Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 68

Θέμα: Δ/Π ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ (L 153)

  1. #51
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο τέυχος 376 της Ναυτικής Επιθεώρησης του 1976 εδώ βλέπουμε τις παρακάτω φωτογραφίιες:
    Συνημμένο Αρχείο 196454
    Στην πρώτη βλέπουμε το Α/β Σκιάθος L152 στη δεξαμενη και μια ΑΒΑΚ* και μια ΠΑΚ** στη βαρδαλάντζα (λεμβούχο για το ΠΝ) της Ναυκρατούσας και στη δέυτερη βλέπουμε πρύμα ενώ το πλοίω έιναι ενπλώ.

    *ΑποΒατική ΆΚατος
    **ΠετρελαιΑΚατος
    Aναμνήσεις από την θητεία μου σε Α/Γ καθώς η ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ ήταν το διοικητικό μας πλοίο.
    Στην Νο1 η ΠΑΚ ήταν μιά LCP (Landing Craft Personnel) που την χρησιμοποιούσε ο ΔΠΑ (Διοικητής Πλοίων Αποβάσεως) γι'αυτό κ τα καλύμματα στα καθίσματα ήταν λευκά με μπλε άγκυρα όπως είναι στα γραφεία των αξκών του ΠΝ. Το σχήμα της πλώρης της ΠΑΚ,εάν την βλέπατε από κοντά,ήταν κατάλληλο γιά προσαιγιάλωση.Ωραίο σκάφος κ δεν ξέρω τι απέγινε με την πώληση του πλοίου γιά διάλυση στο Αλιάγα το 2001.Με την ΠΑΚ είχα κάνει την διαδρομή Σαλαμίνα-Ν.Πέραμα (μέσα στα όρια του Ναυστάθμου) κ πίσω.
    Στην Νο2 φαίνονται οι ΑΒΑΚ τοποθετημένες στο κατάστρωμα που είναι συνέχεια του ελικοδρομίου.

  2. #52
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, είχε δυο ατμολέβητες και δυο εμβολοφόρες ατμομηχανές (όχι ατμοστροβίλους).
    Φίλε μιά διόρθωση με καθυστέρηση σχεδόν 12 ετών.Η παλιά ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ είχε τις εμβολοφόρες που λες,δλδ Skinner Uniflow στην πραγματικότητα παλινδρομικές ιδιαίτερου τύπου.Απ' όσο γνωρίζω έμπαιναν σε αμερικάνικα καράβια.

  3. #53
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aναμνήσεις από την θητεία μου σε Α/Γ καθώς η ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ ήταν το διοικητικό μας πλοίο.

    Στην Νο2 φαίνονται οι ΑΒΑΚ τοποθετημένες στο κατάστρωμα που είναι συνέχεια του ελικοδρομίου.
    Κληρούχα νομίζω ότι στο κατάστρωμα είναι ΠΑΚ .Τα ΑΒΑΚ δεν νομίζω ότι τα κρένια είχαν την δυνατότητα να τα σηκώσουν. Αλλά και από τους 24 μήνες στο Ναυκρατούσα που έκανα θυμάμαι ότι στο πλάτος χωρούσαν τρία ΑΒΑΚ .Και μην ξεχνάς ότι τα ΑΒΑΚ είχαν και "κομοδέσιο" ενώ η ΠΑΚ δεν είχε. Όσο για την τσιμηνιέρα είναι "δικιά μου" ΔΕ καζάνι
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  4. #54
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κληρούχα νομίζω ότι στο κατάστρωμα είναι ΠΑΚ .Τα ΑΒΑΚ δεν νομίζω ότι τα κρένια είχαν την δυνατότητα να τα σηκώσουν. Αλλά και από τους 24 μήνες στο Ναυκρατούσα που έκανα θυμάμαι ότι στο πλάτος χωρούσαν τρία ΑΒΑΚ .Και μην ξεχνάς ότι τα ΑΒΑΚ είχαν και "κομοδέσιο" ενώ η ΠΑΚ δεν είχε. Όσο για την τσιμηνιέρα είναι "δικιά μου" ΔΕ καζάνι
    Κληρούχα συγγνώμη τα έχεις μπερδέψει ύστερα από τόσα χρόνια,εγώ έιμαι σε "επαφή" λόγω του χόμπυ.Τα ΑΒΑΚ δεν είχαν ακομοντεσιο .σε αντίθεση με την ΠΑΚ που ειχε κ κοιταξε την παρακαλω στην φωτό Νο1. Η ΠΑΚ δεν είχε καταπέλτη αλλά μια πλώρη λιγο φλατ.Αλλά πού να βρεθούν τόσες ΠΑΚ κ γιά ποιό λόγο.Σαν αυτή του ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ δεν πρέπει να ήταν πάνω από 2 ένω αυτές των Α/Τ ήταν διαφορετικές.

  5. #55
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κληρούχα συγγνώμη τα έχεις μπερδέψει ύστερα από τόσα χρόνια,εγώ έιμαι σε "επαφή" λόγω του χόμπυ.Τα ΑΒΑΚ δεν είχαν ακομοντεσιο .σε αντίθεση με την ΠΑΚ που ειχε κ κοιταξε την παρακαλω στην φωτό Νο1. Η ΠΑΚ δεν είχε καταπέλτη αλλά μια πλώρη λιγο φλατ.Αλλά πού να βρεθούν τόσες ΠΑΚ κ γιά ποιό λόγο.Σαν αυτή του ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ δεν πρέπει να ήταν πάνω από 2 ένω αυτές των Α/Τ ήταν διαφορετικές.
    Εχεις δίκιο τα μπέρδεψα με τα ΑΒΜ. βλέπεις πέρασαν σαράντα χρόνια. Το Ναυκρατούσα έπαιρνε 6 ΑΒΜ κάτω σε δύο σειρές και μία "παντόφλα" και τα ΑΒΑΚ τα έβαζε επάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roussosf : 26-01-2020 στις 08:22
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  6. #56
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δίκιο τα μπέρδεψα με τα ΑΒΜ. βλέπεις πέρασαν σαράντα χρόνια. Το Ναυκρατούσα έπαιρνε 6 ΑΒΜ κάτω σε δύο σειρές και μία "παντόφλα" και τα ΑΒΑΚ τα έβαζε επάνω.
    Κ εάν προσέξεις τα ΑΒΑΚ έχουν αριθμούς της ΟΑ.

  7. #57

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aναμνήσεις από την θητεία μου σε Α/Γ καθώς η ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ ήταν το διοικητικό μας πλοίο.
    Στην Νο1 η ΠΑΚ ήταν μιά LCP (Landing Craft Personnel) που την χρησιμοποιούσε ο ΔΠΑ (Διοικητής Πλοίων Αποβάσεως) γι'αυτό κ τα καλύμματα στα καθίσματα ήταν λευκά με μπλε άγκυρα όπως είναι στα γραφεία των αξκών του ΠΝ. Το σχήμα της πλώρης της ΠΑΚ,εάν την βλέπατε από κοντά,ήταν κατάλληλο γιά προσαιγιάλωση.Ωραίο σκάφος κ δεν ξέρω τι απέγινε με την πώληση του πλοίου γιά διάλυση στο Αλιάγα το 2001.Με την ΠΑΚ είχα κάνει την διαδρομή Σαλαμίνα-Ν.Πέραμα (μέσα στα όρια του Ναυστάθμου) κ πίσω.
    Στην Νο2 φαίνονται οι ΑΒΑΚ τοποθετημένες στο κατάστρωμα που είναι συνέχεια του ελικοδρομίου.
    Η ΠΑΚ του ΔΠΑ είναι αυτή που βλέπουμε στην παρακάτω φωτγραφία της Ναυτικής Επιθώρησης από άσκηση του 1972;
    Pages from 357.jpg
    Οι ΑΒΑΚ στο κατάστρωμα ήταν Μκ7 (πουλυσερικές)
    cat-0064.jpg
    Ή Μκ1 (ξύλινα)
    cat-0054.jpg
    Τι σημαινε το ΟΑ;

  8. #58
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΠΑΚ του ΔΠΑ είναι αυτή που βλέπουμε στην παρακάτω φωτγραφία της Ναυτικής Επιθώρησης από άσκηση του 1972;
    Pages from 357.jpg
    Οι ΑΒΑΚ στο κατάστρωμα ήταν Μκ7 (πουλυσερικές)
    cat-0064.jpg
    Ή Μκ1 (ξύλινα)
    cat-0054.jpg
    Τι σημαινε το ΟΑ;
    Η ΠΑΚ είναι αυτή δίπλα στον πλωτό διάδρομο.Παρεμπιπτόντως το ρυμουλκούμενο πβ είναι M101 των 105 χιλ.

    ΟΑ με επιφύλαξη σημαίνει Ομάδα Ακάτων.Σίγουρα θα ξέρει ο κληρούχας μου roussosf που υπηρέτησε εκεί.Στην ΟΑ υπάγονταν όλα τα ΑΒΜ κ ΑΒΑΚ που φορτώνονταν στην ΝΑΥΚΡΑΥΤΟΥΣΑ.

  9. #59
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΠΑΚ είναι αυτή δίπλα στον πλωτό διάδρομο.Παρεμπιπτόντως το ρυμουλκούμενο πβ είναι M101 των 105 χιλ.

    ΟΑ με επιφύλαξη σημαίνει Ομάδα Ακάτων.Σίγουρα θα ξέρει ο κληρούχας μου roussosf που υπηρέτησε εκεί.Στην ΟΑ υπάγονταν όλα τα ΑΒΜ κ ΑΒΑΚ που φορτώνονταν στην ΝΑΥΚΡΑΥΤΟΥΣΑ.
    ΟΑ είναι η Ομάδα Αποβάσεων. Και η υπηρεσία που είναι ( ήταν) κάτω από το αρχηγείο λέγετε ΝΟΑ (Ναυτική Ομάδα Αποβάσεων) Και υπαγόταν στο ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ. Οταν υπηρετούσα πολλες φορές που υπήρχε ανάγκη πήγαινα απόσπαση για συντήρηση στα ΑΒΜ και τα ΑΒΑΚ
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  10. #60
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΑ είναι η Ομάδα Αποβάσεων. Και η υπηρεσία που είναι ( ήταν) κάτω από το αρχηγείο λέγετε ΝΟΑ (Ναυτική Ομάδα Αποβάσεων) Και υπαγόταν στο ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ. Οταν υπηρετούσα πολλες φορές που υπήρχε ανάγκη πήγαινα απόσπαση για συντήρηση στα ΑΒΜ και τα ΑΒΑΚ
    Α γεια σου!
    Λογικά δεν υφίσταται τώρα αφού το καράβι δεν υπάρχει,τα ΑΒΜ το ιδιο κ τα ΑΒΑΚ είναι αυτά των Α/Γ άντε κ κάποια spare.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας