Σελίδα 103 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 35393101102103104105113 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.021 έως 1.030 από 1425

Θέμα: Ιστορικές φωτογραφίες του λιμανιού του Πειραιά [Historic Photos of Piraeus port]

  1. #1021
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω αν θυμάμαι καλά Goodbye υπήρχε στον εξώστη του παλαιού τελωνείου στον ¶γιο Νικόλαο απ΄όπου οι συγγενείς αποχαιρετούσαν τους μετανάστες που έφευγαν στην Αμερική ή Αυστραλία. Επίσης, θυμάμαι ότι κάθε φορά που ερχόντουσαν θείοι μου από την Τριέστη με το Cristoforo Colombo ανεβαίναμε με τους γονείς μου στον εξώστη του τελωνείου, περιμένοντας να αποβιβαστούν.
    Yπήρχε εκεί που λες, φαίνεται άλλωστε στις παλιές ελληνικές ταινίες. Η σκάλα έχει προ πολλού κατεδαφιστεί κ το κτίριο χρησιμοποιείται από το λιμεναρχείο.
    Τεργέστη...πολλές αναμνήσεις! Με το ΛΕΥΚΑ ΟΡΗ έχω πάει, 31 ώρες απολαυστικό ταξίδι.

  2. #1022
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 1960 ( οκτώ χρονών ήμουν ) που έφευγε μια θειά μου για Αμερική πήγαμε δεξιά του παλιού τελωνείου για να τους αποχαιρετίσουμε.

  3. #1023
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.128

    Προεπιλογή

    O άτυχος ΩΚΕΑΝΟΣ,το ΚΑΝΤΙΑ πιό όμορφο χωρίς σκεπαστά ντεκ πρύμα κ,κ...νοσταλγία.Piraeus 020.jpg

  4. Προεπιλογή

    Πραγματικα φιλε ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ εικονες που εκπεμπουν απλετη νοσταλγια!!!

  5. #1025
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    To 2o ΜAURETANIA της Cunard, ναυπήγησης 1938, στην τελευταία του επίσκεψη του στον Πειραιά το φθινόπωρο του 1965.
    Όταν ο Ατλαντικός άρχισε να κυριαρχείται από τα αεροπλάνα τα υπερωκεάνεια το γύρισαν σε εποχιακές κρουαζιέρες για να βγάλουν κάποια χρήματα. Το 1962 το πλοίο βαφτηκε με το πράσινο χρώμα που είχε και το παλιό CARONIA της Cunard. Έτσι έκανε μια μεγάλη κρουαζιέρα 41 ημερών στη Μεσόγειο. Κατόπιν η Cunard το δοκίμασε στη γραμμή Νάπολη-Νέα Υόρκη αλλά δεν είχε καλή κίνηση και σύντομα σταμάτησε. Έκανε κάποιες κρουαζιέρες σε Μεσόγειο και Καραϊβική αλλά δεν κατάφερε να στεριώσει και τελικά το Νοέμβριο του 1965 πήγε για διάλυση στη Σκωτία.

    mauretania II.jpg
    πηγή

  6. #1026

    Προεπιλογή

    Μοιαζει με με Q.E. & Q.M. σε σμικρυνση

  7. #1027
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To 2o ΜAURETANIA της Cunard, ναυπήγησης 1938, στην τελευταία του επίσκεψη του στον Πειραιά το φθινόπωρο του 1965.

    mauretania II.jpg
    πηγή
    Σπάνια φωτό κ τι δεν θα έδινα να το έβλεπα από κοντά.Ήμουν τότε στην Χίο βλέπετε...

  8. #1028
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μοιαζει με με Q.E. & Q.M. σε σμικρυνση
    Βασικά μικρογραφία του QE, ήταν το μικρό από τα Y/K της εταιρείας. Μικρό...τρόπος του λέγειν δλδ.

  9. #1029
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    PIRAEUS
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή MAVRETANIA

    Πραγματικα ιστορικη φωτογραφια

  10. #1030
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.128

    Προεπιλογή

    PIRAEUS 021.jpgMε επίκεντρο τα 2 ξαδέλφια από την Ιρλανδική Θάλασσα,άποψη από το λιμάνι του όχι κ τόσο μακρυνού χθες.

Σελίδα 103 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 35393101102103104105113 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας