Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 49 από 49

Θέμα: Εκπαίδευση - Ανανέωση Διπλωμάτων

  1. #41

    Προεπιλογή Ανανέωση διπλώματος

    Να σαι καλά σ'ευχαριστώ! πολύ!

  2. #42

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγα σημερα στα μητρώα και μου είπαν ότι αν έχω 12 μήνες υπηρεσία τα τελευταία 5 χρόνια και κάρτα υγείας μπορούν να σου αναθεωρήσουν το δίπλωμα αυθημερόν. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ έχω 11 μήνες υπηρεσία και δυστυχώς το μπάρκο μου αναβάλλεται μέχρι να πάω στο κεσεν που ανοίγει το Σεπτέμβρη για να περάσω τις εξετάσεις.
    Βρήκα τη συνημμένη εγκύκλιο (είναι λίγο παλιά και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι και σε πάρω στο λαιμό μου). Σε αυτή γράφει (στη δεύτερη σελίδα, στην παράγραφο 4 "Αρμόδιες Υπηρεσίες") ότι εκτός από τα μητρώα μπορούν να θεωρούν τα διπλώματα και τα λιμεναρχεία και τα προξενικά λιμεναρχεία.
    Νομίζω ότι αφού σου λείπει ένας μήνας υπηρεσία και αν μπαρκάρεις τώρα τον Οκτώβριο που λήγει η πενταετία θα τον έχεις συμπληρώσει, αξίζει να το ψάξεις αν ισχύει αυτό για τα προξενικά λιμεναρχεία και να μην χάσεις το μπάρκο. Δηλαδή να μπαρκάρεις αφού έχεις πιστοποιητικό ναυτικής ικανότητας σε ισχύ αυτη τη στιγμή και να το ανανεώσεις στο προξενικό λιμεναρχείο σε κάποιο λιμάνι (ίσως πρέπει να συνεννοηθείς και με την εταιρεία) όταν κοντεύει να λήξει. Αν γίνεται αυτό είναι αμαρτία να χάσεις το μπάρκο.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 29-07-2013 στις 19:37

  3. #43

    Προεπιλογή

    Από την εταιρεία πάντως μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Ο τμηματάρχης μου είπε πάλι ότι από τη στιγμή που μπαρκάρεις πρέπει να είσαι ένα τρίμηνο μέσα για να μπορέσει να στο θεωρήσει κάποια προξενική λιμενική αρχή. Θα κάνω και αύριο ένα τηλέφωνο στην εταιρεία και θα δούμε. Ευχαριστώ πάντως για το ψάξιμο που έκανες.

  4. #44

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τμηματάρχης μου είπε πάλι ότι από τη στιγμή που μπαρκάρεις πρέπει να είσαι ένα τρίμηνο μέσα για να μπορέσει να στο θεωρήσει κάποια προξενική λιμενική αρχή.
    Στην εγκύκλιο πάντως που μου έστειλες δεν είδα να αναφέρεται κάτι τέτοιο.

  5. #45

    Προεπιλογή

    Έτσι έιναι, δεν λέει τίποτα τέτοιο στη εγκύκλιο και δεν είναι λογικό αυτό. Δηλαδή αν λήξει το δίπλωμά σου στους δυομισι μήνες πρέπει να απολυθέις ενώ μπορεί να το θεωρήσει ο προξεινικός λιμενάρχης; (Θα μου πεις το μόνο κομμάτο που δεν ισχύει ξη λογική είναι; )
    Και αν έχει βγει νεότερη εγκύκλιος γιατί δεν τη βρήκα πουθενά;
    Ειπα ότι πρ΄πει να συνενοηθείς με την εταιρεία για το αν υπολογίζουν ότι το βαπόρι θα είναι σε λιμάνι με προξενικό λιμεναρχείο την περίοδο που θα κοντεύει να λήξει το δίπλωμα.

  6. #46

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, μίλησα με την εταιρεία και δεν είναι διατεθειμένοι να με στείλουν με την προοπτική της αναθεώρησης σε προξενικό λιμεναρχείο. Οπότε κεσεν το Σεπτέμβρη. Παναγιώτη ευχαριστώ πάντως που ασχολήθηκες.

  7. #47

    Προεπιλογή STCW 2010

    Καλησπέρα και απο εμένα. Όσον αφορά τα διπλώματα που χρειάζονται ανανέωση με την καινούργια STCW, ξέρει κανένας ποιά είναι η διαδικασία για τα σωστικά? Λογικά, πρέπει όλοι οι παλιοί να περάσουν ξανά απο εξετάσεις, σωστα?

  8. #48
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Κιατο
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή SOS

    Ξερει κανεις τι χαρτομανι χρειαζεται για την εγγραφη στο ΚΕΣΕΝ για το Refresh Manilla ?

  9. #49
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Πρώτα πρώτα κουράγιο..

    Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για το Manila Πλοιάρχων είναι τα εξής:

    *Αίτηση

    *Φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας (διπλής όψης).

    *Φωτοτυπία Διπλώματος.

    *Φωτοτυπία στοιχείων Ναυτικού Φυλλαδίου (σελίδες 1 – 4 – 5).

    *Φωτοτυπία τελευταίας απόλυσης – ναυτολόγησης.

    *4 έγχρωμες φωτογραφίες 3x4

    -Εαν είναι κάποιος ναυτολογημένος τότε: Βεβαίωση Πλοιάρχου ότι επιτρέπει την απουσία από το πλοίο από την έναρξη έως την λήξη της φοίτησης

    -Εαν έχει λήξει το Ναυτικό Φυλλάδιο χρειάζεται φωτοτυπία της σελίδας επανυπογραφής ναυτικού.

    -Εάν ο Ναυτικός είναι συνταξιούχος απαιτείται σχετική βεβαίωση παρακολούθησης από την ΔΕΚΝ Δ (2ας Μεραρχίας 18 1ος όροφος).

    Για Πλοιάρχους Α και Β είναι 1 ημέρα μάθημα στο ΚΕΣΕΝ ενώ για Πλοιάρχους Γ ειναι 3 μέρες μάθημα.

    Αφού πάνε τα αποτελέσματα στα ΜΕΘ (μετα από 10-15 μέρες) και αφού έχεις πληρώσει το παράβολο αξίας 80.50 ¤ το παίρνεις στα χέρια σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SteliosK : 15-04-2016 στις 23:08

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας