Σελίδα 24 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 142223242526 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 231 έως 240 από 280

Θέμα: Φωτό πέριξ Πειραιά (Κερατσίνι, Κυνόσουρα, Πέραμα) [Piraeus' surounding areas photos]

  1. #231

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πασαλιμάνι κάπου προς τα τέλη της δεκαετίας του '60 μιας και βλέπουμε το ΑΔΩΝΙΣ του Καβουνίδη και το ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ του Χανδρή. Πιο αριστερά νομίζω πως είναι το VERA M. (πρ. ΠΟΡΟΣ). Νομιζω πως είναι τα μεγαλύτερα κρουαζιερόπλοια που έχουμε δει δεμένα εκεί (προφανώς ξεχειμωνιάζοντας αν και το ΑΔΩΝΙΣ παραείναι πρόχειρα δεμένο).

    Συνημμένο Αρχείο 191253
    πηγή
    ¶ρη πρόσεξε ότι και τα δύο καράβια είναι σημαιοστολισμένα, συνεπώς δεν πρόκειται για ξεχειμώνιασμα αλλά κάποιο γεγονός που τα έφερε εκεί. Επίσης, στον μόλο υπάρχουν αυτοκίνητα που δείχνουν κάποια δραστηριότητα.

  2. #232
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πασαλιμάνι κάπου προς τα τέλη της δεκαετίας του '60 μιας και βλέπουμε το ΑΔΩΝΙΣ του Καβουνίδη και το ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ του Χανδρή. Πιο αριστερά νομίζω πως είναι το VERA M. (πρ. ΠΟΡΟΣ). Νομιζω πως είναι τα μεγαλύτερα κρουαζιερόπλοια που έχουμε δει δεμένα εκεί (προφανώς ξεχειμωνιάζοντας αν και το ΑΔΩΝΙΣ παραείναι πρόχειρα δεμένο).

    Συνημμένο Αρχείο 191253
    πηγή
    Δεν ξεχειμώνιαζαν.Τότε σε αυτή τη θέση έδενε κ κανένα κρουαζιερόπλοιο σαν αυτά.

  3. #233
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    ¶λλη μια φωτογραφία με σειρά επιβατηγών και κρουαζιερόπλοιων δεμένων στο Πασαλιμάνι.
    26003104301_4c1666002a_o.jpg

    Παρακάτω έχω σημειώσει όσα μπόρεσα να ξεχωρίσω, όποιος μπορεί ας δει και τα υπόλοιπα. Ειδικά αυτό το τελευταίο στο βάθος μου φαίνεται για μετασκευή από πολεμικό.
    26003104301_4c1666002a_o2.jpg

  4. #234

    Προεπιλογή

    Απίστευτη φωτογραφία. Μα καλά, τόσα πλοία δρομολογιακά του Αργοσαρωνικού τι γυρεύανε όλα μαζί δεμένα στο Πασαλιμάνι ??? Μήπως άραγε ήταν κάποια περίοδος που γινόντουσαν έργα στην προβλήτα του Πειραιά και είχαν "μετακομίσει" προσωρινά ???

    Σημ. Φίλε Άρη, με τόσες φωτογραφίες που ανεβάζουμε τουλάχιστον τον τελευταίο καιρό από το Πασαλιμάνι, μήπως θα ήταν καλό να συμπεριληφθεί το όνομα (είτε ως Πασαλιμάνι είτε ως Ζέα) και στον τίτλο του θέματος ???

  5. #235
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων


    Παρακάτω έχω σημειώσει όσα μπόρεσα να ξεχωρίσω, όποιος μπορεί ας δει και τα υπόλοιπα. Ειδικά αυτό το τελευταίο στο βάθος μου φαίνεται για μετασκευή από πολεμικό.
    26003104301_4c1666002a_o2.jpg
    Το 2ο γιώτ από πάνω είναι το MADIZ.

  6. #236
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απίστευτη φωτογραφία. Μα καλά, τόσα πλοία δρομολογιακά του Αργοσαρωνικού τι γυρεύανε όλα μαζί δεμένα στο Πασαλιμάνι ??? Μήπως άραγε ήταν κάποια περίοδος που γινόντουσαν έργα στην προβλήτα του Πειραιά και είχαν "μετακομίσει" προσωρινά ???

    Σημ. Φίλε Άρη, με τόσες φωτογραφίες που ανεβάζουμε τουλάχιστον τον τελευταίο καιρό από το Πασαλιμάνι, μήπως θα ήταν καλό να συμπεριληφθεί το όνομα (είτε ως Πασαλιμάνι είτε ως Ζέα) και στον τίτλο του θέματος ???
    Φαίνεται ότι κάποτε ξεχειμώνιαζαν εκεί.Προσωπικά δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο από το 1968 κ εδώ.Αν κ πρέπει να είναι παλαιότερη.Βλέπω ότι κ ψαράδικά έδεναν εκεί.
    Θα προτιμούσα το ελληνικό Ζέα στον τίτλο.

  7. #237
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Αν προσέξετε αυτό διπλα στο ΜΑΧΗ έχει και δυο αμάξια πάνω στο ντεκ. Δυστυχώς ο τίτλος του θέματος δεν χωράει άλλους χαρακτήρες...

  8. #238

    Προεπιλογή

    Άρη, νομίζω πως δεν έχουμε να κάνουμε με αμάξια, σωσίβιες λέμβοι είναι, άκατοι αν το λέω σωστά, με κουβούκλιο στο μπροστά τους μέρος.

  9. #239
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Μαχη Αγγελικα Χαρα και Υδρα.Λογικα πρεπει να ειναι μεταξυ 66-69 το Μαχη εφυγε μαζι με το Πινδος το 65 η 64 και το Υδρα ηρθε το 65 το Αγγελικα ηταν του 67/68 αρα ξεχειμωνιασμα ειναι.

  10. #240
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Που το ξετρύπωσες το ΑΓΓΕΛΙΚΑ και εγώ δεν το βλέπω;

Σελίδα 24 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 142223242526 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας