Σελίδα 101 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 519199100101102103111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.001 έως 1.010 από 1425

Θέμα: Ιστορικές φωτογραφίες του λιμανιού του Πειραιά [Historic Photos of Piraeus port]

  1. #1001
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή Μικρολίμανο

    Ο λιμήν της Μουνιχίας ή Φανάρι ή Λιμένας Κουμουνδούρου ή Τουρκολίμανο ή Μικρολίμανο όταν ήταν στις ομορφιές του

    Mikrolimano_2.jpgMikrolimano_1.jpg


    http://pireorama.blogspot.gr/2012_07_01_archive.html

  2. #1002

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 149504
    Η συγκεκριμένη αποβάθρα από την οποία ο φωτογράφος έχει απεικονίσει τον Πειραιά επίσημα ονομάζονταν αποβάθρα "Διαδόχου Κωνσταντίνου". Λόγω όμως της ύπαρξης αντλίας νερού (Τρόμπας) η οποία χρησίμευε στην προμήθεια των πλοίων με νερό (εποχή ατμοκίνησης) επικράτησε η αποβάθρα αρχικά να ονομαστεί Τρούμπα και κατ΄ επέκταση ολόκληρη η παρακείμενη συνοικία.
    Σχεδόν όλοι οι ιστορικοί - ερευνητές που έχουν ασχοληθεί με την ιστορία του Πειραιά, συγκλίνουν στην άποψη ότι η λέξη Τρούμπα αποτελεί παραφθορά της λέξης "τρόμπα". Ωστόσο υπάρχουν διαφορετικές απόψεις - εκτιμήσεις για το τι πράγματι ήταν (που - πως εχρησιμοποιείτο) αυτή η "τρόμπα" (αντλία νερού), και μία από αυτές είναι και η εκδοχή ότι χρησίμευε στην προμήθεια των πλοίων με νερό.

    Ακόμα, κατά την γνώμη μου, δεν πιστεύω ότι η (κατά τ' άλλα πολύ όμορφη) φωτό έχει τραβηχτεί από την αποβάθρα "Διαδόχου Κωνσταντίνου", αλλά μάλλον επάνω από κάποιο πλοίο. Η περιοχή της Τρούμπας ήταν (και είναι ακόμα βέβαια) παράλληλη με την παραλία, και δεν νομίζω να υπήρχε αποβάθρα που να εισχωρεί τόσο πολύ μέσα στο λιμάνι ώστε να μπορούσε κάποιος να βγάλει φωτογραφία τον Άγιο Σπυρίδωνα υπό τέτοια γωνία, να φαίνεται δηλαδή ολόκληρος ο ναός.

  3. #1003
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    ΛΟΥΤΡΑ ΠΑΣΑΛΙΜΑΝ&#921.jpg
    Σε αυτή την καρτ-ποστάλ του Ρωμαίδη του 1890 έχει γίνει μεγένθυση εντός κύκλου η εξέδρα με τις καμπίνες που υπήρχαν ακόμα τότε στο Πασαλιμάνι λίγο πριν την μεταφορά τους στον όρμο της φρεαττύδας. Οι εξέδρες αυτές λειτούργησαν από το 1840 έως και το 1870 (φωτο www.delcampe.net).


    http://pireorama.blogspot.gr/2012/11/blog-post_21.html

  4. #1004
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχεδόν όλοι οι ιστορικοί - ερευνητές που έχουν ασχοληθεί με την ιστορία του Πειραιά, συγκλίνουν στην άποψη ότι η λέξη Τρούμπα αποτελεί παραφθορά της λέξης "τρόμπα". Ωστόσο υπάρχουν διαφορετικές απόψεις - εκτιμήσεις για το τι πράγματι ήταν (που - πως εχρησιμοποιείτο) αυτή η "τρόμπα" (αντλία νερού), και μία από αυτές είναι και η εκδοχή ότι χρησίμευε στην προμήθεια των πλοίων με νερό.

    Ακόμα, κατά την γνώμη μου, δεν πιστεύω ότι η (κατά τ' άλλα πολύ όμορφη) φωτό έχει τραβηχτεί από την αποβάθρα "Διαδόχου Κωνσταντίνου", αλλά μάλλον επάνω από κάποιο πλοίο. Η περιοχή της Τρούμπας ήταν (και είναι ακόμα βέβαια) παράλληλη με την παραλία, και δεν νομίζω να υπήρχε αποβάθρα που να εισχωρεί τόσο πολύ μέσα στο λιμάνι ώστε να μπορούσε κάποιος να βγάλει φωτογραφία τον Άγιο Σπυρίδωνα υπό τέτοια γωνία, να φαίνεται δηλαδή ολόκληρος ο ναός.
    Δε ξέρω και δε μπορώ να εκφέρω γνώμη , μόνο να παραθέσω τα παρακάτω που ίσως βοηθήσουν :

    ΤΡΟΥΜΠΑ_1.jpg
    Απεικόνιση από την ιστοσελίδα : http://erythrolefkometerizi.blogspot.gr/2010/10/blog-post_2014.html

    Η Τρούμπα όνομα της το οφείλει σε μια μεγάλη σχετικά τρόμπα νερού που ήταν τοποθετημένη προπολεμικά σε μικρή στέρνα στη διασταύρωση της σημερινής λεωφόρου ΙΙας Μεραρχίας με την παραλιακή .


    http://www.ploigos.gr/?sessionid=8f5...42d291775be926

  5. #1005
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα, κατά την γνώμη μου, δεν πιστεύω ότι η (κατά τ' άλλα πολύ όμορφη) φωτό έχει τραβηχτεί από την αποβάθρα "Διαδόχου Κωνσταντίνου", αλλά μάλλον επάνω από κάποιο πλοίο. Η περιοχή της Τρούμπας ήταν (και είναι ακόμα βέβαια) παράλληλη με την παραλία, και δεν νομίζω να υπήρχε αποβάθρα που να εισχωρεί τόσο πολύ μέσα στο λιμάνι ώστε να μπορούσε κάποιος να βγάλει φωτογραφία τον Άγιο Σπυρίδωνα υπό τέτοια γωνία, να φαίνεται δηλαδή ολόκληρος ο ναός.
    Συμφωνώ και εγώ. Νομίζω οτι το διίστιο γκρι ατμόπλοιο είναι μια από τις ατμοημιολίες ΚΙΣΣΑ-ΚΙΧΛΗ-ΑΗΔΩΝ του Π.Ν.

  6. #1006
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Πρέπει να πούμε ότι η ονομασία Τρούμπα είναι ουσιαστικά ξεχασμένη. Νομίζω ότι δεν υπάρχει νέος στην ηλικία είτε νεοφερμένος στον Πειραιά που να ξέρει πως λεγόταν η περιοχή αυτή.

  7. #1007
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Πειραιάς 2000.

    peiraias1.jpg

    Photo: Robert Brink

  8. #1008
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Την ίδια χρονιά.

    peiraias samina-milos.jpg

    Photos: Robert Brink

  9. #1009
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Ένα όμορφο πιστεύω σκηνικό μιας άλλης εποχής μέσα απο την ιστοσελίδα :

    http://www.perivolos.gr/news_info.php?data_id=5207&timicat1=4442&timicat2= 957&timicat3=0&timicat4=0&timicat5=0&timicat6=0&ti micat7=0

    Πειραιάς-1907.jpg

    Πειραιάς 1907

  10. #1010
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    PIRAEUS 9.jpg Nοσταλγική άποψη του λιμανιού ίσως το 1978 με το άτυχο ΩΚΕΑΝΟΣ σε πρώτο πλάνο. Το πολεμικό που μόλις διακρίνεται κάτω αριστερά είναι ένα από τα 2 Α/Τ τύπου FRAM II που διαθέταμε τότε, ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ή ΜΙΑΟΥΛΗΣ. Είχε δέσει τιμητικά στην πρώτη επίσκεψη σοβιετικών πολεμικών στην Ελλάδα

Σελίδα 101 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 519199100101102103111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας