Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 10

Θέμα: Αγορά ταχύπλοης βάρκας

  1. #1

    Προεπιλογή Αγορά ταχύπλοης βάρκας

    Χαιρετώ όλους. Είμαι νέος στο φορουμ, και βρίσκομαι στην ευχάριστη αλλά και πονοκέφαλη θέση να θέλω να αγοράσω πλεούμενο. Μου άρσε πολύ το poseidon το 5,5 μέτρα, αλλα κόλωσα όταν παρατήρησα την γάστρα του. Ούτε ενά παρατροπίδιο, όλο επίπεδο. Φοβάμαι ότι θα μποτζάρει πολύ, και θα τρώω και πολύ νερό. Βεβαίως τώρα αρχιζω σιγά σιγά να μαθαίνω, όποτε ισως να λέω και βλακίες. Θα μπορούσε κάποιος με περρισότερη εμπειρία ή κάποιος που έχει το σκάφος να με βοηθήσει?
    Εναλλακτικά σκεφτομαι το Φαιστός του Πρωτεύς ή το 4,9 Sx Olympic
    Ευχαριστώ

  2. #2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrotasos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ όλους. Είμαι νέος στο φορουμ, και βρίσκομαι στην ευχάριστη αλλά και πονοκέφαλη θέση να θέλω να αγοράσω πλεούμενο. Μου άρσε πολύ το poseidon το 5,5 μέτρα, αλλα κόλωσα όταν παρατήρησα την γάστρα του. Ούτε ενά παρατροπίδιο, όλο επίπεδο. Φοβάμαι ότι θα μποτζάρει πολύ, και θα τρώω και πολύ νερό. Βεβαίως τώρα αρχιζω σιγά σιγά να μαθαίνω, όποτε ισως να λέω και βλακίες. Θα μπορούσε κάποιος με περρισότερη εμπειρία ή κάποιος που έχει το σκάφος να με βοηθήσει?
    Εναλλακτικά σκεφτομαι το Φαιστός του Πρωτεύς ή το 4,9 Sx Olympic
    Ευχαριστώ
    μαστροτασο εχεις δικιο για τη γαστρα και εγω εκει ημουν και πηρα μεταχειρισμενο το olympic ccf 500 alla και το 490 ειναι καλυτερο απο αυτα που ανεφερες εχει φιλος μου..Απο που εισαι;;

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από arme72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαστροτασο εχεις δικιο για τη γαστρα και εγω εκει ημουν και πηρα μεταχειρισμενο το olympic ccf 500 alla και το 490 ειναι καλυτερο απο αυτα που ανεφερες εχει φιλος μου..Απο που εισαι;;
    γλυφαδα μενω. Χαιρομαι που με επιβαιβεώνεις. Βρήκα μια αγγέλία για το 580 Olympic. 20000e. Φοβάμαι λιγο τα μεταχειρισμένα. Ένα βαρκακι 4,4 Καρελ που έχω, βάζει νερό στα στεγανα και μου την έχει σπάσει ασχημα. Αμα δεν πηγαινα συχνά στο λιμάνι θα το είχα βρεί στον πάτο. Για αυτό σκεφτομαι για καινούργιο.Αυτό που με ενοχλέι με τους έλληνες κατασκευστές ή μάλλον πωλητές έιναι ότι δεν σου εξηγούν πως γτιάχνουν το σκάφος (γιατλι είναι αβύθιστο, πως είναι τα στεγανά του κλπ). Τέλος πάντων. Για τον Φαιστό του Πρωτεύς έχει κανείς εμπειρία παιδιά?

  4. #4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrotasos Εμφάνιση μηνυμάτων
    γλυφαδα μενω. Χαιρομαι που με επιβαιβεώνεις. Βρήκα μια αγγέλία για το 580 Olympic. 20000e. Φοβάμαι λιγο τα μεταχειρισμένα. Ένα βαρκακι 4,4 Καρελ που έχω, βάζει νερό στα στεγανα και μου την έχει σπάσει ασχημα. Αμα δεν πηγαινα συχνά στο λιμάνι θα το είχα βρεί στον πάτο. Για αυτό σκεφτομαι για καινούργιο.Αυτό που με ενοχλέι με τους έλληνες κατασκευστές ή μάλλον πωλητές έιναι ότι δεν σου εξηγούν πως γτιάχνουν το σκάφος (γιατλι είναι αβύθιστο, πως είναι τα στεγανά του κλπ). Τέλος πάντων. Για τον Φαιστό του Πρωτεύς έχει κανείς εμπειρία παιδιά?
    Τασο μη συγκρινεις τωρα το karel με olympic.Τα olympoic ειναι απο τα καλυτερα σκαφη και αυτο που λες ειναι (το 580) ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.Η γαστρα εχει 5 χρονια εγγυηση οπως και στο φαιστος...Ξερω απο φιλους οτι τα πρωτευς θελουν μονο honda μηχανη για να ειναι τελεια.Ξερω μεσα απο την εταιρια οτι ο καθρεπτης τους ειναι αναλογος για αυτη την εξωλεμβια,σου λενε οτι βαζεις και αλλη μαρκα αλλα αυτη ταιριαζει καλυτερα.Για μενα μην πας στο 580 η φαιστος βρες ενα 490 Olympic...Pare ena thl 26510 94294 ζητα το Βαγγελη και ρωτα τι εχει σε olympic metaxeirismeno απο εκει πηρα και εγω

  5. #5

    Προεπιλογή

    Αφού πέρασες απο το 440 μην πας στο 490.Δες το 580 olympic ή το φαιστό.Ανέβα κατηγορία μια και καλή μην μπεις στη διαδικασία συνεχών αλλαγών.Για την κατασκευή ρώτα κάποια πράγματα όπως:
    α)τα στεγανά είναι κενά ή εχουν φελιζόλ;Συμφέρει το γαλάζιο φελιζόλ(εξηλασμένη πολυστερίνη)
    β)στα δεσίματα(τα σημεία που κάθονται κονσόλες,πάγκοι,ταμπούκια κτλ)πόσες παραπάνω στρώσεις πολυεστέρα έχουν;
    γ)η καρίνα τι επιπλέον ενίσχυση έχει;(το δικό μου για παράδειγμα έχει δύο μπετόβεργες 18άρες "θαμμένες" μέσα στον πολυεστέρα)
    δ)υπάρχει από το καλούπι λάκκος για τα καύσιμα στο δάπεδο;όσο πιο μπροστά τόσο πιο καλά.

  6. #6

    Προεπιλογή ευχαριστώ παιδιά.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από iraklisp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού πέρασες απο το 440 μην πας στο 490.Δες το 580 olympic ή το φαιστό.Ανέβα κατηγορία μια και καλή μην μπεις στη διαδικασία συνεχών αλλαγών.Για την κατασκευή ρώτα κάποια πράγματα όπως:

    α)τα στεγανά είναι κενά ή εχουν φελιζόλ;Συμφέρει το γαλάζιο φελιζόλ(εξηλασμένη πολυστερίνη)
    β)στα δεσίματα(τα σημεία που κάθονται κονσόλες,πάγκοι,ταμπούκια κτλ)πόσες παραπάνω στρώσεις πολυεστέρα έχουν;
    γ)η καρίνα τι επιπλέον ενίσχυση έχει;(το δικό μου για παράδειγμα έχει δύο μπετόβεργες 18άρες "θαμμένες" μέσα στον πολυεστέρα)

    δ)υπάρχει από το καλούπι λάκκος για τα καύσιμα στο δάπεδο;όσο πιο μπροστά τόσο πιο καλά.
    Έχω την εντυπωση ότι το γαλαζιο φελιζολ συμφέρει. Ειναι υλικό που δεν απορροφά νερό και συνεπώς σε μαι στραβή και να βραχεί θα στεγνώσει. Μόνο δύο ναυπηγεία εχω βρεί να το χρησιμοποιούν.
    Πήγα στο λιμάνι και είδα μια Olynpic 490, πράγματι η δουλειά στην βάρκα είναι εξαιρετική, τουλάχιστον εξωτερικά. Όμως είναι μικρή για τις ανάγκες μου οπότε μάλλον θα πρέπει να βάλω το χέρι βαθύτερα στην τσέπη. Καλοριζικο το δικό σου ηρακλη. Ποιά μάρκα είναι?

  7. #7

    Προεπιλογή

    Καλημέρα mastrotasso.Υπάρχει ένα ναυπηγείο στη ρόδο το οποίο λέγεται rodos marine.Λειτουργεί γύρω στα 35 χρόνια και έχει παραδώσει γύρω στα 1500 σκάφη ξύλινα και πολυεστερικά.Εγώ πήρα το 580 το καμπινάτο.Εχω φίλο ναυπηγό και είμαστε κάθε μέρα πάνω από το σκάφος το οποίο είναι στη μέση της κατασκευής του.Είναι εξαιρετικό σκαρί,δοκιμασμένο και κομμένο και ραμμένο στα μέτρα μου.Εχει πολλές διαμήκεις ενισχύσεις.Ευχαριστώ για τις ευχές σου.Απόλαυσε το γλυκό βάσανο της έρευνας και επιλογής σκάφους.

  8. Προεπιλογή

    ΠΑΡΕ ΦΟΥΣΚΩΤΟ Η ΚΟΙΤΑ ΤΙΣ ΝΙΚΙΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ

  9. #9

    Προεπιλογή

    Τα Olympic είναι μακράν τα πιο όμορφα και ποιοτικά σκάφη.
    Και το 490 το έχει φίλος και είναι κατενθουσιασμένος.
    Επίσης ο Αιολος στη Ναύπακτο είναι ένα καλό ναυπηγείο με εξαιρετικά βαρκάκια.
    [URL=http://img234.imageshack.us/my.php?image=living14hv1.jpg][img]http://img234.imageshack.us/img234/7792/living14hv1.th.jpg[/img][/URL]

  10. #10
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Agria Voloy Magnisias
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Τα Olympic έχουν πολύ καλό φινίρισμα αλλά θέλουν προσοχή στην επιλογή της μηχανής λόγω της ιδιομορφίας της γάστρας τους...και το 4,90 αξίζει αλλά και το 5,80 παρόλο που είναι στενό.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας