Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 25

Θέμα: Πρόωση με δέσμη νερού (water jet propulsion)

  1. #1
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή Πρόωση με δέσμη νερού (water jet propulsion)

    Η προωση με τη χρηση δεσμης νερου στηριζεται στην αρχη δρασεως-αντιδρασεως..Μια υδροδυναμικη αντλια αξονικης ροης αναρροφα νερο απο το κατω μερος της γαστρας και το εκτοξευει, μεσω ενος ρυθμιζομενου ακροφυσιου,με μεγαλη ταχυτητα προς τα πισω..Λογω της μεταβολης της ορμης του νερου δημιουργειται ωθηση του σκαφους προς τα εμπρος..Με τη βοηθεις πτερυγιων, η δεσμη μπορει να κατευθυνθει αριστερα-δεξια,ωθωντας αντιστοιχα και το σκαφος,ενω με τη καθοδο ειδικου εκτροπεα,η δεσμη κατευθυνεται προς τα εμπρος,ωθωντας το σκαφος αναποδα..Η ευκολη κατευθυνση και εκτροπη της δεσμης επιτρεπει την αυξημενη ικανοτητα ελιγμων,ενω η μεγαλη ταχυτητα της δεσμης και η απουσια εξωτερικης ελικας επιτρεπει την αναπτυξη πολυ υψηλων ταχυτητων,χωρις κινδυνο εμφανισεως σπηλαιωσεως..Το συστημα χρησιμποιειται απο μικρα ταχυπλοα σκαφη εως μεγαλου μεγεθους πλοια απλης και διπλης γαστρας..Τα κυριοτερα πλεονεκτηματα του συστηματος ειναι τα εξης

    -Επιτευξη υψηλων ταχυτητων πλευσεως
    -Μεγαλη ικανοτητα ελιγμων
    -Μεγαλη ασφαλεια σε ρηχα νερα,λογω απουσιας εκτεθειμενης ελικας
    -Ταχυτατη επιβραδυνση και αναστροφη της κινησεως του σκαφους
    -Ταχυτατη επιταχυνση
    -Υψηλη αποδοση προωσεως
    -Υψηλη θερμικη αποδοση της μηχανης,αφου λειτουργει στη βελτιστη περιοχη στροφων
    -Μεγαλη διαρκεια ζωης της μηχανης (για τον ιδιο λογο)
    -Απλοτητα στη κατασκευη και τοποθετηση
    -Μειωμενη αντισταση στη ροη
    -Αποφυγη σπηλαιωσεως στις υψηλες ταχυτητες
    -Μειωμενες ταλαντωσεις και θορυβοι στις υψηλες ταχυτητες
    -Ευκολια συνεργασιας σε συστηματα συνδυασμενης προωσεως πετρελαιοκινητηρων και αεριοστροβιλων..!!
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή

    Και ενα σχεδιαγραμμα..!!
    ams01e.jpg
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  3. #3

    Προεπιλογή ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ !

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ! ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΩΣΗ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΜΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ WATER JET . ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΩΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΩΛΗΝΕΣ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΕΩΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΠΙΕΣΗ ΜΕΧΡΙ 4000 ΒΑR . ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΑΘΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟΜΕΑ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
    ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ
    ΜΑΝΩΛΗΣ

  4. #4

    Προεπιλογή

    Μία ενδιαφέρουσα μελέτη για τη μαθηματική προσομοίωση τους από το Πολυτεχνείο του Αϊντχόβεν (δεν έχουν μόνο ποδοσφαιριστές εκεί). Επίσης πολύ χρήσημη είναι η εισαγωγή με πολλές γενικές πληροφορίες.

    http://alexandria.tue.nl/extra2/200612081.pdf

  5. #5

    Προεπιλογή

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ

    ΕΙΜΑΙ ΛΙΜΕΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΥΠΗΡΕΤΥΣΕΙ ΣΕ ΣΚΑΦΟΣ ΜΕ ΤΖΕΤ.

    ΕΝΑ ΛΑΜΠΡΟ 57 ΠΟΔΙΩΝ ΜΕ ΔΥΟ MTU 1350 ΑΛΟΓΑΚΙΑ ΕΚΑΣΤΟΣ.

    ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑΧΗΤΥΤΑ 55 ΜΙΛΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50 ΜΕΤΡΑ. ΤΕΤΟΙΟΙ ΕΛΙΓΜΟΙ ΑΠΙΘΕΝΟΙ :-D

  6. #6
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Να καλωσορίσω απο μεριας μου τον νεο φιλο στη παρεα μας και να του αφιερωσω τα..jetακια του Lambro 57 που ετυχε να δω σε μια επισκευη που ειχα στη Σαλαμινα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  7. #7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να καλωσορίσω απο μεριας μου τον νεο φιλο στη παρεα μας και να του αφιερωσω τα..jetακια του Lambro 57 που ετυχε να δω σε μια επισκευη που ειχα στη Σαλαμινα.
    ΑΜΑΝ!!! ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ. ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΟΥΝΗΣΕΙ ΚΑΙΡΟ!!


    ΚΑΛΟΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ

  8. #8

    Προεπιλογή

    Καλησπερα σε ολους καθωτι νεος στο χωρο του forum εχω καποιες ερωτησεις που ισως φανουν αστειες αλλα ειπαμε...........
    για να αυξηθει η ταχυτητα σε ενα τετοιο σκαφος περα απο την αυξηση των στροφων που πιθανων χρειαζεται παιζει ρολο και το ακροφυσιο εκτονωσης του νερου μεταβαλλεται δηλαδη η διατομη του
    περιπου τι στροφες δουλευει ενας τετοιος κηνητηρας για μετρια ταχυτητα (ξερω οτι εχει να κανει με το μηκος του σκαφους κλπ) αλλα ας πουμε για παραδειγμα ενα σκαφος 8 μετρων

  9. #9
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    η ταχύτητα σχετίζεται βασικά με τη αντίσταση του σκάφους,και τη συνεργασία μηχανής-έλικας-γάστρας δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται με τα waterjet και πως επιλέγονται άλλα πιστευώ πως το βασικό θέμα είναι η αντλία του jet και τι απόδοση έχει αυτή και δευτερευόντως με τη διάμετρο του jet,όπως συμβαίνει δλδ με την έλικα στο κλασσικό σύστημα πρόωσης

    όσο για το μήκος του σκάφους που αναφέρεις παίζει ρόλο στο ότι το μεγαλύτερο μήκος συνήθως σημαίνει και μεγαλύτερη ταχύτητα με την ίδια ισχύ τουλάχιστον στα μη συμβατικά και αργόπλοα σκάφη αυτό ως γενική αντίληψη γιατί σε μεγαλύτερη ανάλυση παίζουν ρόλο και πολλά άλλα πράγματα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νaval22 : 16-03-2009 στις 18:46

  10. #10
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Δαμιανος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους καθωτι νεος στο χωρο του forum εχω καποιες ερωτησεις που ισως φανουν αστειες αλλα ειπαμε...........
    για να αυξηθει η ταχυτητα σε ενα τετοιο σκαφος περα απο την αυξηση των στροφων που πιθανων χρειαζεται παιζει ρολο και το ακροφυσιο εκτονωσης του νερου μεταβαλλεται δηλαδη η διατομη του
    περιπου τι στροφες δουλευει ενας τετοιος κηνητηρας για μετρια ταχυτητα (ξερω οτι εχει να κανει με το μηκος του σκαφους κλπ) αλλα ας πουμε για παραδειγμα ενα σκαφος 8 μετρων
    Οι απαντησεις του Στεφανου είναι πολυ καλές Παντα! Απο τη δική μου μερια θα σε κάνω μια προώθηση στο παρακάτω link για να διαβάσεις κάποιες πιο εμπεριστατομένες πληροφορίες για τα waterjet.
    http://www.nautica.it/superyacht/501.../kamewaeng.htm

    Πάντως αυτό που αντιλαμβάνομαι (και μπορει να βοηθησει ο Στεφανος εδω) είναι οτι το waterjet εξαλήφει πολλά "Πρεπει" που διαθεται η επιλογή προπέλας. ΤΙ θελω να σου πω? Με ενα πολυ χοντρο παραδειγμα, ανάλογα με τη θερμοκρασια του νερου πρεπει να μπει διαφορετικη προπέλα.. Αυτά ομως με τα waterjet δεν υπήρχουν. Κάνεις μια πιο χοντροειδης μελέτη που θα εγκειτε στις αντιστασεις του σκαφους vs ταχύτητα που θελεις να επιτυχεις. Και ετσι εκλέγεις τη καταλληλη Μηχανή και οχι waterjet. Μηχανη και waterjet πάνε fixxed.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας