Σελίδα 139 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 3989129137138139140141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.381 έως 1.390 από 1426

Θέμα: European Express [Millenium Express, Ho Maru, Takachiho Maru]

  1. #1381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "αγκάλιασμα" των δύο πλοίων δεν ήταν καθημερινό φαινόμενο, διότι αυτό θα σήμαινε πως κάθε μέρα τα πλοία χτύπαγαν μεταξύ τους (!!!!!). Φαντάζομαι εννοείς την πιθανότητα για "αγκάλιασμα", αλλά ούτε αυτό ισχύει διότι η απόσταση ανάμεσα στα δύο πλοία ήταν αρκετά μεγάλη (σαφώς μεγαλύτερη του μήκους του EUROPEAN) άρα το χειρότερο που μπορούσε να συμβεί θα ήταν ή να "διπλώσει" το EUROPEAN πάνω στον μώλο, ή να χτυπήσει πάνω σε άλλο καράβι που θα βρισκόταν ανάμεσα σε αυτό και το ΘΕΟΦΙΛΟΣ, κάτι που πράγματι είχε συμβεί και είχε αφήσει σημάδια πάνω στο EUROPEAN.

    Για του λόγου το αληθές και για να εκτιμήσουμε την απόσταση ανάμεσα σε EUROPEAN και ΘΕΟΦΙΛΟΣ, να θυμίσω την φωτό που είχα ανεβάσει πριν αρκετό καιρό.
    λόγω της δουλειάς μου τύχαινε να βρίσκομαι σχεδόν καθημερινά στον Νέο Μόλο και την εικόνα που αναφέρω την έχω δει πολλές φορές...άλλωστε υπάρχουν εικόνες εδώ ...

  2. #1382

    Προεπιλογή

    Την εικόνα που αναφέρεις καλέ μου φίλε αποκλείεται να την έχεις δει πολλές φορές για όλους του λόγους που αναφέρω στο ποστ μου (ξαναδιάβασε το).

    Όσο για τις φωτογραφίες στις οποίες παραπέμπεις, προέρχονται από ένα και μοναδικό περιστατικό, όταν ρυμουλκά είχαν επιχειρήσει να δέσουν καλύτερα το EUROPEAN, (έχοντας χαλαρώσει τους πρυμιούς καβούς) και συνέβη ότι συνέβη. Τωρά αν εσύ βλέποντας αυτές τις φωτό έβγαλες το συμπέρασμα ότι όσο καιρό βρίσκονται τα πλοία στον μώλο Δραπετσώνας (πάνω από χρόνο), ήταν καθημερινό φαινόμενο να χτυπάνε μεταξύ τους,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flash13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το "αγκαλιασμα" των 2 πλοιων ηταν καθημερινο φαινομενο
    τι να πω..... έτσι είναι αν έτσι νομίζετε !!!!!!!

  3. #1383

    Προεπιλογή

    καλο μεσημερι φιλε...τωρα αν εσυ ξερεις περισσοτερα απο μενα που τα εβλεπα με τα ιδια μου τα ματια τι να σου πω...και για να σε ενημερωσω όλο αυτο το χρονικο διαστημα δεν υπηρχε μετακινηση μονο του EUROPEAN EXPRESS προς τα δεξια αλλα και του ΘΕΟΦΙΛΟΣ προς τα αριστερα..

  4. #1384

    Προεπιλογή

    Ααααααααα μάλιστα !!!!! Εμ πέστο ντε έτσι να καταλάβω !!!!! Υπήρχε και μετακίνηση προς τα ...αριστερά του ΘΕΟΦΙΛΟΣ (τ' ακούσαμε κι αυτό !!!), γι αυτό τα χτυπήματα ανάμεσα στα δύο πλοία ήταν καθημερινό φαινόμενο !!!!! Φαντάζομαι ο μώλος Δραπετσώνας παρέμενε σταθερός, ακίνητος στην θέση του, ή μήπως...... μετακινείτο και αυτός ?????

  5. #1385
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΥΠΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ
    Μηνύματα
    243

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από flash13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλο μεσημερι φιλε...τωρα αν εσυ ξερεις περισσοτερα απο μενα που τα εβλεπα με τα ιδια μου τα ματια τι να σου πω...και για να σε ενημερωσω όλο αυτο το χρονικο διαστημα δεν υπηρχε μετακινηση μονο του EUROPEAN EXPRESS προς τα δεξια αλλα και του ΘΕΟΦΙΛΟΣ προς τα αριστερα..
    Ουτε καν !!!! εκεί είμαι συχνά . Ο Θεόφιλος τόσο καιρό δεν έχει μετακινηθεί ούτε εκατοστό .. Οπότε θα σου συνιστούσα να δεις τις φωτογραφίες που κυκλοφορούν για να πεισθείς και εσύ οτι δεν ειναι τα πράγματα όπως τα λες

  6. #1386

    Προεπιλογή

    Από την επομένη της μετακίνησης του, το πλοίο έχει αφαιρεθεί από το στόλο της NEL στην επίσημη ιστοσελίδα της....

  7. #1387
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Μηνύματα
    1.498

    Προεπιλογή

    Μου φαίνεται αστείο που λειτουργεί ακόμη η ιστοσελίδα της εταιρείας αλλά τέλος πάντων.

  8. #1388
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ενημερώθηκε χθες το μεσημέρι, το Δ' Λιμενικό Τμήμα Περάματος του Κεντρικού Λιμεναρχείου Πειραιά, ότι έσπασαν οι κάβοι πρόσδεσης του Ε/Γ-Ο/Γ “EUROPEANEXPRESS” σημαίας Κύπρου, το οποίο βρισκόταν αγκυροβολημένο στο θαλάσσιο χώρο έμπροσθεν ναυπηγείου στο Πέραμα, με αποτέλεσμα την πρόσκρουσή του σε παρακείμενα πλοία.Συγκεκριμένα, το “EUROPEANEXPRESS”προσέκρουσε στη δεξιά πλευρά του Ε/Γ-Ο/Γ “AQUAJEWEL” Ν.Π. 11045 προκαλώντας του εκτεταμένες υλικές ζημιές, το οποίο στη συνέχεια προσέκρουσε στο παρακείμενο Δ/Ξ “ΣΩΤΗΡΙΑ” Ν.Π. 11798 προκαλώντας του ομοίως υλικές ζημιές.Από το περιστατικό δεν αναφέρθηκε τραυματισμός και δεν διαπιστώθηκε θαλάσσια ρύπανση, ενώ το “EUROPEANEXPRESS” προσδέθηκε ασφαλώς με τη συνδρομή Ρ/Κ στην αρχική του θέση.Από την οικεία Λιμενική Αρχή που διενεργεί την προανάκριση, απαγορεύτηκε ο απόπλους και στα τρία εμπλεκόμενα πλοία μέχρι προσκόμισης βεβαιωτικού διατήρησης κλάσης – αξιοπλοΐας, από τους παρακολουθούντες τα πλοία νηογνώμονες.
    ΠΗΓΗ

  9. #1389

    Προεπιλογή

    Μία από τα ίδια με το προηγούμενο ποστ. Να δούμε πότε θα το πάρουν οι άνεμοι, και θα το δούμε ως άλλο RASA SAYANG στα βράχια της Κυνόσουρας.

  10. #1390

    Προεπιλογή

    Με λυπηπ διαβαζω σημερα οτι το πλοιο βγηκε προς πληστειριασμο για απομακρυνση απο τον πειραια....ποσο κριμα ενα πλοιο με τετοιες δυνατοτητες να παει στον διαλυτη....οταν πλεον ανασταινονται τοσα αλλα πεθαμενα και θεοαργα πλοια για ναυλωση......

Σελίδα 139 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 3989129137138139140141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας