Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 117

Θέμα: Αναγνώριση αγνώστων σκαφών

  1. #31

    Προεπιλογή Αναζήτηση παλαιού Ε/Γ - Ο/Γ

    Καλημέρα σε όλους

    Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι τόσο γνώστης βαποριών, όσο οι περισσότεροι εδώ, αλλά άκρως εντυπωσιασμένος.

    Παρ'αυτα ο λόγος που γράφω εδώ είναι διαφορετικός από των περισσοτέρων.

    Είμαι διευθυντής παραγωγής σε κινηματογραφικές ταινίες. Στη παρούσα περίοδο, έχω αναλάβει την οργάνωση μιας ταινίας, η οποία περιγράφει την αληθινή ιστορία κάποιων Γερμανών στρατιωτών που κατά την διάρκεια του πρώτου παγκοσμίου πολέμου, προσπάθησαν να επιστρέψουν από την Σρι λάνκα, πίσω στην Γερμανία με δικά τους μέσα.

    Υπάρχουν κάποιες σκηνές στην ταινία που για τις οποίες ψάχνω να βρω ένα όσο το δυνατόν παλαιότερο Ε/Γ –Ο/Γ ή κρουαζιερόπλοιο, δυνατόν, κατά προτίμηση στην Αττική.



    Όσον αφορά τα Ε/Γ-Ο/Γ, έχω ερευνήσει στα αυτονόητα GA, SAOS, αλλά το καθεστώς που επικρατεί σε αυτά, τα καθιστά σχεδόν απίθανα για μια τέτοια δραστηριότητα, σε σχέση με άδειες από πλοιοκτήτρια εταιρία, κλπ.


    Έχω επίσης διαβάσει με πολύ προσοχή τα διάφορα topics, του forum και κυρίως αυτό των ιστορικών κρουαζιερόπλοιων, μιας και αυτού του τύπου τα βαπόρια μοιάζουν ιδανικά για την ταινία. Δυστυχώς, αν κατάλαβα καλά, δεν υπάρχουν πλέον.


    Ο λόγος λοιπόν που γράφω εδώ, είναι αν μπορείτε να με συμβουλέψετε για το αν τυχόν υπάρχει κάποιο παλαιό Ε/Γ καράβι στην Αττική είτε παροπλισμένο είτε σε λειτουργία.


    Σας ευχαριστώ πολύ
    Κ.Ρ.

  2. #32

    Προεπιλογή

    Βέβαια, φαντάζομαι ότι επειδή η ιστορία εξελίσσεται στον Α' παγκόσμιο πόλεμο θα υποστεί κάποιες κοσμητικές αλλαγές για να μοιάζει με παλιό. Ο Ερμής του Ποταμιάνου μου έρχεται στο μυαλό που είναι παροπλισμένος στον κόλπο της Ελευσίνας.

  3. #33
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

    Προεπιλογή

    Φορτηγό αγνώστων στοιχείων. Φωτογραφημένο στον Κορινθιακό κόλπο. Ais σβηστό. Παρακαλώ, τα φώτα σας..
    unknown1.jpg unknown2.jpg

  4. #34
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή ¶γνωστο φορτηγό πλοίο

    Είναι το RAMI M. νηολογίου BEIRUT, σημαίας Λιβάνου και μεταφέρει ζώντα ζώα για τις αγορές της νότιας και
    ανατολικής Μεσογείου. ΙΜΟ 7026663

    Εμμανουήλ

  5. #35
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Το όνομα του είναι ΡΕΝΑ, γνωρίζει κανείς περισσότερα στοιχεία για το παντοφλάκι που ετοιμάζεται για κόψιμο;

    ΡΕΝΑ.jpg
    Φωτογραφία Selim San

  6. #36
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Φίλε Στέλιο έχουμε θέμα στο Κυριάκος Κ (Pena, Anna K) εδώ
    Είναι παλαιά η φωτο μου την είχε στείλει ο Selim τον Μάρτιο του 2011.

  7. #37
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

    Προεπιλογή

    Abou Karim1.jpg
    Ένας παράξενος επισκέπτης βρέθηκε σήμερα στα νερά του Σαρωνικού. Πρόκειται για το πλοίο ABOU KARIM 1. Το πλοίο αυτό κατασκευάστηκε το 1971 με το όνομα JUNO και στη συνέχεια άλλαξε αρκετά ονόματα. Είναι πλοίο μεταφοράς ζώων, τουλάχιστον από το 2010 που βρίσκεται στην πλοιοκτησία της KHALIFEH shipping Line με το όνομα ABOU KARIM 1. Έφθασε στο αγκυροβόλιο του Πειραιά στις 12:30 περίπου σύμφωνα με το AIS και αναχώρησε στις 21:30. Το track του στο AIS ξεκινάει από τα Νότια της Πελοποννήσου. Το βάζω σε αυτό το θέμα καθώς μπορεί να ξέρουμε το πλοίο, όμως είναι άγνωστος ο σκοπός της ολιγόωρης παραμονής του. Η ποιότητα της φωτογραφίας είναι κακή λόγω zoom.

  8. #38

    Προεπιλογή

    Ένα "πλωτό κατασκεύασμα" που χρησιμοποιείται ως μπάριζα στο Πέραμα, το βλέπω πολύ καιρό (χρόνια) και πάντα με παραξένευε και η "κοψιά" του αλλά και το σχήμα της γάστρας του. ΟΔΥΣΣΕΑΣ το όνομα αυτού,πρώην ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ, με αριθμό νηολογίου Ν.Π. 2424.

    IMG_0157.jpg

    Τι γνωρίζουμε, τι μπορούμε να μάθουμε ???

  9. #39
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Αυτή τη μπάριζα την είχα δει παλιότερα στις ντάνες του RASA SAYANG στην Κυνοσούρα και μου είχε κάνει εντύπωση, όπως και κάτι άλλες μπάριζες που απο τις γραμμές τους φαίνονταν οτι κάποτε ήταν καράβια. Το είχα ψάξει και είχα βρει οτι είχε ναυπηγηθεί το 1956 ως ρώσικο φορτηγό πλοίο με το όνομα NIKOLAYEV που διαλύθηκε στην Ελλάδα μέχρι το κατωκάραβο το οποίο έγινε μετά η μπάριζα ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ, κατόπιν ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ Ι και νυν ΟΔΥΣΣΕΥΣ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 15-03-2015 στις 12:50

  10. #40

    Προεπιλογή

    Όμορφο σκαρί, αγνώστου ταυτότητος, στο ναυπηγείο Ψαρρού στο Πέραμα σε χθεσινή φωτό.

    IMG_0039.jpg
    Πέραμα - 17/04/2015

    Βρίσκεται στην ίδια θέση, πιό πριν ολόκληρο καλυμμένο, τουλάχιστον από τον περασμένο Αύγουστο.

    ShipSpotting.com

    © eterletmeyen

Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας