Σελίδα 23 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 1321222324 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 221 έως 230 από 236

Θέμα: Ιστορικές φώτο Ραφήνας (Historic photos from Rafina)

  1. #221

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο προπομπός του "ΜΥΚΟΝΟΣ"
    μετέφερε Συροτηνομυκονια μόνο φορτηγα
    Σε ποιά εποχή αναφέρεστε ??? Εξ όσων γνωρίζω, η συγκεκριμμένη παντόφλα όταν δούλευε στη Ραφήνα (τέλη '60 - αρχές '70) ταξίδευε μόνο προς Μαρμάρι και Νέα Στύρα. Δούλεψε βέβαια και "Συροτηνομυκονία" με φορτηγά, αλλά μετά το 2003 που συμπλήρωσε 35ετία, αρχικά ως ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ και κατόπιν και μέχρι και σήμερα ως ΕΙΡΗΝΗ Κ.

  2. #222
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιά εποχή αναφέρεστε ??? Εξ όσων γνωρίζω, η συγκεκριμμένη παντόφλα όταν δούλευε στη Ραφήνα (τέλη '60 - αρχές '70) ταξίδευε μόνο προς Μαρμάρι και Νέα Στύρα. Δούλεψε βέβαια και "Συροτηνομυκονία" με φορτηγά, αλλά μετά το 2003 που συμπλήρωσε 35ετία, αρχικά ως ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ και κατόπιν και μέχρι και σήμερα ως ΕΙΡΗΝΗ Κ.
    τοτε ακριβως την περιοδο της ¨"επταετιας" δουλευε πολυ με τα φορτηγα της Συρου και Μυκονου
    πολυ αμφιβαλω αν την βρηκε ι 21ος αιωνας στην Ραφηνα
    απο το 1985 και μετα που ειχα καθημερινη σχεδον επαφη με Ραφηνα εγω δεν την θυμαμαι

  3. #223

    Προεπιλογή

    Και είναι βέβαια λογικότατο να μην θυμάστε το πλοίο στη Ραφήνα από το 1985 και μετά, αφού από τα μέσα (το πολύ τέλη) της δεκαετίας του '70 και μέχρι τις αρχές της δεκαετίας 2000 δούλεψε στη γραμμή Ρίο - Αντίρριο (περισσότερα στο θέμα του πλοίου).

    Η ερώτηση μου αφορούσε στο αν θυμάστε το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ της καρτποστάλ που παρατέθηκε έξι ποστ πιό πάνω, να πηγαίνει Σύρο - Τήνο - Μύκονο εκείνη την εποχή (1967 έως 1975 περίπου) ή στην "σύγχρονη" εποχή (από το 2003 και μετά). Από την στιγμή πάντως που δευκρινήσατε ότι δούλευε Σύρο - Τήνο - Μύκονο "την περίοδο της επταετίας", δεν δύναμαι οπωσδήποτε να το αμφισβητήσω, θα πρέπει όμως να πω ότι είναι η πρώτη φορά που αναφέρεται κάτι τέτοιο για την συγκεκριμμένη παντόφλα ανοικτού τύπου ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΙΜΟ 8747628) της Ραφήνας. Μέχρι σήμερα όλες οι υπάρχουσες μαρτυρίες έκαναν λόγο για δρομολόγια του πλοίου από την Ραφήνα προς την Εύβοια.

    Να προσθέσω τέλος ότι την ίδια περίπου εποχή (τέλη δεκαετίας '60) υπήρξε και η παντόφλα κλειστού τύπου ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΙΜΟ 6906103) που έκανε δρομολόγια από το Πόρτο Ράφτη κυρίως αλλά και από την Ραφήνα προς τις Κυκλάδες.

  4. #224
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και είναι βέβαια λογικότατο να μην θυμάστε το πλοίο στη Ραφήνα από το 1985 και μετά, αφού από τα μέσα (το πολύ τέλη) της δεκαετίας του '70 και μέχρι τις αρχές της δεκαετίας 2000 δούλεψε στη γραμμή Ρίο - Αντίρριο (περισσότερα στο θέμα του πλοίου).

    Η ερώτηση μου αφορούσε στο αν θυμάστε το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ της καρτποστάλ που παρατέθηκε έξι ποστ πιό πάνω, να πηγαίνει Σύρο - Τήνο - Μύκονο εκείνη την εποχή (1967 έως 1975 περίπου) ή στην "σύγχρονη" εποχή (από το 2003 και μετά). Από την στιγμή πάντως που δευκρινήσατε ότι δούλευε Σύρο - Τήνο - Μύκονο "την περίοδο της επταετίας", δεν δύναμαι οπωσδήποτε να το αμφισβητήσω, θα πρέπει όμως να πω ότι είναι η πρώτη φορά που αναφέρεται κάτι τέτοιο για την συγκεκριμμένη παντόφλα ανοικτού τύπου ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΙΜΟ 8747628) της Ραφήνας. Μέχρι σήμερα όλες οι υπάρχουσες μαρτυρίες έκαναν λόγο για δρομολόγια του πλοίου από την Ραφήνα προς την Εύβοια.

    Να προσθέσω τέλος ότι την ίδια περίπου εποχή (τέλη δεκαετίας '60) υπήρξε και η παντόφλα κλειστού τύπου ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΙΜΟ 6906103) που έκανε δρομολόγια από το Πόρτο Ράφτη κυρίως αλλά και από την Ραφήνα προς τις Κυκλάδες.
    εγώ δεν είχα ταξιδέψει ποτέ για να έχω αποτυπώσει την εικόνα του
    πολύ δικός μου που είχε φορτηγό και έκανε δρομολόγια από και προς Σύρο μου έλεγε ότι ήταν το μαρτύριο των οδηγών η "παντόφλα" ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

  5. #225
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    644

    Προεπιλογή

    Ας δούμε δύο φώτο της δεκαετίας '70 με τα ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ και ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ στο μέσα λιμάνι, καθώς και τα δύο ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ στο (τότε) έξω...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  6. #226

    Προεπιλογή

    Υπεροχες φωτογραφιες αλλοτινων ομορφων χρονων μας χαρισες φιλε rafina-lines!!!


  7. #227
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rafina-lines Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας δούμε δύο φώτο της δεκαετίας '70 με τα ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ και ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ στο μέσα λιμάνι, καθώς και τα δύο ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ στο (τότε) έξω...
    Ωραίες φωτό με καλή ανάλυση. Στη δεύτερη φωτό πέρα από τα βαπόρια, ενδιαφέρον έχουν και τα αυτοκίνητα με το τρίτροχο ΜΕΒΕΑ Robin σε πρώτο πλάνο.

  8. #228
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rafina-lines Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας δούμε δύο φώτο της δεκαετίας '70 με τα ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ και ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ στο μέσα λιμάνι, καθώς και τα δύο ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ στο (τότε) έξω...
    Ωραίες εικόνες μιάς άλλης εποχής. Από του Πολέμη,μου κάνει εντύπωση ότι το άσπρο δενγράφει τίποτα ενώ ήταν ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙ. Το είχα ταξιδέψει σαν ΧΑ σκέτο από Χίο τότε με το Κυπριακό (1974).

  9. #229
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    644

    Προεπιλογή

    Παρακαλώ, παιδιά, δεν κάνει τίποτα. Δεν έχω και σπουδαίο αρχείο από κείνα τα χρόνια γιατί ήμουν πιτσιρίκι, τυχαία τελείως βρέθηκαν αυτές. Δεν είναι κανονικές φώτο, είναι από slide, κι ίσως γι' αυτό είναι και καθαρές όπως λέτε. Φίλε Βίκτωρ, το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ 2 έγραφε το όνομά του μέσα στην εσοχή που ήταν η σκάλα των επιβατών, πίσω ακριβώς από το καταπελτάκι, γι' αυτό δε φαίνεται. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το έγραφε εκεί, ένα σημείο δλδ που δεν το βλέπει κανείς...

  10. #230
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rafina-lines Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Βίκτωρ, το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ 2 έγραφε το όνομά του μέσα στην εσοχή που ήταν η σκάλα των επιβατών, πίσω ακριβώς από το καταπελτάκι, γι' αυτό δε φαίνεται. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το έγραφε εκεί, ένα σημείο δλδ που δεν το βλέπει κανείς...
    Έχεις δίκιο κ να σκεφθείς ότι βαπόρια της εποχής του,εγώ τα 'εχω ζήσει. Όντως πολύ "κουφό".

Σελίδα 23 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 1321222324 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας