Σελίδα 24 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 142223242526 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 231 έως 240 από 261

Θέμα: Εκπαίδευση - Η Ναυτική Παιδεία στην Ελλάδα

  1. #231
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ελληνικο
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από halvas0000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας, ειμαι μαθητης Γ' λυκειου και ψαχνομαι για την σχολη που θα επιλεξω και εχω μερικες ερωτησεις σχετικα με την ναυτιλια:
    1. Τα πλοια εχουν προσβαση στο ιντερνετ?
    2. Θα πρεπει να γινω πλοιαρχος ή μηχανικος για να παω στο λιμενικο?
    3.Τι δουλειες κανουν οι πλοιαρχοι και τι οι μηχανικοι σε ενα πλοιο?
    Αυτα προς το παρων.
    Φιλε καλως ηρθες...

    Σχετικα με τις ερωτησεις σου,

    1)Τα ποντοπορα πλοια(γκαζαδικα,φορτιγα,κοντεινεραδικα) δεν εχουν προσβαση στο ιντερνετ.Αν εισαι σε πλοια της ακτοπλοιας μπορει να εχουν αλλα δεν νομιζω να προλαβαινεις να μπαινεις.

    2)Λιμενικο μπορεις να μπεις οταν τελειωσεις την σχολη...δεν χρειαζεται να γινεις πλοιαρχος...αλλα πραγματα χρειαζεται..

    3)Οι πλοιαρχοι ξεκινανε απο δοκιμος που κανουν την βαρδια τους στη γεφυρα,κανουν δουλειες στο καταστρωμα,βγαζουν φωτοτυπιες,φτιαχνουν καφεδες.Στην ακτοπλοια κοβουν εισητηρια,βαζουν τα αυτοκινητα στα γκαραζ και μπορει να κανουν και γεφυρα.Μετα γινεσαι Ανθυποπλοιαρχος,μετα Γραμματικος και τελος Πλοιαρχος που κανεις την βαρδια στη γεφυρα και γενικα εχεις ολη την διοικηση του πλοιου.Ως μηχανικος ξεκινας απο δοκιμος γινεσαι 3ος μηχανικος,2ος και τελος 1ος..για τους μηχανικους δεν ξερω τοσο καλα τα πραγματα σχετικα με την δουλεια τους.
    [B][I][U]Του ναυτικού το δυσκολότερο ταξίδι,το κυβερνάν του Μαγελάνου οι παπαγάλοι.....[/U][/I][/B]

  2. #232
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Lamia
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από halvas0000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας, ειμαι μαθητης Γ' λυκειου και ψαχνομαι για την σχολη που θα επιλεξω και εχω μερικες ερωτησεις σχετικα με την ναυτιλια:
    1. Τα πλοια εχουν προσβαση στο ιντερνετ?
    2. Θα πρεπει να γινω πλοιαρχος ή μηχανικος για να παω στο λιμενικο?
    Φίλτατε halva,αν πας με τέτοια νοοτροπία και τέτοιους στόχους να ακολουθήσεις το ναυτικό επάγγελμα , καλύτερα να το σκεφτείς καλύτερα γιατί θα δυστυχήσεις..

    Πάνω σε ένα βαπόρι όταν πατάμε το πόδι μας δεν κοιτάμε πως θα περάσουμε ζωή και κότα..Το προειπωθέν επάγγελμα είναι αρκετά απαιτητικό..Ψάξτο λίγο παραπάνω..Και ειδικά αν πας μόνο και μόνο για τα λεφτά,θα φας μεγάλη ήττα στο βαπόρι..:cry:
    Επίσης,αν σκοπεύεις να διαλέξεις τις ΑΕΝ για να μπεις μόνο και μόνο στο λιμενικό καλύτερα μην το κάνεις , γιατί σε περίπτωση αποτυχίας θα δυστύχησεις..:|
    Αυτά από έμενα..Απλά σκέψου πιο ώριμα..:?
    [IMG]http://i594.photobucket.com/albums/tt22/SyntheticBride/haytek.png[/IMG]

  3. #233

    Προεπιλογή

    Καλησπερα, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Λοιπον, Απο μικρος μου αρεσουν τα καραβια και τα ταξιδια και αυτο το επαγγελμα ειναι πιστευω πολυ ενδιαφερον για να το ακολουθησω. Το λιμενικο με ενδιαφερει εξισου το ιδιο με την δουλεια του βαποριου. Απλως θελω να ρωτησω μερικες ερωτησεις οπου δεν μου εχουν απαντηθει.
    Ακομα, ενας φιλος μου ενδιαφερεται και αυτος να επιλεξει αυτο το επαγγελμα και εχω μια απορια. Γινεται να μπουμε και οι 2 στο ιδιο βαπορι? Δηλαδη να κανουμε και οι 2 την ιδια συμβαση ή βαζουν τυχαια ατομα?
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας και συγνωμη αν ειπα κατι γελοιο.:?
    Edit: Επισης μου ηρθε μια ακομα ερωτηση. Οταν δεσει το καραβι σε ενα λιμανι για να ξεφορτωσει ποση ωρα μπορει να μεινει? Μπορει να κανει πανω απο μια μερα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη halvas0000 : 20-10-2009 στις 13:47

  4. #234
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Lamia
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από halvas0000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Λοιπον, Απο μικρος μου αρεσουν τα καραβια και τα ταξιδια και αυτο το επαγγελμα ειναι πιστευω πολυ ενδιαφερον για να το ακολουθησω. Το λιμενικο με ενδιαφερει εξισου το ιδιο με την δουλεια του βαποριου. Απλως θελω να ρωτησω μερικες ερωτησεις οπου δεν μου εχουν απαντηθει.
    Ακομα, ενας φιλος μου ενδιαφερεται και αυτος να επιλεξει αυτο το επαγγελμα και εχω μια απορια. Γινεται να μπουμε και οι 2 στο ιδιο βαπορι? Δηλαδη να κανουμε και οι 2 την ιδια συμβαση ή βαζουν τυχαια ατομα?
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας και συγνωμη αν ειπα κατι γελοιο.:?
    Edit: Επισης μου ηρθε μια ακομα ερωτηση. Οταν δεσει το καραβι σε ενα λιμανι για να ξεφορτωσει ποση ωρα μπορει να μεινει? Μπορει να κανει πανω απο μια μερα?
    Λοιπόν,χαίρομαι που ενστερνίζεσαι βαθύτερες απόψεις από αυτές που εξέφρασες στο αρχικό σου ποστ..Έχουμε και λεμε :
    Μπορείτε να πάτε και οι 2 στο ίδιο άν και εφόσον:
    πάτε μαζί να κάνετε αίτηση στην εταιρεία που θέλετε και αν ο ένας είναι μηχανικός και ο άλλος πλοίαρχος..
    τώρα είναι πολύ σπάνιο μια εταιρεία να πάρει στο ίδιο βαπόρι 2 δόκιμους πλοιάρχους αν και οι 2 θέλετε να ακολουθήσετε το επάγγελμα του πλοιάρχου..
    Αυτές είναι οι περιπτώσεις που γνωρίζω προσωπικά..
    Όσον αφορά τη διάρκεια παραμονής σε λιμάνι,αυτό εξαρτάται από το είδος του πλοίου(tanker/LNG/bulker),ανάλογα από τη ποσότητα που πρέπει να ξεφορτώσουν/φορτώσουν στο συγκεκριμένο λιμάνι και μερικές φορές και από το όσο αποφασίσει ο καπετάνιος ότι χρειαστεί..
    Σίγουρα αυτό μπορεί να είναι είτε 5 ώρες έως αρκετές ημέρες..
    Ελπίζω να σε κάλυψα..Εδώ είμαι για περαιτέρω απορίες αν σου δημιουργηθούν..
    [IMG]http://i594.photobucket.com/albums/tt22/SyntheticBride/haytek.png[/IMG]

  5. #235

    Προεπιλογή

    Φιλε haytek, Ευχαριστω που μου ελυσες τις αποριες που ειχα. Μου δημιουργηθηκε μια ακομα απορια, το πληρωμα του πλοιου πρεπει να ξεφορτωνει τα εμπορευματα;
    Ευχαριστω.

  6. #236
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Τα εμπορεύματα φίλε μου πως τα φαντάζεσαι ότι είναι ?Για να μπορέσουμε να σου απαντήσουμε !

  7. #237
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από halvas0000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου δημιουργηθηκε μια ακομα απορια, το πληρωμα του πλοιου πρεπει να ξεφορτωνει τα εμπορευματα;
    .
    Ασε φίλε, μου χει πέσει η μέση απο το κουβάλημα!

  8. #238
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    766

    Προεπιλογή

    Όσον αφορά τη διάρκεια παραμονής σε λιμάνι,αυτό εξαρτάται από το είδος του πλοίου(tanker/LNG/bulker),ανάλογα από τη ποσότητα που πρέπει να ξεφορτώσουν/φορτώσουν στο συγκεκριμένο λιμάνι και μερικές φορές και από το όσο αποφασίσει ο καπετάνιος ότι χρειαστεί..


    δυστυχως φιλε haytec μονο ο καπετανιος δεν αποφασιζει ποσο θα μεινει το πλοιο στο λιμανι...οταν φτασει π.χ στο Ροτερνταμ μετα απο 20 μερες ταξιδι και του πει ο ατζεντης σε 20 ωρες φευγει (το πλακωνουν 2 ρουφηχτρες και ενα πλωτος γερανος ταυτοχρονα ) γιατι ερχεται αλλο πλοιο απο πισω εκει τι να πει ο καπετανιος?θα πει δεν φευγω πρεπει να ξεκουραστουμε? και δεν μιλαμε και για τις πιεσεις που δεχεται απο το γραφειο,τους ναυλωτες κ.λ.π να τελειωνει οσο πιο γρηγορα γινεται...

  9. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από halvas0000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε haytek, Ευχαριστω που μου ελυσες τις αποριες που ειχα. Μου δημιουργηθηκε μια ακομα απορια, το πληρωμα του πλοιου πρεπει να ξεφορτωνει τα εμπορευματα;
    Ευχαριστω.
    θα σου πω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις

    συνήθως εμπορικά πλοία (φορτηγά p.x) έχουν χωρητικότητα εμπορευμάτων από 10.000 τόνους έως 300.000 τόνους, σε οποιο και εάν πας με ένα πλήρωμα 15 ατόμων που υπάρχουν στο πλοίο θα χρειαστεί χρονια για να ξεφορτωθεί το εμπόρευμα

    δεν μιλάω καν για δεξαμενόπλοια, κοντέινερ.... :P



    εδώ μερικές φωτογραφίες από ένα φορτηγό πλοίο 180.000 τόνων χωρητικότητας (σε αυτό ήμουν), στην πρoτι φωτογραφία δες λίγο προσεκτικά και θα deis έναν άνθρωπο με κράνος να κείτα το αμπάρι, και σύγκρινε τον με όλο το πλοίο και με το γερανό πιο πίσω που ξεφορτώνει το φορτίο

    στην δεύτερη φωτογραφία βλέπεις πως γίνετε η φόρτωση


    [CENTER][IMG]http://whos.amung.us/cwidget/qbldzq1k/a7a9ac000000.png[/IMG][/CENTER]

  10. #240

    Προεπιλογή

    Αλλο εννοω, Μαλλον δεν το ειπα καλα... Εννοω οτι το πληρωμα χειριζεται τους γερανους?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη halvas0000 : 22-10-2009 στις 22:04

Σελίδα 24 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 142223242526 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας