Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 68

Θέμα: Δ/Π ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ (L 153)

  1. #21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leonardos.B Εμφάνιση μηνυμάτων
    Well done.Αυτή είναι.
    Οποτε ταξίδευε,ηταν το "κάτεργο".Ευτυχώς τον περισσότερο χρόνο ηταν μια προέκταση του μώλου.
    Ευχαριστώ.
    Μου κανει εντυπωση τοτε, πες θελανε οι Κερκυραιοι να κανουν αυτο το πλοιο πορθμειο!

  2. #22
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Kαι όμως ξέραν τι λέγανε. Διότι το αδελφάκι του είχε γίνει φέρι μεταξύ Αγγλίας-Ευρώπης και μάλιστα αργότερα παρολίγο να το δρομολογήσει Ελλάδα-Ιταλία ο Τυπάλδος ως ΑΙΝΟΣ.

  3. #23
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αγ.Αναργυροι
    Μηνύματα
    10

    Smile Ημουν και εγω στο πλοιο.

    Γεια σας.Ειχα κι εγω τη τυχη...να υπηρετησω την θητεια μου στη Ναυκρατουσα απο τον Ιανουαριο του 1990 και για 20 μηνες.Εκεινη τη περιοδο πεσαμε στην εναρξη του πρωτου πολεμου στο Κολπο και ηταν αρκετα δυσκολα ειδικα για μας που ημασταν νεοι.Ταξιδια εκανε αρκετα ισως για να δικαιολογησει και τη μακρα ακινησια του στη Συρο οπου ειχαν κανει αρκετη δουλεια.Σαν στρα/μος κελευστης μηχανικος ημουν υπολογος ΔΕ αντλιοστασιου μαζι με εναν μονιμο επικελευστη και μετα αρχι/στη και δυο τρεις ναυτες.Εμεις μαζι με το ΑΡ αντλιοστασιο παραγαμε το νερο για τα καζανια και ελεγχαμε τις αντλιες για τη βυθηση και αποβυθηση του πλοιου.Οι συνθηκες...απεριγραπτες.Θερμοκρασιες υφαιστιακες υγρασια 100% βλαβες χιλιαδες ποτε ομως δεν κυνδινεψε να μεινει βυθισμενο η να μην βυθιζεται κι αυτο χαρης τα χιλιαδες μετρα σαλαμαστρες που χρησιμοποιουσαμε και το σερβις των αντλιων μετα απο καθε ταξιδι. Ηαν ενα γερο σκαρι παρα τα χρονια του αλλα πολυ αργο και δισκινητο κι αυτο γιατι φτιαχτηκε ουσιαστικα για μια χρηση οποτε δεν ηταν απαραιτητα αυτα.Τα ταξιδια μας διαρκουσαν 5-6 ημερες και μονο για ασκησεις εκτος απο μια φορα που βοηθησαμε στη ανελκηση και μεταφορα ενος ελικοπτερου που ειχε πεσει ανοικτα της Σαμου πριν χρονια και το ''ψαρεψε'' μια τρατα καθως και σε μια επιδειξη στην Υδρα που καναμε το πλωτο ελικοδρομιο.Ετσι λοιπον εγω δεν το βρηκα προεκταση του ντοκου και λυπηθηκα που δεν το κρατησαμε εστω σαν μουσειο μιας και ειχε μεγαλους χωρους αλλα τι λεω τωρα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικος Φιλιππουπολιτης : 03-04-2010 στις 09:24

  4. #24

    Post

    ΚΥΡΙΟΙ ΕΧΩ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΦΤΟ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΑΝ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ , Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΣΤΟ ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ

  5. #25
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από argonauths Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΥΡΙΟΙ ΕΧΩ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΦΤΟ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΑΝ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ , Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΣΤΟ ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ
    ποιες χρονιες?
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  6. #26

    Arrow

    ΤΟ 1995 ΜΕΧΡΙ 1996.

  7. #27

    Προεπιλογή

    Να θυμηθούμε το πλοίο. Η πρώτη φωτο απο την τελετή υποστολής σημαίας (παροπλισμου του σκάφους) στις 29-2-2000.29-2-2000 ΠΑΡΟΠΛΙΣΜΟΣ ΝΑΥ&.jpgnay2 (1).jpgnay2 (2).jpgnay3.jpgnay4.jpg

  8. #28
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Αυτές είναι αναμνήσεις ........ πολύ ωραίες φωτογραφίες Leonardos.B

  9. #29
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leonardos.B Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να θυμηθούμε το πλοίο. Η πρώτη φωτο απο την τελετή υποστολής σημαίας (παροπλισμου του σκάφους) στις 29-2-2000.29-2-2000 ΠΑΡΟΠΛΙΣΜΟΣ ΝΑΥ&.jpgnay2 (1).jpgnay2 (2).jpgnay3.jpgnay4.jpg
    τι μας θυμησες σημερα
    αναμνησεις πριν τριαντα χρονια......................

  10. #30
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leonardos.B Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να θυμηθούμε το πλοίο. Η πρώτη φωτο απο την τελετή υποστολής σημαίας (παροπλισμου του σκάφους) στις 29-2-2000.29-2-2000 ΠΑΡΟΠΛΙΣΜΟΣ ΝΑΥ&.jpgnay2 (1).jpgnay2 (2).jpgnay3.jpgnay4.jpg
    Eυχαριστούμε θερμά γιά τις φωτό. Πολλές αναμνήσεις από το πλοίο αν κ υπηρέτησα σε άλλο της ΔΠΑ.
    Στις Νο2 κ Νο4 είναι το Α/Β ΠΑΡΟΣ από τα γερμανικά τύπου 520.
    Στην υπέροχη Νο3 βλέπουμε το ραντάρ αέρος SPS-6 που απέκτησε αρχές δεκαετίας 80 προφανώς από παροπλισμένο γερμανικό Fletcher.
    Είχα γράψει κ αλλού ότι η ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ θα μπορούσε να διατηρηθεί σαν μουσείο λόγω της ιδιαιτερότητας του τύπου,ήταν από τα πρώτα LSD που εμφανίστηκαν στον Β' Π.Π. κ τον καιρό του παροπλισμού ήταν από τα εναπομείναντα της κλάσης μαζί με εκείνο του Ταϊβάν.
    Τεσπά οι υπεύθυνοι στο ΓΕΝ είχαν άλλη άποψη κ το έστειλαν πολύ γρήγορα γιά σκραπ στο Αλιάγα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 14-11-2013 στις 08:50

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας