Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 87

Θέμα: Πλοία του Καββαδία

  1. #21
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Οι μαρκονιδες γενικά ήταν ιδιαίτεροι και λίγο ιδιότροποι θα έλεγα άνθρωποι .Ήταν η φύση της δουλείας τους τέτοια που ήταν λίγο ποιο απομονωμένοι .Ο ασύρματος ήταν το Βασίλειο τους και ήταν αυτοί που μας έδιναν κάθε νέο απο την πατρίδα απο την εταιρία και γενικά απο όλον τον κόσμο .Κάθε μεσημέρι θυμάμαι να περιμένουμε να κατεβάσει δυο αράδες όλες και όλες τα νέα ,και την Κυριακή τα αποτελέσματα του ποδοσφαίρου , για να αρχίσουν οι σχολιασμοί .Στα λιμάνια ήταν οι πρώτοι που έβγαιναν έξω , μιας και ο ασύρματος ήταν κλειστός .Οι περισσότεροι απο εμάς τους λέγαμε τιριτιτιδες λόγο των σημάτων μορς που δούλευαν .¶ρα και ο Καββαδίας που ήταν και απο την Κεφαλονιά ....ίσως αυτός ο συνδυασμός να έβγαζε την παραξενιά του χαρακτήρα, αλλά και το καλλιτεχνικό ταλέντο του .Ταλέντο μοναδικό, που μέχρι σήμερα εγώ δεν έχω βρει ίδιο .Οι στίχοι του είναι μοναδικοί, καθώς και κάθε γραπτό του !!
    Φίλε Roi να σαι καλά που μας μεταφέρεις όλα αυτά τα όμορφα για τον ποιητή μας .

  2. #22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από JASON12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζεις όμως σάιτ που θα μπορούσα να βρω καμιά φωτογραφία από φορτηγά που ταξίδεψε και όχι ατμοπλοικά;
    Ο Καββαδίας στη βάρδια περιγράφει το πλοίο του τον Πυθέα, πέντε χιλιάδων τόνων, standard του πρώτου πολέμου με παλινδρομική μηχανή και χαβούζες. Αν και το όνομα πρέπει να είναι φανταστικό αφού από τα στοιχεία που μας έδωσε ο Roi δεν έχει στο φυλλάδιο του ναυτολόγηση σε πλοίο με τέτοιο όνομα και είναι δύσκολο ξένος πλοιοκτήτης να έδωσε τέτοιο όνομα σε κάποιο από τα ανασφάλιστα (πλοία με ξένη σημάια που δεν είναι συμβεβλημένα με το ΝΑΤ οπότε δεν γράφεται η υπηρεσία στο φυλλάδιο αφού δεν πληρώνονται εισφορές και δεν αναγνωρίζεται η υπηρεσία) που μπάρκαρε ίσως είναι ο Θησέας και το όνομα έχει αλαχτεί για ευνόητους λόγους.
    Πάντως η περιγραφή μοιάζει με βρετανικό πλοίο τύπου B (type B) που κατασκευάστηκαν στη Βρετανία κατά τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο. Ένα τέτοιο πλοίο μπορείς να δεις σε αυτή τη σελίδα http://mcdsgroup.com/biela/html/biela.htm όπως και σε αυτή τη σελίδα http://www.chesterahoy.com/SHIPS/hull.htm είναι η δεξιότερη από την κάτω κάτω τετράδα φωτογραφιών.
    Αν δες να δεις μια παλινδρομικές ατμομηχανές παρόμοια με αυτή που είχαν τα πλοία που μπάρκαρε πριν από τον πόλεμο και ο Πυθέας (όπως και α λεγόταν παραγματικά) μπορείς να κάνεις μια επίσκεψη στο Θαλή το Μιλήσιο στο Φάληρο (ή να δεις το σχετικό θέμα)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 02-11-2008 στις 12:28

  3. #23
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Φίλε σε ευχαριστώ πολύ με κάλυψες απόλυτα.Και γω πιο πολύ ήθελα να μάθω περίπου πως ήταν ο Πυθέας καθώς αυτήν την στιγμή διαβάζω την Βάρδια και μου κίνησε το ενδιαφέρον για το πως ήταν περίπου τα φορτηγά της εποχής
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  4. Προεπιλογή

    Μιχάλης Παπάς,2008






  5. #25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από JASON12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε σε ευχαριστώ πολύ με κάλυψες απόλυτα.Και γω πιο πολύ ήθελα να μάθω περίπου πως ήταν ο Πυθέας καθώς αυτήν την στιγμή διαβάζω την Βάρδια και μου κίνησε το ενδιαφέρον για το πως ήταν περίπου τα φορτηγά της εποχής
    Δες και στο παρακάτω σχέδιο που ήταν τα διάφορα σημεία του πλοίο που περιγράφει στο βιβλίο. Και αν μου επιτρέπεις να σε συμβουλέψω να το κρατήσεις στη βιβλιοθήκη σου και να το ξαναδιαβάσεις μετά από καμιά δεκαριά χρόνια, είναι από τα βιβλία που ανάλογα με τη φάση της ζωής σου που τα διαβάζεις σου λένε και διαφορετικά πράγματα.
    Pitheas.jpg

  6. #26
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Η Γοργόνα του Καββαδία

    Να ευχαριστήσουμε πολύ όλους τους καλούς φίλους για τα "δώρα" που απλόχερα μας προσφέρουν.
    Φίλε mastrokosta, αυτά που γράφεις είναι πολύ σημαντικά.
    Ο Καββαδίας μπορούσε να δείξει στον καθένα και μια διαφορετική πλευρά του εαυτού του.
    Για τους αστούς και τους διανοούμενους ήταν ο ναυτικός που γλεντά και χαίρεται τη ζωή του, χωρίς να υπολογίζει το αύριο.
    Για πολλούς συνταξιδιώτες του, ένας ολότελα διαφορετικός άνθρωπος από αυτούς. "Και μάλιστα, σε κάθε λιμάνι έρχονταν και τον συναντούσαν κάποιοι εξίσου περίεργοι με αυτόν" (από προσωπική μαρτυρία κάποιου παλιού συνταξιδευτή του).

    Φίλε nikitasko, είναι πολύ όμορφες οι ζωγραφιές του Μιχάλη Παπά που ανέβασες.
    Στο εξαιρετικό βιβλίο του Μήτσου Κασόλα "Νίκος Καββαδίας Γυναίκα - Θάλασσα - Ζωή" αναφέρεται η ακόλουθη μαρτυρία του Καββαδία (Σελίδα: 46).

    "Ο Καββαδίας μένει για λίγο τώρα αφηρημένος, για λίγο απόμακρος και κοιτάει στο μπράτσο του ένα τατουάζ, μια γοργόνα.
    - Αυτή δεν θα μ' αφήσει ποτέ. Μ' αυτήν θα πάω. Δεν θα με προδώσει. Τώρα αυτή είναι σαράντα χρονών κορίτσι, Μου την έφτιαξαν στο Χογκ-Κονγκ - εκεί πέρα, νομίζω, τόσα χρόνια πού να θυμάμαι. Μερικές φορές, μερικές νύχτες, που ξυπνάω, κοιτάζω τη χορεύτρια και μου φαίνεται πως εξαφανίζεται!... Βιάζομναι να ξημερώσει να δω πως είναι ακόμα πάνω στο μπράτσο μου..."

    Φίλε Παναγιώτη, έχεις δίκιο. Η "Βάρδια" καλό είναι να διαβάζεται ανά κάποια χρόνια. Κάθε φορά ανακαλύπτεις και κάτι διαφορετικό.

    Στη "Βάρδια" συνατάμε και την χαρακτηριστική του φράση
    "Δεν ξεκίνησα για τίποτα. Μονάχα για να ταξιδεύω"

    Παρακάτω ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα από τη "Βάρδια".
    Αφιερωμένο εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 03-11-2008 στις 23:14

  7. #27
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο σημείο της βάρδιας ελιναι στην αρχή του δεύτερου μέρους.
    Πραγματικά είναι κάτι το εκπληκτικό.
    Θα ανεβάσω απόσπασμα κάποια στιγμή.

    Φίλε Παναγιώτη καταλαβαίνω τι εννοείς,αλλά πιστεύω ότι και τώρα είμαι έτοιμος
    να το διαβάσω.
    Πιστεύω,το διαβάζω με σωστό τρόπο και με έχει επηρεάσει με έχει κάνει να σκέφτομαι με ποιητικότερο τρόπο.
    Δεν υπάρχει λόγος να το αφήσω...
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  8. #28

    Προεπιλογή

    Σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα να το αφήσεις και πολ΄'υ περισσότερο ότι δεν είσαι έτοιμος. Απλά υπάρχουν βιβλία που όταν τα διαβάζεις μετά από καιρό είναι σαν να διαβάζεις ένα άλλο βιβλίο, μπορεί να ταυτιστείς με διαφορετικό χαρακτήρα από τους ήρωες, να σου δημιουργηθούν διαφορετικά συναισθήματα, να δημιουργηθούν παραλληλισμοί με δικά σου βιώματα... τέλος πάντων σε κάνουν να νιώθεις διαφορετικά και να τα απολαμβάνεις κάθε φορά που τα διαβάζεις. Ακόμα και προχτές που το ξεφύλισα για να δω τα σημεία του πλοίου που αναφέρονται σε αυτό (για να τα βάλω στο σχέδιο παρόμοιου πλοίου που βρήκα σε ένα βιβλίο) "κόλλησα" σε μερικές σελίδες που δεν τις είχα προσέξει όταν το διάβαζα (ελπίζω να μην ξέχασα κάποιο σημείο του πλοίου έτσι). Οπότε κράτησέ το, μην το δανέιζεις αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα στο επιστρέψουν, και ξαναδιάβασέ το μετά από μερικά χρόνια και θα καταλάβεις τι εννοώ.

    Σίγουρα τα αποσπάσματα χάνουν αν δεν μπεοις στο κλίμα διαβάζοντας όλο το βιβλίο πχ ο διάλογος πουλιού - φιδιού χάνει αν δεν διαβάσεις τρους προηγούμενους διαλόγους. ΌΙπως και οι διάλογοι μόνοι τους αν δεν διαβάσεις το περιβάλλον (βάρδια) με όσα συμβάινουν ενδιάμεσα ()πχ η παρολίγο σύγκρουση και οι χειρισμοί στην ομίχλη).

  9. #29
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο!
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  10. #30
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Agrinion-Nafpaktos
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή Εξαιρετικό θέμα

    Καλημέρα σας. Μετά από μια μικρή απουσία μου λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, επανήλθα στο όμορφο περιβάλλον εδώ με τους εκλεκτούς φίλους. Θέλω να σας συγχαρώ για το εξαιρετικό θέμα που ξεκινήσατε.
    Roi, πάντα με θυμάσαι και με αναφέρεις στις αφιερώσεις σου....Να είσαι πάντα καλά φίλε!

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας