Σελίδα 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 117

Θέμα: Αναγνώριση αγνώστων σκαφών

  1. #41
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΟΔΥΣΣΕΑΣ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη μπάριζα την είχα δει παλιότερα στις ντάνες του RASA SAYANG στην Κυνοσούρα και μου είχε κάνει εντύπωση, όπως και κάτι άλλες μπάριζες που απο τις γραμμές τους φαίνονταν οτι κάποτε ήταν καράβια. Το είχα ψάξει και είχα βρει οτι είχε ναυπηγηθεί το 1956 ως ρώσικο φορτηγό πλοίο με το όνομα NIKOLAYEV που διαλύθηκε στην Ελλάδα μέχρι το κατωκάραβο το οποίο έγινε μετά η μπάριζα ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ, κατόπιν ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ Ι και νυν ΟΔΥΣΣΕΥΣ.

    Να προσθέσω και εγώ κάποιες πληροφορίες από το αρχείο του Μανώλη.

    Κατασκευής 1956 (σωστά το έχεις Ellinis) 320 gt. Με το ίδιο νηολόγιο (Πειραιά 2424) έχουμε :
    ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ (1994) Ιδιοκτήτης : Ρουμελιώτης Γρηγόριος
    ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ Ι (2000)
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ (2005)

    Έχω βγάλει και εγώ (αν θυμάμαι καλά το 2005 στο Ναύπλιο) μια που της έμοιαζε πάρα πολύ (αδελφάκι ? ξαδελφάκι?) σε μαύρο χρώμα και το μόνο που έγραφε πάνω της ήταν ΧΙΟΣ (δεν ξέρω αν ήταν νηολόγιο ή όνομα δεδομένου ότι την ίδια περίοδο ήταν εκεί το ρυμουλκό ΑΧΙΛΛΕΥΣ (Νηολογίου Χίου 248) και κάποιες
    άλλες μπάριζες και πλωτοί γερανοί με νηολόγιο Χίου. Θα κοιτάξω να τη βρω να την ανεβάσω ... Το ρυμουλκό και μια δυο μπάριζες τις έχω ανεβάσει στο shipspotting για όποιον ενδιαφέρεται !

    Νεκτάριος Παπαδάκης

  2. #42

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως και στον Μανώλη, μου αρέσουν και εμένα περισσότερο τα μικρά πλοία κυρίως γιατί "ιντριγκάρουν" περισσότερο στην παρακολούθηση της καριέρας τους, και έχω παραλάβει και το αρχείο του Μανώλη, το οποίο και θα χρησιμοποιήσω σε συνδυασμό με το δικό μου για να συνεχίσω το έργο του.
    Καλώς σας βρήκα λοιπόν !!!
    Νεκτάριος Παπαδάκης
    Ας καλωσορίσουμε λοιπόν τον φίλο Νεκτάριο και με δύο (που ίσως να είναι και μόνο μία) αναζητήσεις μικρών σκαφών. Και λέω "ίσως μία" μιας και δεν το βλέπω πολύ απίθανο να πρόκειται για το ίδιο πλοίο.

    Στην πρώτη εικόνα ΕΔΩ βλέπουμε ένα όμορφο μικρό καραβάκι στο λιμάνι του Ηρακλείου, σύμφωνα με τον φωτογράφο τον Αύγουστο 2000. Δεν πάει κάπου το μυαλό μου (ως προς το ποιό μπορεί να είναι), η "κοψιά" του πάντως μου θυμίζει έντονα το ΔΗΜΗΤΡΑ Κ στο οποίο είχαμε αναφερθεί πρόσφατα ΕΔΩ.

    Η δεύτερη εικόνα προέρχεται από καρτ ποστάλ, και βλέπουμε μικρό πλοίο στο παλιό λιμάνι στα Χανιά σε άγνωστη χρονολογία.

    Chania postcard.jpg

    Το έχω δει και σε άλλες καρτ ποστάλ από την Κρήτη, πάντα στην ίδια θέση, αλλά και πάντα δυστυχώς σε μακρινά πλάνα. Ποιό άραγε να είναι, και υπάρχει μήπως πιθανότητα να είναι το ίδιο με αυτό που είδαμε στο λιμάνι του Ηρακλείου ???

  3. #43
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή Τουριστικά στην Κρήτη

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας καλωσορίσουμε λοιπόν τον φίλο Νεκτάριο και με δύο (που ίσως να είναι και μόνο μία) αναζητήσεις μικρών σκαφών. Και λέω "ίσως μία" μιας και δεν το βλέπω πολύ απίθανο να πρόκειται για το ίδιο πλοίο.

    Στην πρώτη εικόνα ΕΔΩ βλέπουμε ένα όμορφο μικρό καραβάκι στο λιμάνι του Ηρακλείου, σύμφωνα με τον φωτογράφο τον Αύγουστο 2000. Δεν πάει κάπου το μυαλό μου (ως προς το ποιό μπορεί να είναι), η "κοψιά" του πάντως μου θυμίζει έντονα το ΔΗΜΗΤΡΑ Κ στο οποίο είχαμε αναφερθεί πρόσφατα ΕΔΩ.

    Η δεύτερη εικόνα προέρχεται από καρτ ποστάλ, και βλέπουμε μικρό πλοίο στο παλιό λιμάνι στα Χανιά σε άγνωστη χρονολογία.

    Chania postcard.jpg

    Το έχω δει και σε άλλες καρτ ποστάλ από την Κρήτη, πάντα στην ίδια θέση, αλλά και πάντα δυστυχώς σε μακρινά πλάνα. Ποιό άραγε να είναι, και υπάρχει μήπως πιθανότητα να είναι το ίδιο με αυτό που είδαμε στο λιμάνι του Ηρακλείου ???

    Λοιπόν έχουμε και λέμε !

    Το τουριστικό στο Ηράκλειο είναι το ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, πρώην αγγλικό πολεμικό (ναρκαλιευτικό αν θυμάμαι
    καλά) με τα εξής στοιχεία :
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Νηολόγιο Λονδίνου (ΠΝΕ) στις 19-10-1981
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Νηολόγιο Πειραιά 2945 από 19-10-1981 μέχρι 7-3-1986
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Νηολόγιο Πειραιά 8955 από 7-3-1986 μέχρι 18-4-1989
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Νηολόγιο Πειραιά 9512 από 18-4-1989 μέχρι 22-10-2006 οπότε και διαλύθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης.
    Κατασκευής 1953, 225 gt.
    Γι αυτό το πλοίο είχαμε επικοινωνία με κάποιους που το έψαχναν από το Small Crafts Group του World Ship Society και μας είχαν στείλει και τη στρατιωτική του καριέρα, αλλά δεν μπορώ να τη βρω αυτή τη στιγμή οπότε θα επανέλθω.

    Το τουριστικό στα Χανιά είναι το ΣΑΝ με τα εξής στοιχεία :
    ΣΑΡΟΝΙΚ ΣΑΝ Νηολόγιο Πειραιά 5591 στις 3-4-1992
    ΚΡΕΤΑΝ ΑΝΤΖΕΝΤΣ Ι Νηολόγιο Πειραιά 5591 στις 21-4-1994 (Ναι έτσι μετέφρασαν επίσημα το AGENTS...)
    Ιδιοκτήτης : Αδελφοί Αραμπατζόγλου
    ΣΑΝ Νηολόγιο Πειραιά 5591 στις 5-6-1996
    ΣΑΝ Νηολόγιο Χανίων 211 στις 13-4-2004
    Ιδιοκτήτης : Μαστρογιάννης Γ.
    ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ ΜΠΕΪ Νηολόγιο Χανιών 211 το 2014
    Βυθίστηκε το 2014 στον Κίσσαμο αλλά το ανέλκυσαν. Δείτε εδώ :

    http://www.epixirimatias.gr/2014/11/gramvousa-bay.html

    http://www.inotos.gr/archives/149357

    Κατασκευής του 1960, 148 gt

    Τα στοιχεία προέρχονται από το αρχείο του αδελφού μου του Μανώλη (emmpapad)
    Οι φωτογραφίες του ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ είναι του Μανώλη ενώ του ΣΑΝ δικές μου.



    F1000018.jpg20060218043413.jpg20060218045349.jpg20061021015225.jpg20061022000049.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη npapad : 25-09-2015 στις 09:16

  4. #44
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Αυτό και αν λέγεται πλήρη......αναγνώριση. Απλά σ' ευχαριστούμε.

  5. #45
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

    Για να ολοκληρώσουμε το θέμα του ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ήταν το πρώην HMS PUTTENHAM.
    Λεπτομέρειες για την στρατιωτική του καριέρα εδώ :
    https://en.wikipedia.org/wiki/HMS_Puttenham_(M2784)
    Νεκτάριος.

  6. #46

    Προεπιλογή

    Νεκτάριε ευχαριστούμε θερμά για τα αναλυτικά στοιχεία. Ο τρόπος και η ποιότητα παρουσίασης φέρει σίγουρα την σφραγίδα "Παπαδάκη".

    Γνώριζα ότι το ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ ΜΠΕΙ είχε βυθιστεί στον Κίσσαμο (και ανελκυστεί) δεν το είχα συσχετίσει όμως με το τουριστικό στα Χανιά στις καρτ ποστάλ. Την φωτό με το ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ την είχα "ανακαλύψει" στο flickr αρχές του καλοκαιριού, δεν πρόλαβα όμως να θέσω τα ερωτήματα για αυτά τα δύο πλοιάρια στον Μανώλη. Κάτι τέτοια "μικρά" τουριστικά ήταν "βούτυρο στο ψωμί του", και από ότι βλέπω και .....στο δικό σου ψωμί !!!

  7. #47
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΑΝ

    2 τελευταίες παρατηρήσεις.

    Δεδομένου ότι τα στοιχεία της καριέρας του ΣΑΝ πριν από το 1992 δεν υπάρχουν και δεδομένης
    της χρονιάς κατασκευής του πλοίου και της εμφάνισης του (δείτε τη φωτογραφία μου) έχω την
    έντονη υποψία ότι πρέπει να έχει παρόμοια ιστορία με το ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ δηλαδή μετασκευή από κάποιο
    παλιό πολεμικό... Έχει μήπως κανείς την πρότερη ιστορία του ? Νομίζω πρέπει να ερευνηθεί λιγάκι
    ακόμα.....

    Όσο για το ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ βλέπω μια ανακολουθία στα στοιχεία που σας έδωσα στις αλλαγές από Α
    σε Β κλάση και αντίστροφα τη δεκαετία του 80. Πρέπει να λείπει από τα στοιχεία μια αλλαγή
    (το καταλαβαίνει κανείς αν δει τη μεταβολή των αριθμών νηολογίου). Θα το κοιτάξω μήπως
    υπάρχουν επιπλέον στοιχεία για τη μεταβολή που λείπει.

    Χαίρομαι που σας αρέσει ο τρόπος που ερευνώ, ο Μανώλης ήταν μεγάλος δάσκαλος !!!

    Νεκτάριος

  8. #48
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΧΙΟΣ

    Γεια σε όλους,
    Όπως ανέφερα και πριν λίγα posts ανεβάζω και εγώ μία barge από το Ναύπλιο με μόνο τη
    λέξη ΧΙΟΣ βαμμένη πάνω. Μοιάζει λίγο με το ΟΔΥΣΣΕΑΣ λίγο παραπάνω. Αν έχει κάποιος
    στοιχεία παρακαλώ να βοηθήσει. Δεν ξέρω αν το ΧΙΟΣ είναι όνομα ή νηολόγιο γιατί την ίδια
    περίοδο υπήρχαν και άλλα βοηθητικά πλοία εκεί με νηολόγιο Χίου. Η φωτογραφίες είναι τραβηγμένες
    στις 2-9-2006
    Ευχαριστώ !
    Νεκτάριος
    20060902113254.jpg20060902130633.jpg

  9. #49
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή Άγνωστο Μεγάλο Αλιευτικό

    Και για να σας δώσω και παραπάνω δουλειά δείτε και ένα μεγάλο αλιευτικό/εργοστάσιο, κοντά στον Ασπρόπυργο (φωτογραφημένο από Ελευσίνα) στις 26-4-2008. Προφανώς πρώην Σοβιετικό !
    Το είχε δει κανείς ? Δεν έβλεπα πουθενά όνομα !
    Ευχαριστώ πολύ,P1020025.jpg
    Νεκτάριος

  10. #50
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για να σας δώσω και παραπάνω δουλειά δείτε και ένα μεγάλο αλιευτικό/εργοστάσιο, κοντά στον Ασπρόπυργο (φωτογραφημένο από Ελευσίνα) στις 26-4-2008. Προφανώς πρώην Σοβιετικό !
    Το είχε δει κανείς ? Δεν έβλεπα πουθενά όνομα !
    Ευχαριστώ πολύ,P1020025.jpg
    Νεκτάριος
    Προφανώς είναι προς την Πετρόλα.Αυτό ήταν χρόνια δεμένο στην ντάνα.Μάλλον πολωνικής κατασκευής.

Σελίδα 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας