Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 51

Θέμα: Dame M. [Ferry Akashi, Salamis Star, Marrakech Express, Bni Nsar]

  1. #41
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από a.molos Εμφάνιση μηνυμάτων
    DAMe m NMΔ.jpgdame m grace m.JPGΔυο φωτογραφίες μου, απο το κουτί των αναμνήσεων.
    Αφιξη στην Ελλάδα του Dame m, στο ΝΜΔ, εκεί που επιασαν για πρώτη φορά όλα σχεδόν τα πλοία αυτής της σειράς (Μιλένα, Νταλιάνα, Star Trailer κλπ.). Στη 2η, σχεδόν έτοιμο να αναλάβει δράση για λογαριασμό της Marlines, έχοντας δίπλα του την άλλη "μεγάλη" κυρία, της οποίας τα σχέδια δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ.
    Ηταν η εποχή που τα γιαπωνέζικα λιτά-άκομψα πολλές φορές- σκαριά, ερχόταν δυό-δυό στην Ελλάδα για μετασκευή, και σε σύντομο σχετικά χρόνο μεταμορφωνόταν σε πολυτελή ειβατηγά.
    Φανταστικό αυτό το κουτί των αναμνήσεων!
    Όμορφη μετασκευή αλλά από συμπεριφορά σαν βαπόρι...άλλο θέμα.
    Το αδελφό GRACE M. που δεν μετασκευάστηκε κ δεν ξαναταξίδεψε ποτέ,νομίζω ότι εκεί στον ΝΜΔ κανιβαλίστηκε από οτιδήποτε χρήσιμο κ το είχαν σαν αποθήκη γιά το DAME M. Θυμάμαι σε μιά φάση πολλά είδη υγιεινής στοιβαγμένα σε αυτό.

  2. #42
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Εξαιρετικές οι προσθήκες του amolos! Όπως το βλέπουμε χωρίς φουγάρα, πλατύ και χαμηλό, θυμίζει περισσότερο αεροπλανοφόρο!
    Να βάλω και εγώ δυο δικές μου φωτο προς το τέλος της μετασκευής του DAME M. με το GRACE M. στη μια πλευρά και το ΑΙΓΑΙΟΝ στην άλλη.

    dame m - grace m.jpg grace m - dame m XL.jpg

  3. #43
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Σήμερα ο φίλος Selim San .....με θυμήθηκε και τον ευχαριστώ και εκτός τον Ιππότη, μου έστειλε και το SAR.
    Εγώ του έστειλα το OCEAN LIFE...... ελπίζω να μην με ξεχάσει.

    DAME M (e.x. SAR).jpg

  4. #44
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Bλέπω,πιάσανε δουλειά γρήγορα κ προχωράνε! Δεξιά 2 μεγάλα ψαράδικα του πρώην ανατολικού μπλοκ.

  5. #45

    Προεπιλογή

    sad to see her go! ...

  6. #46
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από samurai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια επιπλέον φωτο του FERRY AKASHI και μια όπου είναι παροπλισμένο μαζί με το αδελφό του FERRY NAGATO. Είναι από την εποχή που περίμεναν να πουληθούν .......
    f-akashi1.jpga-n-c2.jpg
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από a.molos Εμφάνιση μηνυμάτων
    DAMe m NMΔ.jpgdame m grace m.JPGΔυο φωτογραφίες μου, απο το κουτί των αναμνήσεων.
    Αφιξη στην Ελλάδα του Dame m, στο ΝΜΔ, εκεί που επιασαν για πρώτη φορά όλα σχεδόν τα πλοία αυτής της σειράς (Μιλένα, Νταλιάνα, Star Trailer κλπ.). Στη 2η, σχεδόν έτοιμο να αναλάβει δράση για λογαριασμό της Marlines, έχοντας δίπλα του την άλλη "μεγάλη" κυρία, της οποίας τα σχέδια δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ.
    Ηταν η εποχή που τα γιαπωνέζικα λιτά-άκομψα πολλές φορές- σκαριά, ερχόταν δυό-δυό στην Ελλάδα για μετασκευή, και σε σύντομο σχετικά χρόνο μεταμορφωνόταν σε πολυτελή ειβατηγά.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαιρετικές οι προσθήκες του amolos! Όπως το βλέπουμε χωρίς φουγάρα, πλατύ και χαμηλό, θυμίζει περισσότερο αεροπλανοφόρο!
    Να βάλω και εγώ δυο δικές μου φωτο προς το τέλος της μετασκευής του DAME M. με το GRACE M. στη μια πλευρά και το ΑΙΓΑΙΟΝ στην άλλη.

    dame m - grace m.jpg grace m - dame m XL.jpg
    Εξαιρετικές οι φωτογραφίες σας έτσι ήταν τότε το πανέμορφο Dame m η λαίδη της Πάτρας τότε που ετοιμαζόταν για την καριέρα της στη Αδριατική το πλοίο το ταξίδεψα και το θυμάμαι ήταν πολύ μπροστά από όλα της Αδριατικής πάντα στο θέμα της μετασκευής του αλλά και στο θέμα των υπηρεσιών που προσέφερε τα έπιπλα του ήταν τα καλύτερα της αγοράς δυστυχώς το παιχνίδι του χρόνου του επιφύλαξε άλλη μοίρα πουλήθηκε για την ναυπήγηση 4 πλοίων που δεν έγιναν ποτέ ενώ υπήρχαν σχέδια από την marlines για την δρομολόγηση του στο Μπρίντιζι κάτι που δεν έγινε ποτέ λόγω της πώλησης του ίσως αύριο να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες του

  7. #47
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    .....Όταν η marlines είχε το πολυτελέστερο πλοίο των γραμμών Ελλάδας - Ιταλίας το Dame m η λαίδη της εταιρίας από δικό μου κολλάζ μέσω διαφόρων φωτογραφιών από φυλλάδια της εταιρίας οι εσωτερικές και οι εξωτερικές είναι από τα φυλλάδια 1994 ,1995 ,1996 χαρισμένο στους λάτρεις της marlines.....!!!!!!!
    PhotoScan 44.jpg

  8. #48
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BOBKING Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχώς το παιχνίδι του χρόνου του επιφύλαξε άλλη μοίρα πουλήθηκε για την ναυπήγηση 4 πλοίων που δεν έγιναν ποτέ ενώ υπήρχαν σχέδια από την marlines για την δρομολόγηση του στο Μπρίντιζι κάτι που δεν έγινε ποτέ λόγω της πώλησης του ίσως αύριο να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες του
    Αυτό που γράφεις περι ναυπήγησης 4 (!) νεότευκτων από τη Μarlines μου κάνει εντύπωση. Αφενώς δεν είχε γραφτει κάτι σχετικό στον τύπο της εποχής, αφετέρου η εικόνα της εταιρίας δεν έδειχνε οτι θα μπορούσε να πετύχει κάτι τέτοιο. Να θυμίσω οτι το DAME M. πουλήθηκε το 1999 και ενώ επί 4 έτη είχε απασχοληθεί με ναυλώσεις στο εξωτερικό. Η εταιρία είχε περιοριστεί τα τελευταία χρόνια σε δυο πλοία -COUNTESS M. & DUCHESS M. - που δούλευαν στην "τοπική" γραμμή Ηγουμενίτσα-Μπάρι, έχοντας εγκαταλείψει την Πάτρα και την Ανκώνα στους ανταγωνιστές... Και μάλλον σωστά, καθώς τα πλοία της δεν μπορούσαν να ανταγωνιστούν τα νεότευκτα τους.
    Μια εταιρία που σκοπεύει να δρομολογήσει νεότευκτα θα φρόντιζε να κρατήσει την πελατεία και τους πράκτορες για το διάστημα μέχρι να τα παραλάβει, πράγμα που εδώ δεν έγινε. Άρα μάλλον δεν υπήρχε κάποιο σοβαρό πλάνο για νεότευκτα.

  9. #49
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που γράφεις περι ναυπήγησης 4 (!) νεότευκτων από τη Μarlines μου κάνει εντύπωση. Αφενώς δεν είχε γραφτει κάτι σχετικό στον τύπο της εποχής, αφετέρου η εικόνα της εταιρίας δεν έδειχνε οτι θα μπορούσε να πετύχει κάτι τέτοιο. Να θυμίσω οτι το DAME M. πουλήθηκε το 1999 και ενώ επί 4 έτη είχε απασχοληθεί με ναυλώσεις στο εξωτερικό. Η εταιρία είχε περιοριστεί τα τελευταία χρόνια σε δυο πλοία -COUNTESS M. & DUCHESS M. - που δούλευαν στην "τοπική" γραμμή Ηγουμενίτσα-Μπάρι, έχοντας εγκαταλείψει την Πάτρα και την Ανκώνα στους ανταγωνιστές... Και μάλλον σωστά, καθώς τα πλοία της δεν μπορούσαν να ανταγωνιστούν τα νεότευκτα τους.
    Μια εταιρία που σκοπεύει να δρομολογήσει νεότευκτα θα φρόντιζε να κρατήσει την πελατεία και τους πράκτορες για το διάστημα μέχρι να τα παραλάβει, πράγμα που εδώ δεν έγινε. Άρα μάλλον δεν υπήρχε κάποιο σοβαρό πλάνο για νεότευκτα.
    Η marlines σύμφωνα με πληροφορίες που μου είχαν δοθεί από επαφές μου η εταιρία είχε πλάνα και είχε κάνει κάτι σχέδια τα οποία δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ ήταν μπέρδεμα επειδή ήμουν σίγουρος ότι η αναφορά μου σε αυτό το θέμα θα προκαλούσε περιέργεια θέλω να αναφέρω ότι κυκλοφορούσε μια φήμη αλλά κανείς δεν την πίστεψε ,διότι για τον απλούστατο λόγο ότι η εταιρία άφηνε μετά το 1995 την χειρότερη εντύπωση στον επιβάτη με τα πλοία της όλα αυτά που αναφέρεις τουλάχιστον τα περισσότερα τα γνωρίζω τα λεφτά για τα 2 τα είχε αλλά για άγνωστους λόγους δεν ναυπηγήθηκαν όλες τις πληροφορίες που σας μεταφέρω δεν μου έχουν δοθεί με μεγαλύτερο νόημα βέβαια και έχεις τον λόγο να παραξενεύεσαι μιας και δεν αναφέρθηκε ποτέ και πουθενά η είδηση για την ναυπήγηση 4 πλοίων μιας και μόνο τα βασικά μέλη της εταιρίας την γνώριζαν σχέδια είχαν γίνει πολλά αλλά κανένα δεν έστεκε και η εταιρία πιεζόταν συνεχώς το πλάνο πήγαινε για σοβαρά άλλα στο τέλος κατέρρευσε την ιστορία του Dame m όπως και όλη της marlines την γνωρίζω επίσης σκόπευα να αναφερθώ στο θέμα των νεότευκτων όταν έβρισκα ένα από τα πολλά σχέδια που είχαν φτιαχτεί για αυτό το πλάνο το σχέδιο μου είχε παραχωρηθεί από τον πληροφοριοδότη μου που μου είχε αναφέρει όλα αυτά που μόλις σας εξήγησα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BOBKING : 11-10-2016 στις 17:45

  10. #50
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Το SALAMIS STAR σε φωτογραφία του Peter Fitzpatrick.
    sal.jpg

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας