Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 48

Θέμα: Ιστορικές φώτο από τα υπόλοιπα λιμάνια [History of other ports]

  1. #11
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Μήπως τυχαίνει να'χει κανείς καμιά φωτογραφία από τα Κάντια/Ρέθυμνον? Μου άρεσαν πολύ αυτά τα βαπόρια...

  2. #12
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Και κάποιες ακόμη που βρήκα

    Το BARI EXPRESS με πλοίαρχο τον καπτα Ριρή, δηλαδή τον Ανάργυρο Σαρρή ...

    be-fole.jpg

    Και το ΜΗΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ με καπετάνιο το "Στελάρα" - Στέλιο Βιτσαρά, στον Καραβοστάση της Φολεγάνδρου. Στο βάθος οι Πουλιόξερες, τα Δυο Αδέρφια και η Σίκινος. Ιούλιος 2000.

    me-fole.jpg

    Το ΛΙΣΣΟΣ μπαίνει στην εκδρομή του Αγίου Πνεύματος στις Καμάρες της Σίφνου με πλοίαρχο μάλλον τον Στέφανο Παραδείση ...

    lissos.jpg

    ... και δένει στο κεφάλι. Στην κανονική του θέση το ΠΗΓΑΣΟΣ με πλοίαρχο τον Βαγγέλη Αντωνόπουλο.

    lissos-phg.jpg

  3. #13
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karystos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάποιες ακόμη που βρήκα

    ... και δένει στο κεφάλι. Στην κανονική του θέση το ΠΗΓΑΣΟΣ με πλοίαρχο τον Βαγγέλη Αντωνόπουλο.

    lissos-phg.jpg

    Μου κάνει εντύπωση το πόσο κοντά βρίσκεται το Λισσός από την παραλία! Προφανώς μπροστά από την προβλήτα θα'ναι βαθιά, αλλά υποθέτω ότι οριακά το Λισσός δε θα βρήκε κάτω!!

  4. #14
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι δεν βρήκε.

  5. #15
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Μια απίστευτη ιστορία με το "Λισσός" στη Σίφνο

    Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον φίλο Karysto για τις καταπληκτικές φωτογραφίες που ανέβασε τις τελευταίες ημέρες.

    Ιδιαίτερα τον ευχαριστώ για τις φωτογραφίες που ανέβασε με το "Λισσός" στη Σίφνο.
    Όσο για το αν βρήκε το καράβι όταν έδεσε στο κεφαλόσκαλο, νομίζω ότι δεν πρέπει να βρήκε.
    Το καράβι, όμως, αυτό σε κάποια από τις εκδρομές που πραγματοποίσε στη Σίφνο έζησε μία αναπάντεχη περιπέτεια λίγο πριν από την άφιξή του στις Καμάρες της Σίφνου για την παραλαβή των εκδρομέων από την Κρήτη στο τριήμερο του Αγίου Πνεύματος.
    Συγκεκριμένα, το πλοίο μπήκε, κατά λάθος, στον όρμο του Βαθιού που απέχει περίπου 5 μίλια από τις Καμάρες. Το καράβι αφού εισήλθε κατά λάθος στο Βαθύ, πρέπει να κόλλησε λίγο στην άμμο (ή παρα λίγο να κολλήσει), αλλά κατάφερε να ξεκολήσει και να συνεχίσει το ταξίδι του προς τις Καμάρες.
    Η ιστορία είναι πραγματικά απίστευτη, ο καπετάνιος στάθηκε προσωρινά τυχερός μέσα στην ατυχία του, μιας και το πλοίο ήταν άδειο.
    Λέγεται, όμως, ότι σύντομα και εξαιτίας αυτού του γεγονότος απομακρύνθηκε από το πλοίο.
    Στη Σίφνο κάποιοι λένε ακόμα ότι το πιο μεγάλο πλοίο που μπήκε στο Βαθύ ήταν το "Λισσός".
    Μάλιστα κάποια γυναίκα πρόλαβε και έβγαλε δυο φωτογραφίες, τις οποίες τις έστειλε στην καλή φίλη και αρχισυντάκτρια τότε του περιοδικού "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ", την Τέσση Οικονομοπούλου, και δημοσιεύτηκαν τότε στο περιοδικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 29-08-2008 στις 15:41

  6. #16
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.957

    Προεπιλογή

    Roi Baudoin οντος τις ειχε δημοσιευση αυτες τις φωτογραφιες που αναφερεις και το ολο περιστατικο, δεν θυμαμαι σε ποιο τευχος και μου ειναι λιγο δυσκολο να το ψαξω εκει που τα εχω:x

  7. #17
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Το περιστατικό είχε γίνει το 1998. Οι φωτογραφίες που ανέβασα δεν είναι από εκείνη τη χρονιά και πλοίαρχος τότε δεν ήταν ο Στέφανος Παραδείσης. Ο πλοίαρχος όντως είχε απολυθεί.

  8. #18
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Λισσός"

    Φίλοι μου ακριβώς για αυτό ανέφερα ότι ήταν μία από τις χρονιές που το "Λισσός" πήγε στη Σίφνο και όχι τη χρονιά που φωτογραφίες ανέβασε ο Karystos. Το "Λισσός" έκανε αρκετές φορές αυτήν την εκδρομή στη Σίφνο.
    Σε καμία περίπτωση πλοίαρχος δεν ήταν ο Στέφανος Παραδείσης.

    Πάντως, για να ξαναγυρίσουμε στο ατυχές περιστατικό να πούμε για μία ακόμα φορά ότι τίποτα δεν είναι απίθανο και ότι όλα μπορούν να συμβούν.

  9. #19
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Βρήκα αυτό το φοβερό βιντεάκι στο Youtube. Δεν ξέρω αν το έχει ανεβάσει κάποιος άλλος σε άλλο thread, εγώ πάντως το παραθέτω εδώ και το κρίμα στο λαιμο μου.....:lol:

  10. #20
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Το κρίμα στο λαιμό σου :mrgreen:
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας