Σελίδα 25 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 152324252627 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 241 έως 250 από 280

Θέμα: Φωτό πέριξ Πειραιά (Κερατσίνι, Κυνόσουρα, Πέραμα) [Piraeus' surounding areas photos]

  1. #241

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω με τον Άρη, και εγώ δεν διακρίνω πουθενά το ΑΓΓΕΛΙΚΑ. Ωστόσο έχω την εντύπωση (με πάσαν επιφύλαξιν) ότι διακρίνω το ΚΥΚΝΟΣ.

    01.jpg

  2. #242
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Πραγματι δεν ειναι το Αγγελικα το Μαριω ειναι και διακρινεται και η πλωρη του Κυκνος .

  3. #243
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ¶λλη μια φωτογραφία με σειρά επιβατηγών και κρουαζιερόπλοιων δεμένων στο Πασαλιμάνι.
    Συνημμένο Αρχείο 191349

    Παρακάτω έχω σημειώσει όσα μπόρεσα να ξεχωρίσω, όποιος μπορεί ας δει και τα υπόλοιπα. Ειδικά αυτό το τελευταίο στο βάθος μου φαίνεται για μετασκευή από πολεμικό.
    Συνημμένο Αρχείο 191348
    Ξανακοιτάζοντας τη φωτογραφία, νομίζω οτι το σκάφος δίπλα στο ΜΑΧΗ είναι το 1ο ΣΤΕΛΑ ΣΟΛΑΡΙΣ, χωρίς όμως να φέρει τα σινιάλα της Sun Line.

  4. #244

    Προεπιλογή

    Άρη αν και το "επίμαχο" πλοίο στην φωτογραφία από το Πασαλιμάνι δεν διακρίνεται και τόσο καλά, έχω την εντύπωση ότι δεν έχει σχέση με το πρώτο ΣΤΕΛΑ ΣΟΛΑΡΙΣ.

    Κατ' αρχάς, έχει μία σωσίβια λέμβο (άκατο) από κάθε πλευρά, ενώ στο ΣΟΛΑΡΙΣ υπήρχαν από τρεις. Αλλά ακόμα και αν δεχθούμε ότι είχαν αφαιρεθεί, υπάρχει μεγάλη διαφορά στα φουγάρα των πλοίων. Στο πλοίο στο Πασαλιμάνι, το φουγάρο είναι κοντύτερο, και η βάση του βρίσκεται στην "οροφή" της γέφυρας (κόντρα γέφυρα) και βρίσκεται κοντά στον μπροστινό του ιστό. Στο ΣΤΕΛΑ ΣΟΛΑΡΙΣ ήταν μακρύτερο το φουγάρο, βρισκόταν πίσω από την γέφυρα, η βάση του δηλαδή ήταν στο κατώτερο ντεκ, και η απόσταση του από τον μπροστινό του ιστό ήταν σαφώς μεγαλύτερη από ότι στο πλοίο στο Πασαλιμάνι.

  5. #245
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Να υποστηρίξω και εγώ τα όσα υποστηρίζει ο φίλος Γιώργος κάνοντας την σκέψη ότι είναι δυνατόν να ήλθε το πλοίο νεοαγορασμένο κατευθείαν στην Ελλάδα και στην συνέχεια να μεταφέρθηκε στην Γένοβα για τις εργασίες και να μην πήγε κατευθείαν Γένοβα; Και κάτι άλλο σχετικά με το σχήμα της πρύμνης που δεν πρέπει είναι του ΣΤΕΛΛΑ ΣΟΛΑΡΙΣ. Πιστεύω ότι τελικά πρόκειται για μια Θαλαμηγό.

  6. #246
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Είχα τραβήξει κάποιες φωτογραφίες πριν λίγο καιρό και δεν ήξερα σε ποιο θέμα να το ανεβάσω! Λόγω πολλων υποχρεώσεων τις ξέχασα.
    Συνημμένο Αρχείο 191713
    Είχα δει την παρακάτω φωτογραφία άλλα δεν έδωσα μεγάλη βαση. Λόγω ηλικίας δεν είχα ζήσει αυτήν την εποχή άρα δεν θα μπορούσα να βοηθήσω!
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές τις μέρες υπήρχε μια αναζήτηση για ποιο είναι το καράβι δίπλα στο ΜΑΧΗ. Έκατσα και την παρατήρησα για λίγο! Μήπως τελικά είναι το Clelia II , που χρόνια βρισκόταν σε αυτή την θέση και που από αναζήτηση που έκανα έγινε μετασκευη τη δεκαετία το 60 εποχή που είναι και η φωτογραφία?

  7. #247
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Φωτογραφία εποχής από το Μικρολίμανο, με μια θαλαμηγό καταμεσής στον κόλπο. Ίσως είναι την περίοδο του Μεσοπολέμου.

    microlimano.jpeg

  8. #248
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Μια αεροφωτογραφία του Περάματος προς τα τέλη της δεκαετίας του '50/αρχές '60 καθώς βλέπουμε το ΚΑΜΕΛΙΑ να κατασκευάζεται.
    Πίσω αριστερά από το ΚΑΜΕΛΙΑ βλέπουμε ξανά το μικρό επιβατηγό που έχουμε κουβεντιάσει εδώ, ενώ πίσω δεξιά είναι το μικρό μότορσιπ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ. Αυτά τα δυο πρέπει να έμειναν καιρό εκεί καθώς το μεν επιβατηγό το ξαναβλέπουμε εδώ στη 2 φωτογραφία από τη ναυπήγηση του ALMAJOR το 1966. Το δε ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ φαίνεται στην καθέλκυση του ΚΑΜΕΛΙΑ.

    kamelia - motorship etc.jpg

  9. #249

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια αεροφωτογραφία του Περάματος προς τα τέλη της δεκαετίας του '50/αρχές '60 καθώς βλέπουμε το ΚΑΜΕΛΙΑ να κατασκευάζεται.
    Πίσω αριστερά από το ΚΑΜΕΛΙΑ βλέπουμε ξανά το μικρό επιβατηγό που έχουμε κουβεντιάσει εδώ, ενώ πίσω δεξιά είναι το μικρό μότορσιπ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ. Αυτά τα δυο πρέπει να έμειναν καιρό εκεί καθώς το μεν επιβατηγό το ξαναβλέπουμε εδώ στη 2 φωτογραφία από τη ναυπήγηση του ALMAJOR το 1966. Το δε ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ φαίνεται στην καθέλκυση του ΚΑΜΕΛΙΑ.

    kamelia - motorship etc.jpg
    Για το ALMAJOR ειχε γραφτει ενα ωραιο ταξιδιωτικο αφηγημα στο περιοδικο Θαλασσα & γιωτινγ το 1983 ..καπου εχω τα τευχη αν τα βρω καλα θα ειναι....

  10. #250
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ξαναβλέπουμε εδώ στη 2 φωτογραφία από τη ναυπήγηση του ALMAJOR το 1966.

    kamelia - motorship etc.jpg
    To ALMAJOR σαν ανακατασκευή ΤΑΝΑC δεν μοιάζει; K ποιά η τύχη του;
    Δεν μπορώ να καταλάβω τον χαρακτηρισμό...cruising tug.

Σελίδα 25 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 152324252627 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας