Σελίδα 52 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 242505152535462102 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 511 έως 520 από 1425

Θέμα: Ιστορικές φωτογραφίες του λιμανιού του Πειραιά [Historic Photos of Piraeus port]

  1. #511
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    O Πειραιάς του 1960, όπως μπορεί να συμπεράνει κανείς από τη συνύπαρξη ορισμένων πλοίων: του ΕΡΙΕΤΤΑ/ΜΑΡΙΑΝΝΑ του Λάτση στο Ξαβέρι αριστερά δίπλα σε δύο φορτηγά, του ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ με τα σινιάλα της "Εθνικής", και της πλώρης του ΕΓΝΑΤΙΑ δεξιά.

    pireas.jpg
    φωτογραφημένο από περιοδικό του ΟΛΠ

  2. #512

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    O Πειραιάς του 1960, όπως μπορεί να συμπεράνει κανείς από τη συνύπαρξη ορισμένων πλοίων: του ΕΡΙΕΤΤΑ/ΜΑΡΙΑΝΝΑ του Λάτση στο Ξαβέρι αριστερά δίπλα σε δύο φορτηγά, του ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ με τα σινιάλα της "Εθνικής", και της πλώρης του ΕΓΝΑΤΙΑ δεξιά.

    pireas.jpg
    φωτογραφημένο από περιοδικό του ΟΛΠ

    Ωραιοτατο! Και εισαι απιθανος που μπορεις και βγαζεις ενα πλοιο απο μια πλωρη!

  3. #513
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    O Πειραιάς του 1960, όπως μπορεί να συμπεράνει κανείς από τη συνύπαρξη ορισμένων πλοίων: του ΕΡΙΕΤΤΑ/ΜΑΡΙΑΝΝΑ του Λάτση στο Ξαβέρι αριστερά δίπλα σε δύο φορτηγά, του ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ με τα σινιάλα της "Εθνικής", και της πλώρης του ΕΓΝΑΤΙΑ δεξιά.

    φωτογραφημένο από περιοδικό του ΟΛΠ
    Nα ρωτησω κατι? Τι δειχνει ακριβως η φωτο? Δεν μπορω να καταλαβω απο που ειναι βγαλμενη!!
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  4. #514
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Ακτή Ξαβερίου

    Φίλε Finnpartner 1966, έχω την εντύπωση ότι η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από την Ακτή Ξαβερίου.
    Εκείνη την εποχή η ακτή Ξαβερίου αποτελούσε ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη μέσα στο μεγάλο λιμάνι.
    Πρέπει να έμοιαζε με τον σημερινό Νέο Μώλο Δραπετσώνας.
    [I][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=black][B]"Η μόνη περιουσία είναι η μνήμη"[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][B]Εν πλω
    toujours
    [/B][/SIZE][/FONT][/CENTER]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][I][B]"[/B][/I][B]Γεώργιος Εξπρές"[/B][/SIZE][/FONT]
    [/CENTER]

  5. #515
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Finnpartner 1966, έχω την εντύπωση ότι η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από την Ακτή Ξαβερίου.
    Εκείνη την εποχή η ακτή Ξαβερίου αποτελούσε ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη μέσα στο μεγάλο λιμάνι.
    Πρέπει να έμοιαζε με τον σημερινό Νέο Μώλο Δραπετσώνας.
    Η Φρειδερικη ειναι στο λιμεναρχειο δεμενη, και η Εγνατια, διπλα απο την παγοδα?
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  6. #516
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Σωστά, όπως τα λες είναι.

  7. #517

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι η φωτογραφία του 60 είναι παρμένη μετά την Παγόδα εκεί που ξεχειμωνιάζουν τα κρουαζιερόπλοια στα ξυλάδικα.

  8. #518

    Προεπιλογή Πειραιας το 1853

    Μια περιγραφη του Πειραια και του λιμανιου του το 1853 (!!!) απο το περιοδικο Ευτερπη.


    Piraeus Euterppe 1853 a.jpg

    Piraeus Euterppe 1853 b.jpg

    Piraeus Euterppe 1853 c.jpg

    Piraeus Euterppe 1853 d.jpg

  9. #519

    Προεπιλογή

    ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΑΚΑΛΗΨΑ ΑΥΤΗΝ ΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΜΟΥ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ.

  10. #520
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Από την ταινία <Καπετάν Φάντης Μπαστούνης> Λ.Κωνσταντάρας - Μ.Κοντού κ.α.

    PDVD_056.jpgPDVD_057.jpg

    PDVD_058.jpg

    PDVD_063.jpg

    PDVD_066.jpg

Σελίδα 52 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 242505152535462102 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας