Σελίδα 17 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 71516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 161 έως 170 από 195

Θέμα: Επικαιρότητα

  1. #161
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Εμένα μου θύμισε ένα παρόμοιο περιστατικό που έγινε το 1941 όταν το επιβατηγό ΑΡΝΤΕΝΑ συγκρούστηκε εξαιτίας λάθος χειρισμού με το αντιτορπιλικό ΛΕΩΝ και αυτό έχασε την πρύμνη του. Το παράδοξο είναι πως το ΛΕΩΝ είχε ξαναχάσει την πρύμνη παλιότερα (σχετικά εδώ)...

  2. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ελπίζω όχι για πάντα...
    Δεν νομίζω ότι είναι επισκευάσιμο γιατί είναι πολυεστερικό. Μάλλον για ανταλλακτικά πάει.

  3. #163
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι είναι επισκευάσιμο γιατί είναι πολυεστερικό. Μάλλον για ανταλλακτικά πάει.
    Ακριβώς όχι,ενισχυμένος υαλοβάμβακας είναι ( Glass Reinforced Plastic ) γιά να έχει χαμηλή μαγνητική υπογραφή κ αντοχή στις εκρήξεις ναρκών. Μάλλον γιά ανταλλακτικά γιά το αδελφό πάει.Στα συγκεκριμένα είχαν αλλαχθεί οι μηχανές με νεώτερες ΜΤU.
    Το άσχημο είναι ότι μένουμε με 3 ΝΘΗ , πιθανή αντικατάσταση κοστίζει κ επειδή αμερικάνικα κλάσης Οsprey δεν υπάρχουν πλέον διαθέσιμα,εάν θα θέλαμε ομοιοτυπία η Αγγλία παροπλίζει κάποια κλάσης Ηunt,το θέμα είναι το οικονομικό.

  4. Προεπιλογή

    Το οικονομικό μπορεί να βοηθηθεί από την καταβολή της ασφαλιστικής αποζημίωσης, ΑΝ αποδειχθεί (συν)υπαιτιότητα του εμπορικού

    Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα περίπτωση, από κάθε άποψη

    και με ενδεχομένως αξιοπρόσεκτη ομοιότητα με το δυστύχημα του Μέρλιν -world hero

  5. #165
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Στέφανος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οικονομικό μπορεί να βοηθηθεί από την καταβολή της ασφαλιστικής αποζημίωσης, ΑΝ αποδειχθεί (συν)υπαιτιότητα του εμπορικού

    Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα περίπτωση, από κάθε άποψη

    και με ενδεχομένως αξιοπρόσεκτη ομοιότητα με το δυστύχημα του Μέρλιν -world hero
    Eπειδή η πλοιοκτήτρια του κοντεϊνερόπλοιου είναι η μεγάλη Maersk,πιστεύω ότι δεν θα το αφήσει έτσι.Άλλο να ήταν καμιά τριτοκλασάτη εταιρεία.
    Σίγουρα είναι ίδια περίπτωση με του Ο/Γ ΜΕΡΛΙΝ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 28-10-2020 στις 09:57

  6. Προεπιλογή

    δεν με αφήνει να το διορθώσω, παρακαλώ το διαχειριστή να σβήσει το από πάνω.


    Προφανώς μία τεράστια εταιρεία έχει αντίστοιχη ασφαλιστική κάλυψη.
    Η ασφαλιστική όμως για να πληρώσει θα πρέπει να αποδειχθεί κάποια ευθύνη στο πλοίο της...

    σίγουρα τα τεχνικά μέσα θα βοηθήσουν στην διαλεύκανση της υπόθεσης ....
    πάντως έχει ενδιαφέρον αν τα τεχνικά μέσα έχουν συνδράμει στο ίδιο το ατύχημα [πχ δεν ξέρω κατά πόσο βασίζονται για την πορεία μόνο στην παρατήρηση αις και ραντάρ και όχι και σε οπτικό έλεγχο].

    Η απορία μου [ως αδαούς] είναι η μη αντίδραση από το ναρκάλι.



    \για το ιστορικό σκέλος, δανείζομαι από μία ανάρτηση στο https://sasmyngr.wordpress.com/2015/...9%CF%81%CE%B1/
    το κείμενο του κατηγορητηρίου του πλοιάρχου του "παγκόσμιος ηρως".


    1) Έθεσες το πηδάλιον του ανωτέρου πλοίου εις τον αυτόματον. 2) δεν ανέκοψες εις δέκα τριών (13) τουλάχιστον κόμβων, ταχύτητα του ανωτέρου πλοίου εις όψιν της πυκνής ναυτιλιακής κινήσεως, ην παρουσίαζεν η διαπλεόμενη περιοχή και 3) δεν επόπτευσεςε δια την εκτέλεσιν φυλακών οπτήρος, η αύτη παρέμεινεν παντάπασιν ανεκτέλεστος, ούτω δε δεν αντελήφθης το πρώραθέν σου και εις απόστασιν δύο περίπου ναυτικών μιλλίων, ομορρόπως προς το πλοίον σας κινούμενον μετά ταχύτητος δέκα (10) κόμβων, Ο/Γ πλοίον ΜΕΡΛΙΝ ανήκον εις το ελληνικόν Πολεμικον Ναυτικόν, ουδέ ήκουσες του υπΆ αυτού εκπεμπομένους συριγμούς κινδύνου και ως εκ τούτου εις περιοχήν σημαινομένην υπό του στίγματος 37*52` 6« Β.Γ.Π. και 23*37`12« Α.Γ.Μ. Α) δεν εφύλαξες αυτό, τυγχάνον καταφθανόμενου πλοίον κατά τους εν ισχύει κανονισμούς προς αποφυγήν συγκρούσεως εν θαλάσσει, ήτις καίτοι εκινείσο πρύμνηθεςν αυτού μετά ταχύτητος υπερτέρο τούτου, δεν απομακρύνθης της πορείας του, ουδέ όταν επλησίασες αυτό, ηλάττωσες την ταχύτητά σου ή ακράτησες ή αναπόδισες τας μηχανάς του πλοίου σου, της παραβάσεως δε ταύτης επήλθεν η κατωτέρα αναφερομένη απώλεια του πλοίου και ο θάνατος των περαιτέρω μνημονευομένων προσώπων. Β) Επέπεσες δια της βολβοειδούς πρώρας σου ούτινος επέβαινες πλοίου εις το αριστερό μέρος της πρύμνης του οχηματαγωγού «ΜΕΡΛΙΝ« όπερ ει της τοιαύτης συγκρούσεως εξηκοντίσθ εις απόστασιν μείζονα των τριάκοντα μέτρων προς τα εμπρός, λαβών δε εν συνεχεία θέσιν τοιαύτην ώστε η αριστερά αυτού πλευρά να τεθή εγκαρσίως προς τον διαμήκη άξονα του πλοίου «WORLD HERO« ενεβολίσθη υπΆ αυτού εος το μέσον ταύτης (αριστεράς πλευράς) εν συνεχεία δε ανετράπη και απωλέσθη καταβυθισθέν. Γ)....... Δ) Συνεπεία του ως άνω ναυαγείου προεκλήθηκαν σωματικαί κακώσεις και βλάβη της υγείας των κάτωθι διασωθέντων μελών του πληρώματος του Ο/Γ ΜΕΡΛΙΝ, οίτινες ως εκ της καταδύσεως των εν τη θαλάσση και υπό τας δίνας του βυθιζόμενου πλοίου, εξηναγκάσθηκαν εις κατάποσιν μεγάλης ποσότητας θαλασσίου ύδατος, υποστάντες άμα και νευρικόν κλονητοί των (αναφέρονται τα ονόματα των διασωθέντων)….Το δι εκ της πράξεως ταύτης, παραχθέν ως άνω αξιόποινον αποτέλεσμα δεν προείδες, καίτοι εκ του ανωτέρω επαγγέλματός σου, ήσο υπόχρεος εις ιδιαιτέραν επιμέλειαν και προσοχήν.

    νομίζω το Μέρλιν είναι ελάχιστα βορειότερα του Καλλιστώ

  7. #167
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Μία απορία έχω για το συγκεκριμένο ατύχημα.
    Το " separation" ισχύει για τα πολεμικά πλοία?
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  8. #168
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία απορία έχω για το συγκεκριμένο ατύχημα.
    Το " separation" ισχύει για τα πολεμικά πλοία?
    Γιά το separation πήγαιναν αλλά έχω δει πολεμικά κ του Λιμενικού να μην το τηρούν.

  9. #169
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιά το separation πήγαιναν αλλά έχω δει πολεμικά κ του Λιμενικού να μην το τηρούν.
    Το εμπορικό πάντως ήταν κανονικά στο separation και με όχι καμιά τρελή ταχύτητα 14Knts
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  10. #170
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή Η πορεία του MAERSK LAUNCESTON

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εμπορικό πάντως ήταν κανονικά στο separation και με όχι καμιά τρελή ταχύτητα 14Knts
    Η πορεία του MAERSK LAUNCESTON 27-29.10.2020.
    ml.jpg
    Όπως όλοι ξέρετε τόσο τα στοιχεία του AIS όσο και ο χάρτης μπορεί να είναι ανακριβή.

Σελίδα 17 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 71516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας