Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 87

Θέμα: Πλοία του Καββαδία

  1. #11
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε, λοιπόν, στα 1954.
    ...
    Roi τα posts σου είναι γραπτά ντοκουμέντα.. Η χαρά μου είναι μεγάλη που μπορώ και τα παρακολουθώ!!

  2. #12
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Σε ετχαριστώ για την άριστη συνέχεια που έκανες στο τόπικ.
    Έχουν πολύ ενδιαφέρον.
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  3. #13
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Γνωρίζεις όμως σάιτ που θα μπορούσα να βρω καμιά φωτογραφία από φορτηγά που ταξίδεψε και όχι ατμοπλοικά;
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  4. #14
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή S/S CYRENIA

    Φίλε JASON 12345, για τα φορτηγά θα σε βοηθήσει ο φίλος Ellinis.

    Πάμε τώρα σε ένα μοναδικό σκαρί.
    Το περίφημο "S/S ΚΥΡΗΝΕΙΑ" στο οποίο ο ποιητής εμπνεύστηκε το ποίημα "Οι επτά νάνοι στο S/S CYRENIA".
    "Το πλοίο ταξίδεψε στη γραμμή της Αυστραλίας από το 1949 έως το 1952. Τον Απρίλιο του 1954 επανέλαβε τα δρομολόγια Ελλάδας-Αυστραλίας, τα συνέχισε ανελλιπώς μέχρι τον Δεκέμβριο του 1956. Τα γεγονότα του Σουέζ, η εθνικοποίηση της διώρυγας από τον Νάσερ, η καταστροφική για τους Αγγλο-γάλλους επέμβασή τους στην περιοχή και τελικά το κλερίσιμο του διαύλου, ανάγκασε την εταιρεία να διακόψει τα δρομολόγια των πλοίων της."
    Οι πληροφορίες αυτές προέρχονται από το "ΛΕΥΚΩΜΑ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ", τόμος Δ' (Εκδόσεις: ΑΜΦΕΙΑ).

    Η φωτογραφία του "Κυρήνεια" που ακολουθεί προέρχεται από το αφιέρωμα της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ (ΕΠΤΑ ΗΜΕΡΕΣ)για τον Νίκο Καββαδία.

    Κυρήνεια.jpg

    ΟΙ ΕΠΤΑ ΝΑΝΟΙ ΣΤΟ S/S CYRENIA

    Στην Έλγκα
    Εφτά. Σε παίρνει αριστερά, μη το ζορίζεις.
    Μάτσο χωράνε σε κούφιαν απαλάμη.
    Θυμίζεις κάμαρες κλειστές, στεριά μυρίζεις.
    Ο πιο μικρός αχολογάει μ' ένα καλάμι.

    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.
    Μ' ένα φτερό ξορκίζει ο Γκόμπυ τη μαλάρια
    κι ο στραβοκάνης ο Χαράμ πίττες ζυμώνει.

    Απ' το ποδόσταμο πηδάν ως τη γαλέτα.
    - Μπορώ ποτέ να σου χαλάσω το χατίρι;
    Κόρη ξανθή και γαλανή που όλο εμελέτα
    ποιος ρήγας γιος θε να την πιει σ' ένα ποτήρι.

    Ραμάν αλλήθωρε, τρελέ, που λύνεις μάγια,
    κατάφερε το σταυρωτό του Νότου αστέρι
    σωρός να πέσει, να σκορπίσει στα σπιράγια,
    και πες του κάτω από ένα δέντρο να με φέρει.

    Ο Τοτ, του λείπει το ένα χέρι μα όλο γνέθει,
    τούτο το απίθανο σινάφι να βρακώσει.
    Εσθήρ, ποια βιβλική σκορπάς περνώντας μέθη;
    Ρουθ, δε μιλάς; Γιατί τρεκλίζουν οι διακόσιοι;

    Κουφός ο Σάλαχ, το κατάστρωμα σαρώνει.
    - Μ' ένα ξυστρί καθάρισέ με από τη μοράβια.
    Μα είναι κάτι πιο βαθύ που με λερώνει.
    - Γιε μου, που πας; - Μάνα, θα πάω με τα καράβια.

    Κι έτσι μαζί με τους εφτά κατηφοράμε.
    Με τη βροχή, με τον καιρό που μας ορίζει.
    Τα μάτια σου ζούνε μια θάλασσα, θυμάμαι...
    Ο πιο στερνός μ’ ένα αυλό με νανουρίζει.

    Colombo 1951

  5. #15
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε JASON 12345, για τα φορτηγά θα σε βοηθήσει ο φίλος Ellinis.

    Πάμε τώρα σε ένα μοναδικό σκαρί.
    Το περίφημο "S/S ΚΥΡΗΝΕΙΑ"...
    Roi περίμενα όλη μέρα το επόμενο μήνυμά σου!! Και άξιζε η αναμονή!

  6. #16

    Προεπιλογή

    Το Πιθανότερο είναι να πέρασε με το Α/Π Κυρήνεια από τη Βυρητό το 1954 όταν γνωρίστηκε με τον Σεφέρη που δεν ήταν ακόμα ο βραβευμένος με Νόμπελ ποιητής αλλά ο πρέσβης Γιώργος Σεφεριάδης. Αν κια η Βυρητός ήταν μεγάλο ναυτικό σταυροδρόμι της εποχής και έπιαναν πολλά πλοία εκεί οπως είδαμε σε άλλο θέμα:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Βηρυτός ((Bayrut - Beirut)) ήταν τη δεκαετία του '60 και του '70 ένα από τα σημαντικότερα λιμάνια της Μεσογείου. Ήταν μία από τις σημαντικότερες πύλες της Μέσης Ανατολής.


    Η Βηρυτός ήταν γνωστή στους ναυτικούς (και όχι μόνο) για τη νυχτερινή ζωή και τη διασκέδαση λόγω ίσως και της γαλλικής επιρροής (ο Λίβανος ήταν γαλλικό προτεκτοράτο) τη λέγανε "το Παρίσι της Ανατολής" Δυστυχώ ς με τον εμφύλιο της δεκαετίας του '80 ή πόλη είχε μεγάλες καταστροφές.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ράδα κάποιου μεσογειακού λιμανιού (μάλλον Βηρυτός) αρχές της δεκαετίας του '60.
    Κάπως έτσι ήταν τα πλόια που ταξίδευε ο Καββαδίας...

    Στη Βηρυτό ξανασυντήθηκαν ο Καββαδίας με το Σεφέρη, μία από αυτές τις συναντήσεις την περιγράφει ο Σεφέρης:
    15 Φεβρουαρίου 1956 "Απόγευμα ο Μαραμπόύ ξαφνικά· έπιασε εδώ το καράβι του· έρχεται από Αυστραλία. Φοράει μια μαβιά φανέλα ως το λαιμό. Δεν έχει ρούχα, παρά τα καλοκαιρινά του, λέει. Αυτός είναι ταξιδιώτης στα αλήθεια. Μιλάει για τα νησιά Κοκό, κάτοικοι μλιγότεροι από εκατό, όπου άραξανμ για να νοσηλέψουν ένα θερμαστή που τον χτύπησε στο χέρι μια σταγόνα μαζούτ (μικρή σταγόνα λέει, τινάζεται με τόση πίεση που μπορεί να σου κόψουν το χέρι). Είναι ένα αξεδιάλυτο μείγμα μύθου και αλήθειας αυτός ο άνθρωπος,καθώς μιλά ψευδίζοντας ή μ' εκέινον τον μακρόσυρτο τόνο απαγγελίας" (Γ. Σεφέρης, Μέρες Στ΄, σελ 193)

  7. #17
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Ηλιούπολη, Αθήνα
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Ο πατέρας μου έχει κάνει μαζί με τον Καββαδία στο AQUARIUS, ήταν Ναύτης. Αυτό που μου έχει πει είναι πως Ο Καββαδίας ήταν τελείως απόμακρος από το υπόλοιπο πλήρωμα. Γενικά σαν χαρακτήρας ήταν αρκετά ιδιόρυθμος. Ισως αυτό δεν είναι τυχαίο γιατί οι μεγάλοι καλλιτέχες σαν τον δικό μας Καββαδία τείνουν να έχουν μια αντισυμβατική συμπεριφορά, σε σχέση με εμάς τους υπόλοιπους.

  8. #18
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Αντιθέσεις

    Αυτό που αναφέρει ο φίλος Nektarios15 είναι σημαντικό.
    Από όσα εμείς διαβάζουμε στα βιβλία καταλαβαίνουμε ότι για πολλούς ναυτικούς μέσα στα καράβια ο ποιητής Νίκος Καββαδίας ήταν απόμακρος και εντελώς διαφορετικούς από αυτούς.
    Συχνά θα πρέπει να κλεινόταν στην καμπίνα του και να απόφευγε τις συναναστροφές.
    Με όσους, πάντως, μπορούσε και ερχόταν σε επαφή ήταν ένας γλυκός και μοναδικός άνθρωπος.
    Από τις διηγήσεις που διαβάζουμε για αυτόν καταλαβαίνουμε ότι ήταν ο άνθρωπος που κέρδιζε τους άλλους και γινόταν το επίκεντρο της παρέας.
    Αρκεί, βέβαια, να το ήθελε.


  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    away from the sea
    Μηνύματα
    77

    Thumbs up

    Τα συγχαρητήριά μου για το καλύτερο θέμα του nautilia.gr.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  10. #20
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Ο αγαπημένος μας Μαραμπού

    Φίλε stelios ag, σ' ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια και την πολύ ωραία ζωγραφιά που ανέβασες.
    Σ' αυτήν την προμετωπίδα του Γιάννη Τσαρούχη στο "Μαραμπού" ("Κέδρος", 1973), ο Καββαδίας ρεμβάζει στο κατάστρωμα του "Ιωνία".
    Ας πάμε να δούμε και μια φωτογραφία του ποιητή από ένα ταξίδι του
    με το "Ιωνία".
    Η φωτογραφία προέρχεται από το εξαιρετικά (και ιδιαίτερα αποκαλυπτικό) βιβλίο του Μήτσου Κασόλα "Νίκος Καββαδίας Γυναίκα - Θάλασσα - Ζωή".


    Ας δούμε και ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα από το ίδιο βιβλίο του Μήτσου Κασόλα.

    Ο Νίκος Καββαδίας μιλά για τον Γιώργο Σεφέρη:

    "Ήταν δικός μου, μα δεν ξέρω αν ήμουν κι εγώ δικός του.
    Εγώ του ΄λεγα: "Εγώ μπορώ να σ' έχω φίλο, όχι εσύ".
    "Γιατί;"
    "Εγώ είμαι λαϊκός άνθρωπος, εσύ είσαι άλλο".
    Το εξενεύριζα συχνά.
    Δεν είχε πολλά πάρε δώσε με τον κόσμο.
    Δεν είναι καλό αυτό για έναν ποιητή ......"

    Και από το ίδιο βιβλίο ένα ακόμα χαρακτηριστικό στιγμιότυπο της ιδιότυπης σχέσης Σεφέρη-Καββαδία. Και πάλι από τη Βηρυτό του 1954:
    "Στη Βηρυτό, που ξεμπάρκαρα κάποτε και ήταν εκεί πρεσβευτής, μου 'κανε το τραπέζι και με άλλους πολλούς. Δεξιά μου ένα σωρό κουταλοπίρουνα, αριστερά μου άλλα τόσα. Τα τυλίγω σε μια πετσέτα, φωνάζω τον μπάτλερ:
    "Πάρ' τα", του λέω, "Δεν μου χρειάζονται."
    Και πώς θα φάτε;"
    "Με τα χέρια".
    Κυττάζει ο μπάτλερ τον Σεφέρη.
    Κι αυτός:
    "Ασ' τον να πάει στο διάβολο, ασ' τον να κάνει ότι θέλει ο τρελοκεφαλονίτης ..."

    Και από το αφιέρωμα της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ (ΕΠΤΑ ΗΜΕΡΕΣ) στις 28 Φεβρουαρίου 1999, παραθέτουμε το εξώφυλλο της πρώτης ποιητικής συλλογής του Καββαδία, το περίφημο "Μαραμπού".

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 01-11-2008 στις 00:06

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας