Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 49

Θέμα: Εκπαίδευση - Ανανέωση Διπλωμάτων

  1. #31

    Προεπιλογή Ανανέωση διπλώματος Πλοιάρχου

    Ας πούμε ότι είμαι ανθυποπλοίαρχος σε ένα ΕΓ ΟΓ με δίπλωμα Πλοιάρχου Γ. Πριν μια βδομάδα έλειξε το δίπλωμα μου και χρειάζεται ανανέωση. Έχω τρια χρόνια συνεχόμενα στο πλοίο.

    Το ανανεώνει το λιμεναρχείο ή θέλει κεσεν;

  2. #32
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    στη θάλασσα
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nh04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας πούμε ότι είμαι ανθυποπλοίαρχος σε ένα ΕΓ ΟΓ με δίπλωμα Πλοιάρχου Γ. Πριν μια βδομάδα έλειξε το δίπλωμα μου και χρειάζεται ανανέωση. Έχω τρια χρόνια συνεχόμενα στο πλοίο.

    Το ανανεώνει το λιμεναρχείο ή θέλει κεσεν;
    Θα πας στα Μητρώα 2ας Μεραρχίας και θα έχεις το δίπλωμά σου, μηχανογραφικό που θα βγάλεις επιτόπου, κάρτα υγείας, Φωτοτυπίες τις σελίδες 4 κ 5 του φυλλαδίου σου και για εσας τους πλοιάρχους θέλει και φωτοαντίγραφα του ημερολογίου του πλοίου ότι ήσουν G.O. 12 μήνες. Θα συμπληρώσεις μια αίτηση που θα σου δώσουν, θα σου σφραγίσουν το πίσω μέρος του διπλώματός σου και έτοιμος

  3. #33

    Προεπιλογή Ανανέωση διπλώματος

    Καλησπέρα σε όλους!
    Ξέρει κανένας τι χρειάζεται για να ανανεώσω το δίπλωμα Γ' μηχανικού;
    Πέρνει πολλές μέρες για να πάρεις τη σφραγίδα;

  4. #34

    Προεπιλογή

    Να προσθέσω ότι έχω 7 μήνες υπηρεσία σαν Γ' μηχ. και είναι να μπαρκάρω σε 10 μέρες ενώ το δίπλωμα λήγει τον Οκτώβρη. Χρειάζεται κεσεν ή θέλει απλή θεώρηση απο Μητρώα; Μπορεί η ανανέωση να γίνει όταν επιστρέψω ή θα αντιμετωπίσω πρόβλημα στο προσεχές μπάρκο μου;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikk : 27-07-2013 στις 18:31

  5. #35

    Προεπιλογή

    Το καλύτερο είναι αν πας μια βόλτα από τα μητρώα στην 2ας Μεραρχίας και να ρωτήσεις. Εκέι θα σου πουν τι γίνεται όταν έισαι μπαρκαρισμένος και λήξει το δίπλωμα, αν παρατείνεται μέχρι να ξεμπαρκάρεις ή πρ΄πει αν το ανανεώσεις από πριν.

  6. #36

    Προεπιλογή

    Οκ, ευχαριστω για την απαντηση.

  7. #37

    Προεπιλογή Ανανέωση διπλώματος

    Καλησπέρα κι από μένα παιδιά! Την επόμενη εβδομάδα θα προβώ κι εγώ σε ανανέωση του διπλώματος μου και το συγκεκριμένο forum με βοήθησε πολύ! Το μόνο που θεωρώ λίγο παράλογο είναι η φωτοτυπία από το gmdss log! Εγώ ξεμπάρκαρα πριν 15 μέρες και το δίπλωμα μου λήγει τον Ιανουάριο του 2014 αλλά φωτοτυπία από το ημερολόγιο δε πήρα! Λέτε να έχω πρόβλημα?

  8. #38

    Προεπιλογή

    Πηγα σημερα στα μητρώα και μου είπαν ότι αν έχω 12 μήνες υπηρεσία τα τελευταία 5 χρόνια και κάρτα υγείας μπορούν να σου αναθεωρήσουν το δίπλωμα αυθημερόν. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ έχω 11 μήνες υπηρεσία και δυστυχώς το μπάρκο μου αναβάλλεται μέχρι να πάω στο κεσεν που ανοίγει το Σεπτέμβρη για να περάσω τις εξετάσεις. Τέτοιος έλεγχος ικανοτήτων που υπάρχει στο επάγγελμά μας δε νομίζω να υπάρχει σε άλλο επάγγελμα. Πρέπει πάντως να αισθανόμαστε υπερήφανοι. Τι γιατροί και μαλακίες;;; Επιστήμονες είμαστε!!! Ούτε το columbia να απογειώναμε!

  9. #39

    Προεπιλογή Ανανέωση διπλώματος

    Φίλε μου σε ευχαριστώ για την έγκυρη πληροφορία σου και λυπάμαι που για ένα μήνα θα αναγκαστείς σε αυτή την διαδικασία! Δυστηχώς όπως ανέφερες ούτε οι αστροναύτες δε παιρνάνε τέτοια αξιολόγηση! Εγώ ευτυχώς έχω την απαιτούμενη υπηρεσία μέσα στη 5ετία και λογικά δε θα έχω πρόβλημα να μου το ανανεώσουν! Κάνε υπομονή και όλα θα έρθουν! Ξέρεις αν χρειάζεται να πληρώσουμε και κάποιο παράβολο για την ανανέωση?

  10. #40

    Προεπιλογή

    Να'σαι καλα. Ελπίζω να ξεμπερδέψεις εύκολα. Εγώ ρώτησα για μηχανικούς πάντως. Πιστεύω ότι δε θα αλλάζει κάτι σε εσάς. Για παράβολο δεν μου είπαν κάτι. Μηχανογραφικό, υπηρεσία 12μηνη και κάρτα υγείας. Αυτά μου είπαν.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας