Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 71 έως 80 από 86

Θέμα: Απόλλων 11 [Irish Coast, Orpheus, Semiramis II, Achilleus, Apollon 11, Regency]

  1. #71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από GIANNHSMANTZOYRIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΠΟΛΛΩΝ 11 σημαιοστολισμένος στον Πειραιά.
    Για τους φίλους miltosanagnostou και Βικτωρ Χιώτης

    Συνημμένο Αρχείο 152250
    Πιστεύω την ημέρα των εγκαινίων του.

  2. #72
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από miltosanagnostou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τουριστικά της Ηπειρωτικής έκαναν το χειμώνα κρουαζιέρες στο νότιο ημισφαίριο, είτε προς Αμερική (Καραϊβική και Αμαζόνιο), είτε προς Αφρική, μέχρι τo Cape Town.
    To γνωρίζω απλώς δεν ήξερα γιά το βαπόρι αυτό κ επίσης το Λάγος δεν είναι κ κανένας ελκυστικός προορισμός.

  3. #73
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστευω οτι το ΑΠΟΛΛΩΝ 11 απο αυτα(αδελφακια-ξαδελφακια) που ειχαν ερθει απο την ιρλανδια ηταν το πιο ομορφα μετασκευασμενο
    Εμένα μου άρεσαν τα λίγο ή καθόλου μετασκευασμένα με το καμπούνι άθικτο.Παλιό ΟΔΥΣΣΕΥΣ,ΣΟΥΝΙΟΝ,ΑΦΡΟΔΙΤΗ,παλιό ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ.

  4. #74

    Προεπιλογή Τύχη του Απόλλωνα

    Έχω μερικές ερωτήσεις, δύσκολες ίσως, αλλά φαντάζομαι ότι κάποιος παλιός θα ξέρει τις απαντήσεις.

    Να υποθέσω ότι η φωτογραφία είναι από το διαλυτήριο; Μήπως ξέρετε ποιο είναι αυτό το διαλυτήριο στη Μανίλα; Υπάρχει μήπως κάποια φωτογραφία σε προχωρημένη διάλυση, όπως π.χ. εκείνη του Stella Solaris;

    Το Απόλλων 11 (ως Regency) έπεσε στον τυφώνα Dan, υπάρχει και εγγραφή για τον Dan εκείνης της χρονιάς στη Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Typhoon_Dan_(1989).

    Όμως όταν προσάραξε εξ αιτίας του τυφώνα είχε επιβάτες ή ήταν καθ' οδόν προς το διαλυτήριο ήδη; Υποθέτω το δεύτερο, αλλά δεν το γνωρίζω.

    Στη φωτογραφία εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να διακρίνω σημάδια από το ατυχές γεγονός. Ποια ήταν ακριβώς η ζημιά που έπαθε, ρήγματα, βλάβη στην προπέλλα; Μετά την προσάραξη κατάλαβα ότι πήγε ρυμουλκούμενο στη διάλυση.

    Και μια άλλη ερώτηση: Η εταιρία που το είχε ως Regency μήπως ήταν κάποιου είδους θυγατρική της Ηπειρωτικής;

    Να εξηγήσω και τους λόγους του ενδιαφέροντός μου: Έχω κάνει πολλά ταξίδια στα παιδικά μου χρόνια με το εν λόγω σκάφος, ο πατέρας μου ήταν μηχανικός όταν αυτό ανήκε στην Ηπειρωτική. Η παράθεση όλων αυτών των στοιχείων ήταν για μένα πολύ συγκινητική. Για πολύ καιρό όμως δεν ήξερα πώς κατέληξε.

    Παρεμπιπτόντως γνωρίζω αρκετά καλά και το Stella Solaris, που ανέφερα παραπάνω. Βέβαια ήταν η μέρα με τη νύχτα, διότι το Solaris ήταν εντελώς άλλης κλάσης, αλλά είχε πρόβλημα ευστάθειας και στη φουρτούνα υπέφερε. Ήταν κάτι σαν το Grand Eastern.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΑΠΟΛΛΩΝ 11 όταν πουλήθηκε το 1981 σε Μεξικανούς περιπλανήθηκε στην Καραϊβική, αλλά σύντομα βρέθηκε στις Φιλιππίνες.
    Εκεί προσάραξε σε κάποιο τυφώνα το 1989 και τελικά διαλύθηκε μετά από ενα χρόνο.

    Αφιερωμένη σε αυτόν που τη ζήτησε...

    Συνημμένο Αρχείο 51218
    πηγή: περιοδικό Steamboat Bill

  5. #75
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Η φωτογραφία δεν είναι από το διαλυτήριο αλλά από την προετοιμασία για να βγεί το καράβι για κρουαζιέρες ως REGENCY. Νομίζω οτι η εταιρία ήταν Μεξικάνικη. Απ'οτι μου είχε μεταφέρει άνθρωπος που ήταν τότε στην Ηπειρωτική, οι Μεξικανοί είχαν αρχικά καπαρώσει το ΑΤΛΑΣ αλλά τελικά κάτι "στράβωσε" και κατέληξαν με το ΑΠΟΛΛΩΝ 11. Λογικά η φωτογραφία είναι σε κάποιο λιμάνι της Καραϊβικής, θα έλεγα στη Φλόριντα.
    Από όσο θυμάμαι από ότι έχω διαβάσει το πλοίο ήταν κενό όταν προσάραξε και μάλλον ανενεργό. Δεν ξέρω τι ζημιές έπαθε αλλά για να διαλυθεί στην - ασυνήθιστη για διαλύσεις - Μανίλα και όχι στα κοντινά παραδοσιακά διαλυτήρια του Κaohsiunng μάλλον σημαίνει οτι δεν ήταν σε θέση να πάει ως εκεί με ασφάλεια. Φωτογραφία από τη διάλυση εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει.

  6. #76

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντηση.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φωτογραφία δεν είναι από το διαλυτήριο αλλά από την προετοιμασία για να βγεί το καράβι για κρουαζιέρες ως REGENCY. Νομίζω οτι η εταιρία ήταν Μεξικάνικη. Απ'οτι μου είχε μεταφέρει άνθρωπος που ήταν τότε στην Ηπειρωτική, οι Μεξικανοί είχαν αρχικά καπαρώσει το ΑΤΛΑΣ αλλά τελικά κάτι "στράβωσε" και κατέληξαν με το ΑΠΟΛΛΩΝ 11. Λογικά η φωτογραφία είναι σε κάποιο λιμάνι της Καραϊβικής, θα έλεγα στη Φλόριντα.
    Από όσο θυμάμαι από ότι έχω διαβάσει το πλοίο ήταν κενό όταν προσάραξε και μάλλον ανενεργό. Δεν ξέρω τι ζημιές έπαθε αλλά για να διαλυθεί στην - ασυνήθιστη για διαλύσεις - Μανίλα και όχι στα κοντινά παραδοσιακά διαλυτήρια του Κaohsiunng μάλλον σημαίνει οτι δεν ήταν σε θέση να πάει ως εκεί με ασφάλεια. Φωτογραφία από τη διάλυση εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει.

  7. Προεπιλογή

    ΑΠΟΛΛΩΝ 11 με δρόμο
    apollon 11-1.jpg

    και μια εικόνα από το πρυμνιό ντεκ
    apollon 11 deck.jpg

  8. #78
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    O φίλος GIANNISMANTZOYRIS έρριξε πάλι έναν πύραυλο!

  9. #79
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Mια μπροσούρα του 1972 με το ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΙ και πολύ χρώμα εποχής

    apollo1.jpg

    apollo2.jpg

    apollo3.jpg

    apollo4.jpg

  10. #80

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mια μπροσούρα του 1972 με το ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΙ και πολύ χρώμα εποχής

    apollo1.jpg

    apollo2.jpg

    apollo3.jpg

    apollo4.jpg
    Έτσι ήταν όλες οι μπροσούρες των καραβιών της ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗΣ στις αρχές δεκαετίας 70. Μία παρατήρηση για την μεσαία σελίδα των προορισμών της κρουαζιέρας: Κάτω δεξιά υπάρχει η φωτογραφία του λιμανιού της Ύδρας με τα χαρακτηριστικά πέτρινα δίδυμα κτίρια του λιμεναρχείου η οποία δεν είναι στους προορισμούς σύμφωνα με τον χάρτη της μπροσούρας.

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας