Σελίδα 26 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 1624252627 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 251 έως 260 από 261

Θέμα: Εκπαίδευση - Η Ναυτική Παιδεία στην Ελλάδα

  1. #251

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλτατε sizor. Με καλυψες πληρως! Αν μου δημιουργηθουν κι'αλλες ερωτησεις θα ξανα κανω post

  2. #252

    Προεπιλογή

    Γεια σας και καλή χρόνια. Μου δημιουργήθηκε μια ακόμα απορία. Έχω μυωπία(γύρω στα 4). Θα πρέπει να κάνω επέμβαση για να περάσω ή όχι; Παίζει ρόλο η μυωπία;

  3. #253
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ελληνικο
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από halvas0000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας και καλή χρόνια. Μου δημιουργήθηκε μια ακόμα απορία. Έχω μυωπία(γύρω στα 4). Θα πρέπει να κάνω επέμβαση για να περάσω ή όχι; Παίζει ρόλο η μυωπία;

    Θα πρεπει να κανεις επεμβαση.
    [B][I][U]Του ναυτικού το δυσκολότερο ταξίδι,το κυβερνάν του Μαγελάνου οι παπαγάλοι.....[/U][/I][/B]

  4. #254

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από marios.sp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρεπει να κανεις επεμβαση.
    κριμα:cry: Και ποσο καιρο εχω μεχρι να με εξετασουν? Πριν μπω στην ΑΕΝ?

  5. #255
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ελληνικο
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από halvas0000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κριμα:cry: Και ποσο καιρο εχω μεχρι να με εξετασουν? Πριν μπω στην ΑΕΝ?
    Περσι για τα παιδια που μπηκαν με πανελληνιες ηταν μεχρι 9/7 η προθεσμια.Για τα παιδια με το απολυτηριο ηταν μεχρι 10/9.Αν εισαι σιγουρος θα πρεπει μετα τις Πανελληνιες να κανεις την επεμβαση.
    [B][I][U]Του ναυτικού το δυσκολότερο ταξίδι,το κυβερνάν του Μαγελάνου οι παπαγάλοι.....[/U][/I][/B]

  6. #256

    Προεπιλογή PRWTO MPARKO

    PAIDIA KALISPERA EINAI H PROTH FORA P GRAFW STO FOROYM,MESA STH VDOMADA FEVGW GIA TO PRWTO M MPARKO,EIMAI DOKIMOS MHXANIKOS.THA FIGW ME TANKER,APLA 8ELW NA RWTISW APO ROUXISMO TI PREPEI NA PARW GT DN GNORIZW,OSOUS EXW ROTISEI O KA8ENAS M LEEI TA DIKA TOU!!!

    SORRY AN EIMAI SE LA8OS 8EMA

  7. #257
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Θήβα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Μαθητής Μόνος Ψάχνει

    Γεια σας. Είμαι μαθητής Β' γενικού λυκείου, αλλά δυστυχώς ακόμα ψάχνομαι. Θέλω να σας κάνω μερικές ερωτήσεις πιστεύοντας πως μπορείτε να απαντήσετε.
    Καταρχάς θέλω να πω πως εκεί που εγώ είμαι καλός είναι η πληροφορική, οπότε ως πρώτη ερώτηση θέλω να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πόστο στο πλοίο που απαιτεί τέτοιες γνώσεις και παρόμοια σχολή. Αν ναι ποια είναι αυτά.
    Δεύτερον θα μπορούσε κάποιος αν δεν του κάνει κόπο να μου αναφέρει τι θέσεις υπάρχουν σε ένα πλοίο. τα site που είδα έχουν τις θέσεις Α,Β & Γ πλοιάρχων και Α,Β & Γ μηχανικών. Πιστεύω πως δεν είναι μόνο αυτά. [Δυστυχώς έχω μεγάλο πρόβλημα με τα μαθηματικά, οπότε για το επάγγελμα του μηχανικού το αποκλείω μιας και χρειάζεται φυσική=μαθηματικά]
    Μετά θα ήθελα να ρωτήσω όταν τελειώνεις κάποια σχολή (ναυπηγικής νομίζω λέγονται αυτές οι σχολές ;;;) πως βρίσκεις δουλειά; Σε απορροφάει αυτόματα το κράτος; Παίζουν κάτι σαν συμβάσεις; Γίνονται προκηρύξεις και έτσι;
    Επίσης έστω ότι έκανες το πρώτο σου ταξίδι μετά τι γίνεται; Μόλις γυρίσεις, ψάχνεις πάλι για κάποιο πλοίο να σε πάρει;
    Πιστεύω πως οι δυσκολίες του επαγγέλματος όπως μοναξιά δεν με επηρεάζουν. Τώρα όσο για φουρτούνες και κακοκαιρίες νομίζω δεν υπάρχει κίνδυνος και όσο για το κούνημα και ναυτία λογικά θα συνηθίζεται. Βέβαια μιλάει άνθρωπος που δεν έχει μπει ούτε σε βάρκα και από τα 16 σου λίγο δύσκολο να ξέρεις αν μετά θα χρειάζεσαι γυναίκες, παιδιά, σκυλιά , γατιά, αλλά νταξ' νομίζω δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ελπίζω να μπορούν να απαντηθούν τα ερωτήματα μου.
    Με εκτίμηση,
    Dimitris Pl

  8. #258
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Καλησπερα φιλε ! Θα σου απαντησω σε ό,τι από αυτά που ρωτάς γνωρίζω, τα υπόλοιπα ας τα πει κάποιος που ξέρει καλύτερα !

    Λοιπόν. Σχετικα με την πληροφορική. Χρειάζεται να ξέρεις πληροφορική, αν είσαι πλήρωμα σε πλοίο, αλλά όχι πολύ τραβηγμένα πράγματα. Απο εκεί και πέρα, ό,τι μαθαίνει ο άνθρωπος καλό είναι, αλλά πρέπει να ψάξεις πολύ για να βρεις πόστο ν αξιοποιήσεις τις γνώσεις σου. Πόστο ως πλήρωμα πλοίου που να απαιτεί πολύ πληροφορική δύσκολο, όμως μπορείς να ασχοληθείς με άλλα πράγματα, πχ επισκευές οργάνων ναυσιπλοίας, ραντάρ, συστημάτων ελέγχου κτλπ..... Βεβαια οταν θα βγεις εσύ, τα πλοία θα είναι αρκετά διαφορετικά από σήμερα, οπότε ίσως τότε να χρειάζεται να ξέρεις πολύ περισσότερα από ότι ξέρει ένας πχ πλοίαρχος σήμερα στην πληροφορική.....

    Δευτερον, σχετικά με τις θέσεις, αυτά που είδες είναι ουσιαστικά οι ανώτεροι. Υπάρχουν και άλλες θέσεις σε ένα πλοίο , αλλά δεν έχουν βαθμό, βοηθούν απλά Πχ Λογιστής, μάγειρας κτλπ, και όλοι έχουν και 5-10 άτομα που τους βοηθάνε, πχ στο σουπερφερρυ ΙΙ η ομάδα του λογιστηρίου και των οικονομικών γενικότερα είναι 6 άτομα αν θυμάμαι καλά.....Είναι και άλλοι, αυτοί που στρώνουν τα κρεβάτια, αυτοί που σερβίρουν σε μπαρ κτλπ.... Τωρα ανάλογα τη φύση του πλοίου μπορεί να έχει και άλλους, πχ γιατρό, πχ φυσικό ενδεχομένως μεταφραστή, ξεναγούς αν μιλάμε για κρουαζιερόπλοια, και δε συμμαζεύεται..... Δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση για το τι άλλα πόστα υπάρχουν, σου είπα εγώ αυτά, άλλος μπορεί να γράψει άλλα 15, δεν υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός.... Παντως γενικά, πάρα πολλά είναι τα αντικείμενα που αν κάποιος σπουδάσει, μπορεί να ασχοληθεί με τη ναυτιλία. Δικηγόρος, γιατρός, μηχανικός, μαθηματικός, οικονομικά κτλπ.....

    Τωρα γι αυτό που λες, μην αποκλείεις το μηχανικός.....Τα μαθηματικά της Β λυκείου είναι άσχετα - ως επί το πλείστον - με της Γ΄Λυκείου...Ο διανυσματικός λογισμός (ο θεός να τον κάνει....) που διδάσκεστε εσείς, και η αναλυτική γεωμετρία (ευθείες, παραβολές, υπερβολές κτλπ ) , αλλα και στη γενική παιδεία, είναι στο 95% τους μη χρήσιμα για την ύλη της Γ.... Και το γράφω με πλήρη επίγνωση του τι λέω. Οπότε αν δεν τα πήγαινες καλά μην απογοητεύεσαι. Διαβασέ τα, να ξέρεις δυο πράγματα που θα χρειαστούν, δεν θέλει ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ..... Και από τη Γ διάβασε κανονικά, τα ΠΑΝΤΑ, θα δεις ότι δεν έχουν σχέση με την Β, αλλά με την Α' Λυκείου.... Τα μαθηματικά κατεύθυνσης της Γ λυκείου είναι σχετικά εύκολα, εφ όσον διαβάσεις και προσπαθήσεις....

    Τώρα για το αν τελειώσεις ναυπηγός, το τι κάνεις είναι δικό σου θέμα. Μπορείς να ανοίξεις γραφείο, μπορείς να πας Α μηχανικός σε καράβι, μπορείς να πας να δουλέψεις σε κάποιο άλλο ναυπηγικό γραφείο, μπορείς να πας σε κάποιο νηογνώμονα, μπορείς να μπεις αξιολογητής σε τράπεζα των σκαριών που κατάσχονται, μπορείς να κάνεις πάρα πολλά..... Και μάλιστα υπάρχουν και πιο τραβηγμένες επαγγελματικές διέξοδοι, πχ μπορείς και να δουλέψεις ως Μηχανολόγος απλά , σε θέση άσχετη με πλοία, μπορείς να γίνεις καθηγητής σε σχολείο κτλπ.....

    Παντως να έχεις στο νου σου πως ότι και να κάνεις σχετικά με τα πλοία, θα χρειαστείς μαθηματικά.... Αλλού περισσότερα αλλού λιγότερα.... Δεν είναι κάτι τρομερό, απλά εσύ τα πήρες στραβά..... Αν ασχοληθείς θα δεις ότι δεν είναι τίποτα.....Ισως φταίει ο καθηγητής σου, ίσως φταίει κάτι άλλο, ΙΣΩΣ φταει και το ότι δεν ασχολήθηκες.....

  9. #259
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Θήβα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση, για τον χρόνο και τον κόπο που έκανες για να το γράψεις. Συγνώμη που άργησα απλώς είμαστε σε φάση εξετάσεων στο σχολείο και έχει πέσει λίγο διάβασμα.
    Κοίταξε είμαι μαθητής Β' γενικού λυκείου και η ιδέα μου είναι να μεταφερθώ σε ΕΠΑΛ (με το τίμημα να επαναλάβω την τάξη) και να επιλέξω τον τομέα μηχανικών πλοίου (αν είναι εφικτό), αλλιώς πλοιάρχου (κάτι που δεν νομίζω πως το έχω). Όσο για τα μαθηματικά ο μόνος λόγος που δεν τα πάω καλά είναι πως εγώ δεν ασχολήθηκα, αλλά πλέον έχοντας και στόχο πιστεύω θα τα καταφέρω, καθώς ο σκοπός είναι να περάσεις. Αν χρειάζονται καθημερινοί υπολογισμοί μπορεί πάντα να τους κάνει ένα προγραμματάκι. Μετά από το ΕΠΑΛ όμως ποιο ΤΕΙ μπορεί να με βοηθήσει να συνεχίσω; και αν θα υπάρξει πρόβλημα με τα χρόνια καθώς χάνω ήδη μία χρονιά αν συνεχίσω σύμφωνα με το «σχέδιο» και τέσσερα από το ΤΕΙ, αν πάω = στα 23 μου θα βγω, αλλά ποτέ δεν πρέπει να αποκλείσουμε την περίπτωση το ΤΕΙ να πάει στα 45 ή 6 χρόνια. Άρα αξίζει να προσπαθήσω; Ή δεν υπάρχει θέμα, είναι συγκεκριμένα ΤΕΙ για ναυτιλία και από την στιγμή που μπαίνεις δεν μετράει το όριο των 24ων χρόνων; Ευχαριστώ.

  10. Post


    ADSEN-1956 par SV1XV, on ipernity

    Παλιό ταχυδρομικό δελτάριο στη συλλογή μου, κατά πάσαν πιθανότητα απεικονίζει τα εγκαίνια της ΑΔΣΕΝ Ασπροπύργου το 1956. Το γραμματόσημο και η σφράγιση είναι αρκετά μεταγενέστερα του 1967.

Σελίδα 26 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 1624252627 ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας