Σελίδα 19 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 917181920 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 181 έως 190 από 195

Θέμα: Επικαιρότητα

  1. #181
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά δεν υπάρχει ονομαστικά Ιαπωνικό ΠΝ αλλά σαν συνέπεια του Β'ΠΠ,Ιαπωνική Θαλάσσια Δύναμη Αυτοάμυνας JMSDF.
    Αυτό ήθελα να το θίξω και εγώ, όντως τους έχει μείνει η ονομασία, απλά εμένα μου αρέσει να αποκαλώ όλα τα ναυτικά του κόσμου Πολεμικό Ναυτικό, αφού στο κάτω κάτω στρατιωτικές δυνάμεις είναι, για πόλεμο προορίζονται όλα και για την άμυνα των χωρών τους.

    Για να δούμε και την παράδοση του Α/Τ Maya πριν μερικούς μήνες, με πολύ εντυπωσιακό εξοπλισμό.


  2. #182
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ήθελα να το θίξω και εγώ, όντως τους έχει μείνει η ονομασία, απλά εμένα μου αρέσει να αποκαλώ όλα τα ναυτικά του κόσμου Πολεμικό Ναυτικό, αφού στο κάτω κάτω στρατιωτικές δυνάμεις είναι, για πόλεμο προορίζονται όλα και για την άμυνα των χωρών τους.

    Για να δούμε και την παράδοση του Α/Τ Maya πριν μερικούς μήνες, με πολύ εντυπωσιακό εξοπλισμό.

    Γιά όλους εμάς ανεπίσημα είναι Ιαπωνικό Ναυτικό.
    Τα Α/Τ που χτίζουν πάνω στα Α.Βurke εννοείται πως είναι γιά τις αντιβαλλιστκές τους ικανότητες,Β.Κορέα.

  3. #183
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Στην Τουρκία θα καταλήξει το βραζιλιάνικο αεροπλανοφόρο SAO PAULO προκειμένου να διαλυθεί.
    message-editor_1487199400058-hhfhf1.jpg

    Το πλοίο είχε ολοκληρωθεί το 1963 για τη Γαλλία ως FOCH και το αγόρασαν οι Βραζιλιάνοι το 2000 για να αντικαταστήσουν το απαρχαιωμένο (μοντελάκι του Β' Παγκοσμίου) MINAS GERAIS. Δυστυχώς για αυτούς δεν τους βγήκε η αγορά αφού το SAO PAULO αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στον εξοπλισμό και στις μηχανές καθώς και πυρκαγιές. Μια εντυπωσιακή εικόνα του "υπ'ατμόν" εδώ δείχνει και την κατάσταση των μηχανών του. Ήδη από το 2010 τελούσε σε διαρκή επισκευή και τελικά το 2017 αποφασίστηκε να παροπλιστεί.

    Κάποια στιγμή στους επόμενους μήνες θα το δούμε να περνά από τις θάλασσες μας. Δεν είναι το πρώτο αεροπλανοφόρο που θα διαλυθεί στην Αλιάγκα μιας και είχε προηγηθεί το 2001 το HMS INVICIBLE.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 19-03-2021 στις 10:43

  4. #184
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Ellinis;623536]Στην Τουρκία θα καταλήξει το βραζιλιάνικο αεροπλανοφόρο SAO PAULO προκειμένου να διαλυθεί.
    message-editor_1487199400058-hhfhf1.jpg

    Το πλοίο είχε ολοκληρωθεί το 1963 για τη Γαλλία ως FOCH και το αγόρασαν οι Βραζιλιάνοι το 2000 για να αντικαταστήσουν το απαρχαιωμένο (μοντελάκι του Β' Παγκοσμίου) MINAS GERAIS. Δυστυχώς για αυτούς δεν τους βγήκε η αγορά αφού το SAO PAULO αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στον εξοπλισμό και στις μηχανές καθώς και πυρκαγιές. Μια εντυπωσιακή εικόνα του "υπ'ατμόν" εδώ δείχνει και την κατάσταση των μηχανών του. Ήδη από το 2010 τελούσε σε διαρκή επισκευή και τελικά το 2017 αποφασίστηκε να παροπλιστεί.

    Κάποια στιγμή στους επόμενους μήνες θα το δούμε να περνά από τις θάλασσες μας. Δεν είναι το πρώτο αεροπλανοφόρο που θα διαλυθεί στην Αλιάγκα μιας και είχε προηγηθεί το 2001 το HMS INVICIBLE.[/QUOTΕ]
    Το Βραζιλιάνικο ΠΝ δεν φημίζεται γιά το παρελθόν του.Κυριολεκτικά αγόρασαν γουρούνι στο σακκί λες κ είναι καμιά αφρικανική χώρα κ όχι περιφερειακή δύναμη της Νοτ.Αμερικής.Δεν ξέρω αν προκλήθηκε σκάνδαλο αλλά σε οποιαδήποτε ευνομούμενη χώρα θα είχε γίνει σεισμός. Το πλοίο είναι αδελφό του CLEMENCEAU με τη γνωστή περιπλάνηση μέχρι να διαλυθεί.

  5. #185
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Βραζιλιάνικο ΠΝ δεν φημίζεται γιά το παρελθόν του.Κυριολεκτικά αγόρασαν γουρούνι στο σακκί λες κ είναι καμιά αφρικανική χώρα κ όχι περιφερειακή δύναμη της Νοτ.Αμερικής.Δεν ξέρω αν προκλήθηκε σκάνδαλο αλλά σε οποιαδήποτε ευνομούμενη χώρα θα είχε γίνει σεισμός. Το πλοίο είναι αδελφό του CLEMENCEAU με τη γνωστή περιπλάνηση μέχρι να διαλυθεί.
    Έχεις δίκιο, άστοχη κίνηση αλλά από την άλλη δεν υπήρχαν και άλλες εναλλακτικές στην "αγορά μεταχειρισμένων" για την αντικατάσταση του MINAS GERAIS. Οι αμερικάνοι είχαν τότε ένα "στοκ" παροπλισμένων συμβατικών αλλά πολύ μεγάλων, τα ρώσικα είναι γνωστά για τα προβλήματα τους και τα διαφορετικά συστήματα, ενώ οι άλλες χώρες έχουν μόνο σύγχρονα σκάφη που χρησιμοποιούν. Έμενε μόνο να πάνε σε ναυπήγηση που προφανώς δεν προτίμησαν.
    Τελικά μετά από έξι δεκαετίες το Βραζιλιάνικο Π.Ν. έμειναν χωρίς αεροπλανοφορό.

  6. #186
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο, άστοχη κίνηση αλλά από την άλλη δεν υπήρχαν και άλλες εναλλακτικές στην "αγορά μεταχειρισμένων" για την αντικατάσταση του MINAS GERAIS. Οι αμερικάνοι είχαν τότε ένα "στοκ" παροπλισμένων συμβατικών αλλά πολύ μεγάλων, τα ρώσικα είναι γνωστά για τα προβλήματα τους και τα διαφορετικά συστήματα, ενώ οι άλλες χώρες έχουν μόνο σύγχρονα σκάφη που χρησιμοποιούν. Έμενε μόνο να πάνε σε ναυπήγηση που προφανώς δεν προτίμησαν.
    Τελικά μετά από έξι δεκαετίες το Βραζιλιάνικο Π.Ν. έμειναν χωρίς αεροπλανοφορό.
    Aν ήταν να πάρουν τέτοιο ρημάδι καλύτερα να μην το έπαιρναν.Εμένα πάντως μου περνούν διάφορα από το μυαλό μου.

  7. #187
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν ήταν να πάρουν τέτοιο ρημάδι καλύτερα να μην το έπαιρναν.Εμένα πάντως μου περνούν διάφορα από το μυαλό μου.
    Ελπίζω να είναι πράγματι ρημάδι και μην περάσουν διάφορα και από το μυαλό των Τούρκων.

  8. #188
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να είναι πράγματι ρημάδι και μην περάσουν διάφορα και από το μυαλό των Τούρκων.
    Eίναι εντελώς άχρηστο κ οι Τούρκοι το πήραν από το διαλυτήριο γιά στατικό εκπαιδευτικό,να κάνουν προσαπονηώσεις ΟΤΑΝ βρουν τα κατάλληλα αεροσκάφη.

  9. #189
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eίναι εντελώς άχρηστο κ οι Τούρκοι το πήραν από το διαλυτήριο γιά στατικό εκπαιδευτικό,να κάνουν προσαπονηώσεις
    Δεν πρόκειται να διαλυθεί;

  10. #190
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρόκειται να διαλυθεί;
    Σας απάντησα γιά το ποστ 187.

Σελίδα 19 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 917181920 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας