Σελίδα 5 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 280

Θέμα: Φωτό πέριξ Πειραιά (Κερατσίνι, Κυνόσουρα, Πέραμα) [Piraeus' surounding areas photos]

  1. #41
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    It is not BELLA MARIA, it is from FIESTA/SUN AMBASSADOR.

  2. #42
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Μια ιστορική φωτογραφία (συγχωρήστε μου την ποιότητα και το κολάζ, αλλά τότε δεν είχα φακό και μηχανή αξιώσεων), απο τον Νέο Μώλο της Δραπετσώνας. Είναι δύο ημέρες μετά την βύθιση απο δολιοφθορά του ITALIA EXPRESS. Διακρίνονται απο αριστερά προς τα δεξιά τα πλοία,
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ e.x AQUAMARINE (μετασκευή),ΑΤΛΑΣ ΙΙ,ΕΓΝΑΤΙΑ, ΜΕDITERANEAN SKY, η θέση που βυθίσθηκε το ITALIA EXPRESS, PRINCESS M., QUEEN M., KYPROS STAR, ARIANE I. To ημερολόγιο έδειχνε 26/03/1988 (όπως λέει και η γνωστή εκπομπή) και ο φωτισμός χαμηλός λόγω συννεφιάς και προχωρημένης ώρας. Η φωτό τραβήχτηκε απο την απέναντι αποβάθρα στο Κερατσίνι.

    Neos Molos.jpg
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  3. #43
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Μια ερώτηση στους ειδικούς λόγω περιοχής :
    Τη 10ετία του 60 και αρχές αυτής του 70 οι <παντόφλες> του Περάματος ήταν ξύλινες ή έχω μπερδευτεί με κάτι άλλο που μου έχει αφήσει αυτή την εντύπωση ?

  4. #44

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση στους ειδικούς λόγω περιοχής :
    Τη 10ετία του 60 και αρχές αυτής του 70 οι <παντόφλες> του Περάματος ήταν ξύλινες ή έχω μπερδευτεί με κάτι άλλο που μου έχει αφήσει αυτή την εντύπωση ?
    Oi pantofles then htan ka0olou xylines.
    Alla ta karavakia pou phgainan aplws kosmo apo to Perama sta Paloukia htan apo xylo. Koitaxe!
    Salamis.jpg
    Sto thema limaniou Salaminas http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=56000 eixa grayei kapote
    What an experience to travel from Piraeus to Salamina in the early 1960s. The boats were small, wooden, with a small engine and an enclosure where the passengers were sitting sidewise. Some slightly bigger ones had a small bench ("bar" by euphemism) for drinks and sandwiches... We will never know their names, although we have many pictures... Of course unless someone has a list of all these small boats!

  5. #45
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Νίκο για την απάντηση.
    Εντάξει για τα καραβάκια που έκανα δρομολόγια από Πειραιά για Παλούκια-Σελήνια Κακή Βίγλα το ήξερα , για τις <παντόφλες> που έφευγαν δίπλα από τις παράγκες στο Πέραμα (τα μπουζουξίδικα της εποχής ) μου είχε κολλήσει η εντύπωση ότι γύρω στα 1958-1962 υπήρχαν ξύλινες ή έστω και ξύλινες <παντόφλες>
    Ίσως μικρός τότε κάτι άλλο είχα συνδυάσει που μου άφησε αυτή την εντύπωση.
    Και πάλι ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη τοξοτης : 14-05-2009 στις 22:57

  6. #46

    Προεπιλογή

    για τις <παντόφλες> που έφευγαν δίπλα από τις παράγκες στο Πέραμα (τα μπουζουξίδικα της εποχής )

    Τι μου θυμιζεις ναξερες φιλε τοξοτη!
    [B]οτι γυαλιζει δεν ειναι διαμαντι[/B]

  7. #47
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Φίλε Kostastzo
    Σχετικά με το τι σου θύμισα θα σου πω τα εξής ¨
    Από το 1953 ή 54 ο πατέρας μου άρχισε να εργάζεται σαν Φύλακας-Αποθηκάριος στα Ναυπηγεία Δ.Αναστασιάδη-Α.Τσορτανίδη ( του κυρ Μήτσου και του κυρ Ανέστη ) μέχρι το 1973 ή 74 αν δε με απατά η μνήμη μου.
    Γύρω στα 1957 (5 χρονών τότε) άρχισα να πηγαίνω στο ναυπηγείο μαζί με τη συχωρεμένη τη μάννα μου και ορισμένες φορές κοιμόμαστε και μέσα.
    Εκεί λοιπόν στις παράγκες πηγαίναμε για μπάνιο
    Εκεί στο ναυπηγείο είδα πλοία να επισκευάζονται.
    Είδα πλοία να χτίζονται (ΚΑΜΕΛΙΑ-ΜΥΚΗΝΑΙ)
    Είδα πλοία να χτίζονται να μπατάρουν και να ξαναχτίζονται (ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ μετά ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ)
    Εκεί πήγαινα σινεμά στο ΚΥΜΑ δίπλα στους Καραγιωργαίους
    Αλήθεια τι να πρωτοθυμηθώ από τα χρόνια εκείνα.
    Αλήθεια πόσο απλοί ήταν τότε οι άνθρωποι και όχι μόνο οι εργαζόμενοι αλλά και οι κυρ Μήτσος και Ανέστης
    Α και να μη ξεχάσω το θρυλικό τραινάκι του Περάματος και σα ζωόφιλος το θρυλικό λυκόσκυλο τον ΠΕΤΡΟ , αυτόν τον κέρβερο που ήταν στο ναυπηγείο
    Συγνώμη για το προσωπικό αλλά παρασύρθηκα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη τοξοτης : 31-10-2013 στις 12:12

  8. #48
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Οι πιό κάτω φωτογραφίες που βρήκα στο site του Δήκου Περάματος αφιερωμένες στον φίλο μου Kostastzo


    Το κέντρο ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΣ στα δυτικά της πόλης



    Παραλία Περάματος 1966-1967



    Το θρυλικό τραινάκι

  9. #49

    Προεπιλογή

    Φιλε τοξοτη σε υπερ υπερ ευχαριστω για τις φωτογραφιες!!!
    [B]οτι γυαλιζει δεν ειναι διαμαντι[/B]

  10. #50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πιό κάτω φωτογραφίες που βρήκα στο site του Δήκου Περάματος αφιερωμένες στον φίλο μου Kostastzo


    Το κέντρο ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΣ στα δυτικά της πόλης
    Παραλία Περάματος 1966-1967
    Το θρυλικό τραινάκι
    Eyxaristw poly kai egw Toxoth, eidika the gia to trainaki!

Σελίδα 5 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας