Σελίδα 2 από 40 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 391

Θέμα: Γυναίκες στο Ναυτικό Επάγγελμα

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από efouskayak
    Καλά και ο μύθος ότι το κουτσομπολιό είναι γυναικείο χαρακτηριστικό έχει καταρριφθεί προ πολλού... μια χαρά τα καταφέρνουν και οι άντρες :wink: .
    συμφωνω αλλα τα βαπορια ειναι ιδιαιτερη περιπτωση.
    θυμασαι την εταιρεια που εργαζοσουν?
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  2. #12
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Φυσικά θυμάμαι... ξεχνιέται :wink:

  3. #13
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από efouskayak
    Καλά και ο μύθος ότι το κουτσομπολιό είναι γυναικείο χαρακτηριστικό έχει καταρριφθεί προ πολλού... μια χαρά τα καταφέρνουν και οι άντρες :wink: .
    Συμφωνώ απόλυτα....εχουν γινει καλύτεροι και απο τις γυναικες στο τομέα αυτο...χιχι

  4. #14
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από efouskayak
    Πολύ σωστό όμως πλέον υπάρχει μια μεγάλη μερίδα γυναικών που δεν έχουν σαν προτεραιότητα την οικογένεια αν αυτό εννοείς αγαπητή Tatyanna αυτές θα μπορούσαν :?:
    Πιστεύω οτι θα μπορουσαν μια χαρα.Αλλωστε αυτος ειναι και ο λογος που ολοι προτιμουν τους αντρες...γιατι δεν επηρεαζει ο γαμος τους τη δουλεια τους. Οσο για το κουτσομπολιο ή το ειδος επικοινωνιας σε ενα πλοιο...ειναι θεμα χαρακτήρα.Και αντρες που ειναι παλι μπορει να εχουν προβληματα επικοινωνιας και συνεργασιας. Ειναι για μενα καθαρα θεμα χαρακτήρα.

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Πολύ ενδιαφέρον θέμα!!!

    Θα απαντούσα αρκετά θετικά στο ότι θα μπορούσαν οι γυναίκες να ανταποκριθούν άριστα σε πολλές θέσεις μέσα σε ένα καράβι.

    Το πρόβλημα όπως μπορώ εγώ να το δώ είναι ότι η Ελληνική κοινωνία (κ εγώ μαζί της αρκετές φορές) όντας τα μάλλα γραφική και λίγες φορές παραδοσιακή, δεν έχει το κατάλληλο φόντο στο να δεί κάποια πράγματα λίγο διαφορετικά, σαν Έλληνες καλώς ή κακώς δύσκολα δεχόμαστε την αλλαγή σε αρκετά ζητήματα, όπως το παραπάνω.

    Πιστεύω, χωρίς να είμαι απόλυτος, πως όσες μεγάλες κινήσεις έχουν γίνει και αφορούν την εισροή του γυναικείου φύλου σε διάφορους θεσμούς της πατρίδας μας έχουν γίνει χωρίς μεγάλο θάρρος και χωρίς το 100% να είναι Ελληνική πρωτοβουλία με την έννοια της αντιγραφής από το εξωτερικό.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  6. #16
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Καλημέρα....ενδιαφέρον το θέμα που "τέθηκε επί τάπητος" και σηκώνει κουβέντα.
    Η προσωπική μου γνώμη επί του θέματος είναι ότι κανείς δε μπορεί να αποκλειστεί από μία δραστηριότητα/επάγγελμα λόγω φύλου μόνο.
    Συγκεκριμένα θεωρώ ότι πολλές γυναίκες θα τα κατάφερναν περίφημα επί του πλοίου...έχει να κάνει καθαρά με προσωπικές ικανότητες και χαρακτήρα.
    Το ιδανικό θα ήταν η σύνθεση να είναι "μεικτή", δεν νομίζω ότι πρέπει να μιλάμε αποκλειστικά για σύνθεση που αποτελείται μόνο από άντρες ή μόνο από γυναίκες...

    Το σημαντικό anyway είναι να αλλάξει η νοοτροπία που επικρατεί στην Ελλάδα και να έχουμε και οι γυναίκες που έχουμε επιλέξει την Ναυτιλία (είτε σαν αξιωματικοί είτε σαν στελέχη σε διάφορα γραφεία) την ευκαιρία να συνεισφέρουμε (πάντοτε υπό την προϋπόθεση ότι έχουμε και την διάθεση και τις ουσιαστικές ικανότητες φυσικά).

  7. #17
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vassokaperoni
    Το ιδανικό θα ήταν η σύνθεση να είναι "μεικτή" ...

    Το σημαντικό anyway είναι να αλλάξει η νοοτροπία που επικρατεί στην Ελλάδα και να έχουμε και οι γυναίκες που έχουμε επιλέξει την Ναυτιλία (είτε σαν αξιωματικοί είτε σαν στελέχη σε διάφορα γραφεία) την ευκαιρία να συνεισφέρουμε (πάντοτε υπό την προϋπόθεση ότι έχουμε και την διάθεση και τις ουσιαστικές ικανότητες φυσικά).
    Καλησπερα Βασω.
    Αν εξαιρεσω τα ποσταλια δεν βρισκω εφαρμογη σε μεικτα πληρωματα δυστυχως... :cry:

    Γυναικες εργαζονται παντως σε μεγαλο ποσοστο και σε ναυτιλιακα αλλα και σε "παρα"-ναυτιλιακα γραφεια, δεν ειναι ετσι?
    Αυτο με τις ικανοτητες σηκωνει συζητηση καθως πολλες συναδελφοι, θεωρουν οτι αποκλειονται απο την εργασια μονο λογω φυλου.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  8. #18
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Γεια σου Χρήστο
    Πιστεύω πως οποιαδήποτε συνάδελφος ξεκινήσει θεωρώντας ότι η γυναικεία της υπόσταση θα σταθεί εμπόδιο να κάνει κάτι περισσότερο, μάλλον κάπου θα "κολήσει" στην πορεία...
    Σίγουρα υπάρχουν πολλές δυσκολίες και όντως κάποιες φορές πρέπει να προσπαθήσεις διπλά και να δουλέψεις πολύ έτσι ώστε να αποδείξεις ότι μπορείς να αναλάβεις υπεύθυνες θέσεις (μιλάω σαν γυναίκα).
    Από κει και πέρα, όντας μέσα στην ναυτιλία "το παλεύεις" και μακροπρόθεσμα ο καθένας δείχνει τί αξίζει (τί λές???).
    Τώρα "μισογύνηδες" υπάρχουν παντού, εγώ από την προσωπική μου εμπειρία πρέπει να πω, πως δεν είναι και πάρα πολλοί, αντιθέτως, η συνεργασία με ανθρώπους στις ναυτιλιακές εταιρείες είναι σε γενικές γραμμές άριστη, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.
    Αυτό που είναι δύσκολο είναι να δοθεί η ευκαιρία για κάτι καλύτερο..αυτό είναι που παλεύουμε να καταφέρουμε!!!


    Θα τα πούμε την Παρασκευή το βράδυ??? (Remember Forum Pireas 2005, Friday 17th June GAC table, you are invited already :wink: )

  9. #19
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    225

    Προεπιλογή

    APLWS 8ELW NA METEFERW TH GNWMH ENOS AN8RWPOU GIA NA THN SKEFTOUME.....
    (DEN TO PISTEYW EXEI OMWS ENDIAFERON)

    << OI GYNAIKES DEN EXOUN KALH ANTILHPSH XWROY KAI XRONOY GI AYTO KAI SE EPAGGELMATA OPWS PILOTOI, PLOIARXOI, ARXIEKTWNES, POLITIKOI MHX BRISKEIS PARA POLOYS ANDRES...
    OMWS EXOUN FOVERH DYNATOTHTA NA SYNDIAZOUN PRAGMATA (OI ANDRES SYNH8WS OTAN PARKAROUN XAMHLWNOUN TH MOUSIKH, OI GYNAIKES OXI)
    KAI NA MHN APOSPOYNTAI APO TO STOXO TOYS, GI AYTO KATALAMBANOUN HGETIKES 8ESEIS SE POLLES EPIXHRHSEIS...>>

    FOR YOUR INFO DEN HTAN KA8OLOY MISOGUNHS...


    PANTWS APO ENA SYNADELFO POY EIXE AN8YPOLPOIARXO GYNAIKA SE GKAZADIKO MOY PE PWS TH SEVONTOUSAN KAI THN PROSEXANE PIO POLY AP OLOYS OMWS HTAN DYSKOLA GIATI DEN EIXE PAREA AS POUME NA PAEI MIA VOLTA STO LIMANI,,,


    PANTWS KATA TH GNWMH MOY TA MIKTA PLHRWMATA STA TANKER DEN MPOROUN NA APODOSOUN OSO PREPEI GIATI ALLO NA BLEPEIS MIA XOUFTA MH XTYPHSEI STO AMPARI KAI ALLO NA ANEBWKATEBAINEIS TO PUMP ROOM KAI NA TREXEIS NA ELEGXEIS VALVES KTL (EIDIKA STIS DYSKOLES MERES)

    ELPIZW NA MH STENAXWRW KAPOION/A

  10. #20
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή Tatyanna

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από triad
    ΠΑΡΑΒΛΕΠΩ ΤΟΥΣ ΓΕΛΩΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ CLAIMS.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ OPERATIONS, ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΝΕ ΛΙΓΟ ΜΑΥΡΑ.ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΦΟΙΤΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ, ΤΑ ΙΔΙΑ.
    Υ.Γ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΓΕΙΤΟΝΙΑ...
    Καλημέρα!!!

    Σχετικα με τις γυναίκες που ρωτας και κρινοτας πάντα απο οσα ξερω απο την εταιρεια μου και αλλες που δουλεύουν φιλες....τις συναντάς σε όλους τους τομεις. bunkers/operation/claims/accounts/crew/spares/supply....και δεν μιλάω για δουλεια γραμματειακης υποστήριξης. Μονο στο chartering δεν εχω συναντήσει γυναίκα και υποθέτω οτι είναι θέμα πολλών ωρών εργασίας.

    Tatyanna
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

Σελίδα 2 από 40 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας