Σελίδα 91 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 41818990919293101141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 901 έως 910 από 1425

Θέμα: Ιστορικές φωτογραφίες του λιμανιού του Πειραιά [Historic Photos of Piraeus port]

  1. #901

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dream Star Glaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως, εγώ ομολογώ ότι δεν αναγνωρίζω το σημείο. Λεμονάδικα δεν είναι ο ντόκος μπροστά από το σταθμό του ηλεκτρικού που σήμερα δένουν τα Μπλου Σταρ;
    Σωστά, εκεί που δένουν σήμερα τα Blue Star είναι δεμένα και τα πλοία στην φωτό. Σε μπερδεύουν οι αποθήκες στην παραλία που έχουν πλέον κατεδαφιστεί και οι γερανοί που έχουν απομακρυνθεί. Διακρίνεται μάλιστα αν σε βοηθάει και το (σκούρο) κτίριο που στέγαζε παλαιότερα την εταιρεία του Καραγιώργη, και από το οποίο έδωσε τέλος στη ζωή του ο Παντελής Σφηνιάς.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα ο φιλος ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ εκτος του οτι ηταν ενας απο τους λιγους καραβολατρες που εκεινα τα χρονια εβγαζε φωτογραφιες, ισως να ηταν και ο μοναδικος που εκανε πανοραμικες ληψεις!!!
    Αγαπητέ φίλε επίτρεψε μου να σε διορθώσω. Η φωτογραφία του ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ είναι πράγματι πανέμορφη αλλά δεν είναι πανοραμική. Πανοραμική λέμε την φωτό που είναι μακρόστενη. Υπήρχαν ειδικές μηχανές που τραβάγανε πανοραμικές φωτογραφίες (εξ αρχής), αλλά πολύ εύκολα μπορούμε και με ένα απλό κροπάρισμα να δημιουργήσουμε μία πανοραμική φωτό από μία "κανονική". Για παράδειγμα (μιας και το παρόν θέμα αναφέρεται σε ιστορικές φωτό) ας χρησιμοποιήσω μία δική μου από το μακρινό 1986.

    27.jpg
    Κανονική λήψη

    28.jpg
    Πανοραμική "λήψη"
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 25-05-2013 στις 11:58

  2. #902
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dream Star Glaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με το σχόλιο και επαυξάνω.

    Πάντως, εγώ ομολογώ ότι δεν αναγνωρίζω το σημείο. Λεμονάδικα δεν είναι ο ντόκος μπροστά από το σταθμό του ηλεκτρικού που σήμερα δένουν τα Μπλου Σταρ; Αυτές οι αποθήκες και οι γερανοί δεν βρίσκονται στο σημείο που σήμερα φεύγουν τα πλοία της Μυτιλήνης; Ολίγον ...χάθηκα
    Aχ ήσουν μικρός τότε!
    Στην Ακτή Κονδύλη δλδ από σημερινό Σταθμό Προαστιακού μέχρι Αγ.Διονύσιο (κρητικά) υπήρχαν οι αποθήκες αλλά κ έδεναν πλωτοί γερανοί,μαούνες,ρυμουλκά,όλα του ΟΛΠ. Προς τα αριστερά της Κονδύλη πέφτουν σήμερα Β.ΚΟΡΝΑΡΟΣ κ ΠΡΕΒΕΛΗΣ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 25-05-2013 στις 11:59

  3. #903

    Smile

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αγαπητέ φίλε επίτρεψε μου να σε διορθώσω. Η φωτογραφία του ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ είναι πράγματι πανέμορφη αλλά δεν είναι πανοραμική. Πανοραμική λέμε την φωτό που είναι μακρόστενη. Υπήρχαν ειδικές μηχανές που τραβάγανε πανοραμικές φωτογραφίες (εξ αρχής), αλλά πολύ εύκολα μπορούμε και με ένα απλό κροπάρισμα να δημιουργήσουμε μία πανοραμική φωτό από μία "κανονική". Για παράδειγμα (μιας και το παρόν θέμα αναφέρεται σε ιστορικές φωτό) ας χρησιμοποιήσω μία δική μου από το μακρινό 1986.


    Σωστα!!!
    Καταλαβα φιλε ενταξει!!! εμεινα μετεξεταστεος για τον Σεπτεμβριο!!!

    Εν τοιαυτη περιπτωσει ο ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ ειναι πρωτοπορος σε αυτου του ειδους τις "ταρατσοαεροφωτογραφησεις" και κανει ληψεις απο το μακρυνοτατο 1975!!!

  4. #904
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    On the run...
    Μηνύματα
    237

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων


    Αγαπητέ φίλε επίτρεψε μου να σε διορθώσω. Η φωτογραφία του ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ είναι πράγματι πανέμορφη αλλά δεν είναι πανοραμική. Πανοραμική λέμε την φωτό που είναι μακρόστενη. Υπήρχαν ειδικές μηχανές που τραβάγανε πανοραμικές φωτογραφίες (εξ αρχής), αλλά πολύ εύκολα μπορούμε και με ένα απλό κροπάρισμα να δημιουργήσουμε μία πανοραμική φωτό από μία "κανονική". Για παράδειγμα (μιας και το παρόν θέμα αναφέρεται σε ιστορικές φωτό) ας χρησιμοποιήσω μία δική μου από το μακρινό 1986.

    27.jpg
    Κανονική λήψη

    28.jpg
    Πανοραμική "λήψη"

    Η αλήθεια είναι πως η μέση "συμβατική" αντίληψη για την έννοια της "πανοραμικής" φωτογραφίας είναι ότι έτσι ονομάζεται η φωτο που, απλά, λαμβάνεται από κάποιο ψηλό σημείο. Και εγώ μέχρι πρότινος αυτό νόμιζα, ενώ βέβαια δεν είναι έτσι.
    Η πανοραμική φωτο είναι και μακρόστενη, φίλε Venezia, αλλά νομίζω, όμως, ότι διαφέρει από την κοινή φωτογραφία και στο ότι καλύπτει μεγαλύτερο εύρος προς τα αριστερά και προς τα δεξιά.
    Στην πολύ ωραία φωτο που χρησιμοποίησες για παράδειγμα, η μακρόστενή σου φωτο, ένω έχει "κόψει" τα μικρά πλοιάρια που φαίνονται στο γκρο πλαν (κάτω μέρος) της κανονικής φωτο, νομίζω ότι δεν έχει διευρύνει τον ορίζοντα προς τα αριστερά και δεξιά σε σχέση, πάντα, με την πάνω φωτο.

  5. #905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dream Star Glaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πανοραμική φωτο είναι και μακρόστενη, φίλε Venezia, αλλά νομίζω, όμως, ότι διαφέρει από την κοινή φωτογραφία και στο ότι καλύπτει μεγαλύτερο εύρος προς τα αριστερά και προς τα δεξιά.
    Στην πολύ ωραία φωτο που χρησιμοποίησες για παράδειγμα, η μακρόστενή σου φωτο, ένω έχει "κόψει" τα μικρά πλοιάρια που φαίνονται στο γκρο πλαν (κάτω μέρος) της κανονικής φωτο, νομίζω ότι δεν έχει διευρύνει τον ορίζοντα προς τα αριστερά και δεξιά σε σχέση, πάντα, με την πάνω φωτο.
    Στο παράδειγμα που χρησιμοποίησα, και οι δύο εικόνες προέρχονται από την ίδια πρωτότυπη φωτογραφία, και απλά όπως είπα την κροπάρισα, άρα δεν μπορεί εκ των πραγμάτων στην πανοραμική να διευρύνεται ο ορίζοντας. Αλλά και με κανονική πανοραμική μηχανή να την είχα τραβήξει, το αποτέλεσμα θα ήταν πάλι το ίδιο. Υπέθεσε πως βρίσκεσαι σε ένα ψηλό κτίριο και φωτογραφίζεις το λιμάνι, πρώτα με μία κανονική μηχανή και κατόπιν με μία πανοραμική. Από την στιγμή που στο κάδρο σου εσύ θέτεις τα όρια και στις δύο μηχανές, από ποιό σημείο δηλαδή θα ξεκινάει το κάδρο σου στα αριστερά και που θα τελειώνει στα δεξιά, για ποιό λόγο στην πανοραμική φωτό θα πρέπει ο ορίζοντας να είναι διευρυμένος σε σχέση με την νορμάλ φωτό ???

  6. #906
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    On the run...
    Μηνύματα
    237

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που στο κάδρο σου εσύ θέτεις τα όρια και στις δύο μηχανές, από ποιό σημείο δηλαδή θα ξεκινάει το κάδρο σου στα αριστερά και που θα τελειώνει στα δεξιά, για ποιό λόγο στην πανοραμική φωτό θα πρέπει ο ορίζοντας να είναι διευρυμένος σε σχέση με την νορμάλ φωτό ???
    Γιατί νομίζω ότι οι πανοραμικές φωτο είναι εξ'ορισμού έτσι. Δες όμως εδώ:
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dream Star Glaros : 25-05-2013 στις 18:40 Αιτία: wrong hyperlink

  7. #907
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Heraklion, GR
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Απο την εποχη του φιλμ και μετέπειτα στις ψηφιακές οι πανοραμικές γίνονται με οποιαδήποτε μηχανή απλά τραβώντας συνεχόμενα 3-4 λήψεις απο αριστερα προς δεξιά ή αντίστροφα. Απο κει και περα όλα εξαρτώνται απο τον εξοπλισμό του καθενος γιατί είναι αυτόνοητο ότι κάποιος που έχει αγοράσει υπερευρυγωνιο φακο (fisheye) δεν χρειάζεται να κανει πανοραμικό πλάνο σχεδόν ποτέ συγκριτικά με κάποιον με ένα κλασσικό 35άρη φακό

  8. #908
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    On the run...
    Μηνύματα
    237

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από P@vlos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την εποχη του φιλμ και μετέπειτα στις ψηφιακές οι πανοραμικές γίνονται με οποιαδήποτε μηχανή απλά τραβώντας συνεχόμενα 3-4 λήψεις απο αριστερα προς δεξιά ή αντίστροφα. Απο κει και περα όλα εξαρτώνται απο τον εξοπλισμό του καθενος γιατί είναι αυτόνοητο ότι κάποιος που έχει αγοράσει υπερευρυγωνιο φακο (fisheye) δεν χρειάζεται να κανει πανοραμικό πλάνο σχεδόν ποτέ συγκριτικά με κάποιον με ένα κλασσικό 35άρη φακό
    Καλημέρα. Δες, όμως, και συνεχίζουμε εφεξής εδώ.

  9. #909

    Προεπιλογή

    ...και μετα τα χρησιμα μαθηματα περι πανοραμικων φωτογραφιων ας επανελθουμε στο θεμα...

    Νοσταλγικη φωτογραφια απο τον Πειραια του 2001 με το Εξπρες Ναιας μια παντοφα το Αγια Γαληνη και δυο αδελφα σκαρια τα Stella Oceanis και Ιασων

    Piraeus 2001.jpg

  10. #910
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    On the run...
    Μηνύματα
    237

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, εκεί που δένουν σήμερα τα Blue Star είναι δεμένα και τα πλοία στην φωτό. Σε μπερδεύουν οι αποθήκες στην παραλία που έχουν πλέον κατεδαφιστεί και οι γερανοί που έχουν απομακρυνθεί. Διακρίνεται μάλιστα αν σε βοηθάει και το (σκούρο) κτίριο που στέγαζε παλαιότερα την εταιρεία του Καραγιώργη, και από το οποίο έδωσε τέλος στη ζωή του ο Παντελής Σφηνιάς.
    Έχεις δίκιο. Ο ορίζοντας αλλάζει εντελώς όταν ισοπεδώσεις μια "ακτογραμμή", την καθαρίσεις από κινητά και ακίνητα, και τη διαμορφώσεις σε μακριά και φαρδιά προβλήτα, με λωρίδες για αυτοκίνητα....
    Ως προς το σκούρο κτίριο που λες, νομίζω ότι το εντόπισα. Δεν γνώριζα, βέβαια, ότι βρισκόταν σε εκείνη την περιοχή...

Σελίδα 91 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 41818990919293101141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας