Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 65

Θέμα: Γραμμή Ραφήνα - Πάρος - Νάξος [Rafina - Paros - Naxos route]

  1. #11
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά θυμάστε, έκανε 2 φορές την εβρομάδα Ραφήνα Σύρο Νάξο Ραφήνα και δεν είχε πολύ κόσμο αλλά είχε πολλά φορτηγά. Οι καθυστερησεις από 45 λεπτά και άνω στην αναχώρηση, δεν το έβγαζε το δρομολόγιο.
    Ακριβώς...και μάλιστα οι καθυστερήσεις αυτές (τον Αύγουστο σχεδόν πάντα το Superferry γυρνάει από το πρωινό δρομολόγιο με μισή ώρα καθυστέρηση ,με αποτέλεσμα να καθυστερούσε η αναχώρηση για Σύρο-Νάξο) ήταν ο λόγος που το δρομολόγιο δεν "έπιασε" τελικά. Πιστεύω πως για να σταθεί ένα δρομολόγιο από Ραφήνα για Σύρο-(Πάρο)-Νάξο με συμβατικό πλοίο θα πρέπει να έχει αναχώρηση ή το αργότερο μέχρι τις 6 το απόγευμα (και αυτό με όχι άμεση αναχώρηση από προηγούμενη επιστροφή δρομολογίου) ή πρωινή. Να θυμίσω επίσης ότι το καλοκαίρι του 2000 το ολοκαίνουριο τότε ΙΘΑΚΗ είχε τεράστια επιτυχία στο συγκεκριμένο δρομολόγιο (έφτανε νομίζω μέχρι και Σαντορίνη), αλλά είχε πρωινή αναχώρηση. Καλό θα ήταν η BSF να ξανασκεφθεί αυτό το δρομολόγιο έστω και για τους καλοκαιρινούς μήνες

  2. #12

    Προεπιλογή

    Mην ξεχνατε και το IONIAN SUN που ειχε ερθει με αξιωσεις στην γραμμη το 1998.Ειχε γινει και καποια μετασκευη για την περισταση οπως δημιουργια σαλονιου με αεροπορικα καθισματα μετα απο καταργηση καμπινων.Για την σεζον εκεινη ειχαν προσλαβει τον καπτα Τασο Τρεσο γνωστη της γραμμης των κυκλαδων.Βεβαια η γραμμη παραδοσικα δουλεψε μονο το καλοκαιρι οποτε το χειμωνα το βαπορι γυρισε στο ιονιο

  3. #13
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mην ξεχνατε και το IONIAN SUN που ειχε ερθει με αξιωσεις στην γραμμη το 1998.Ειχε γινει και καποια μετασκευη για την περισταση οπως δημιουργια σαλονιου με αεροπορικα καθισματα μετα απο καταργηση καμπινων.Για την σεζον εκεινη ειχαν προσλαβει τον καπτα Τασο Τρεσο γνωστη της γραμμης των κυκλαδων.Βεβαια η γραμμη παραδοσικα δουλεψε μονο το καλοκαιρι οποτε το χειμωνα το βαπορι γυρισε στο ιονιο
    Μα αν θυμάμαι καλά το IONIAN SUN πήγαινε ¶νδρο-Τήνο-Μύκονο και μετά Δωδεκάνησα, όχι Σύρο-Νάξο. Νομίζω μάλιστα ότι ήταν στη Ραφήνα λίγο παλιότερα γύρω στο 92 με 93 και έκανε το συγκεκριμένο δρομολόγιο.

  4. #14
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    ¶νω Κυψέλη/Αγ.Θαλάιλεος Νάξου
    Μηνύματα
    576

    Προεπιλογή

    Όντως το Ionian Sun το θυμάμαι κι εγώ ένα καλοκαίρι στην Νάξο....μάλιστα είχαμε γυρίσει με αυτό Ραφήνα με ένα γεμάτο 9αρι το οποίο Ionian Sun μέχρι την Σύρο δεν είχε καταλάβει τπτ από τον καίρο.......μετά όμως οταν τον πήρε από την δεξιά μπάντα.....το πήρε και το σήκωσε στην κυριολεξία..........
    Όντως ο Κάπτα Τάσος Τρέσσος ήταν στο βαπόρι.
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    [B]ΟΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΔΕ ΓΛΕΝΤΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΞΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ, ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΠ' ΤΗ ΖΩΗ, ΧΑΜΕΝΟ ΘΕ ΝΑ ΠΑΕΙ....!!![/B][COLOR=DarkOrange][B] We Love NAXOS


    [/B][/COLOR]

  5. #15
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως το Ionian Sun το θυμάμαι κι εγώ ένα καλοκαίρι στην Νάξο....μάλιστα είχαμε γυρίσει με αυτό Ραφήνα με ένα γεμάτο 9αρι το οποίο Ionian Sun μέχρι την Σύρο δεν είχε καταλάβει τπτ από τον καίρο.......μετά όμως οταν τον πήρε από την δεξιά μπάντα.....το πήρε και το σήκωσε στην κυριολεξία..........
    Όντως ο Κάπτα Τάσος Τρέσσος ήταν στο βαπόρι.
    Μήπως ήταν δρομολόγιο από Πειραιά?

  6. #16
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    ¶νω Κυψέλη/Αγ.Θαλάιλεος Νάξου
    Μηνύματα
    576

    Προεπιλογή

    Όχι......το δρομολόγιο που είχε το βαπόρι τότε και αυτό που έκανα εγώ ήταν Νάξο-Πάρο-Σύρο-Ραφήνα και συγκεκριμένα τότε θυμάμαι (πιτσιρίκος ήμουν ακόμα) είχα απορίσει γιατί φέυγαμε με αυτό και όχι με κάποιο για Πειραιά καθώς είχε αφήσει ο πατέρας μου το αυτοκίνητο στην Ραφήνα.....είμαι 1000% σίγουρος. αλλά δεν θυμάμαι χρονολογία........

    Εδώ στο θέμα του πλοίου μπορέις να το επιβαιβαιώσεις Θάνο:http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24732

    Ένα καλοκαίρι το έκανε.....μετά την καλοκαιρινή σεζόν γύρισε πίσω στα λιμέρια του νομίζω (πρός Κυλλήνη μερια)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giwrgos1980 : 11-01-2010 στις 15:31
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    [B]ΟΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΔΕ ΓΛΕΝΤΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΞΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ, ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΠ' ΤΗ ΖΩΗ, ΧΑΜΕΝΟ ΘΕ ΝΑ ΠΑΕΙ....!!![/B][COLOR=DarkOrange][B] We Love NAXOS


    [/B][/COLOR]

  7. #17
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Σύρος - Ερμούπολη
    Μηνύματα
    281

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sg3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν ανεβει το ιθακη ισως να την δουμε να δουλευει αυτη η γραμμη!
    Το θεωρώ πολύ πιθανό. Οταν, με το καλό, έρθει το νέο πλοίο της Blue Star και "ελευθερωθεί" το "Ιθάκη", μπορεί άνετα να κάνει πρωινό Ραφήνα, Ανδρο, Τήνο, Μύκονο, Νάξο (ή Πάρο) και ένα απογευματινό (τοπικό) Ραφήνα - Ανδρο.
    [SIZE=3][COLOR=Blue]Πλούσιος είναι αυτός που έχει ελεύθερο χρόνο.[/COLOR][/SIZE]

  8. #18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αν θυμάμαι καλά το IONIAN SUN πήγαινε ¶νδρο-Τήνο-Μύκονο και μετά Δωδεκάνησα, όχι Σύρο-Νάξο. Νομίζω μάλιστα ότι ήταν στη Ραφήνα λίγο παλιότερα γύρω στο 92 με 93 και έκανε το συγκεκριμένο δρομολόγιο.
    Δεν τα θυμασαι καθολου καλα τα πραγματα.Δες ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ τευχος 64 ιουλιου 1998 σελις 72

  9. #19
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Εγω δεν εχω να πω κατι για το θεμα, απλα οτι μου αρεσει πολυ που γραφονται αποψεις, προτασεις και μνημες απο το παρελθον!!! Roci νομιζω θα συμφωνεις!

  10. #20
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τα θυμασαι καθολου καλα τα πραγματα.Δες ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ τευχος 64 ιουλιου 1998 σελις 72
    Πες μας να μαθουμε και εμεις που δεν εχουμε το περιοδικο.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας