Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ορθή και ασφαλής μπόντζα

  1. #1
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή Ορθή και ασφαλής μπόντζα

    Παρόλο που βαζω αυτό το θέμα κάτω από την αγωνιστική ιστιοπλοία δεν αφορά τακτική μόνο για αγώνες.
    Κάνοντας μπόντζα ειδικά στο δυνατό άνεμο αν δεν εφαρμόσεις κάποιο είδος τακτικής η βίαια περιστροφή της μάτσας μπορεί να έχει καταστροφικά αποτελέσματα. Αυτό που προσπαθώ να κάνω με το πλήρωμα μου είναι την ώρα που πλησιάζω στο σημέιο που θα αλλάξω πορεία (α) να φέρνουμε το βαγονάκι της μάτσας στο κέντρο και (β) καθώς γίνεται η μπόντζα κρατάμε λίγο το σκάφος κατάπριμα και φερμάρει κάποιος, όσο πιο γρήγορα γίνεται, τη σκότα της μαίστρας ώστε να μειωθεί η απόσταση που μπορεί να γυρίσει η μάτσα. Δεν μπορώ να πω πως πετυχαίνει πάντα αυτός ο τρόπος γιατί το φερμάρισμα της σκότας πρέπει να γίνεται πολύ γρήγορα και κάποιο κύμα πιθανό να γυρίσει το σκάφος αλλά όσο και να χει μειώνεται το κτύπημα.
    Καμιά ιδέα;
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  2. #2

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω τι κοστίζει σε ταχύτητα σε έαν αγώνα αλλά πιστέυω ότι το ασφαλέστερο είναι να είναι η μαΐστρα στον άξονα του σκάφους με τη σκότα φρμαρισμένη όταν αρχίζει η αλλάγή πορέιας ώστε και αν μια σπηλιάδα αλάξει το φαινόμενο να μην μπορέι να κινηθέι ανεξέλεγκτα, και με την αλλαγή πορείας αρχίζει αυτός πο κρατά τη σκότα να λασκάρει. Έτσι δεν έχει μεγάλη επιφάνεια να προβάλεται στον αέρα και όπως επισήμανες κι εσύ μειώνεται η απόσταση και δεν μπορέι να πάρει φόρε (να αποκτήσει κινητική ενέγεια) τέτοια ώστε να πάθει ζημιές η πάτσα ή ακόμα και τα ξάρτια ή το άλμπουρο.
    Δεν είμαι σίγουρος για αυτό αλλά έχω την αίσθηση ότι η ταυτόχρονη ή αλλαγή της τζένοας ισορροπέι τις δυνάμεις στο σκάφος και διευκολύνουν τον χειρισμό, αλλά μπορέι να είναι και ιδέα μου.

  3. Προεπιλογή

    @παναγιωτης: αμα εχεις φερμα τη σκοτα και δε πηγαινεις ΕΝΤΕΛΩΣ καταπριμα το πατημα που θα φας θα ειναι αεροπλανικο. και στα ορτσα η επιφανεια ειναι μικρη....

    Γενικα η θεωρια λεει οτι τετοια μποτζα καλο ειναι να γινει πανω σε πλαναρισμα ωστε ο φαινομενος να ειναι ο ελαχιστος. Πρακτικα οι λογοι να πας για μπανιο ειναι απειροι..

  4. #4

    Προεπιλογή

    Είναι αλήθεια ότι τέτοια μπότζα την έκανα με μικρής έντασης άνεμο και σιγά σιγά. Σίγουρα δεν είναι ιδανική για αγώνα, με δεδομέρνο ότι στον αγώνα και πιο έμπειρος είναι στρο τιμόνι και το υπόλοιπο πλήρωμα ξέρει να κινηθέι. Αυτό πουπεριέγραψα είναι για κρουαζιέρα, που πολλά μπορεί να προκαλέσει μια απότομη κίνηση της μάτσας από κεφάλι κάσποιου που χαζεύει (φαντάζομαι στον αγώνα δεν υπάρχει κανένας που απλώς να αγναντεύει), ή στα ξάρτια από μια στραβοτιμονιά. Για αυτό λένε ότι καλό είναι να συμετέχεις σε αγώνες ώστε να εξασκηθέις στις οριακές καταστάσεις και να μπορέις να ανταπεξέλθεις σε μια δύσκολη κατάσταση όταν κάνεις κρουαζιέρα και έιναι από τους λόγους που ψάχνω να μπω σε κανά πληρωμα σε αγώνα.

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    φίλε κουμπάρε,

    έχω την αίσθηση ότι τα λές μια χαρά. άρχισε να παίρνεις λίγο νωρίτερα, καθυστέρησε λίγο στα κατάπρυμα, λάσκα άμεσα στο γύρισμα για να αποφύγεις το αεροπλανικό πάτημα που αναφέρει ο φίλος vas, εξάσκηση με το μαιστροπαίχτη και όλα θα πηγαίνουν μια χαραααααααααα ...... λάσκααααα ... να ισιώσουμεεεεεεε ......

    εεεε..... αν δεν είχε και αυτα η ιστιοπλοία, θα ήταν επιτραπέζιο ...

  6. Cool video

    des auti ti mpotza sto 1' peripou
    http://www.youtube.com/watch?v=psUrj...eature=related

    kati tetoio les?

  7. #7
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Ε τώρα μου βάζεις δύσκολα. Δύσκολο να διακρίνω τι ακριβώς κάνουν, αν και από το τρόπο που γυρίζει η μάτσα μάλλον η σκότα παραμένει λάσκα. Εγώ θα απόφευγα αυτό το πράγμα. Επίσης πρέπει να μεγαλώσεις το σκάφος και να κόψεις (δυστυχώς) πολλούς κόμβους ταχύτητας για να φθάσει σε αυτό που κάνω εγώ!!
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  8. Προεπιλογή plaka

    Καλα εκανα και πλακα βεβαια, οι τυποι δεν πηγαινουν ακριβως συμβατικα, αλλα εχει ενδιαφερον να δεις ποσο γρηγορα και συντονισμενα γινεται οτι γινεται.
    ΒΕβαια κατι αλλο που παρατηρησα και πιστευω οτι εχει μια αξια ειναι ο κυματισμος, μιας και αμα ειναι πολυς και ρολαρεις ειναι δυσκολο να κρατηθεις...

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας