Σελίδα 102 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 25292100101102103104112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.011 έως 1.020 από 1425

Θέμα: Ιστορικές φωτογραφίες του λιμανιού του Πειραιά [Historic Photos of Piraeus port]

  1. #1011
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραία μάζωξη! Με το ΑΛΚΥΩΝ να μου τραβάει το βλέμα αλλά και τα τέσσερα κρητικά σκόρπια στο λιμάνι : ΚΡΗΤΗ, ΜΙΝΩΣ, ένα από τα ΦΑΙΣΤΟΣ - ΚΝΩΣΟΣ και ΚΑΝΤΙΑ.

  2. #1012

    Προεπιλογή

    Tα καλυτερα χρονια!Εδενε το χθες με το σημερα.Αυτο νομιζω ισχυε για καθε τι εκεινη την περιοδο

  3. #1013
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραία μάζωξη! Με το ΑΛΚΥΩΝ να μου τραβάει το βλέμα αλλά και τα τέσσερα κρητικά σκόρπια στο λιμάνι : ΚΡΗΤΗ, ΜΙΝΩΣ, ένα από τα ΦΑΙΣΤΟΣ - ΚΝΩΣΟΣ και ΚΑΝΤΙΑ.
    Πραγματικά ήταν σκόρπια τα κρητικά διότι παλιά δεν είχε ορισμένες θέσεις. Το ΚΝΩΣΟΣ είναι διότι α) δεν είχαν αγοράσει ακόμα το ΦΑΙΣΤΟΣ κ β) το ντεκ πάνω από αυτό του περιπάτου ήταν πιό χτισμένο στο δεύτερο πλοίο.
    .

  4. #1014
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραία μάζωξη! Με το ΑΛΚΥΩΝ να μου τραβάει το βλέμα αλλά και τα τέσσερα κρητικά σκόρπια στο λιμάνι : ΚΡΗΤΗ, ΜΙΝΩΣ, ένα από τα ΦΑΙΣΤΟΣ - ΚΝΩΣΟΣ και ΚΑΝΤΙΑ.
    Και εμένα πάντα το Αλκυών μου τραβάει την προσοχή, ομως μη ξεχνάμε οτι γνώρισε τις μεγάλες του δόξες σαν Μιμίκα Λ. απ'όπου οι αναμνήσεις απο τουλάχιστον 2 ταξείδια υπάρχουν ακόμα στο μυαλό μου...

  5. #1015
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Piraeus 10.jpg Τα ξαδελφάκια ΑΠΟΛΛΩΝ 11 κ ΑΦΡΟΔΙΤΗ παρέα στην παγόδα.

  6. #1016
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    MINOS & LEMNOS.jpg Kάπου στο '80, εικόνα από το παρελθόν γιά μας τους παλιότερους τόσο νοσταλγική κ τόσο κοντινή.Λες κ ήταν χθες...

  7. #1017

    Προεπιλογή

    Oλοι θυμουνται τον Πειραια με τα <goodbye> απο κατω τους μικροπωλητες, την χαρακτηριστικη μυρωδια της ...αμμωνιας στις γωνιες,τις γουρουνες να βαζουν τα συρωμενα με την μουρη μεσα στα βαπορια και τους διαφορους σχετικους - ασχετους να λενε ιστοριες πραγματικες - ψευτικες για πιο πλοιο ειναι ποταμοπλοιο πιο εχει <καρινα> πιο ηταν <αντιτορπιλικο>κ.ο.κ.Ηταν χρονια αισιοδοξιας που εδενε απολυτα το παλιο με το καινουργιο που οσοι τα εζησαν τα εζησαν και οσες φωτογραφιες να κατεβασουν απο το <ιντερνετ> σαν αυτες τις μοναδικες του ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ δεν θα μπορεσουν ποτε να καταλαβουν οτι τα ωραια χρονια δεν ηταν αυτα που ειδαμε πριν σχεδον 20 χρονια με την λαιλαπα των νεοτευκτων που μας οδηγησε στο να ειναι δεμενα 1 δις ευρω στους ντοκους του Πειραια

  8. #1018
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Φίλε Βen, δυστυχώς "Good Bye" στου Τζελέπη ήταν μόνο στον ντόκο με τις "ευκαιρίες", καλό σημείο γιά φωτό. Τα υπόλοιπα λειτουργούσαν μόνο σαν στέγαστρα κ ας είχαν πάνω κάγκελα κ παγκάκια. Εγώ πήγαινα από το 1968 μέχρι το 1981 που κατεδαφίστηκαν κ σκάλες δεν υπήρχαν να ανεβείς
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 09-11-2013 στις 09:45

  9. #1019

    Προεπιλογή

    Ναι εγω δεν θυμαμαι ποτε να ανεβαινεις πανω.Αλλα ετσι τα ελεγαν τοτε απο οτι θυμαμαι

  10. #1020

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Βen, δυστυχώς "Good Bye" στου Τζελέπη ήταν μόνο στον ντόκο με τις "ευκαιρίες", καλό σημείο γιά φωτό. Τα υπόλοιπα λειτουργούσαν μόνο σαν στέγαστρα κ ας είχαν πάνω κάγκελα κ παγκάκια. Εγώ πήγαινα από το 1968 μέχρι το 1981 που κατεδαφίστηκαν κ σκάλες δεν υπήρχαν να ανεβείς
    Νομίζω αν θυμάμαι καλά Goodbye υπήρχε στον εξώστη του παλαιού τελωνείου στον ¶γιο Νικόλαο απ΄όπου οι συγγενείς αποχαιρετούσαν τους μετανάστες που έφευγαν στην Αμερική ή Αυστραλία. Επίσης, θυμάμαι ότι κάθε φορά που ερχόντουσαν θείοι μου από την Τριέστη με το Cristoforo Colombo ανεβαίναμε με τους γονείς μου στον εξώστη του τελωνείου, περιμένοντας να αποβιβαστούν.

Σελίδα 102 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 25292100101102103104112 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας