Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 56

Θέμα: Σοφία [Sophia, Soya Birgitta IMO 5336129]

  1. #1
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή Σοφία [Sophia, Soya Birgitta IMO 5336129]

    Το Σοφια μετα τη μετασκευη του απο τον Ευθυμιαδη, δρομολογηθηκε απο Πατρα για Ancona. Την επομενη χρονια, δρομολογηθηκε Πειραια-Ηρακλειο. Δουλεψε καθολου απο Χανια? Παροπλιστηκε το 1975 στη Σαλαμινα. Στις 17-5-1976, πηρε μεγαλη κλιση από εισροη υδατων. Ποτε διαλυθηκε? Στο Miramar λεει 1986. Αληθευει αυτο?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Finnpartner_1966 : 13-10-2008 στις 16:20
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    ¶ντε ΙΑΛΥΣΣΕ να το δεις πως κατάντησε στο Κερατσίνι τότε που δεν ήσουν ακόμα γεννημένος


    SOPHIA.jpg

  3. #3
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ¶ντε ΙΑΛΥΣΣΕ να το δεις πως κατάντησε στο Κερατσίνι τότε που δεν ήσουν ακόμα γεννημένος
    Eχμ... Ναι... 1976 ειπαμε?? Μετα απο 3 χρονια εγω!! Τελικα διαλυθηκε επι τοπου? Ποτε?
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Πραγματική δραματική η εικόνα του μπαταρισμένου ΣΟΦΙΑ. Δεν θα μπορούσε να αποτυπώσει καλύτερα την καταστροφή και της ίδιας του της εταιρίας, που απο εκεί που μεσορανούσε έγινε μέσα σε λίγα χρόνια παρελθόν.

    Τώρα σε ο,τι αφορά το πότε διαλύθηκε το ναυάγιο, έχω δύο εκδοχές. Μια το 1983 και μια το 1986, χωρίς να ξέρω τη σωστή. Απο τη στιγμή που διαλύθηκε επι τόπου δεν θα απέκλεια και την περίπτωση να είναι και οι δύο σωστές. Δηλαδή να ξεκίνησε η διάλυση το 1983 και να τελείωσε 3 χρόνια μετά.

  5. #5
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Απ οτι θυμάμαι έκανε τη γραμμή Πειραιά Χανιά

  6. #6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματική δραματική η εικόνα του μπαταρισμένου ΣΟΦΙΑ. Δεν θα μπορούσε να αποτυπώσει καλύτερα την καταστροφή και της ίδιας του της εταιρίας, που απο εκεί που μεσορανούσε έγινε μέσα σε λίγα χρόνια παρελθόν.
    Η πορεία προς την καταστροφή είχε ξεκινήσει με διάφορα άτυχα περιστατικά, όπως η φωτιά στο Αιολίς, με κακή ίσως διαχείριση -ειδικά στις συντηρήσεις, αλλά το τέλος ήρθε με την πυρκαιά στο Ελεάννα που κόστισε και την ζωή 25 ανθρώπων.
    ο Ευθυμιάδης κατέληξε στην φυλακή, καταστράφηκε οικονομικά, τα πλοία κατασχέθηκαν αν και προσπάθησε με διάφορες μεθόδους να τα κρατήσει, όπως την ίδρυση κυπριακών εταιρειών στις οποίες είχε μεταβιβάσει κάποια πλοία [πχ αιολίς, κνωσσός] .

    τα Σοφία, Ευθυκώστα, Φαιστός κλπ γνωρίζετε ότι ήταν πριν φορτηγά, τα οποία σκέφτηκε να τα μετατρέψει σε οχηματαγωγά όταν τα είδε σε "κάτοψη" [από τον αέρα] σε κάποιο ταξείδι του. Δεν ξέρω πόσο αληθινό μπορεί να είναι αυτό αλλά έστω και με κάποια μυθική διάσταση νομίζω ταιριάζει με την φιλοσοφία και την ευρεία αντίληψη που είχε γενικότερα.
    Παράδειγμα, ότι είχε ανελκύσει μία βυθισμένη "παντόφλα" και έκανε τα πρώτα βραδυνά δρομολόγια [μεταπολεμικώς] στο Ρίο-Αντίρριο.

    Μαθητής του, ο Παντελής Σφηνιάς, ο οποίος πέρα από ταξ. πράκτορας του ήταν και δεξί χέρι του.

    Πάντως, χωρίς να ξέρω πολλά από θάλασσα, πιστεύω πώς θα του άξιζε [του Ευθυμιάδη - της εταιρείας του] λόγω της παρουσίας του, μια ξεχωριστή αναφορά ... βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος ....

  7. #7

    Προεπιλογή

    Να συμπληρώσω και εγώ την πυρκαγιά στο ΚΝΩΣΣΟΣ το 1973 έξω από την Κύπρο.

  8. #8
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Ναυτιλιακή Ιούνιος του 1976 και μια δραματική πραγματικά φωτογραφία του εφοπλιστή Κώστα Ευθυμιάδη στην προβλήτα μπροστά απο το λαβωμένο επιβατηγό ΣΟΦΙΑ. Ολη η τραγικότητα της στιγμής αποτυπωμένη στο πρόσωπο του εφοπλιστή(απο το παραχωρηθέν αρχείο του Εσπερου).

    sophia.jpg
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Eκπληκτική εικόνα... ευχαριστούμε τον έσπερο που τα είχε κρατήσει και εσένα Αντώνη που τα μοιράζεσαι μαζί μας!

  10. #10

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ!

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας