Σελίδα 1 από 28 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 280

Θέμα: Φωτό πέριξ Πειραιά (Κερατσίνι, Κυνόσουρα, Πέραμα) [Piraeus' surounding areas photos]

  1. #1
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή Φωτό πέριξ Πειραιά (Κερατσίνι, Κυνόσουρα, Πέραμα) [Piraeus' surounding areas photos]

    Θα παρεκτραπώ λίγο από τον τίτλο του thread και αντί για κάποιο λιμάνι θα ανεβάσω κάποιες ιστορικές στιγμές από ένα αγκυροβόλιο, συγκεκριμένα της Κυνοσούρας.

    Και πάλι από τις άθλιες βιντεοκασσέτες μου οπότε και η θολούρα...

    Ξεκινάμε λοιπόν με μια Βασίλισσα, το Queen Frederica λίγο πριν οδηγηθεί στο διαλυτήριο, κάπου μεταξύ 1972 και 1975.

    kynosoura-Q Frederica.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Ellinis είσαι σίγουρη ότι είναι η Βασίλισσα ή μήπως πρόκειται για το ΑΚΡΌΠΟΛΙΣ ή ΑΘΗΝΑΙ του Τυπάλδου;

  3. #3
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Kαι κάτι δεν μου πήγαινε καλά με το χρώμα στα φουγάρα... πραγματικά είναι κάποιο από τα Αθήναι ή Ακρόπολις των Τυπάλδων.

    Νιώθοντας ένοχος για την παραπληροφόρηση που έσπειρα ops:, συνεχίζω ακάθεκτος με στιγμιότυπα από την ίδια -άγνωστου τίτλου- ταινία.

    Ένα από τα δύο αδελφάκια της ΕΛ.ΜΕΣ, είτε το Ίσθμια είτε το Κύνθια.

    kynosoura8 isthmia or cynthia.jpg

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Αλλά δύο αποσπάσματα από την Κυνοσούρα,
    στο πρώτο αριστερά του μεγάλου πλοίου διακρίνεται η πρύμνη του "Πολικός" του Καβουνίδης (πρ. "Αδριας", πρ. "Κυκλάδες" του Τόγια), ενώ δεξιά διακρίνεται κατά πάσα πιθανότητα το "Μασσαλία" της Ελ.Μες.
    Στο δεξί τέλος της φωτο διακρίνεται ένα μικρό επιβατηγό που φαίνεται και στη δεύτερη φωτό μαζί με το "Μασσαλία".
    Κρίνοντας από την πρύμνη του που θυμίζει έντονα αμερικάνικο αντιτορπιλλικό, πιστεύω οτι πρέπει να ήταν κάποια μετασκευή πολεμικού σε επιβατηγό (όπως ήταν και ο "Πολικός").

    Σάρωση0201.jpg

    Σάρωση0208.jpg

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Kαι ένα τελευταίο στιγμιότυπο από την ίδια ταινία, όπου φαίνεται το ΦΙΛΙΠΠΟΣ του Καβουνίδη παροπλισμένο με εμφανή τα σημάδια της φωτιάς που το κατέστρεψε το 1972.
    Έλυσε κάβους μόνο για να πάει στο διαλυτήριο.

    Μήπως ξέρει κανείς πότε και που διαλύθηκε?

    untitled1.jpg

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Ολύμπια"

    Θα ήθελα να ευχαριστήσω και εγώ με τη τη σειρά μου τον Παντελεήμονα Λελέκη και τον Απόστολο για το ανέβασμα αυτών των μοναδικών φωτογραφιών. Είναι σαν να γυρνάς πίσω στο χρόνο και να ταξιδεύεις και πάλι με κάποιον "Απόλλωνα" ή με κάποιο "Κάλυμνος" για ένα ταξίδι που τότε αποτελούσε πραγματική ιεροτελεστία.
    Παρακάτω ακολουθεί μια φωτογραφία του περίφημου "Ολύμπια" που δημοσιεύτηκε στο οπισθόφυλλο του περιοδικού "Ships monthly" (τεύχος Απριλίου 2002).
    Η φωτογραφία έχει τραβηχτεί από τον Jurgen Saupe το 1979 (μάλλον στην Κυνόσουρα).

    Ολύμπια.jpg

  7. #7
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Μία φώτο μοναδική! Απο το Αρχείο του κ.κ Π. Λελέκη δώρο για εμάς! Γνωρίζετε το μέρος??? Τα πλοία????

    3233.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 31-10-2016 στις 23:15 Αιτία: αποκατάσταση φωτογραφίας

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Eκπληκτική φωτογραφία ! ! !
    Μήπως είναι στο Κερατσίνι;

    Η συνάθροιση των παλιών καραβιών είναι απίστευτη. Το ΕΛΛΕΝΑ στα δεξιά της προβλήτας και απέναντι του το ΠΟΛΙΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ (ίσως και ως ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ ΚΡΗΤΗ).
    Στη σειρά με τα δεμένα καράβια ξεχωρίζω το ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ με τα δίδυμα φουγάρα και πάλι. Νομίζω οτι η πρύμνη του πιο κοντινού καραβιού ανήκει στο ΚΥΚΝΟΣ.

  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Εγώ θα συμφωνήσω με την Ελλήνιδα! Δεν μπορεί να είναι κάπου αλλού! Μόνο το Ελεάνα διάβάζω και συμφωνώ για το Πόρτο Λάφια...

  10. #10

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ποιο είναι το μέρος. Τώρα στην ναυτική ...διάλεκτο των Πειραιωτών δεν είμαι σίγουρος αν λέγεται Κερατσίνι, Ιχθυόσκαλα ή όπως αλλιώς.
    Πάντως μπορεί κάποιος να διακρίνει στον ορίζοντα, στα αριστερά της φώτο την Ψυττάλεια, και στο κέντρο προς τα αριστερά τα Αμπελάκια της Σαλαμίνας.
    Φαίνεται δε αμυδρά και η ξέρα που βρίσκεται σήμερα ναυαγισμένο το Μέλοντι.

    Πραγματικά, σπάνια φώτο !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 11-01-2008 στις 12:06

Σελίδα 1 από 28 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας