Σελίδα 139 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 3989129137138139140141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.381 έως 1.390 από 1425

Θέμα: Ιστορικές φωτογραφίες του λιμανιού του Πειραιά [Historic Photos of Piraeus port]

  1. #1381
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Φωτογραφία του Πειραιά (δεν ξέρω βέβαια μήπως έχει αναρτηθεί και άλλη φορά στο site)μέσα από το pireorama.blogspot.com,όπου βλέπουμε και το φρεσκοναυπηγημένο τότε ΕΛΛΗ, πρυμνοδετημένο σε μια ασυνήθιστη νομίζω για αυτό θέση αν και σε κάποιες άλλες φωτογραφίες της εποχής εκείνης,έχουμε δει δεμένα στην ακτή Ποσειδώνος,εκτός των πλοίων του αργοσαρωνικού,κι άλλα πλοία όπως το ΑΡΚΑΔΙΑ,το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ κ.α. Αν θυμάμαι καλά,κάπου εκεί δέσαμε και με το ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ,αργά το βράδυ, σε ένα ταξίδι επιστροφής μας από την Αμοργό,τον Σεπτέμβριο του 1973.

    ακτοπλοϊκά .jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maiandros : 02-11-2021 στις 15:46

  2. #1382
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Maiandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φωτογραφία του Πειραιά (δεν ξέρω βέβαια μήπως έχει αναρτηθεί και άλλη φορά στο site)μέσα από το pireorama.blogspot.com,όπου βλέπουμε και το φρεσκοναυπηγημένο τότε ΕΛΛΗ, πρυμνοδετημένο σε μια ασυνήθιστη νομίζω για αυτό θέση αν και σε κάποιες άλλες φωτογραφίες της εποχής εκείνης,έχουμε δει δεμένα στην ακτή Ποσειδώνος,εκτός των πλοίων του αργοσαρωνικού,κι άλλα πλοία όπως το ΑΡΚΑΔΙΑ,το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ κ.α. Αν θυμάμαι καλά,κάπου εκεί δέσαμε και με το ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ,αργά το βράδυ, σε ένα ταξίδι επιστροφής μας από την Αμοργό,τον Σεπτέμβριο του 1973.

    ακτοπλοϊκά .jpg
    Φυσικά κ το ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ ΚΡΗΤΗ,'ενα μεγάλο βαπόρι γιά τότε,πλαγιοδετημένο στου Τζελέπη προς τον Αργοσαρωνικό,ασυνήθιστη θέση γιά Κρήτη.

  3. Προεπιλογή


    Piraeus-003 par SV1XV, on ipernity

    Σήμερα προσέθεσα στην συλλογή μου μια σχετικά πρόσφατη αεροφωτογραφία Κεντρικού Λιμένος, Εκδόσεις Haitalis, άνευ χρονολογίας.

  4. #1384
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων

    Piraeus-003 par SV1XV, on ipernity

    Σήμερα προσέθεσα στην συλλογή μου μια σχετικά πρόσφατη αεροφωτογραφία Κεντρικού Λιμένος, Εκδόσεις Haitalis, άνευ χρονολογίας.
    1993 χειμώνας, από τα δεμένα κρουαζιερόπλοια

  5. Προεπιλογή

    Σίγουρα χειμώνας, αν κρίνω και από τα χιόνια.

  6. Post TSS Fantasia



    Piraeus-004A, Piraeus-004B par SV1XV, on ipernity

    Ένα ακόμα (ταλαιπωρημένο) ταχυδρομικό δελτάριο της συλλογής μου: "ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ - Αποψις Λιμένος" (μέσα-τέλη) δεκαετίας 1960, ταχυδρομημένο 12 Ιουλίου 1969.

  7. #1387
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων


    Piraeus-004A, Piraeus-004B par SV1XV, on ipernity

    Ένα ακόμα (ταλαιπωρημένο) ταχυδρομικό δελτάριο της συλλογής μου: "ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ - Αποψις Λιμένος" (μέσα-τέλη) δεκαετίας 1960, ταχυδρομημένο 12 Ιουλίου 1969.
    Aπέναντι ΕΡΜΗΣ ή ΠΗΓΑΣΟΣ της Ηπειρωτικής κ στο βάθος δεξιά ΕΛΛΗΝΙΣ του Χανδρή.
    Από τις κάρτες που κυκλοφορούσαν ευρέως τότε στα περίπτερα γύρω από το λιμάνι.

  8. Προεπιλογή

    Ευρέως, αλλά κανείς δεν τις μάζευε και έχουν εξαφανισθεί.

    Την προηγούμενη την αγόρασα το περασμένο Σάββατο σε περίπτερο της Οδού Μητροπόλεως στην Αθήνα, είχε μόνο ένα κομμάτι και ελαφρώς ταλαιπωρημένο με τα χρώματα όμως πολύ ζωντανά.




    Vue du Port du Piree et Le Piree. Capitainerie du port et bureau de sante. par SV1XV, on ipernity

    Να και δυο σύγχρονες αναπαραγωγές (ευτελούς αξίας) παλιών εικονογραφημένων ταχυδρομικών δελταρίων της περιόδου γύρω στο 1900. Μου τις έχουν στείλει δωρεάν σαν ενίσχυση φακέλων ώστε να μην τσακίζουν.

  9. #1389
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευρέως, αλλά κανείς δεν τις μάζευε και έχουν εξαφανισθεί.

    Την προηγούμενη την αγόρασα το περασμένο Σάββατο σε περίπτερο της Οδού Μητροπόλεως στην Αθήνα, είχε μόνο ένα κομμάτι και ελαφρώς ταλαιπωρημένο με τα χρώματα όμως πολύ ζωντανά.




    Vue du Port du Piree et Le Piree. Capitainerie du port et bureau de sante. par SV1XV, on ipernity

    Να και δυο σύγχρονες αναπαραγωγές (ευτελούς αξίας) παλιών εικονογραφημένων ταχυδρομικών δελταρίων της περιόδου γύρω στο 1900. Μου τις έχουν στείλει δωρεάν σαν ενίσχυση φακέλων ώστε να μην τσακίζουν.
    Eγώ τις μάζευα,την δεύτερη την έχω,νομίζω ότι έχει ξανανεβεί.
    Πρέπει να ήσουν τυχερός που την εντόπισες στην Μητροπόλεως σε ένα σημείο άσχετο με το λιμάνι του Πειραιά.
    Δυστυχώς αυτό το είδος καρτ ποστάλ έχει εξαφανιστεί.
    Μέχρι σχετικά πρόσφατα υπήρχαν στον Ισθμό με καράβια διερχόμενα από την διώρυγα.Ελπίζω να συνεχίζουν να υπάρχουν.
    Έχει αλλάξει ο τρόπος επικοινωνίας των ανθρώπων.

  10. Προεπιλογή

    Επίσης, σε ένα άλλο σχετικό μέτωπο, έχουν εξαφανισθεί και οι καρτ ποστάλ με κτίρια των Αθηνών. Στο 19-20/11 έφαγα τον κόσμο στα πέριξ της Πλ. Συντάγματος να βρώ μια κάρτα με το Ζάππειο και δεν υπήρχε πουθενά.

Σελίδα 139 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 3989129137138139140141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας