Σελίδα 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 133

Θέμα: Αθήναι [Santa Rosa, Athinai]

  1. #101
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Φίλε Ellinis, oι ξυλινές κατασκευές προστέθηκαν γιά τις ανάγκες της ταινίας.

  2. #102

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιά τα γυρίσματα της ταινίας το είχαν δέσει κ λίγες μέρες στην παγόδα όπου ήμουν παρών κάποιες φορές.
    Με το κατάλληλο μοντάζ υποτίθεται ότι ήταν λίγο μετά την άφιξη του "ανελκυσθέντος" ναυαγίου στην Ν.Υόρκη.
    Το θυμάμαι και εγώ ως "TITANIC" με τις ξύλινες κατασκευές πλαγιοδετημένο στην παγόδα, ένα καλοκαιρινό πρωινό Τρίτης (1979 ???), όταν προσεγγίζαμε με το ΑΤΑΛΑΝΤΗ για να δέσουμε στο τελωνείο. Εντυπωσιακό το θέαμα, αλλά ο γράφων χωρίς ακόμα τότε το μικρόβιο της φωτογραφίας, το οποίο παρεπιπτόντως το κόλλησα μόλις δύο χρόνια αργότερα, το 1981.

    Το "αστείον" βέβαια της γραφικής ούτως ή άλλως ταινίας "Raise the Titanic" ήταν ότι εμφάνιζε τον ΤΙΤΑΝΙΚΟ να ανελκύεται ολόκληρος και ανέπαφος από τα βάθη των ωκεανών. Δικαιολογημένα βέβαια από μία άποψη (το "ολόκληρος"), αφού η ανεύρεση του ναυαγίου έγινε από τον Ballard στα μέσα της δεκαετίας του '80 (1986 ???) και μέχρι τότε δεν υπήρχε καμμία μαρτυρία ότι κατά την βύθιση του είχε κοπεί στα δύο και ότι η πρύμη του είχε σχεδόν διαλυθεί κατά την πρόσκρουση της στον βυθό.

  3. #103
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Φίλε Εspresso Venezia το ΑΤΑΛΑΝΤΗ φαίνεται εκεί σε μιά από τις φωτογραφίες μου,εγώ είχα το μικρόβιο τότε, αν την βρώ κάποια στιγμή θα την ανεβάσω.
    Το σκηνικό στον ντόκο εκεί που έδεσαν τον "Τιτανικό" θύμιζε Ν.Υόρκη. Μέχρι "αμερικάνικα 100" είχε!

  4. #104
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Nα και μερικά καρέ από τις σκηνές που γυρίστηκαν δίπλα στην παγόδα. Στην πρώτη συρραφή φαίνεται και το αμερικάνικο "100" που λέει ο Βίκτωρ και βέβαια η πραγματική πλώρη του ΑΘΗΝΑΙ με λάσπη κλπ για να θυμίζει ναυάγιο.
    olptitan.jpg

    Στη δεύτερη και πάλι η παγόδα δεξιά, ο καλλιτέχνης έχεις προσθέσει πάνω στις πραγματικές εικόνες, "με το χέρι" τα φουγάρα και άλλα στοιχεία του Τιτανικού και το φόντο της Νέας Υόρκης. Το πλοίο όμως αριστερά μήπως είναι το ΑΤΑΛΑΝΤΗ;
    olptitanic.jpg

  5. #105

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πλοίο όμως αριστερά μήπως είναι το ΑΤΑΛΑΝΤΗ;
    Από την φωτό δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Δεν θυμάμαι όμως να έδενε (τουλάχιστον εκείνο το καλοκαίρι που είχα δουλέψει σε αυτό) σε εκείνο το σημείο. Πάντα (ή σχεδόν πάντα) στο παλιό τελωνείο θυμάμαι ότι έδενε.

  6. #106

    Προεπιλογή

    Το Αταλαντη ειναι!!!

  7. #107
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την φωτό δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Δεν θυμάμαι όμως να έδενε (τουλάχιστον εκείνο το καλοκαίρι που είχα δουλέψει σε αυτό) σε εκείνο το σημείο. Πάντα (ή σχεδόν πάντα) στο παλιό τελωνείο θυμάμαι ότι έδενε.
    Kανένα κρουαζιερόπλοιο δεν είχε σταθερή θέση έτσι συνέβαινε κ με το ΑΤΑΛΑΝΤΗ στα τόσα χρόνια που το έβλεπα. Γιά το ότι ήταν απέναντι από την παγόδα τότε με τα γυρίσματα δεν υπάρχει αμφιβολία.

  8. #108

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ φίλε είναι γεγονός ότι στο πέρασμα των χρόνων (πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για αναμνήσεις πριν 30+ χρόνια) κάποια πράγματα μένουν, κάποια άλλα ξεχνιούνται. Προσωπικά το ΑΤΑΛΑΝΤΗ το έχω στην μνήμη μου το καλοκαίρι που είχα δουλέψει σε αυτό, να δένει στο τελωνείο. Προφανώς μιας και το αναγνωρίσατε στην φωτό, έδενε και σε άλλο ή άλλα σημεία. Αλλά εγώ έτσι το θυμάμαι, και όσο και αν προσπαθώ δεν μπορώ να ...φρεσκάρω τις αναμνήσεις μου μετά από τόσα πολλά χρόνια.

    Επίσης θυμάμαι το ΣΤΕΛΛΑ ΣΟΛΑΡΙΣ να δένει μόνιμα τις θερινές περιόδους 1980 - 1981 κατά τις οποίες το επισκεπτόμουν υποχρεωτικά κάθε Δευτέρα, στην παγόδα στην ίδια θέση που βρίσκεται στις πιό πάνω φωτό και το "TITANIC". Πιθανότατα λανθασμένη ανάμνηση και αυτή (???), ωστόσο δεν μπορώ να την αλλάξω.

  9. #109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη δεύτερη και πάλι η παγόδα δεξιά, ο καλλιτέχνης έχεις προσθέσει πάνω στις πραγματικές εικόνες, "με το χέρι" τα φουγάρα και άλλα στοιχεία του Τιτανικού και το φόντο της Νέας Υόρκης. Το πλοίο όμως αριστερά μήπως είναι το ΑΤΑΛΑΝΤΗ;
    olptitanic.jpg
    Ας δούμε τη σκηνή από την οποία τίνει το καρέ με τα εφέ της εποχής
    http://youtu.be/HEjrtk3nNoA?t=8m23s
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 25-05-2013 στις 12:54

  10. #110
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Το ΑΘΗΝΑΙ σε δυο πόζες, αγκυροβολημένο και στη δεξαμενή. Από το αρχείο Σπ.Πρέκα του Μουσείου Ναυτικής Παράδοσης.

    athinai.jpg athinai1.jpg

Σελίδα 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας