Σελίδα 12 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213142262112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 120 από 1425

Θέμα: Ιστορικές φωτογραφίες του λιμανιού του Πειραιά [Historic Photos of Piraeus port]

  1. #111
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    To μπλε διπλα απο το πολεμικο, ειναι το ΑΦΡΟΔΙΤΗ, ex LEINSTER 1948, αδελφο του ΟΡΦΕΑ ex MUNSTER 1948!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Finnpartner_1966 : 02-11-2008 στις 01:19
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  2. #112
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Smile

    Kai sto vathos to ALKYON & dio pantofles tou saronikou G.DIOGOS & ELLAS.

  3. #113

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Finnpartner_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To μπλε διπλα απο το πολεμικο, ειναο το ΑΦΡΟΔΙΤΗ, ex LEINSTER 1948...
    Το ένα από τα δύο πλοία της ΜEDITTERANEAN SUN LINES. Το άλλο ήταν βέβαια το ΑΤΑΛΑΝΤΗ.

  4. #114
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Απο το Shipsnostalgia, σημερινη φωτογραφια. Με μια πρωτη ματια, βλεπω το Ακροπολις ή το Αθηναι του Τυπαλδου. Που ειναι ρε παιδια αυτο το σημειο? Ο Προφητης Ηλιας ειναι στο βαθος??

    Acropolis-Athinai@Pireaus 1961.jpg
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  5. #115
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Πειραιάς

    Με κάθε επιφύλαξη, νομίζω ότι η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από τη δεξιά πλευρά μπαίνοντας στο λιμάνι του Πειραιά στο ύψος περίπου του Κανέλου (ή κάπου εκεί).
    Είναι, νομίζω, χαρακτηριστικό το βουνό (έτσι φαίνεται και η γνωστή φωτογραφία με το "Ιάλυσος" και το "Κάμιρος" μέσα στο λιμάνι του Πειραιά και το βουνό από πίσω).
    Με κάθε επιφύλαξη.

  6. #116

    Προεπιλογή

    H φωτογραφία απεικονίζει την περιοχή του λιμανιού που σήμερα αποκαλούμε 200άρια και το τελωνείο.

    Πράγματι Finnpartner, το σημείο με το πράσινο που φαίνεται είναι ο λόφος του Προφήτη Ηλία, και αν προσέξετε στο άσπρο πλοίο
    δεξιά στη φωτογραφία, δίπλα στα φουγάρα του (δεξιά) φαίνεται ο τρούλος και ένα εκ των καμπαναριών του Αγίου Νικολάου,
    όταν ο τρούλος δεν είχε βαφτεί ακόμα μπλε.

  7. #117
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Tην βάζω εδώ την φωτογραφία με τα δύο αδέλφια γιατι πιστεύω πως είναι πλέον ιστορική.

    ΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ.jpg

  8. #118

    Προεπιλογή

    Ρε παιδια θα βαλω τα κλαματα....Μολις χθες μπηκα στο φορουμ και οταν βλεπω το Καμιρος & το Ιαλυσος δακρυζω...Απο 4 χρονων ταξιδευα με αυτα τα πλοια για Κω .Εχω περασει απιστευτες στιγμες.Μετα με το Πατμος....
    Να ειστε καλα!

  9. #119
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jasonbourne Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια θα βαλω τα κλαματα....Μολις χθες μπηκα στο φορουμ και οταν βλεπω το Καμιρος & το Ιαλυσος δακρυζω...Απο 4 χρονων ταξιδευα με αυτα τα πλοια για Κω .Εχω περασει απιστευτες στιγμες.Μετα με το Πατμος....
    Να ειστε καλα!
    Oπα, οπα.... Τελικα οι Ιαλυσοκαμιραιοι ειμαστε πολλοι! Εγω ειχα την εντυπωση οτι ειμαι απο τους ελλαχιστους που τους αρεσαν!!! Αυξανομαστε και πλυθηνομαστε!!
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  10. #120
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Θα ηθελα να ρωτησω κατι: Μπορει καποιος να μου αναγνωρισει που ειναι ακριβως το πλοιο στον Πειραια? Προκειται για το πρωην ENOTRIA της Αdriatica, με το ονομα KOWTHER, φωτογραφημενο γυρω στο 1979 στον Πειραια....

    kowther@Pireaus 1979.jpg

    H φωτο ειναι απο το Shipsnostalgia
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Finnpartner_1966 : 31-07-2008 στις 22:13
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

Σελίδα 12 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213142262112 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας