Σελίδα 27 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 1725262728 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 261 έως 270 από 280

Θέμα: Φωτό πέριξ Πειραιά (Κερατσίνι, Κυνόσουρα, Πέραμα) [Piraeus' surounding areas photos]

  1. #261

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παράδοξο είναι ότι καμία φωτογραφία δεν υπάρχει παρόλο που υποτίθεται ότι το σκάφος είναι ακόμα διαθέσμο για ναύλωση...

  2. #262

    Προεπιλογή

    Και ακόμα πιό παράδοξο, το ότι δεν υπάρχει καμία φωτογραφία του όχι μόνο στα τέσσερα διαφορετικά sites που παρατέθησαν, αλλά και πουθενά στο διαδίκτυο παρά την εκτεταμένη αναζήτηση που έκανα τουλάχιστον εγώ.

  3. #263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ακόμα πιό παράδοξο, το ότι δεν υπάρχει καμία φωτογραφία του όχι μόνο στα τέσσερα διαφορετικά sites που παρατέθησαν, αλλά και πουθενά στο διαδίκτυο παρά την εκτεταμένη αναζήτηση που έκανα τουλάχιστον εγώ.
    Και εγώ το ίδιο φίλε Espresso Venezia.

  4. #264
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το θαλασσί σκαρί το είχαμε ξαναδεί σε άλλο θέμα


    Η χαρακτηριστική κούρμπα που κάνει μου το θύμισε όταν βρέθηκα μπροστά στην παρακάτω φωτογραφία και πάλι από το Πασαλιμάνι
    Συνημμένο Αρχείο 194195
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α.. ¶ρη το ¶νεμος. Το θυμάμαι στην Φολέγανδρο το 1987. Δυστυχώς στην δεκαετία του 80 ή αρχές 90 καταστράφηκε από πυρκαγιά. Νομίζω ήταν Valef Yachts.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διόρθωση Το όνομα ήταν ΚΥΜΑ ΟΝΕ.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι η θαλαμηγός KYMA ALPHA (όχι ΟΝΕ)

    Πληροφορίες:
    https://www.charterworld.com/index.h...yma-alpha-3232

    Δυστυχώς δεν υπάρχουν φωτογραφίες.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε! ¶ρα φαίνεται να υπάρχει ακόμη το σκαρί που όπως διαβάζω ήταν προϊόν του περίφημου ταρσανά του Μαυρίκου της Σύρου.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παράδοξο είναι ότι καμία φωτογραφία δεν υπάρχει παρόλο που υποτίθεται ότι το σκάφος είναι ακόμα διαθέσμο για ναύλωση...
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ακόμα πιό παράδοξο, το ότι δεν υπάρχει καμία φωτογραφία του όχι μόνο στα τέσσερα διαφορετικά sites που παρατέθησαν, αλλά και πουθενά στο διαδίκτυο παρά την εκτεταμένη αναζήτηση που έκανα τουλάχιστον εγώ.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ το ίδιο φίλε Espresso Venezia.
    Προσπαθώ μέρες τώρα να θυμηθώ τι μου θυμίζει το συγκεκριμένο σκάφος, και το θυμήθηκα σήμερα. Για δείτε το τουριστικό ΩΚΕΑΝΙΣ που είχα βγάλει το 1999 στη Σκόπελο (post #312). Το σουλούπι το θυμίζει έντονα. (και δεν έχω στοιχεία για το ΩΚΕΑΝΙΣ). Μήπως μετασκευάστηκε μετά τη φωτιά και είναι αυτό ? Μάλλον θέλει και αυτό ψάξιμο στο νηολόγιο !

  5. #265
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Ο φίλος kost με ενημέρωσε για την παρακάτω φωτογραφία του ΚΥΜΑ στη σελίδα των Ναυπηγείων Ταρσανα. Όπως αναφέρουν εκεί αρχικά ανήκε στον Μαρη Εμπειρίκο.
    Νεκτάριε, εμένα δεν μου ταιριάζει και τόσο νε το ΩΚΕΑΝΊΣ.

    33183988_1648512298579131_7843471389079109632_o.jpg

  6. #266
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπουμε λοιπόν για πρώτη φορά στο βίντεο, το "θρυλικό" ναυπηγείο Ν. Σάββα (όπου έχουν κατασκευαστεί δεκάδες επιβατικά (τουλάχιστον) πλοία), όταν αυτό λειτουργούσε στις πρώτες του "εγκαταστάσεις". Μέχρι σήμερα δεν γνωρίζαμε την ακριβή τοποθεσία, υπήρχαν γενικές και ασαφείς αναφορές για το Πέραμα, το Νέο Ικόνιο, το Κερατσίνι (Άγιος Γεώργιος). Στο βίντεο που παραθέσατε βλέπουμε ότι βρισκόταν ακριβώς απέναντι από τον μώλο Δραπετσώνας, πολύ κοντά στον σημερινό μώλο ΔΕΗ, εκεί όπου σήμερα βρίσκεται η μεγάλη προβλήτα φορτοεκφόρτωσης containers. Εικόνες σίγουρα μίας άλλης εποχής, με ...βραχάκια δίπλα στο ναυπηγείο, βαρκούλες δεμένες και σε ...περατζάδα.
    Σχετικά με την αρχική τοποθεσία του ναυπηγείου του Σάββα, βρήκα μια αναφορά του 1946 όπου αναφέρει την ναυπήγηση ενός σιδηρού σκάφους 30 μέτρων στον Πειραιά "επί της παρόδου της οδού Ασκληπιού, έναντι του ναυπηγείου Ν. Σάββα". Η οδός Ασκληπιού βρίσκεται κάθετα στις γραμμές του προαστιακού πίσω από το γνωστό πολυκατάστημα παιχνιδιών, στη γωνία της Ακτής Κονδύλη. Είναι μια περιοχή που σήμερα ακόμη φιλοξενεί διάσπαρτα μηχανουργεία αλλά στις αρχές του προηγούμενου αιώνα φιλοξενούσε πολλές μονάδες και ονομαζόταν "συνοικία των εργοστασίων" όπως διαβάζουμε και εδώ.

  7. #267
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Με όλα αυτά τα εργοστάσια κ μηχανουργεια ,γνωρίζετε ότι παλιότερα ο Πειραιάς αποκαλούνταν ..."η Μαγχεστρια* της Ανατολής";;;;
    *Το Μάντσεστερ παρακαλώ!!!

  8. #268

    Προεπιλογή

    Όπως τα λέει ο ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ, το Μάντσεστερ της Ανατολής.

    Όσον αφορά τώρα το ποστ του φίλου Άρη σχετικά με την αρχική τοποθεσία του ναυπηγείου Σάββα. Άρη, το ποστ μου που (σωστά) παρέθεσες, είναι αρκετά προγενέστερο ενός δεύτερου που έκανα αρκετά αργότερα, δύο χρόνια μετά το πρώτο, το 2015, εδώ. Τότε, μετά από συζητήσεις που είχα με τους αδελφούς Σάββα, Δημήτρη και Κώστα (γιούς του Νικολάου Σάββα), είχα μάθει ότι το πρώτο ναυπηγείο Ν. Σάββα δεν ήταν αυτό στο Νέο Ικόνιο που απαλλοτριώθηκε από το κράτος το 1965, αλλά αυτό που "υπάρχει" ανενεργό μέχρι και σήμερα στην θέση Βλύχα Ελευσίνας. Μάλιστα για αυτό το ναυπηγείο μου είχε ειπωθεί ότι λειτουργούσε και πριν ακόμα τον πόλεμο, πριν το 1940.

    Άρα η αρχική τοποθεσία του ναυπηγείου Σάββα (ναυπηγείου, με την πλήρη "εικόνα" του όρου, δηλαδή δίπλα σε θαλάσσιο χώρο), ήταν η Βλύχα Ελευσίνας. Για το ναυπηγείο στην οδό Ασκληπιού, δεν μου είχαν αναφέρει απολύτως τίποτα, ωστόσο μπορώ -αρκετά βάσιμα θεωρώ- να υποθέσω, ότι στην οδό Ασκληπιού υπήρχε κάποιο υποτυπώδες γραφείο ή έστω μικρό μηχανουργείο, μιας και ας μην ξεχνάμε ότι εκείνα τα χρόνια η Βλύχα στην Ελευσίνα ήταν μία έρημη περιοχή (όχι πως δεν είναι ακόμα και σήμερα !!!), για να την επισκεφθεί μάλιστα κάποιος τότε με τα υπάρχοντα μέσα και δρόμους θα χρειαζόταν οπωσδήποτε η .....διοργάνωση ημερήσιας εκδρομής.

    Την "συνοικία των εργοστασίων" όπως έγραψες, την γνωρίζω πολύ καλά, μιας και γεννήθηκα και έζησα τα πρώτα 2-3 μου χρόνια λίγες εκατοντάδες μέτρα πιό πάνω, στην Αγιά Σοφιά, και την επισκέπτομαι πολύ συχνά (λόγω συγγενών) μέχρι σήμερα. Είναι μία αρκετά μεγάλη περιοχή, όπως την έχω οριοθετήσει με κόκκινη γραμμή στο παρακάτω screenshot.

    Screenshot.jpg

    Σε όλο σχεδόν τον 20ο αιώνα (περίπου μέχρι το 1990) εκεί υπήρχαν πράγματι μόνο εργοστάσια, βιοτεχνίες, μηχανουργεία, λαμαρινάδικα, και μάλιστα μετά τον Β' Παγκόσμιο πόλεμο την αποκαλούσαν "Λαμαρίνες", κι αυτό διότι με τους βομβαρδισμούς του πολέμου, είχαν ανοίξει τεράστιοι λάκκοι (κρατήρες !!!) και για να μπορούν να περνάνε αυτοκίνητα και φορτηγά τους είχαν καλύψει με μεγάλες λαμαρίνες. Ναυπηγεία λοιπόν (επαναλαμβάνω, με την πλήρη έννοια της λέξης) δεν υπήρχαν στην περιοχή. Τώρα, να υπήρχαν ένα - δύο λαμαρινάδικα που αναλάμβαναν κάποια μικροναυπηγική δουλειά, ή επισκευές σε μηχανές πλοίων, διόλου απίθανο.

  9. #269
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Πέραμα 1967 με το ΑΓ.ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ του Λάτση δεξιά και το ΑΠΟΛΛΩΝ του Νομικού να ξεχωρίζει αριστερά, σε δυο καρέ από την ταινία "Death on the Run".

    perama1.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 01-09-2019 στις 17:21

  10. #270
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Λεπτομέρεια από μια φωτογραφία που τραβήχτηκε στα Αμπελάκια, μάλλον κατά την δεκαετία του εξήντα. Απέναντι βλέπουμε δεμένα μια σειρά από εκποιηθέντα προφανώς ναρκαλιευτικά του Π.Ν. και δεξιά κάποια από τις βυθοκόρους που έχουμε δει και άλλοτε στο σημείο.

    IMG_8335B.jpg

Σελίδα 27 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 1725262728 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας