Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 68 από 68

Θέμα: Δ/Π ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ (L 153)

  1. #61
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.146

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα ΑΒΜ . Οσο για τα ΑΒΑΚ πρέπει να υπάρχουν αφου έχουν και τα αρματαγωγά
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  2. #62
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα ΑΒΜ . Οσο για τα ΑΒΑΚ πρέπει να υπάρχουν αφου έχουν και τα αρματαγωγά
    Λοιπόν αφού δεν υπάρχει το μέσο μεταφοράς τους,έχουν αποσυρθεί οι περισσότερες παντόφλες (Α/Β) εκτός από κάποιες σε άλλους ρόλους κ τα ΑΒΜ έχουν εκποιηθεί σε ιδιώτες.Να διευκρινίσω ότι δεν είναι τα παλιά αμερικάνικα που ξέραμε στη θητεία μας αλλά νεώτερα γερμανικά.

  3. #63

    Προεπιλογή

    Πάλι από τέυχος της Ναυτικής Επιθεώρησης του 1976 φωττογραφίες του πλοίου.
    Pages from 382.jpg
    Στην πρώτη το βλέπουμε το σηματοθέσιο και στη δέυτερη να πλέει παράλληλα με το ΟΓ Γρηγορόπουλος ενώ έχει και υψωμένο το σινιάλο R που σημαίνει εν πλω ότι κανει ανφοδιασμό. Μπορούσε να μεταφέρει στερέα (πυρομαχικά σε κιβώτια, ταχυδρομείο κ.λπ.) ή είχε και αναλογες αντλίες καυσίμων και παροχές 7" για να ανεφοδιάζει και με καυσιμα εν πλω;
    Pages from 382 2.jpg
    Στην πρώτη βλέπουμε να δίνει σινιαλα με σημαίες και με τον προβολέα στ δέυτερη το βλέπουμε παρέα με αρματαγωγά και αντιτορπιλικά.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δίκιο τα μπέρδεψα με τα ΑΒΜ. βλέπεις πέρασαν σαράντα χρόνια. Το Ναυκρατούσα έπαιρνε 6 ΑΒΜ κάτω σε δύο σειρές και μία "παντόφλα" και τα ΑΒΑΚ τα έβαζε επάνω.
    Τις παντόφλες δηλαδή τα Α/Β ή για τους αμερικάνους LCT και μετά LCU έιδαμε πιο πριν. Ας τα δούμε σε σιλουέτες να συγκρίνουεμ μεγέθη:
    1427209320347.jpgΠηγή
    Βλέπουμε στο παραπάνω σχήμα τα πλοία σαν τον Ναυκρατούσα, από κάτω τα αρματαγωγά Α/Γ ή LST για τους αμερικάνους. Μετά είναι τα Οχηματαγωνά ΟΓ ή LSM σαν αυτό στη φωτογραφάι παραπάνω. Δεν ξέρω αν είχμε πλοία LCI δηλαδή αποβατικάμόνο για πεζικό. Είχαμε όμως μεγάλα αποβατικά υποστήριξης LCS(L) τη δεκαετία του 1960 το Βλαχάβα Ρ95 κα το Μαριδάκη Ρ94 που δεν ξέρω αν χρησιμοποιήθηκαν σαν αποβατικά ή σαν ξιφιόπλοια.
    Στο μικρό πλάισιο βλέπουμε τα ΑΒΜ και τα ΑΒΑΚ που ανφέρθηκανα παραπα΄νω και τα σχετικά μεγέθη τους (και το ακομοδέσιο των ΑΒΜ).

  4. #64
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι από τέυχος της Ναυτικής Επιθεώρησης του 1976 φωττογραφίες του πλοίου.
    Pages from 382.jpg
    Στην πρώτη το βλέπουμε το σηματοθέσιο και στη δέυτερη να πλέει παράλληλα με το ΟΓ Γρηγορόπουλος ενώ έχει και υψωμένο το σινιάλο R που σημαίνει εν πλω ότι κανει ανφοδιασμό. Μπορούσε να μεταφέρει στερέα (πυρομαχικά σε κιβώτια, ταχυδρομείο κ.λπ.) ή είχε και αναλογες αντλίες καυσίμων και παροχές 7" για να ανεφοδιάζει και με καυσιμα εν πλω;
    Pages from 382 2.jpg
    Στην πρώτη βλέπουμε να δίνει σινιαλα με σημαίες και με τον προβολέα στ δέυτερη το βλέπουμε παρέα με αρματαγωγά και αντιτορπιλικά.


    Τις παντόφλες δηλαδή τα Α/Β ή για τους αμερικάνους LCT και μετά LCU έιδαμε πιο πριν. Ας τα δούμε σε σιλουέτες να συγκρίνουεμ μεγέθη:
    1427209320347.jpgΠηγή
    Βλέπουμε στο παραπάνω σχήμα τα πλοία σαν τον Ναυκρατούσα, από κάτω τα αρματαγωγά Α/Γ ή LST για τους αμερικάνους. Μετά είναι τα Οχηματαγωνά ΟΓ ή LSM σαν αυτό στη φωτογραφάι παραπάνω. Δεν ξέρω αν είχμε πλοία LCI δηλαδή αποβατικάμόνο για πεζικό. Είχαμε όμως μεγάλα αποβατικά υποστήριξης LCS(L) τη δεκαετία του 1960 το Βλαχάβα Ρ95 κα το Μαριδάκη Ρ94 που δεν ξέρω αν χρησιμοποιήθηκαν σαν αποβατικά ή σαν ξιφιόπλοια.
    Στο μικρό πλάισιο βλέπουμε τα ΑΒΜ και τα ΑΒΑΚ που ανφέρθηκανα παραπα΄νω και τα σχετικά μεγέθη τους (και το ακομοδέσιο των ΑΒΜ).
    Παλαιότερα η ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ εκτελούσε με τα κρένια ανεφοδιασμό ή πετρέλευση.


    Νομίζω η φωτό με τα Α/Τ κ Α/Γ είναι από Ναυτική Εβδομάδα στο Φάληρο.


    Δεν διαθέταμε LCI. O BΛΑΧΑΒΑΣ κ ο ΜΑΡΙΔΑΚΗΣ χρησιμοποιήθηκαν ως περιπολικά.Γι'αυτό κ P στον πλευρικό αριθμό.
    Αργότερα ο τύπος κ πάντως προ της παραλαβής τους άλλαξε σε LSSL: Landing Ship Support Large.

  5. #65

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    η.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pages from 382 2.jpg
    Στην πρώτη βλέπουμε να δίνει σινιαλα με σημαίες και με τον προβολέα στ δέυτερη το βλέπουμε παρέα με αρματαγωγά και αντιτορπιλικά.


    Νομίζω η φωτό με τα Α/Τ κ Α/Γ είναι από Ναυτική Εβδομάδα στο Φάληρο.

    Κι εμένα με προβληματισε η φωτογραφία . Το τέυχος της Ναυτικής Επιθεώρησης είναι Νομεβρίου Δεκεμβρίου 1976 μακριά από τη Ναυτική Εβδομάδα. Λες να μην είχαν πολλές φωτογραφίες από την άσκηση και είπε ο ναυτάρας που έκνε τη σελιδοποίηση να βάλουν καμια παλιά να γεμίσει η σελίδα;
    Η φωτογραφία μου θυμίζει τις αποβάσεις του Δευτέρου παγκοσμίου Πολέμου με τα αντιτορπιλικά δεξιά και αριστερά από τα αποβατικά να μπορούν να πλησιάζουν για υποστήριξη πυρός ή αντιαεροπορική υποστήριξη.
    88-199-et.JPG 1439996364931.jpgπηγή
    Αλλά αυτό ηταν πριν τααεροπλάνα τζετ, δεν ειχαν δει στο Ναυτικό τι επαθαν ποι Τουρκοι δυό χρόνια πριν ;

  6. #66
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εμένα με προβληματισε η φωτογραφία . Το τέυχος της Ναυτικής Επιθεώρησης είναι Νομεβρίου Δεκεμβρίου 1976 μακριά από τη Ναυτική Εβδομάδα. Λες να μην είχαν πολλές φωτογραφίες από την άσκηση και είπε ο ναυτάρας που έκνε τη σελιδοποίηση να βάλουν καμια παλιά να γεμίσει η σελίδα;
    Η φωτογραφία μου θυμίζει τις αποβάσεις του Δευτέρου παγκοσμίου Πολέμου με τα αντιτορπιλικά δεξιά και αριστερά από τα αποβατικά να μπορούν να πλησιάζουν για υποστήριξη πυρός ή αντιαεροπορική υποστήριξη.
    88-199-et.JPG 1439996364931.jpgπηγή
    Αλλά αυτό ηταν πριν τααεροπλάνα τζετ, δεν ειχαν δει στο Ναυτικό τι επαθαν ποι Τουρκοι δυό χρόνια πριν ;
    Εμένα πάντως μου θυμίζει τα πλοία σε διάταξη Ναυτικής Εβδομάδας.
    Στην Ελλάδα είμαστε,όλα στο πόδι οπως στο site του ΠΝ. Ο ναύτης που το βλέπει σαν αγγαρεία,η κοπελίτσα που το ..νει,θου Κύριε φυλακή τω στόματί μου!
    Κ εδώ βρήκε εύκολη την φωτό κ την κοτσάρισε.
    Αν εννοείς το Κοcatepe δεν ήταν στην περιοχή της απόβασης στην Κερύνεια.Αλλά εν πλω προς Πάφο όπου είχε πάει το ΛΕΣΒΟΣ.

  7. #67
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά αυτό ηταν πριν τα αεροπλάνα τζετ, δεν ειχαν δει στο Ναυτικό τι επαθαν ποι Τουρκοι δυό χρόνια πριν ;
    Χρόνια Πολλά.
    Αν θέλετε εξηγήστε μας ποια είναι η σωστή τακτική μετά τα τζέτ.
    Ως προς τους Τούρκους υποθέτω εννοείτε την εισβολή στην Κύπρο το 74. Σε ποια φάση όμως αναφέρεστε και ποια λάθη εντοπίζετε;
    Σας ευχαριστώ πολύ.

  8. #68
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια Πολλά.
    Αν θέλετε εξηγήστε μας ποια είναι η σωστή τακτική μετά τα τζέτ.
    Ως προς τους Τούρκους υποθέτω εννοείτε την εισβολή στην Κύπρο το 74. Σε ποια φάση όμως αναφέρεστε και ποια λάθη εντοπίζετε;
    Σας ευχαριστώ πολύ.
    Χρόνια Πολλά,Χριστός Ανέστη.
    Μάλλον ο Παναγιώτης εννοεί ότι στην εποχή των αεριωθουμένων τακτικές του Β' Π.Π. με τα πλοία κοντά το ένα με το άλλο είναι ξεπερασμένες.
    Γιά τους Τούρκους εννοεί το λάθος που έκανε η αεροπορία τους να επιτεθεί σε δικά τους πλοία με τις γνωστές συνέπειες.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας