Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 35 από 35

Θέμα: Chinese Taishan [Costa Voyager, Grand Voyager, Voyager, Olympic Voyager]

  1. #31
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Εγω νομίζω οτι η παραγγελία των 2 αυτών πλοίων είχε στόχο τη λεγόμενη κρουαζιέρα σε οικογενειακό πλοίο, πράγμα που σήμερα τείνει δυστυχώς να εκλείψει, οπως για παράδειγμα το πρώην Αρίων της Κλάσσικ, το νυν Λουης Αουρα και ισως λίγα ακόμα. Ομως γρήγορα επικράτησαν τα μεγαθήρια με αποτέλεσμα τα πλοία αυτά να περιέρχονται απο τον έναν στον άλλο.

  2. #32

    Προεπιλογή

    Απο οτι μου ελεγαν <απο μεσα> εκεινα τα χρονια ηταν εξαρχης λαθος η συλληψη τους και δεν εβγαιναν με τιποτα επρεπε να επαιρναν σχεδον το διπλασιο κοσμο για να βγουν ολα τα εξοδα+ τα πολλα καυσιμα που καταναλωναν.Νομιζω οτι δεν ξεναφτιαχτικαν τετοιου τυπου fast κρουαζιεροπλοιαειναι η μεγαλυτερη αποδειξη.Βεβαια σαν πλοια ηταν ομορφα και καλης κατασκευης και ειχα δει μια φορα το βογιατζερ εξω απο την συρο και ηταν παραγματικα σαν γιγαντιαιο κρις κραφτ,πολυ εντυπωσιακο σαν θεαμα

  3. #33
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To σχόλιο ενός επιβάτη για τη συμπεριφορά του στη θάλασσα είναι όλα τα λεφτά
    "άμα περάσει ένα κοπάδι θαλάσσιες χελώνες δίπλα του, σκαμπανεβάζει σαν δαιμονισμένο ασανσέρ"
    Μήπως το καράβι για να είναι γρήγορο το έκαναν και ελαφρύ για αυτό κουνάει?

    Το κόστος της ναυπήγησης δεν ήταν εξωπραγματικό. Κόστισε πάνω κάτω τα ίδια λεφτά με τα καράβια R’ Class της Renaissance Cruises τα οποία αν και έχουν μεγαλύτερο τονάζ έχουν περίπου τους ίδιους ή και λιγότερους επιβάτες στα πρωτόκολλα τους.
    Αν συνεχίσουμε την πιο πάνω σύγκριση βλέπουμε μια έλλειψη μπαλκονιών, καθώς και το 1/3 των καμπινών του εσωτερικές σε αντίθεση με τα R΄ Class που δεν έχουν ούτε το 1/10.
    Ανεξάρτητα από την σύγκριση παρατηρούμε ακόμα στα 2 της ROC τους αδικαιολόγητα λίγους εξωτερικούς χώρους και χώρους για ηλιοθεραπεία και μάλιστα για δύο πλοία που προορίζονταν για τα Ελληνικά νησιά και την Μεσόγειο.

    Αλλά σίγουρα το καταλυτικό στοιχειό της αποτυχίας ήταν τα κόστη των δυο πλοίων ( καύσιμα) και οι αναποδιές της εποχής, οικονομικές, χρηματιστηριακές, και η ραγδαία πτώση της κίνησης που προκάλεσε η 11η Σεπτεμβρίου, πράγμα που επιβεβαιώνουν και επακόλουθες καταρρεύσεις εταιριών απόρροια των γεγονότων αυτών.

    Δεν ξέρω σε τι κοινό απευθυνόταν η ROC έχω όμως την αίσθηση ότι κύριος σε Αμερικανούς και μεγαλύτερης ηλικίας επιβάτες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ilias 92 : 06-03-2014 στις 01:09

  4. #34
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

    Προεπιλογή

    Το όμορφο Chinese Taishan σε φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο διαδύκτιο.
    Chisnese Taishan.jpg Chinese Taisan.jpg Chisnese Taishan2.jpg Chisnese Taishan3.jpg Chinese_Taishan4.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos.... : 02-12-2014 στις 02:00

  5. #35

    Προεπιλογή

    Oμορφο και με αυτα τα χρωματα ειναι αλλα πιστευω οτι η φορεσια της 'costa, του πηγαινε πιο πολυ.Παντως μετα την γνωστη ιστορια με την κακοκαιρια και το μπλακ αουτ μετα απο το σπασιμο των παραθυρων της γεφυρας κατασκευασαν ενα ειδος κυματοθραυστη για καθε ενδεχομενο που μπορουμε να δουμε στην φωτο απο το navi e armatori


    1333398727.jpg

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας