Σελίδα 6 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 4567816 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 195

Θέμα: Επικαιρότητα

  1. #51

    Προεπιλογή

    Πάντως σήμερα δεν χαιρέτησαν με τιμητικούς κανιοβολισμούς το ναύρχο Παππά, παρόλο που προβλέπεται από τις διατάξεις του ΠΝ για επικήδειες τιμές από πλοία. Το Βέλος δεν μπορέι να ρίξει βολές αφού και σε καλή κατάσταση να ήταν τα πυροβόλα του χρειάζεται έχουν υδραυλική απόσβεση της αντάκρουσης οπότε φαντάζομαι θα χρειάζεται πίεση σε κάποιο υδραυλικό δίκτυο. Θα μπορούσε αν είναι στο Φάληρο κάποιο πλοίο του ΠΝ έστω μια κανονιοφόρος να ρίξει τις 19 βολές (εντάξει με το γράμμα του κανονισμού οι βολές βάλονται κατά την απβίβαση της σορού από το πλοίο.

    Η νεκροφόρα σταθηκε στην πρύμη του Βέλους στην οποία είχε παραταχτεί το πλήρομα και ο σαλπιχτής σήμανε Ακινησία. Ήταν πολύ συγκινητικό το πέρασμα για τελευταια φορά από το Βέλος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 09-04-2013 στις 20:07

  2. #52
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Θα έπρεπε τον ΠΝ να έστελνε ενα βαπόρι να τιμήσει τον ναύαρχο ! Διότι το Βέλος εκεί το βάλαμε, για αυτό που έκανε ο Παπάς με αυτό το βαπόρι .Δεν πήγε μόνο το στην Ιταλία !

  3. #53

    Προεπιλογή

    Η σκηνή που περιέγραψα στο προηγούμενο μήνυμα
    5ba2f8635c4309057fc4d1426c9bf5e5_XL.jpg

  4. #54
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σκηνή που περιέγραψα στο προηγούμενο μήνυμα
    5ba2f8635c4309057fc4d1426c9bf5e5_XL.jpg
    Εδώ βλέπουμε να χαιρετούν οι ναύαρχοι του ΑΝΣ. Πάντως αποδόθηκαν τιμές υπουργού κ ίσως θα μπορούσες να μας διαφωτίσεις τι προβλέπει η εθιμοτυπία. Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ εν ενεργεία κ εν αποστρατεία.Μου φαίνεται ότι νεκρός ναύαρχος ε.α. δικαιούται ανάλογα λιγότερες τιμές από έναν νεκρό ναύτη. Στους εν ενεργεία αλλάζουν άρδην τα πράγματα,εγώ ήμουνα άγημα στην κηδεία πλοιάρχου ε.ε. κ ήμασταν τρεις λόχοι! Μπορεί να ήταν κ ο κληρούχας μου εκεί.
    Ως προς το θέμα των τιμητικών βολών,με τον παροπλισμό των τελευταίων Α/Τ εδώ κ μερικά χρόνια χρησιμοποιούνται παλαιά πβ σε μόνιμη βάση στην ξηρά κ είναι των 3"/50 σαν αυτά που είχαν τα "θηρία" αλλά τέτοια στο Τροκαντερό δεν υπάρχουν. Μπορεί να θέλουν να μην φθείρουν τις κάννες των συγχρόνων πυροβόλων,τι να πω..

  5. #55
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να ήταν κ ο κληρούχας μου εκεί.
    Αυτό το είχα γλυτώσει !

  6. #56
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    τωρα που έπεσαν οι τιτλοι του τέλους του Ν Παππα θα σας πω την άποψή μου για τις τιμες που αποδίδονται
    κατά την γνώμη μου η τιμή που αρμόζει σε τέτοιους ανθρώπους είναι η συνέχεια από εμας που μείναμε πισω του αγώνα που ξεκίνησαν (το αφρολεξ του καναπέ έχει κάτσει.........)
    κανονιοβολισμοί αγήματα παρουσιάστε παρελάσεις και όλες αυτες οι φανφάρες είναι πανυγιρτζίδικα πράγματα
    και σε σημερινές εποχές μεγάλη σπατάλη
    η θέση μου είναι ότι κάποια στιγμή όλα αυτά θα πρέπει να σταματήσουν
    ο σεβασμός και η τιμή δεν επιβάλετε
    ΚΑΤΑΚΤΑΤΕ
    υπηρέτησα '81-'83 στο ΠΝ και εκτός από την ορκομωσία εσκεμένα δεν είχα επίσημη συμετοχή σε τέτοιες εκδηλώσεις
    βλεποντας την προετοιμασία της όποιας εκδήλωσης έβλεπα από όλους μεγάλη δοση υποκριτικης ο καθένας για τον σκοπό του

  7. #57
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπηρέτησα '81-'83 στο ΠΝ και εκτός από την ορκομωσία εσκεμένα δεν είχα επίσημη συμετοχή σε τέτοιες εκδηλώσεις
    Το μυστικό πες μου πως τις αποφυγές ! Διότι εμένα με έχωσαν δυο φορές , χωρίς δικαίωμα επιλογή !

  8. #58
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μυστικό πες μου πως τις αποφυγές ! Διότι εμένα με έχωσαν δυο φορές , χωρίς δικαίωμα επιλογή !
    ζητούσα να είμαι βαρδια στη μηχανη(καζανι) η ζητουσα να με βάλουν σε οποιαδήποτε άλλη αγγαρεία
    απλά πραγματα

  9. #59
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Φίλε roussosf αν κ συμφωνώ με κάποια που λες,ωστόσο δεν μπορούμε να τα ισοπεδώσουμε όλα κ να τα καταργήσουμε. Αυτά υπάρχουν σε όλο τον κόσμο ανεξαρτήτου καθεστώτος κ πράγματι με πολλές φανφάρες.Αντίθετα οι τελετές στην Ελλάδα είναι απλοϊκές με έλλειψη συντονισμού πολλές φορές,τόσο που σε αντίστοιχη περίπτωση με την χθεσινή με έκαναν να αναρρωτηθώ "μα ούτε μιά κηδεία της προκοπής δεν είμαστε άξιοι να κάνουμε;"
    ΥΓ: Υπηρέτησες 81-83, μήπως είσαι κ εσύ κληρούχας (81Δ) ;

  10. #60
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    ζητούσα να είμαι βαρδια στη μηχανη(καζανι) η ζητουσα να με βάλουν σε οποιαδήποτε άλλη αγγαρεία
    απλά πραγματα
    Απλά πράγματα για σένα που ήσουν παλιός . Διότι εγώ ήμουν νέος στο βαπόρι και τα είχαμε ποιο φρέσκα ,και δεν υπήρχε περιθώριο επιλογής . Αλλά δεν θυμάμαι και κανένα να θέλει να είναι στο άγημα . Διότι ήταν μεγάλο τράβηγμα , επί ώρες στην γραμμή , γυαλισμένος , ξυρισμένος ,με αρκετό κρύο διότι ήταν Χειμώνας !

Σελίδα 6 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 4567816 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας