Σελίδα 12 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 117 από 117

Θέμα: Αναγνώριση αγνώστων σκαφών

  1. #111

    Προεπιλογή

    Το ότι βλέπουμε κάτι πολύ ενδιαφέρον, είναι βέβαιο.

    Unknown.jpg
    Σαλαμίνα - 24/09/2018

    Τι ακριβώς όμως ??? Έχει κανείς καμμιά ιδέα ??? Φωτογραφία του φίλου μας του Παντελή (pantelis2009), μόλις χθεσινή, στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας.

  2. #112

    Προεπιλογή

    Σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ, να δούμε ακόμα δύο φωτογραφίες από το άγνωστο καραβάκι στα Αμπελάκια, από πρύμα μεριά αυτή την φορά. Χθες Σάββατο που το είδα από κοντά και από πίσω, θυμήθηκα ότι το είχα ξαναδεί πριν δύο-τρία χρόνια πρυμοδετημένο μπροστά στην λέσχη του Ολυμπιακού στο Πασαλιμάνι, στην ίδια βέβαια αθλία κατάσταση. Προφανώς πρόκειται για ιδιωτικό σκάφος.

    IMG_0374.jpg__IMG_0381.jpg
    Σαλαμίνα - 06/10/2018

  3. #113

    Προεπιλογή

    Αυτόν τον μπαγάσα τον Νεκτάριο (npapad), όταν βρίσκω κάποιο μικρό - παράξενο - άγνωστο πλοιάριο στις βόλτες μου στα πέριξ και το φωτογραφίζω, πάντα τον σκέφτομαι, και λέω "να η ευκαιρία να τον πιάσω έστω και μιά φορά .....αδιάβαστο" !!! Αλλά, αλίμονο μου, πάντα τα καταφέρνει και ξέρει "απόξω κι ανακατωτά" τα ιστορικά απάντων των πλεουμένων !!! Για να δούμε όμως αυτήν την φορά, ευελπιστώ να τον ντροπιάσω !!!

    Ιδού λοιπόν ένα ενδιαφέρον μικρό, που πέτυχα προχθές Κυριακή στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας, σε παραμελημένη εμφανώς κατάσταση, με όνομα ΒΑΘΥ και αριθμό νηολογίου Ν.Σ. 125. Λογικά, ΒΑΘΥ και Σ πρέπει να είναι νηολόγιο Σάμου. Αλλά κατά τα υπόλοιπα, τι μπορεί να ήταν αυτό το σκάφος στα νιάτα του, ως τι να δούλευε - χρησιμοποιείτο ??? Για να δούμε, τι θα μας πει ο γκουρού ??? Έχει πλάκα να το γνωρίζει και να το έχει φωτογραφήσει..... θα σκίσω τα πτυχία μου !!!

    IMG_0245.jpg__IMG_0254.jpg__IMG_0290.jpg
    Σαλαμίνα - 11/11/2018

  4. #114
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτόν τον μπαγάσα τον Νεκτάριο (npapad), όταν βρίσκω κάποιο μικρό - παράξενο - άγνωστο πλοιάριο στις βόλτες μου στα πέριξ και το φωτογραφίζω, πάντα τον σκέφτομαι, και λέω "να η ευκαιρία να τον πιάσω έστω και μιά φορά .....αδιάβαστο" !!! Αλλά, αλίμονο μου, πάντα τα καταφέρνει και ξέρει "απόξω κι ανακατωτά" τα ιστορικά απάντων των πλεουμένων !!! Για να δούμε όμως αυτήν την φορά, ευελπιστώ να τον ντροπιάσω !!!

    Ιδού λοιπόν ένα ενδιαφέρον μικρό, που πέτυχα προχθές Κυριακή στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας, σε παραμελημένη εμφανώς κατάσταση, με όνομα ΒΑΘΥ και αριθμό νηολογίου Ν.Σ. 125. Λογικά, ΒΑΘΥ και Σ πρέπει να είναι νηολόγιο Σάμου. Αλλά κατά τα υπόλοιπα, τι μπορεί να ήταν αυτό το σκάφος στα νιάτα του, ως τι να δούλευε - χρησιμοποιείτο ??? Για να δούμε, τι θα μας πει ο γκουρού ??? Έχει πλάκα να το γνωρίζει και να το έχει φωτογραφήσει..... θα σκίσω τα πτυχία μου !!!

    IMG_0245.jpg__IMG_0254.jpg__IMG_0290.jpg
    Σαλαμίνα - 11/11/2018
    Γιώργο μου φυσικά και το ξέρω, το έχω φωτογραφήσει και εγώ δίπλα από το ναυπηγείο Μπεκρή. Δυστυχώς, παρόλες τις προσπάθειες μου δεν έχω καταφέρει να βρω ακόμα στοιχεία για το πλοιάριο. Θεωρώ και εγώ ότι "Ν.Σ." και "ΒΑΘΥ" μάλλον μας κατευθύνουν σε νηολόγιο Σάμου. Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση στο συγκεκριμένο είναι η χαρακτηριστική σχεδόν κάθετη πλώρη και το σουλούπι του που μάλλον υποδηλώνει (χωρίς να είμαι βέβαιος φυσικά) ότι υπάρχει ενδεχόμενο να πρόκειται για κάποιο μετασκευασμένο Βρετανικό Harbour Launch Diesel (HLD). Σε αυτό συνηγορεί και η εμφανώς πρόχειρη/πρόσθετη κατασκευή με τα 3 παράθυρα πίσω από τη γέφυρα. Αφαίρεσε με το μυαλό σου το κομμάτι αυτό (από την κάθετη ένωση πίσω από την πόρτα της γέφυρας και μετά) και την πρόχειρη "στέγη" που έχει και σύγκρινε το με αυτό το πλοιάριο που είχα βγάλει πριν από μερικά χρόνια στη Σούδα :
    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=2323295
    Τι λέτε ? Υπάρχει περίπτωση να έχω δίκιο ή βλέπω "φαντάσματα" ?

  5. #115

    Προεπιλογή

    Νεκτάριε μου αφού υποκλιθώ για μία ακόμα φορά στις αστείρευτες γνώσεις σου (το παίρνω απόφαση, δεν πρόκειται να σε πιάσω ποτέ και πουθενά αδιάβαστο) να πω ότι το βρίσκω απίθανο να "βλέπεις φαντάσματα". Πράγματι τα δύο πλοιάρια έχουν μεγάλες ομοιότητες, και πολύ περισσότερο για να το λες εσύ, είναι πάρα πολύ πιθανόν να ανήκουν στον ίδιο τύπο που ανέφερες.

  6. #116
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον φίλο μου τον Νεκτάριο (npapad) που τα "κυνηγάει" αυτά τα καραβάκια. Ένα μικρό (λάντζα, πιλοτίνα, κάτι άλλο ???) εγκαταλειμμένο ανάμεσα στα άλλα ερείπια μπροστά από το ναυπηγείο Σάββα στην Ελευσίνα. Το όνομα του ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ και το νηολόγιο του (αν το διακρίνω καλά) Πειραιά 2140.

    Συνημμένο Αρχείο 187235__Συνημμένο Αρχείο 187236
    Βλύχα Ελευσίνας - 04/03/2018
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο !
    Φορτηγόλαντζα είναι, μετατροπή από επιβατική λάντζα (φαίνονται τα παλιά φινιστρίνια στο "αμπάρι" που τα έχουν κλείσει). Δούλευε πολλά χρόνια με βάση το λιμανάκι της Ελευσίνας και το έχω βγάλει φωτογραφία και εγώ παλιότερα. Δείτε εδώ :
    http://www.shipspotting.com/gallery/...p?lid=2402553#
    Υπάρχει και ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ Ι (που δουλεύει ακόμα από το λιμανάκι Ελευσίνας) :
    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=2402526
    Για τη συμπαθέστατη λάντζα να πούμε οτι είχε ναυπηγηθεί το 1976 στην Ελευσίνα "εκ χάλυβος", ήταν εγγεγραμμένη στην Α' κλάση Πειραιά (πράγματι με αριθμό 2140) και ήταν 16 κ.ο.χ.

  7. #117
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τη συμπαθέστατη λάντζα να πούμε οτι είχε ναυπηγηθεί το 1976 στην Ελευσίνα "εκ χάλυβος", ήταν εγγεγραμμένη στην Α' κλάση Πειραιά (πράγματι με αριθμό 2140) και ήταν 16 κ.ο.χ.
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Άρη ! Όλα αυτά τα σκαφάκια, ακούραστους εργάτες στα λιμάνια μας, οι καραβολάτρες τα "σνομπάρουν" συνεπώς υπάρχει ελλειπής φωτογραφική τεκμηρίωση και ιστορικά στοιχεία γι' αυτά. Το ίδιο ισχύει και για τα αλιευτικά. Εγώ τα καταγράφω συστηματικά και ευχαριστώ και εσένα και τον καλό φίλο Γιώργο (Espresso Venezia) που βοηθάει στην φωτογράφηση τους. Και θα ήθελα να παρακαλέσω και τους λοιπούς φίλους του forum (ειδικά αυτούς που είναι εκτός Αττικής) να μας βοηθήσουν σε αυτή την προσπάθεια φωτογραφίζοντας ΚΑΙ αυτά τα πλεούμενα και βοηθώντας στην σωστή ταυτοποίηση/καταχώρηση τους. Είναι και αυτά ένα μεγάλο κομμάτι της Ελληνικής ναυτιλίας παρά το μικρό τους μέγεθος...

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας