Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 29 από 29

Θέμα: Reina Del Mar [Ocean Monarch, Varna, Riviera]

  1. #21

    Προεπιλογή

    Εκπληκτικο αφιερωμα για ενα πλοιο που ολοι το βλεπουν και σημερα ,αλλα κανεις δεν αναγνωριζει

  2. #22
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραία η παρουσίαση ενός άτυχου μάλλον πλοίου. Αν είχε καταφέρει να ξεκινήσει τα ταξίδια του ίσως είχε κρατηθεί για 10-15 ακόμη χρόνια. Να ανεβάσω και μια φωτογραφία από το Steamboat Bill που δείχνει πως ήταν το ναυάγιο. Είχα μάλιστα συναντήσει ένα δύτη που είχε δουλέψει στη διάλυση του ναυαγίου και μου είχε περιγράψει τις εργασίες. Κάποια στιγμή είχε "κόψει" ένα κομάτι 20 τόνους στην πρύμνη και περίμενε να το δέσει στις καδένες του πλωτού γερανού ΚΥΚΛΩΨ, όταν πέρασε ένα πολεμικό πλοίο και από τα απόνερα το κομάτι έπεσε και παραλίγο να τον πλακώσει.

    reina del mar.jpg

  3. #23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......ενα πλοιο που ολοι το βλεπουν και σημερα ,αλλα κανεις δεν αναγνωριζει
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα μάλιστα συναντήσει ένα δύτη που είχε δουλέψει στη διάλυση του ναυαγίου και μου είχε περιγράψει τις εργασίες.
    Τελικά, αν και διάβασα προσεκτικά το θέμα, δεν έχω καταλάβει ούτε που βυθίστηκε το πλοίο (εντάξει, κάπου στην Κυνόσουρα, αλλά που ???) ούτε τι απέγινε το ναυάγιο. Υπάρχει ακόμα και το βλέπουμε αλλά δεν το αναγνωρίζουμε (και αν ναι, που - πως), ή διαλύθηκε ολοκληρωτικά ???

  4. #24
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Noμίζω οτι έγινε ένα μπέρδεμα μεταξύ ΡΙΒΙΕΡΑ και RASA SAYANG. Από το ναυάγιο του πρώτου απομένει στο βυθό μόνο η πρύμνη και το κατωκάραβο που έχει μπαζωθεί. Το RASA SAYANG παραμένει ορατό στην Κυνοσούρα. Τώρα για το που ακριβώς βυθίστηκε το ΡΙΒΙΕΡΑ δεν είμαι σίγουρος αλλά μπορώ να ρωτήσω.

    Με την ευκαιρία να θυμήσω και αυτή τη σπάνια φωτογραφία που είχε ανεβάσει ο φιλος Βικτωρ Χιώτης..
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 150935 NMΔ 1978 κ στη μέση δεσπόζει το χαρακτηριστικό εγγλέζικο σουλούπι του άτυχου ( ; ) ΡΙΒΙΕΡΑ,δεύτερο από αριστερά είναι το ΝΕPTUNIA της Libra,ενώ κυριαρχούν τα φ/γ με μέση ή δευτερόπρυμα ακομοντέσιο.¶λλες εποχές...

  5. #25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Noμίζω οτι έγινε ένα μπέρδεμα μεταξύ ΡΙΒΙΕΡΑ και RASA SAYANG. Από το ναυάγιο του πρώτου απομένει στο βυθό μόνο η πρύμνη και το κατωκάραβο που έχει μπαζωθεί. Το RASA SAYANG παραμένει ορατό στην Κυνοσούρα. Τώρα για το που ακριβώς βυθίστηκε το ΡΙΒΙΕΡΑ δεν είμαι σίγουρος αλλά μπορώ να ρωτήσω.

    Με την ευκαιρία να θυμήσω και αυτή τη σπάνια φωτογραφία που είχε ανεβάσει ο φιλος Βικτωρ Χιώτης..
    Από τις πληροφορίες που διάβασα το ναυάγιο πρέπει να βρίσκεται νότια, πολύ κοντά στην μύτη της Κυνοσούρας.

  6. #26
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Λοιπόν μίλησα με το φίλο Κώστα Θωκταρίδη και μου είπε πως οτι απομένει από το ναυάγιο του REINA DEL MAR βρίσκεται ανατολικά του ναυαγίου του RASA SAYANG, στα 100 μέτρα από τη βόρεια ακτή της Κυνοσούρας και σε βάθος 15-19 μέτρων. Το ναυάγιο ανατινάχθηκε σταδιακά το 1985 προκειμένου τα κομμάτια του να ανελκυστούν όπως γράψαμε πιο πριν.

  7. #27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν μίλησα με το φίλο Κώστα Θωκταρίδη και μου είπε πως οτι απομένει από το ναυάγιο του REINA DEL MAR βρίσκεται ανατολικά του ναυαγίου του RASA SAYANG, στα 100 μέτρα από τη βόρεια ακτή της Κυνοσούρας και σε βάθος 15-19 μέτρων. Το ναυάγιο ανατινάχθηκε σταδιακά το 1985 προκειμένου τα κομμάτια του να ανελκυστούν όπως γράψαμε πιο πριν.
    Ακριβώς εκεί πρέπει να είναι ¶ρη. Αν το δεις από το Google Earth πρέπει να είναι δεξιά του ναυαγίου του Rasa Sayang (εκεί που φαίνονται οι δύο φορτηγιδες) προς την μύτη της Κυνοσουρας.

  8. #28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν μίλησα με το φίλο Κώστα Θωκταρίδη και μου είπε πως οτι απομένει από το ναυάγιο του REINA DEL MAR βρίσκεται ανατολικά του ναυαγίου του RASA SAYANG, στα 100 μέτρα από τη βόρεια ακτή της Κυνοσούρας και σε βάθος 15-19 μέτρων. Το ναυάγιο ανατινάχθηκε σταδιακά το 1985 προκειμένου τα κομμάτια του να ανελκυστούν όπως γράψαμε πιο πριν.
    Οπότε ό,τι απέμεινε από το REINA DEL MAR είναι το ναυάγιο που σημειώνεται στο χάρτη με το σύμβολο wreck2.jpg(ναυάγιο σε άγνωστο βάθος) ανατολικά από το ναυάγιο του RASA SAYANG που σημειώνεται με το σύμβολο wreck1.jpg(ναυάγιο που τμήμα του είναι πάνω από την επιφάνεια.
    Kynosoura.jpg

    Είναι ρηχότερα από την ισοβαθή των 20 m οπότε επιβεβαιώνεται καιτο βάθος 15~19 m. Είναι στο στίγμα 37° 56,85' Β 023° 34,15' Α δηλαδή κάπου εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 21-03-2015 στις 21:58

  9. #29
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Μια φωτογραφία του πλοίου λίγο πριν το τέλος... Βλέπουμε τις αλλαγές που είχαν γίνει όπως οι ανεμοθώρακες πρύμα σε προετοιμασία για τη ναύλωση στους Γερμανούς. Δίπλα του πρέπει να είναι το παροπλισμένο ΦΑΙΣΤΟΣ και πιο δίπλα δεμένα κρουαζιερόπλοια του Χανδρή. Την ανέβασε ο Stephen Moore στην ομάδα We Love The Smaller Cruiseships του ΦΒ.

    riviera aka reina del mar at Perama - Stephen Moore.jpg

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας