Σελίδα 17 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 71516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 161 έως 170 από 261

Θέμα: Εκπαίδευση - Η Ναυτική Παιδεία στην Ελλάδα

  1. #161
    navigation Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nauagos884 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και φυσικα αγαπητέ μου δε με ενδιαφέρει να φτάσω στη βαθμίδα του καπετάνιου.. φυσικα αν φτάσω δε θα μου ηταν δυσάρεστο. άλλωστε μπορείς να προσαρμοστείς στις δυνατότητες σου (παλι μαργαριτάρια λεω) αλλα αυτο που με ενδιαφέρει περισσοτερο ειναι να ειμαι σε μια ομάδα. Και να ειμαι κάτι.....
    Καλησπέρα και επέτρεψε με μου να κάνω μια μικρή αντιπαράθεση σε αυτά που είπες(οχι με κακιά διάθεση...απεναντίας)...Λοιπόν φίλε nauage καλώς ηρθές στην παρεά μας καταρχήν.
    1) Να βάζεις ψιλούς στόχους στην ζωή σου και να παλεύεις για να τους πετύχεις...γιατί οχι καπετάνιος?Όταν ξεκινάς να ασχολήθεις με το ναυτικό επάγκελμα και διαλέγεις αξιωματικός κουβέρτας για την προκειμένη περίπτωση δεν λες εντάξει θα γίνω Ανθυ/ρχος ή Υποπ/ρχος και βολεύεσαι...βάζεις στόχο το καπετανιλίκη...αυτή είναι η Ιθάκη σου Οδυσσέα...
    2)Στις δυνατότητές σου δεν προσαρμόζεσαι εσυ...εσύ προσαρμόζεις αυτές και πιστεύω πως νέο παιδί είσαι άρα έχεις πάμπολες δυνατότητες...ανακαλυψέ τες...αν δεν ρισκάρεις δεν γνωρίζεις τον ευατό σου.
    3) Ενδοιαφέρεσαι απλά να είσαι σε μια ομάδα????Και ο σκακιστικός όμιλος για τι είναι....και γενικότερα οι ομίλοι (μου ρθε αυτός πρώτος στο μυαλό). Αν νομίζεις οτι μέσα από μια ομάδα μπορείς να δείξεις οτι είσαι κατι (οπως λες) τοτε γράψου σε εναν ομιλο. Τι να την κάνεις την θάλασσα...!!!
    Το post μου δεν έχει ειρωνική διαθεση ούτε απευθύνεται πρωσοπικά σε εσένα απλά οι σκέψεις που έκανες πιστευω οτι για έναν νέο ανθρωπο που τώρα ξεκινάει την επαγκελματική του σταδιοδρομία είναι πολύ λίγες...Και οταν λεω οτι είναι πολύ λίγες εννοω οτι μην αρκίσε στα λίγα και μην δέχεσαι τιποτα λιγότερο από το τέλειο. Η τελειώτητα ερχεται σιγά σιγά και με ηπομονή αρκεί να την έχουμε στο μυαλό μας.Βάλε τον ψιλότερο στόχο, που μπορείς, στο μυαλό σου και σε βάθος χρόνου κάντο πραγματικότητα. Εσύ, μόνος σου θα τον κάνεις πραγματικότητα...τους οργισμένους κύκλωπες τον άγριο Ποσειδώνα μην φοβάσε, και θα τα καταφέρεις!!!

  2. #162

    Προεπιλογή Επιτροπη ή Υποτροπή?

    Το περίμενα πως θα συνεβαινε αυτο με τη δημοσιευση του τελευταιου μου post. ομως εδω να ξεκαθαρίσω κατι και να βαλω κι εγω μερικα αριθμημενα προτασακια μιας και δεν εγραψα οτι εγραψα τυχαια για να περασει απλα ο χρονος μου. χωρίς ιχνος ειρωνίας επισης αλλα νιώθοντας την αθυμία να με κυριευει κρινω σκοπιμο να θέσω επι ταπητος 3 ακομα ζητηματα.
    1) υψηλους στοχους έχω. ομως δε τους δημοσιευω σε blog, αλλα τους κραταω για μενα. οφειλω να ειμαι εγκρατης και ολιγαρκης αν θέλω να πετυχω πραγματα σημαντικα τα οποια οπως γραψατε θέλουν υπομονη.

    2) Δεν επέλεξα εγω να συμβιβαστω με το συστημα. αλλα για να κλεισω τα στοματα καποιων που θα εμφανιστουν απο το πουθενα αν εγω τελικα γινομουν καπετανιος, πιστευω πως μια χαμηλη θέση για αρχη θα ηταν ενα σημαντικο βημα μεσα απο το οποιο θα επελθει η ωριμανση που σου δινει το εισητηριο να προχωρησεις σε νεους στοχους. ενα βημα τη φορα λοιπον.

    3) ενιωσα να γινεται λογος για αξιοκρατεια για μαχες που πρεπει να δινεις για να κερδισεις τους στοχους σου και να γινεις κατι.
    επειδη λοιπον δεν ειχα να λαδωσω οπως ενδεχωμενος πολλοι αλλοι, κι επειδη ειχα την ατυχια να ειμαι μυωπας, κι επειδη το συστημα θελει να μας πεταει εξω να πουλαμε πασατεμπο στα γηπεδα, κι επειδη συγκεκριμενοι γιατροι παιρνουν μιζες απο γνωστες κλινικες για να περασουν υποψηφιους υποβαλοντας τους σε εγχειρησεις express. γι αυτο λοιπον το λογο εγω που εγραψα αψογα στις εξετασεις και που για μένα η σχολη αυτη ηταν το νουμερο 1 στις προτιμισεις μου, θα μείνω να ονειρευομαι.

    πως λοιπον να θέτω υψηλους στοχους οταν ζουμε στο κρατος της μιζενς και της αναξιοκρατιας? πως να ελπιζω οτι θα πιασω το τιμονι οταν ζουμε στο κρατος του "μεσου" πώς να εκφραστω ελευθερα βγάζοντας το ψωνιο μου οτι θελω να γίνω καπετανιος και οχι μελος σε λεσχη για σκακι...μια κατασταση που εκ πρωτης οψεως δειχνει τοσο απλη που ομως για μένα ηταν η μεγαλυτερη ισως αδικια.
    ίσως ημουν καπως οξυς αλλα μιας και μιλαμε για σχολες, για ονειρα και στοχους πανω στη ναυτικη εκπαιδευση εκρινα σκοπιμο να σας εκθεσω και τις παραπανω παραμετρους.
    αλλα και πάλι ίσως να μην βλεπω καλα τι γραφω μεσα στη στραβωμαρα μου...

    Ναυαγός στην ξηρά
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nauagos884 : 06-07-2008 στις 17:08

  3. #163
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Telika to plaisio gia ton max vathmo mywpias pou epitrepetai pio einai? 2-3-4-6-7? Logika to exeis psaksei kai ksereis, opote diafwtise kai emas na kseroume ti ginetai…
    Thn epemvash sta matia thn skeftesai?
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  4. #164

    Προεπιλογή

    καλησπερα,
    ουτε εγω γνωριζω το όριο μυωπιας που υπαρχει στην ΑΕΝ πλοιαρχων, γιατι ακομα και η επισημη προκυρηξη του ΥΕΝ μιλαει για 7/10 της οπτικης οξυτητας. και επειδη δεν ειμαι οφθαλμιατρος σαφως και δε γνωριζω την αντιστοιχια. ομως κατα προσεγγιση(κατι που δε θα εκανα σε πλοιο
    εκτιμω πως ειναι γυρω στο 2,5. για τα δυο ματια.
    ετσι τουλαχιστον ειναι στη ΣΜΥΝ αλλα εκει το ανεφερε ξεκαθαρα εν αντιθεσι με την προκυρηξη για τις ΑΕΝ στην οποια υπηρχε ασαφεια για εμενα τον αμορφωτο.

    Για την επεμβαση το σκεφτομαι φυσικα, αλλα επειτα απο πολυ ερευνα και συγκεντρωση καποιου ποσου ωστε να με προσεξουν. Με το ματογιατρο που με παρακολουθει εδω και 14 χρονια, μιλησαμε για το θέμα και μου είπε πως οι επεμβασεις express που γινονται για να μπει καποιος στη σχολή ειναι καπως Στο πόδι.
    στην περιπτωση μου
    η διορια που μου δωσε να εγχειριστω για να με περασει "η επιτροπη" ήταν 4 μερες.πραγμα ασυλληπτο για καποιον που δεν είναι γιος εφοπλιστη. και να φανταστεις, οτι δεν εχω φτασει στο 5 αλλα θεωρουμαι ελαφρυ περιστατικο. Ο κυριος που μπλοκαρε την εισαγωγη μου στη σχολη δεν εχει βγαλει καν τη σχολη πλοιαρχων. φυσικα δε θα τον εκθεσω γιατι δεν ειναι αυτη η δουλεια του forum, απλως ενημερωτικα αν εχετε μυωπια και θελετε να μπειτε στην Α.Ε.Ν ετοιμαστε καποιο τετραψηφιο ποσο για αρχη καθως ισχυει ο νομος της γραφειοκρατιας και της διαφθορας. αν εισαι γυαλακιας και δε τα χωσεις δεν περνας.

  5. #165
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Athens/Southampton
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή γιατροι

    μπραβο ΝΑΥΑΓΕ,ωραια τα λες.εγω ειχα δεκα βαθμους μυωπια και τους πληρωσα 1000 ευρω.Εννοειτε οτι το λεω ειρωνικα.Ρε φιλε πας καλα????Συγνωμη για τον χαρακτηρισμο αλλα θα με τρελανεις. 1}οι γιατροι ΔΕΝ λαδωνονται.Η μονη βοηθεια που μπορουν να προσφερουν ειναι σε περιπτωση που ο μυωπας εχει μικρη αποκλιση απο τους απαιτουμενους βαθμους μυωπιας να κανουν τα στραβα ματια απο μονοι τους η' να τους παρακαλεσεις ευγενικα.Δεν θα σου ζητουσουν ποτε λεφτα και ουτε θα σε αναγκασουν.Και εμενα με εκοψαν παλαιοτερα για λογους μυωπιας και καλα μου εκαναν.Οποτε μην πλαθεις σεναρια συνομωσιας.Ακομα και αν η επεμβαση να ειναι προσφατη σε βοηθανε και δεν σε κοβουν για πλακα,για να γελασουν.Τους το λες και σε βοηθανε απο την καλη τους την καρδια και οχι ντε και καλα με λεφτα. 2}τραβα κανε laser.1300 ευρω εχει μονο...και μην ριχνεις σε αλλους το φταιξιμο.Και προσεξε.τα λεω αυτα για ατομα που με εκοψαν και εμενα παλια.Ρε φιλε οπου και να πας{εννοω για laser} θα σε προσεξουν.Σιγα το ποσο που θα δωσεις και σιγα την εγχειρηση που θε ςνα σε προσεξουν κιολας.Ενα μηχανημα κανει την επεμβαση και οχι ο γιατρος οποτε θελοντας και μη το αποτελεσμα θα ειναι καλο.

  6. #166
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    thanks Gus! Thanks Nayage...
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  7. #167
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Athens/Southampton
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή γιατροι

    γιατι με ευχαριστεις Morgan????Eιρωνικο ειναι το ευχαριστω?

  8. #168
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    oxi den htan eirwniko; gia tis dieykrinhseis eyxaristw kai tous 2
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  9. Προεπιλογή

    Θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις:
    1. Υπάρχει κάποιος απο εδώ που να δούλευε σε ναυτιλιακή εταιρεία παράλληλα με τη σχολή; Αδύνατο ε;

    2. Στους ''άριστους'' μαθητές της ΑΕΝ δίνεται μήπως,,,λέω μήπως,,,καμία υποτροφιούλα ή κάτι ανάλογο κλπ;

    Ευχαριστώ πολύ

  10. #170
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Na ergazesai se naytiliakh kai taytoxrona na eisai sthn AEN einai ligaki dyskolo kyriws a. twn apousiwn sthn sxolh kai b. ths idias ths fyshs ths ergasias tou grafeiou (wres/monimothta/apaithseis na eisai connected sto day-to-day etc) . Apo thn all hoi naytiliakes vlepoun synh8ws ston spoudasth , enan upopshfio naytiko…
    Exw akousei pantws gia paidia pou stis diakopes tous doulevan san voithoi sto grafeio pou tous eixe naytologhsei kai san dokimous.. agkareia vevaia alla se kapoious pianei.
    To vasiko einai na mpeis na taksidepseis kai na teleiwseis thn sxolh xwris na apospasai apo ton stoxo sou me tetoia pragmata.
    Kai fysika enw o stoxos einai tou kathena mas ksexwrista , paramenei idios : na teleiwseis kai na ergastheis (eite eksw sto grafeio eite sto vapori).

    Gia ypotrofies, psaxto…kati tha dinoun oi idiwtes..
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

Σελίδα 17 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 71516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας