Σελίδα 22 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 122021222324 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 211 έως 220 από 280

Θέμα: Φωτό πέριξ Πειραιά (Κερατσίνι, Κυνόσουρα, Πέραμα) [Piraeus' surounding areas photos]

  1. #211
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι όπως τα λες είναι φίλε ΒΙΚΤΩΡ. Μου αρέσει πολύ και εμένα να τοποθετούμαι πάνω σε παλιές φωτό, οπότε να προσθέσω πως εκτός από το περίπτερο δεν υπάρχει πιά και μία ταβέρνα (???) που υπήρχε ακριβώς πίσω του (φαίνεται στην φωτό) την οποία είχαμε δει και καλύτερα στα πλάνα από την ταινία "Οι γενναίοι πεθαίνουν δύο φορές". Όσο για το Καμίνι, η σημερινή του εικόνα είναι η παρακάτω, όπως την βλέπουμε από την θέση που βρισκόταν το περίπτερο.

    Συνημμένο Αρχείο 186055

    Να πω τέλος, ότι όλη αυτή η περιοχή μπροστά στο Καμίνι που βλέπουμε με τα παροπλισμένα, στις μέρες μας είναι "άδεια", δεν χρησιμοποιείται δηλαδή για πρόσδεση η παροπλισμό πλοίων.
    Εμένα φίλε EV η περιοχή με γεμίζει νοσταλγία.Αφού πρωτοπάτησα εκεί το πόδι μου το 1969 παιδάκι ακόμα.Είχαμε πρόσφατα μετακομίσει από Χίο κ λόγω των επισκέψεων στη θεία μας, μου δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσω την πανδαισία Περάματος-Σαλαμίνας.Είχα κ την ευτυχία να έχω καραβολάτρη πατέρα αλλά από την άλλη έχω σκυλομετανοιώσει που τότε δεν τραβούσα φωτογραφίες.Καταλαβαίνεις τι υλικό χάθηκε.

    Αν κ θυμάμαι το οίκημα δεν θυμάμαι όμως αν λειτουργούσε ως ταβέρνα.Πιστεύω το ότι η περιοχή από το Καμίνι προς το μυχό του όρμου είναι άδεια,οφείλεται μάλλον στην αρχαιολογική υπηρεσία. Κ δεν ήταν μόνο παροπλισμένα αλλά κ ημιβυθισμένα διάφορα πλοιάρια στα ρηχά άλλωστε νερά.

  2. #212
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Εγω πριν λίγους μήνες,εψανα,να βρω,το όνομα του Αγιος Διονύσιος,δεν θυμόμουν το ονομα!Το ειχα σκίτσο, μα δεν το βρήκα!
    Πήγαινα με τον Πατέρα μου για μπανιο,στα Σελήνια, και παντα περνάγαμε σιγά-σιγά για να βλέπω!!!!Τωρα το καραβάκι???? ποιο να ητανε?
    αλλο σουλούπι θυμάμαι,χωρις πλώρη!!!!όμορφη φώτο γεμάτη νοσταλγία!Το 1960 αγόρασε ο πατέρας ενα μικρο οικόπεδο,που
    εβλεπε θάλασσα φιλε βικτωρ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andria salamis : 29-12-2017 στις 11:08

  3. #213
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύο τρεις μέρες πριν την πρωτοχρονιά, και ο τιτανομεγιστοτεράστιος ship spotter Peter J. Fitzpatrick μας έφερε φέτος νωρίτερα τον μποναμά μας με μία εκπληκτική φωτογραφία από τα Αμπελάκια της Σαλαμίνας, τριαντατρία χρόνια πίσω, από το 1984 !!! Αριστερά (ή αν προτιμάτε δυτικά) του σημερινού ναυπηγείου Μπεκρή, ανάμεσα στα άλλα βλέπουμε μαζί παροπλισμένες τις δύο πρώτες παντόφλες της Ζακύνθου. ΑΓΙΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ και ΦΑΙΑΞ (πρώην ΖΑΚΥΝΘΟΣ ΙΙ), στην δύση πια της καριέρας τους, μετά από πολλά ταξίδια στην χώρα μας, στη Βρετανία, και πρώην αποβατικών βετεράνων του Β' Παγκοσμίου πολέμου.

    Συνημμένο Αρχείο 186049
    © Peter J. Fitzpatrick

    "Μιά βαθιά υπόκλιση" όπως έλεγε και ο σερ Μπιθί στον κ. Peter J. Fitzpatrick και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο μας Νεκτάριο (npapad) !!!
    Στην εξαιρετική αυτή φωτογραφία βλέπουμε και δυο μότορσιπ ανάμεσα στις δυο "παντόφλες". Ενα μικρό πορτοκαλί και ένα όμορφο άσπρο σκαρί με κουρμπαριστή γέφυρα που φαίνεται και στην παρακάτω φωτογραφία του Peter στα Αμπελάκια. Το όνομα φαίνεται να είναι ΑΓ. ... αλλά δεν ξεχωρίζω τι γράφει.

    Ambelakia 1980s.jpg

  4. #214

    Προεπιλογή

    Κατά 99% Άρη, το όνομα του άσπρου μότορσιπ είναι ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ.

  5. #215
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ Γιώργο. Εχεις δίκιο καθώς βρήκα οτι τότε υπήρχε το παρακάτω ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (στοιχεία από το miramarshipindex) ναυπήγησης 1947 το οποίο ήταν δεξαμενόπλοιο που διαλύθηκε σχετικά πρόσφατα, το 2011. Λογικά πρέπει να ήταν υδροφόρα. Αν και δεν βρήκα φωτογραφία του ως Τ2 ή SVANO, βρήκα εδώ ενός αδελφού τού, του Τ3, που μας εξασφαλίζει μια ταυτοποίηση του σκάφους.

    Name Change Registered Owner Port
    T.2 Ab Finland Amerika Linjen Oy FIN Helsinki
    T.2 1952 Finska Angfartygs Ab FIN Helsinki
    SVANO 1953 Rederi A/B Castor SWE Uddevalla
    AGIOS DIMITRIOS 1967 M.Koutlakis GRC Piraeus
    AGIOS DIMITRIOS 1973 M.Koutlakis, C.Leonardos, E.Spyropoulos & N.Thanopoulos GRC Piraeus
    AGIOS DIMITRIOS 1981 L.Goutos & others GRC Piraeus
    AGIOS DIMITRIOS 1990 Hydromar Maritime Co GRC Piraeus
    AGIOS DIMITRIOS 2008 Hydronauta Maritime Co GRC Piraeus

  6. #216

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ Γιώργο. Εχεις δίκιο καθώς βρήκα οτι τότε υπήρχε το παρακάτω ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (στοιχεία από το miramarshipindex) ναυπήγησης 1947 το οποίο ήταν δεξαμενόπλοιο που διαλύθηκε σχετικά πρόσφατα, το 2011. Λογικά πρέπει να ήταν υδροφόρα. Αν και δεν βρήκα φωτογραφία του ως Τ2 ή SVANO, βρήκα εδώ ενός αδελφού τού, του Τ3, που μας εξασφαλίζει μια ταυτοποίηση του σκάφους.
    Αφού αναφέρουμε τον αριθμό του ΙΜΟ 5346411 να δούμε και δύο φωτογραφίες του ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ως SVANO.

  7. #217
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή ΜΑΡΙΑ

    Σε ευχαριστώ Γιώργο, μόνο εκεί δεν κοίταξα....

    Τώρα να δούμε και την περίπτωση του πορτοκαλί μότορσιπ;
    ambl.jpg

    Το καραβάκι αυτό το είχαμε κουβεντιάσει με τον emmpapad πριν χρόνια, με αφορμή μια φωτογραφία που είχε βγάλει ο ίδιος το 1992 στην Τήνο. Το εικονιζόμενο παρακάτω σκάφος είναι προφανώς το ίδιο που είχε φωτογραφίσει 8 χρόνια νωρίτερα ο Peter στα Αμπελάκια. Μόνη σοβαρή διαφορά που βλέπω εγώ είναι το παράθυρο στη γέφυρα δίπλα στην πόρτα της βαρδιόλας.

    ΜΑΡΙΑ-ΝΠ1257.jpg

    Ο Μανώλης τότε μου ανέφερε οτι το σκάφος στην Τήνο ήταν το ΜΑΡΙΑ με Ν.Π.1257. Μάλιστα μου είχε αναφέρει οτι το εν λόγω ΜΑΡΙΑ είχε πρωταγωνιστήσει σε σποτάκι του ΥΕΝ το 1996 για προσέλκυση στελεχών-ναυτικών και επίσης εμφανιζόταν σε φωτογραφία ενός τουριστικό οδηγότης Αμοργού του 1998. Το πρόβλημα που είχε προκύψει ήταν οτι το ΜΑΡΙΑ με Ν.Π.1257 είχε διαγραφεί από το νηολόγιο 1987 λόγω διάλυσης του το 1986 στο Πέραμα!
    Μια φωτογραφία του ΜΑΡΙΑ που διαλύθηκε το 1986 είναι η παρακάτω που το δείχνει στο Ξαβέρι:

    MARIA 1.jpg
    πηγή

    Να παραθέσω και μερικές πληροφορίες σχετικά με το ΜΑΡΙΑ του Ξαβερίου, από το βιβλίο "Ανελκύοντας την Ιστορία":
    Τον Οκτώβριο του 1951, οι ναυτικοί από τη Λευκάδα Σιδερής και Ζαννής Κοκούμυαλου, απέκτησαν ένα χαλύβδινης κατασκευής ναυάγιο,
    μήκους 32,2 μέτρων και πλάτους 5,46. Το 135 κόρων ολικής χωρητικότητας σκάφος επισκευάστηκε και εγγράφη τον Αύγουστο του 1954 στο
    νηολόγιο του Πειραιά (αριθμός 1257) ως το φορτηγό ΜΑΡΙΑ και χωρίς να αναφέρεται το προηγούμενο όνομα του ή άλλα στοιχεία σχετικά με
    το παρελθόν του. Ταξίδεψε για τρείς δεκαετίες στις ελληνικές θάλασσες και τελικά διαλύθηκε τον Αύγουστο του 1986 στο Πέραμα.
    Επομένως η γνώμη μου είναι οτι το ΜΑΡΙΑ του Ξαβερίου είναι διαφορετικό πλοίο από το ΜΑΡΙΑ της Τήνου και των Αμπελακίων του οποίου η ιστορία παραμένει άγνωστη...

  8. #218

    Προεπιλογή For my friend Peter Fitzpatrick

    Ταξίδι στον χρόνο. Αρχές δεκαετίας '60, και στο Πέραμα βλέπουμε το φορτηγό GALTGARBEN (1952 - Γερμανία - ΙΜΟ 5125764), μπροστά από το ναυπηγείο Κορωναίου όπου είχε τραβηχτεί έξω (ανασηκωθεί) η πρύμη του, για αναγκαίες επισκευές.

    008.jpg__09.jpg
    Perama - 1960 - Koronaios Shipyard -- GALTGARBEN (1952 - Germany - ΙΜΟ 5125764)

    Στο ίδιο ναυπηγείο και την ίδια περίπου εποχή ένα πανέμορφο μικρό μότορσιπ, δυστυχώς αγνώστων στοιχείων.

    06.jpg
    Perama - 1960 - Koronaios Shipyard -- Unknown Ship

    Από το αρχείο του καλού φίλου Γιώργου Φραντζή.

  9. #219
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Στη Νο1 αριστερά,αυτό με τις μπίγες πρύμα, ένα ναρκαλιευτικό τύπου ΒΥΜS του τότε ΒΝ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 23-01-2018 στις 08:38

  10. #220

    Προεπιλογή

    Δεκαετία "60, στο ναυπηγείο Κορωναίου στο Πέραμα το δεξαμενόπλοιο ΛΙΝΑ. Στο πίσω μέρος της φωτό αναγράφεται : Δ/Π ΛΙΝΑ ΠΟΡΤΟΛΟΥ 1960.
    Από το αρχείο του φίλου Γιώργου Φραντζή.

    07_.jpg

Σελίδα 22 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 122021222324 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας