Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 101

Θέμα: Πατρίς [Mediterranean Star, Mediterranean Island, Patris, Bloemfontein Castle]

  1. #11
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε είχα δουλέψει στο πλοίο ως παραμάγειρας (ξέρετε τώρα, ...πλύσιμο τα ταψιά και τις κατσαρόλες ), όντας μαθητής λυκείου,
    για καλοκαιρινό χαρτζιλίκι και για να δω και την ...Βενετία, και μου είχε φύγει η ψυχή δύο εβδομάδες στο Πέραμα, στο γυάλισμα
    στα ανοξείδωτα και στις αρχαίες στόφες της κουζίνας !!!
    Καταπληκτική εμπειρία ! Πόσοι έχουν "κάνει" και σε ένα αυθεντικο υπερωκεάνειο;
    Τώρα όσο για τα προβλήματα... στα 40 κόντευε το καράβι και σίγουρα στα τελευταία του δεν πρέπει να είχε και την καλύτερη συντήρηση. Και αυτό αποδεικνύεται από το αποτέλσμα που ήταν η πυρκαγιά στο μηχανοστάσιο.

    Espresso venezia αν η πυρκαγιά είχε ξεκινήσει από τη κουζίνα θα σε έβαζα στη μάυρη λίστα :mrgreen:

  2. #12
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Finnpartner_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι παλι ηταν κατεργο?? Αφου δεν ειχε τουρμπινες σαν το Betsy Ross! Με Diesel ηταν!!!
    Την απάντηση την δίνει ο nautikos ποιο κατω, και εδώ, θα ήθελα να σας πω ότι ένα βαπόρι διαφορετικά το κρίνεις αν είναι καλό από μέσα σαν πλήρωμα και διαφορετικά από τον ντοκο . Ένα βαπόρι από τον ντοκο σου αρέσει για τις γραμμές του για την γέφυρα του για το σκαρί κτλ . Όταν είσαι πλήρωμα ,καλό βαπόρι είναι αυτό που δεν τρέχεις σαν τρελός . Και επειδή στα βαπόρια ο ναυτικός δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο , επειδή δεν υπάρχει κοιμάμαι η είμαι κουρασμένος η είμαι άρρωστος η δεν ξέρω , καταλαβαίνεις ότι όταν ένα βαπόρι είναι παλιό και παρατημένο, θα έχεις συνεχεία ζημίες , φωτιές, κτλ ,και σε ώρες ακατάλληλες .Ήμουν σε βαπόρι που είχαμε πάθει δυο ζημίες απανωτά στην μηχανή , Έμβολο και μόλις ξεκινήσαμε , διαρροή στο τουρμπο .Όταν κατά τις τέσσερις το πρωί προσπαθούσε ο Πρωτοδευτερος να περάσει το ρουλεμάν , έτρεμαν τόσο πολύ τα χέρια του από την κούραση που δεν μπορούσε να το κεντράρει . Δεν μπορείτε να καταλάβετε τι σημαίνει δουλεία σε παλιό βαπόρι !!! και τότε τα περισσότερα ήταν παμπάλαια. Και όσο για συνθήκες ... μες τα καυσαέρια και σε πενήντα βαθμούς θερμοκρασίες . Καλά τα λεμε τώρα από την στεριά ,και ωραίες οι φωτογραφίες , αλλά άλλο να ταξίδευες .Ας μου πει κάποιος στεριανός πόσες φορές τον έχουν ξυπνήσει το βράδυ για κάποια δουλειά ?Σπάνια .Στα βαπόρια αυτό συμβαίνει συχνά και αν είναι και παλιό μπορεί και κάθε βράδυ . Άντε γιατί τα θυμάμαι και τα παίρνω κρανίο , με τις μπαχαντελες που πέταγαν οι Ευρωπαίοι και Ιάπωνες ,τα έπαιρναν και τα ταξίδευαν μόνο οι δικοι μας Έλληνες ναυτικοί !!!!!!!!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nautikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω στα καινουργια ''τρεχεις και δεν φτανεις'' τις περισσοτερες των περιπτωσεων, ποσο μαλλον σε πλοια τετοιας ηλικιας...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 26-11-2008 στις 15:03

  3. #13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταπληκτική εμπειρία ! Πόσοι έχουν "κάνει" και σε ένα αυθεντικο υπερωκεάνειο;
    Φίλε έχεις δίκιο, όντως καταπληκτική εμπειρία. Μόνο που το συνειδητοποίησα πολλά χρόνια αργότερα.
    Τότε βλέπεις 16-17 χρονών, ούτε καν ήξερα την ιστορία του πλοίου και -για να είμαι ειλικρινής- ούτε που με ενδιέφερε.
    Αυτά που τότε έβλεπα εγώ ήταν τα ταξίδια με καράβι -οποιοδήποτε ήταν αυτό- την καλοκαιρινή περιπέτεια, το ταξίδι στην Βενετία !!!!!!!!!!

    Βλέπεις δεν ταξίδευα για βιοποριστικούς λόγους, αλλά για την τρέλλα των 17 μου χρόνων.
    Έτσι δεν μπορώ παρά να σταθώ με σεβασμό μπροστά σε όλες αυτές τις ταλαιπωρίες που υφίσταντο
    -όπως τόσο περιγραφικά μας μετέφερε στο μήνυμα του ο φίλος Μαστροκώστας- οι πραγματικοί ναυτικοί
    σε όλα αυτά τα παλιά καράβια που εμείς τώρα τα βλέπουμε -και είναι βέβαια- ως ''θρύλους''.

    Πάντως αν και έχουν περάσει κάπου 27 χρόνια από εκείνο το ταξίδι, έχω ακόμα στα μάτια μου τους χώρους του πλοίου,
    τους διαδρόμους, τις καμπίνες που μέναμε, την εικόνα του τεράστιου μηχανοστάσιου που το βλέπαμε στα κλεφτά πίσω
    από καμμιά μισόκλειστη πόρτα, τις τεράστιες κουζίνες του, αλλά και την όλη αίσθηση που απέπνεε το πλοίο,
    ότι ήταν δηλαδή πια ένα γερασμένο σκαρί.

  4. #14
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Μastrokosta, παρολο που δεν ειμαι ναυτικος, δεν μπορω παρα να συμφωνησω μαζι σου. Δυστυχως, οι εφοπλιστες σκεφτονταν οτι θα το παρουν φτηνα, και θα "επιδιορθωθει" απο το φιλοτιμο πληρωμα... Το Πατρις τωρα, δεν ξερω τι μεταχειριση ειχε. Πιστευα οτι επειδη ο Χανδρης ηταν ονομα, προσεχε τα πλοια του. Οι εποχες ηταν αλλες βεβαια, και εγω μαλλον κρινω απο τα σημερινα δεδομενα....
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  5. #15

    Προεπιλογή

    Αφιξη του ΠΑΤΡΙΣ στο Σύδνευ. Από shipsnostalgia.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  6. #16
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Μέχρι το πλοίο (Αλέξης Δαμιανός)

    Μια και το έφερε η συζήτηση για το Πατρίς, θυμήθηκα το εξαιρετικό φιλμ «Μέχρι το πλοίο» του Αλέξη Δαμιανού (1966). Ο σκηνοθέτης της γνωστής σε όλους «Ευδοκίας» έχει καταγράψει με το φακό του σκηνές από το λιμάνι του Πειραιά (π.χ. πλάνα με τα Αιγινήτικα στου Τζελέπη). Διακρίνονται αρκετά ποστάλια της εποχής. Πέρα από την υπέροχη φωτογραφία/εικονοληψία, οι σεκάνς με την αναχώρηση του Πατρίς θα ευχαριστήσουν και τους πιο απαιτητικούς καραβολάτρες.

    Επιλέξτε «watch in high quality»
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  7. #17
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    athens, vrilissia
    Μηνύματα
    317

    Cool εύγε...

    Όπως πάντα, φοβερός ο Paroskayak! Δεν είχα ξαναδεί το απόσπασμα αυτής της ταινίας, την οποία ούτε καν ήξερα. Πρώτη φορά βλέπω τόσο καθαρές εικόνες από Πειραιά και πλοία της δεκαετίας του '60. Γνωρίζουμε ποιο είναι το πρώτο πλοίο που φαίνεται στο βιντεάκι; Το "ΜΑΣΣΑΛΙΑ" που φαίνεται πίσω από το "ΠΑΤΡΙΣ" , ήταν και αυτό υπερωκεάνειο; Υποθέτω, πήγαινε Αμερική; Οι είδήμονες γνωρίζουν κάποια από τα άλλα πλοία που φαίνονται;

    Θα το ξαναδώ και θα τα ξαναδώ, παρόλο που θα το προτιμούσα με άλλη μουσική επένδυση, κάτι πιο νοσταλγικό, κάτι πιο sixties.

    Όπως και νά'χει, όμως, το δώρο που μας έκανε ο Paroskayak, είναι ένα φρουτάκι που στάζει στα μάτια μας τσουχτερές ασπρόμαυρες εικόνες από Ford Taunus (First generation-αν δείτε έστω και ένα στους δρόμους σήμερα, γράψτε μου!), Austin Morris, Wolseley, Mercedes 190 (Με τα αλησμόνητα χαρακτηριστικά "κινέζικα" πίσω φτερά), αλλά και πουλμανάκι Setra...
    Μας φέρνει στη θύμιση τα χοντροκομμένα μπλε αστικά λεωφορεία με το καμπυλωτό πίσω μέρος...
    Μας ανοίγει ένα ονειρικό άλμπουμ πλημμυρισμένο από εικόνες με ταγάρι, τσεμπέρι και μαύρο γυαλί πεταλουδέ...
    Αποτυπώνει την αγωνία και την ελπίδα των μεταναστών για ένα καλύτερο αύριο, αλλά και τη θλίψη στα δακρυσμένα πρόσωπα αυτών που μένουν...
    Σαν ένα αυθεντικό βιβλίο λαϊκής ιστορίας, το φιλμάκι, γνήσια φτωχολογιά, προβάλει εκφράσεις προσώπων που προδίδουν σκέψεις και συναισθήματα χαραγμένα σε μια λασπωμένη Αθήνα, σε συνοικίες με στέγες από ελλενίτ, σε κουτούκια με ρετσινούλα, και σε παρέες με ρεφενέ... Φανταζόμαστε ότι για τους ερχόμενους από επαρχία, ίσως υπάρχουν κάποιοι παραπάνω φόβοι για το άγνωστο, και όνειρα σκαλισμένα σε βράχο ή σε μια κάμαρα υπό το φως λάμπας πετρελαίου "LUX". Αθωότητα και ευσεβείς πόθοι, κάπου και υπό το φόβο του χωροφύλακα.

    Εκτός από τις επιγραφές "ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΟΣ" και ΟΛΠ, σταθερές "αξίες" και σήμερα, μεταφερθήκαμε όλοι σε μια Ελλάδα που πλέον έχει φύγει...

    Fucking Sixties, για να παραφράσω το γνωστό όμορφο τραγουδάκι του Λουκιανού Κηλαηδόνη...

    Και πάλι μπράβο, Νίκο. You made my day!

  8. #18
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από καπετάν αντρέας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζουμε ποιο είναι το πρώτο πλοίο που φαίνεται στο βιντεάκι; Το "ΜΑΣΣΑΛΙΑ" που φαίνεται πίσω από το "ΠΑΤΡΙΣ" , ήταν και αυτό υπερωκεάνειο; Υποθέτω, πήγαινε Αμερική; Οι είδήμονες γνωρίζουν κάποια από τα άλλα πλοία που φαίνονται;


    Το πρώτο που φαίνεται από κοντά είναι το ΜΑΣΣΑΛΙΑ της ΕλΜες. Ταξίδευε σε Μεσογειακές γραμμές, από Αλεξάνδρεια και Βυρηττό ως Μασσαλία.
    Περισσότερο για την ιστορία του εδώ.
    Στο πανοραμικό πλάνο ξεχωρίζω το ΙΛΛΥΡΙΑ της Αδριάτικα, ενώ το καράβι μπροστά από το ΠΑΤΡΙΣ μου φαίρνει στο STELLA SOLARIS το πρώτο.
    Από τα καράβια του Σαρωνικού ξεχωρίζω τα δύο μεγαλύτερα, το πρώτο πρέπει να είναι το ΥΔΡΑ και δεύτερο είναι το ΚΑΜΕΛΙΑ.

  9. #19

    Προεπιλογή

    Ellinis, έπεσες μέσα. Είναι όντως αυτά τα καράβια. Τόσο το παλιό Solaris όσο και τα άλλα. Παρατήρηση: το Illyria δεν έχει ακόμα την υπερκατασκευή πρύμα πισω από την πισίνα που προστέθηκε για να αυξηθούν οι καμπίνες.

  10. #20
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    To μαύρο καράβακι στο 0:40 του βίντεο, που ξεχωρίζει ανάμεσα στα μικρότερα του Σαρωνικού, ξέρουμε ποιό είναι;

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας