Σελίδα 6 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 4567816 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 280

Θέμα: Φωτό πέριξ Πειραιά (Κερατσίνι, Κυνόσουρα, Πέραμα) [Piraeus' surounding areas photos]

  1. #51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πιό κάτω φωτογραφίες που βρήκα στο site του Δήκου Περάματος αφιερωμένες στον φίλο μου Kostastzo


    Το θρυλικό τραινάκι
    Mia allh fwtografia apo to trainaki tou Peramatos me afierwsh ston Toxoth pou agapaei ton Peiraia kai ta perixwra opws htan! N.

    H fwtografia einai apo to arxeio tou H.S.A.P. Einai apo to 1936. Deixnei to trainaki konta sto fylakio tou Polemikou Nautikou.
    Phgh: Konstantinos Filippou, Diadromh enos aiwna 1990-2000, J&J Ellas, Peiraieus, Fevrouarios 2007.
    Trainaki Perama.jpg

  2. #52
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ και εγώ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ
    Μια ερώτηση γιατί ΄και χρόνια έχω να πάω και αδυνατίζει φαίνεται η μνήμη
    < Το τραινάκι περνούσε τόσο παραλιακά ή είχε αλλάξει μετά >1958 η διαδρομή του ή είχε αλλάξει μετά η γύρω περιοχή. ??

  3. #53

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ και εγώ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ
    Μια ερώτηση γιατί ΄και χρόνια έχω να πάω και αδυνατίζει φαίνεται η μνήμη
    < Το τραινάκι περνούσε τόσο παραλιακά ή είχε αλλάξει μετά >1958 η διαδρομή του ή είχε αλλάξει μετά η γύρω περιοχή. ??
    Na sou pw thn alh0eia egw etsi to 0umamai mexri to 1966 h 1967 pou htan h teleutaia fora pou to eixa parei. Eixa ftasei mexri to terma, pou htan akrivws opws sth fwtografia. N

  4. #54
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Halandri-Egrigoros
    Μηνύματα
    1.098

    Προεπιλογή Γραμμή Περάματος

    Καλησπέρα

    Όπως φαίνεται και από το Google Earth ακόμη και σήμερα το ίχνος της γραμμής είναι παραπάνω από ορατό:

    Perama_GoogleEarth.jpg

  5. #55

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gtogias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα

    Όπως φαίνεται και από το Google Earth ακόμη και σήμερα το ίχνος της γραμμής είναι παραπάνω από ορατό:

    Perama_GoogleEarth.jpg
    Eisai tromeros! Eyxaristoume ! N

  6. #56

    Προεπιλογή

    και εγω ειχα παει πολλες φορες μεχρι το τερμα 1969-71 αλλα δεν θυμαμαι καλα τοσο κοντα τη θαλασσα ,βεβαια εχουν περασει και τοσα χρονια!!
    [B]οτι γυαλιζει δεν ειναι διαμαντι[/B]

  7. #57
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Σχετικά με το Τραμ του Περάματος να σας γνωρίσω ότι εγώ γύρω στο 1957 και μέχρι την απόσυρσή του το θυμάμαι κίτρινο σαν το παρακάτω.
    ηγή : http://www.isap-union.gr/tram_perama.html




    Εχω την εντύπωση ότι τα παλαιότερα ήταν πράσινα και μετά τα καινούργια τα εβαψαν κίτρινα για να ξεχωρίζουν.

  8. #58

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με το Τραμ του Περάματος να σας γνωρίσω ότι εγώ γύρω στο 1957 και μέχρι την απόσυρσή του το θυμάμαι κίτρινο σαν το παρακάτω. Εχω την εντύπωση ότι τα παλαιότερα ήταν πράσινα και μετά τα καινούργια τα εβαψαν κίτρινα για να ξεχωρίζουν.
    Very nice!!! Memories....

  9. #59

    Προεπιλογή April 22, 1941

    Kilkis in Nausta0mos after the German bombardment of April 22, 1941. From a 2002 insert (Seven Days series) of Kathimerini

    Kilkis in Naust 19410422.jpg

  10. #60
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Halandri-Egrigoros
    Μηνύματα
    1.098

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με το Τραμ του Περάματος να σας γνωρίσω ότι εγώ γύρω στο 1957 και μέχρι την απόσυρσή του το θυμάμαι κίτρινο σαν το παρακάτω.
    ηγή : http://www.isap-union.gr/tram_perama.html




    Εχω την εντύπωση ότι τα παλαιότερα ήταν πράσινα και μετά τα καινούργια τα εβαψαν κίτρινα για να ξεχωρίζουν.
    Τα αρχικά χρώματα των τραμ του Περάματος ήταν μπλέ. Στην δίαρκεια της κατοχής φόρεσαν και αυτά χρώματα παραλλαγής και μετακατοχικά πήραν το κιτρινωπό χρώμα μέχρι το τέλος τους το 1978.
    Η γραμμή λειτούργησε όλο το διάστημα με το ίδιο τροχαίο υλικό κατασκευής Breda. Δεν υπήρξαν νέα και παλιά.

Σελίδα 6 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 4567816 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας