόνια τα οποία λέω οτι δουλευω σε τράπεζα. Το ποιά θα στο πώ σε PM γιατί υπάρχουν και συνάδελφοι. Λοιπόν όταν δούλευα στην ναυτιλιακή ήμουν στο τμήμα των ανταλακτικών που στην συγκεκριμένη εταιρία ήταν μόνο του τμήμα ώς παρακλάδη του τεχνικού. Ημουν 24 όταν έφυγα και είχα αποκλειστικά να παρακολουθώ τα ανταλλακτικά για 27 βαπόρια. Είχα φτάσει στο νοσοκομείο απο το αγχος η απαίτηση που δεν πραγματοποιήθηκε και με έκανε να φύγω ήταν ΒΟΗΘΕΙΑ και όχι το οικονομικό. Οταν έμαθα εκ των υστέρων οτι ο αντικαταστάτης μου πήρε τα διπλά εεε μου ήρθε κάπως...

    Δεν έχω πανεπιστημιακή μόρφωση και την δουλειά την έμαθα πρακτικά την έμαθα όμως και αυτό γιατι οι άνθρωποι απο το τεχνικό ήταν κάτι παραπάνω απο καταπληκτικοί συνάδελφοι ήταν δάσκαλοι.

    Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα Vassokaperoni να επιστρέψω σύντομα στον κλάδο με μεγάλη μου χαρά. Αρκεί να με δεχτεί πίσω :wink:

  9. #129
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Α ρε Έφη...!
    Νομίζω, θα είσουν παντού καλοδεχούμενη!!!!
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  10. #130
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Η ναυτιλία και ιδιαιτερα το post fixture operations και το chartering αποδεικνυονται δυσκολα κομματια για τις γυναικες συναδελφους, δυστυχως.
    Αντιστοιχα η συμπεριφορα προς αυτες δεν ειναι και η καλυτερη (απο καποιες εταιρειες)
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

Σελίδα 13 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας