Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 7 από 7

Θέμα: tohatsu 70 tldi

  1. #1

    Προεπιλογή tohatsu 70 tldi


    Καλησπέρα σας.Είμαι νέος στο φόρουμ.Κατοικώ στη Ρόδο και ασχολούμαι αρκετά χρόνια με ξύλινες βάρκες και τα 2 τελευταία με μικρά συμβατικά φουσκωτά.Κάνω διακοπές στην Κάσο 'οπου οι συνθήκες στη θάλασσα είναι αρκετά δύσκολες γι αυτό και θα αγοράσω ένα πολυεστερικό σκάφος γύρω στα 5,50 με επικρατέστερο το φαιστό του πρωτέα.Με έχει ελκύσει ιδιαίτερα η tohatsu 70 tldi λόγω του χαμηλού της βάρους και της θρυλούμενης ροπής,οικονομίας της και σχετικά αθόρυβης λειτουργίας της.Αν κάποιος έχει αυτή τη μηχανή θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μοιραζόταν την άποψη του μαζί μου.Ευχαριστώ.

  2. #2

    Προεπιλογή

    Για δυσκολες θάλασσες η επιλογή είναι μονόδρομος:φουσκωτό.Η tldi όπως και η e tec της evinrude είναι μηχανές με εξελιγμένη τεχνολογία,ελαφριές,οικονομικές,δυνατές και το κυριώτερο μη ρυπογόνες.

  3. #3

    Προεπιλογή φαιστός/πρωτε'υς και tohatsu

    φίλε μεγάλη σύμτωση. Μετά από έρευνα στο ιντερνετ έχω καταλήξει και εγώ στην ίδια επιλογή σε βάρκα και μηχανή. Όμως θα παω να δώ από κοντά τον φαιστό. Εσύ το έχεις δοκιμάσει? (μέσω καποιου φίλου?) Ξέρεις γιατί έιναι αβύθιστο? (κατασκευαστικά εννοώ πως το καταφέρνουν?).
    Εχω ακούσει πολλά καλά λόγια και για τα Olympic.

    Τέλος, σκέφτομαι και εγώ την ίδια μηχανή. Έχω την 30αρα την 2Τ και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος. Αναρωτείμαι πως είναι από θέμα θορύβου η 70 TLDI Tohatshu?
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από iraklisp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.Είμαι νέος στο φόρουμ.Κατοικώ στη Ρόδο και ασχολούμαι αρκετά χρόνια με ξύλινες βάρκες και τα 2 τελευταία με μικρά συμβατικά φουσκωτά.Κάνω διακοπές στην Κάσο 'οπου οι συνθήκες στη θάλασσα είναι αρκετά δύσκολες γι αυτό και θα αγοράσω ένα πολυεστερικό σκάφος γύρω στα 5,50 με επικρατέστερο το φαιστό του πρωτέα.Με έχει ελκύσει ιδιαίτερα η tohatsu 70 tldi λόγω του χαμηλού της βάρους και της θρυλούμενης ροπής,οικονομίας της και σχετικά αθόρυβης λειτουργίας της.Αν κάποιος έχει αυτή τη μηχανή θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μοιραζόταν την άποψη του μαζί μου.Ευχαριστώ.

  4. #4

    Προεπιλογή

    Πρωτα απο ολα να χαιρετησω την παρεα.
    Το φουσκοτο ειναι μονοδρομος οπως ειπαι ο φιλος παραπανωσε δυσκολουσ καιρους .Σχετικα με την tohatsu 70 tldi( εχει γινει 90 hp) την εχω τοποθετησει σε ενα φουσκοτο novomar 530 η οποια το παει πολυ καλα τα ψαρεματα μου ειναι μονο χειμωνα στην νοτια κρητη χωρις ποτε να εχω προβλημα ειναι οικονομικη στο καυσιμο γενικα αθορυβη και στην τελικη οικονομικη στην περιπτωση αγορας.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Τελικά κατέληξα σε ένα εξαιρετικό 5,80 το οποίο κατασκευάζει ένα τοπικό ναυπηγείο.Για μηχανή επέλεξα την tohatsu 70 tldi.Η άποψη όλων των κατόχων είναι πως πρόκειται για εξαιρετικό μηχανάκι από άποψη οικονομίας και αξιοπιστίας.Το δοκίμασα και πραγματικά εντυπωσιαστηκα από τη ροπή του.Ο φαιστός είναι πολύ καλή βαρκα.Καλοκατασκευασμένη,ταχύπλοη με αρκετούς χώρους.Το μόνο που δε μου άρεσε είναι η κονσόλα στην άκρη.Οταν οδηγάς και κάνει μπότζι είναι ενοχλητικό.Είναι αβύθιστο διότι η άνωση από τα στεγανά αποτρέπει τη βύθιση όταν κατακλυστεί από νερό.Δεν είναι πανάκεια,βοηθάει όμως στην κακη στιγμή.

  6. #6

    Προεπιλογή

    Τώρα είδα mastrotaso ότι εγραψες και για το olympic.Eννοείς φαντάζομαι το 490sx.Σύμπτωση.Το δοκίμασα κι αυτό με tohatsu 30 αναβαθμισμένη σε 50 άλογα.Πολύ καλό σκαφάκι αλλά σκαφάκι.Ταχύ,με μελετημένη γάστρα και άψογο φινίρισμα αλλά καμία σχέση με το φαιστό ούτε σε χώρους ούτε σε σταθερότητα ούτε σε αίσθηση ασφαλείας.Η πλώρη του φαιστού μου θύμισε πολύ το σκάσιμο του τρεχαντηριού που είχα στο κύμα.Το olympic είναι πιο μικρό και κουτουλάει συνέχεια στο κύμα.Ο φαιστός γεφυρώνει δύο κύματα και ταξιδεύεις πιο ανθρώπινα.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από iraklisp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα είδα mastrotaso ότι εγραψες και για το olympic.Eννοείς φαντάζομαι το 490sx.Σύμπτωση.Το δοκίμασα κι αυτό με tohatsu 30 αναβαθμισμένη σε 50 άλογα.Πολύ καλό σκαφάκι αλλά σκαφάκι.Ταχύ,με μελετημένη γάστρα και άψογο φινίρισμα αλλά καμία σχέση με το φαιστό ούτε σε χώρους ούτε σε σταθερότητα ούτε σε αίσθηση ασφαλείας.Η πλώρη του φαιστού μου θύμισε πολύ το σκάσιμο του τρεχαντηριού που είχα στο κύμα.Το olympic είναι πιο μικρό και κουτουλάει συνέχεια στο κύμα.Ο φαιστός γεφυρώνει δύο κύματα και ταξιδεύεις πιο ανθρώπινα.
    παιδια το ΓΕΦΥΡΩΝΕΙ ΔΥΟ ΚΥμΑΤΑ ειναι μεγαλη κουβεντα ας μην πιασουμε ποιοτητα πρωτευς με olympic ειναι τεραστια η διαφορα με σαφως ανωτατη ποιοτητα τα olympic

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας